www.infoglobe.sk » Čierna Hora: Divoká krása VI. – Plavi Horizont, čarokrásna zátoka

Čierna Hora: Divoká krása VI. – Plavi Horizont, čarokrásna zátoka

Publikované: 28.6.2022
Pomaly, ale isto naše putovanie po Čiernej Hore končí. Na záver sme si pre vás prichystali malú čerešničku v podobe návštevy čarokrásnej slnkom zaliatej zátoky Pržno s nádhernou piesočnatou plážou.

Letné čítanie vám prináša:

spoločnosť V-spoj s.r.o.

Približne v polovici cesty z mestečka Tivat do mesta Budva, na polostrove Luštica, ktorý oddeľuje Kotorskú boku od otvoreného mora, sa nachádza krásna a na tunajšie pomery nevšedná pláž rozprestierajúca sa na pobreží v dĺžke 300 metrov. Prečo nevšedná? No predsa kvôli piesku. Už sme si zvykli, že Čierna Hora resp. väčšina letovísk Jadranu, má pláže z jemného či viac hrubozrnného štrku rôznych farieb. Aj preto pre nás bolo príjemným prekvapením navštíviť toto miesto, vyzuť sa z našej bežnej obuvi a len tak sa naboso poprechádzať po bielom piesku, ktorý sa veľmi príjemne pretláčal pomedzi prsty. No nevšedným sa pre nás stalo toto miesto aj vďaka panenskej prírode.

Pohľad na Plavi Horizont

Objavenie raja

Krásy prírodyÚplnou náhodou sme objavili tento kúsok Čiernohorského raja. Pri ceste z Budvy , o ktorej sme si rozprávali v minulej časti, sme v jednej z mnohých zákrut zahliadli v strmej „prepadline“ akúsi zátoku obsiatu krikľavo oranžovými  slnečníkmi. Po príchode do hotela nám to nedalo a pozreli sme sa do mapy a bedekra. Zistili sme, že naša „objavená“ zátoka je vlastne rezort určený na masovú turistiku. Bol vybudovaný pred 40 rokmi a hojnými návštevníkmi boli aj odborárske skupiny z Československa, neskôr tu v deväťdesiatych rokoch prebiehali ozdravné pobyty detí z Českej a Slovenskej republiky. Na konci nášho čítania odznela aj informácia o vhodnosti areálu pre rodiny z deťmi vďaka pozvoľnému klesaniu dna. Nebolo nám viac treba a hneď na druhý deň sme vyrazili k tomuto cieľu „masovej turistiky“.

Pláž, more a turisti

Po príchode na toľko ospevované miesto nás hneď trochu zamrazilo. Bolo to vďaka socialistickej polo alebo miestami až úplne rozpadnutej architektúre. Po „krásnych“ paneloch sme zišli z cesty až ku pláži. Cestou sme po pravej strane mohli „obdivovať“  úplne rozpadnutý karavánový kemp a keď sme očkom mrkli vľavo videli sme ošarpané hotely. No verte, že tento vstup bol len malou škvrnou tohto nevšedného a inak mimoriadne atraktívneho miesta. Ako som už hovoril, po príchode na pláž nás čakal iný svet. Všade navôkol boli slnečníky, sprchy a stánky s občerstvením. More bolo krištáľovo čisté a tyrkysovo modré. Vďaka bielemu piesku, ktorý sem doviezli na tatrovkách, ako sme sa dozvedeli, bolo krásne vidieť dno. Vo vode siahajúcej iba po pás sa mori dalo prejsť od brehu aj viac ako 250 metrov. Takže tí, čo si chceli zaplávať, sa skôr spiekli od slnka, ako by si zašportovali plávaním.

