www.infoglobe.sk » Čierna Hora: Divoká krása II. – Tivat, živé mesto zálivu

Čierna Hora: Divoká krása II. – Tivat, živé mesto zálivu

Publikované: 31.5.2022
V predchádzajúcom článku sme si povedali o strastiplnej ceste do „zeleného“ štátu Čierna Hora. Spoločne sme prekonali najužšiu časť slávneho „pirátskeho“ zálivu Kotorská boka, aby sme si v nasledujúcich riadkoch mohli vychutnať, ale hlavne spoznať najmladšie a zároveň najrušnejšie mestečko Tivat.

Tivat leží v rovnomennej (Tivatský záliv) časti zálivu Kotorskej boky a má 11 000 obyvateľov. Vďaka vybudovanej infraštruktúre, hlavne medzinárodnému letisku je významným turistickým letoviskom s množstvom hotelov a malých kostolíkov. Mestečko je obklopené bujnou vegetáciou od paliem, oleandrov, cez kaktusy, až po husté krovinaté porasty a zmiešané lesy. Okolie dotvára mohutné Dinárske pohorie z jednej strany a záliv zo strany druhej.

Letisko Tivat

Príchod do raja?

Po príchode na miesto nášho ubytovania sme boli síce trochu unavení, no plní očakávania, čo nám mesto, tak veľmi v katalógoch cestovných kancelárií preferované, ponúkne. Na úvod nás privítal veľmi milí personál hotela a poviem vám, že aj dosť pekný, teda aspoň  jeho ženská časť. Privítali nás pozdravom: „Dobro došli“ známym aj zo susedného Chorvátska. Po ubytovaní a krátkom oddýchnutí  na izbe sme sa vybrali na pobrežie zálivu. Bol to mierny šok, na ktorí sme však boli cestovkou vopred upozornení. Celé pobrežie pri hoteli bolo totiž lemované škaredými sivými betónovými panelmi, na ktorých vylihovali dovolenkári aj miestni obyvatelia. Nám sa tu ležať nechcelo, a preto sme sa po nábreží vybrali smerom do centra.

Tivat

Mediteránske mestečko

Tivat - plážUž o pár desiatok metrov ďalej sivé paneli vystriedala pekná kamenistá pláž, na ktorej sme našli mnoho krásnych mušlí. Keď už sme mali plné vrecká, naša cesta pokračovala ďalej. Tesne pri centre mesta sme prechádzali parkom, ktorý nás zaujal početnými cudzokrajnými rastlinami. Ako sme sa neskôr dočítali, priviezli ich námorníci z tropických krajín.  Tivat je prístavným mestom. Je to cítiť na každom kroku. Nájdete tu vojenskú námornú základňu, pozostatky prístavnej obrannej architektúry, malé rybárske člnky lemujúce pobrežie, ako aj veľké výletné lode či luxusné jachty prevažne ruských milionárov. A práve vplyv Rusov na mesto je badateľný všade. Miestami sme mali pocit, že ruština je materinský jazyk Čiernohorcov. No vráťme sa späť k mestu. Centrum je vlastne jedna obrovská promenáda plná lavičiek na sedenie obklopená bielymi hotelmi v mediteránskom štýle. Každých pár metrov sa nachádzajú stánky zo suvenírmi a občerstvením. Samozrejmosťou sú aj reštaurácie, ktoré sú buď súčasťou prízemí hotelov alebo sa doslova vlnia na mori v pristavených a prerobených lodiach.

Tivat - nábrežie

Tivat - kostolTivat - cestaTivat

Do mesta sme došli podvečer ešte za svetla. Z takzvaného rušného centra tu nebolo nič. Ulice boli viac menej prázdne, jediné čoho tu bolo naozaj dosť, boli psi. Také množstvo túlavých psov, no veľmi milých, sme ešte nevideli. Nikoho neobťažovali, dokonca by sme povedali, že dotvárali miestny kolorit. Rozhodli sme sa teda počkať, trošku sklamaní z „prázdnych“ ulíc, aspoň na západ slnka. A povieme vám, stálo to zato! Atmosféra zapadajúcej oranžovožltej ohnivej gule pri mori bola neopísateľná. Keď sme sa precitli, pre našinca z nevídaného pohľadu, neverili sme vlastným očiam. Ako švihnutím prútika sa celá promenáda zaplnila neuveriteľným množstvom ľudí, ako keby tu dávali niečo zadarmo. Mestečko ožilo hudbou, vôňami a veľmi príjemnou atmosférou. Butiky boli rozsvietené jagajúcimi žiarovkami a lákali, či priam vyzývali dovolenkárov k nakupovaniu. My sme odolali a radšej sme dali prednosť posedeniu v miestnom bare.

Tivat

Tivat - prístavTivat - prístavTivat - nábrežie

Na záver mi nedá nespomenúť ešte dva postrehy z cesty do centra mesta. Ak by sme chceli využiť miestnu dopravu, museli by sme nájsť zastávky, ktoré fungujú na znamenie. Nepodarilo sa!  Teda až na jednu. Bola ňou „autobusová stanica“, ktorá sa pre nás stala akýmsi východiskovým bodom pre výlety do okolia. Druhou dopravnou zaujímavosťou bolo trúbenie áut. Pri strete dvoch obchádzajúcich sa áut vodiči na seba vždy zatrúbili na pozdrav a tento nezvyčajný počin konali aj na tých najrušnejších križovatkách. Bolo to miestami až komické, no pre nás to znamenalo jedinečný akustický zážitok.