Skalnaté pobrežieSkalnaté pobrežie

Výlet

My sme sa vybrali popri brehu a oplatilo sa. Cez priezračnú vodu sme kúsok od brehu videli fascinujúci podmorský svet na čele s rybkami, krabmi a morskými ježkami. Našťastie nik z nás sa bližšie s posledne menovanými nemusel zoznamovať ;-). Keď nás už, prepáčte za výraz, more nebavilo, navštívili sme, ako je pre nás Slovákov zvykom, bufet. Dodnes nezabudnem na tú vynikajúcu chuť megapalaciniek. Mňam. Po príjemnom obede naše kroky smerovali k objavovaniu tunajších krás. Všimli sme si, že poza pláž vedie úzky chodník, a tak sme sa po ňom vydali. Cestu lemovali husté stromy a kroviny. Pri z nich sme sa jednoducho museli zastaviť. Prenikavý zvuk cikád nás proste ohúril. Umocňoval v nás príjemný pocit. Po tejto krátke zastávke sme sa, ani neviem ako, dostali na mohutné skalnaté pobrežie otvoreného mora. Vápencové skaly boli „ohlodané“ vlnobitím. V skalných štrbinách boli schránky lastúr. Po ich zozbieraní sme si na chvíľu sadli na slnkom zohriate skaly a v tichosti sme pozorovali široký morský horizont. Zrazu sme pochopili názov tohto letoviska - Plavi Horizont. Ani sa nám nechcelo odísť, ale všetko pekné sa raz skončí, a tak sme sa aj my pohľadom ešte raz rozlúčili s týmto krásnym kútom Čiernej hory a vydali sa na cestu späť.

Fascinujúci morský svet

Krásy prírodyFascinujúci morský svet "Ohlodané" skalySkalnaté pobrežie

Kým sme čakali na autobus, vypočuli sme si rozhovor, že aj miestnej architektúre svitá na lepšie časy. Vďaka pripravovaným investíciám by mali zmiznúť staré budovy a na ich mieste by mali vzniknúť nové moderné, no v súlade s prírodou, ktoré by toto miesto dostali na špičku turistických destinácií sveta. Dúfame, že sa to podarí a zároveň výstavba neporuší kolorit dodnes zachovanej divokej prírody.

Fascinujúci morský svet

Na záver už len pár slov. Čierna Hora je krajina plná kontrastov. Je divoká a nespútaná na jednej strane, no na strane druhej je priateľská a dýcha históriou. Spolu sme navštívili len zlomok toho, čo ponúka. Pokiaľ budete uvažovať o jej návšteve, určite neváhajte a skúste spoznať nepoznané, navštíviť nenavštívené a zažiť nevídané.

 

GPS: 42°23'09.0"N 18°40'57.9"E

Text a foto: Oskár Mažgút  



Diskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

Čierna Hora: Divoká krása I. – Dlhá cesta
Publikované: 24.5.2022
V našom miniseriáli o Čiernej Hore, malom štáte na Balkánskom polostrove, sa dozviete nielen o histórií a prírodných pamiatkach, ale aj o svojskom žití miestnych obyvateľov. V prvej časti absolvujeme strastiplnú cestu do tejto „najekologickejšej“ krajiny Európy, teda aspoň podľa cestovateľských bedekrov.

Čierna Hora: Durmitor- najobľúbenejší národný park tejto krajiny
Publikované: 5.7.2022
Durmitor bol vyhlásený za národný park v roku 1952 (spolu s Lovćenom a Biogradskou Gorou). Národný park Durmitor sa rozkladá v pohorí Durmitor a úzkom páse vedúcom pozdĺž rieky Tary smerom na Mojkovac.

SR: Cestovanie s geológom
Publikované: 7.12.2022
V nasledujúcich riadkoch vám prinášame pozvánku na prednášku S geológom do Čiernej Hory cez Bosnu a Hercegovinu, ako aj tipy na geologicko-cestovateľské potulky po severovýchode Talianska, za farebnými kameňmi Kyjeva či za nerastným bohatstvom Donbasu.

Čierna Hora: Divoká krása II. – Tivat, živé mesto zálivu
Publikované: 31.5.2022
V predchádzajúcom článku sme si povedali o strastiplnej ceste do „zeleného“ štátu Čierna Hora. Spoločne sme prekonali najužšiu časť slávneho „pirátskeho“ zálivu Kotorská boka, aby sme si v nasledujúcich riadkoch mohli vychutnať, ale hlavne spoznať najmladšie a zároveň najrušnejšie mestečko Tivat.

Čierna Hora: Divoká krása III. – Kotor, stredoveký klenot
Publikované: 7.6.2022
V našom cestovaní po Čiernej Hore budeme aj dnes pokračovať. Potom, ako sme spoznali mesto rušných promenád Tivat, sa tento krát vyberieme do stredoveku. A to doslovne! Spoločne navštívime mesto Kotor s najlepšie zachovanou historickou architektúrou v Európe.

Čierna Hora: Divoká krása IV. – Perast, nebojácne mestečko
Publikované: 14.6.2022
V predchádzajúcej časti sme navštívili mesto Kotor s najlepšie zachovanou historickou architektúrou v Európe. Dnes sa vyberieme do susedného mestečka Perast, vzdialeného len pár kilometrov od Kotoru na úpätí pohoria Ilijinho brda. Toto obľúbené letovisko ešte nedávno bojovalo o samotnú existenciu.

Čierna Hora: Divoká krása V. – Budva, hlavné mesto turistického ruchu
Publikované: 21.6.2022
Perast, toto malebné a očarujúce mestečko bohaté na históriu sme navštívili a čo to o ňom povedali v predošlej časti nášho seriálu. Dnes sa posunieme o pár kilometrov ďalej k otvorenému Jadranskému moru, kde sa na jeho pobreží sa zoznámime s turisticky obľúbeným mestom Budva.

Čierna Hora: úchvatná dovolenka na horách aj pri mori
Publikované: 21.7.2014
Pokiaľ premýšľate o dovolenke v krajine, kde je dostatok zelene, nádherné hory, ale zároveň chcete tráviť dovolenku pri more, tak je pre vás Čierna Hora dobrým tipom. Pravdou je, že letnom období býva pobrežie preplnené lehátkami a ich hodinovými nájomníkmi, ale za túto kombináciu to určite stojí.


Súvisiaca fotogaléria

Čierna Hora: Divoká a nespútaná krajina II.
Na pobreží Jadranského mora sa rozprestiera malý štát rozlohou, ale za to veľký srdcom. Tým štáto...

Čierna Hora: Divoká a nespútaná krajina I.
Malý štát na Balkánskom polostrove nazývaný Čierna Hora ponúka turistom či dovolenkárom krásnu pr...


Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

V tejto chvíli nie je žiadna súťaž aktívna. Predchádzajúce súťaže nájdete v našom archíve súťaží.

Aktuality:

27.3.2024
Portál Infoglobe vám s láskou a prianím všetkého najlepšieho želá tie najkrajšie veľkonočné dni.
Nech vám Veľká noc prinesie veľa radosti, šťastia, zdravia, pokoja i splnených cestovateľských túžob.
20.3.2024
Druhé tohtoročné číslo časopisu Krásy Slovenska prináša zaujímavý rozhovor s dobrovoľným horským záchranárom, horským sprievodcom a tatranským nosičom Štefanom Bačkorom, predstaví príťažlivosť Kysuckých bradiel a ponúkne aj cykloturistiku krížom-krážom Malými Karpatami.
1.3.2024
Nádherný klenot cisárskeho dedičstva, zámok Schloss Hof otvára svoju veľkolepú hlavnú sezónu 9. marca 2024. Jedinečný komplex budov s luxusne zariadenými zámockými komnatami, barokovými záhradami a rozsiahlym statkom na ploche takmer 70 hektárov, tvorí umelecký celok a pozýva na nezabudnuteľnú cestu časom.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:štvrtok 28. 3. 2024
sviatok:