Tivat - autobusová stanica

V najbližšom pokračovaní nášho seriálu navštívime klenot Kotorskej boky, mesto Kotor  so všadeprítomným stredovekým nádychom, ktoré je zapísane aj do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva  UNESCO.

 

GPS: 42°25'45.3"N 18°41'50.2"E (Tivat)

Text a foto: Oskár MažgútDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

Čierna Hora: Divoká krása III. – Kotor, stredoveký klenot
Publikované: 7.6.2022
V našom cestovaní po Čiernej Hore budeme aj dnes pokračovať. Potom, ako sme spoznali mesto rušných promenád Tivat, sa tento krát vyberieme do stredoveku. A to doslovne! Spoločne navštívime mesto Kotor s najlepšie zachovanou historickou architektúrou v Európe.

Čierna Hora: Divoká krása IV. – Perast, nebojácne mestečko
Publikované: 14.6.2022
V predchádzajúcej časti sme navštívili mesto Kotor s najlepšie zachovanou historickou architektúrou v Európe. Dnes sa vyberieme do susedného mestečka Perast, vzdialeného len pár kilometrov od Kotoru na úpätí pohoria Ilijinho brda. Toto obľúbené letovisko ešte nedávno bojovalo o samotnú existenciu.

Čierna Hora: Divoká krása V. – Budva, hlavné mesto turistického ruchu
Publikované: 21.6.2022
Perast, toto malebné a očarujúce mestečko bohaté na históriu sme navštívili a čo to o ňom povedali v predošlej časti nášho seriálu. Dnes sa posunieme o pár kilometrov ďalej k otvorenému Jadranskému moru, kde sa na jeho pobreží sa zoznámime s turisticky obľúbeným mestom Budva.

Lezenie: Čierna Hora: Durmitor- najobľúbenejší národný park tejto krajiny
Publikované: 28.10.2014
Durmitor bol vyhlásený za národný park v roku 1952 (spolu s Lovćenom a Biogradskou Gorou). Národný park Durmitor sa rozkladá v pohorí Durmitor a úzkom páse vedúcom pozdĺž rieky Tary smerom na Mojkovac.

Čierna Hora: úchvatná dovolenka na horách aj pri mori
Publikované: 21.7.2014
Pokiaľ premýšľate o dovolenke v krajine, kde je dostatok zelene, nádherné hory, ale zároveň chcete tráviť dovolenku pri more, tak je pre vás Čierna Hora dobrým tipom. Pravdou je, že letnom období býva pobrežie preplnené lehátkami a ich hodinovými nájomníkmi, ale za túto kombináciu to určite stojí.

Čierna Hora: Divoká krása I. – Dlhá cesta
Publikované: 24.5.2022
V našom miniseriáli o Čiernej Hore, malom štáte na Balkánskom polostrove, sa dozviete nielen o histórií a prírodných pamiatkach, ale aj o svojskom žití miestnych obyvateľov. V prvej časti absolvujeme strastiplnú cestu do tejto „najekologickejšej“ krajiny Európy, teda aspoň podľa cestovateľských bedekrov.


Súvisiaca fotogaléria

Čierna Hora: Divoká a nespútaná krajina II.
Na pobreží Jadranského mora sa rozprestiera malý štát rozlohou, ale za to veľký srdcom. Tým štáto...

Čierna Hora: Divoká a nespútaná krajina I.
Malý štát na Balkánskom polostrove nazývaný Čierna Hora ponúka turistom či dovolenkárom krásnu pr...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Objavujeme

1. 5. – 30. 6. 2022
1. cena:
Čitateľsko-turistický balíček plný prekvapení
1. cena redakcie:
Čitateľsko-turistický balíček plný prekvapení
2. cena redakcie:
Čitateľsko-turistický balíček plný prekvapení
3. cena redakcie:
Čitateľsko-turistický balíček plný prekvapení

Aktuality:

25.6.2022
V poradí 67. ročník folklórneho festivalu Východná sa uskutoční od 29. júna do 3. júla 2022 v obci Východná. Lákadlom tohtoročného festivalu budú nielen víťazi celoštátnych súťaží, ale i originálne celovečerné programy, profesionálny súbor z Budapešti, prezentácia gajdošskej tradície a bohaté interaktívne a vzdelávacie programy pre deti a dospelých.
23.6.2022
V dňoch 25. a 26. júna 2022 sa v priestoroch starého rušňového depa Bratislava východ uskutoční v poradí už 22. ročník celoslovenského zrazu historických železničných vozidiel - Rendez 2022. Návštevníkov čaká nielen vyše tridsať prevádzkyschopných historických hnacích vozidiel, ale aj bohatý sprievodný program.
22.6.2022
Všetci pretekári, nadšenci a priaznivci automobilizmu sa už dozaista nemôžu dočkať unikátneho podujatia a pretekov 500km slovenských, ktoré sa uskutočnia od 29. júna do 2. júla 2022. Súčasťou pretekov bude aj skvost na koľajniciach, vlak Slovenská strela.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:sobota 25. 6. 2022
sviatok:Tadeáš

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X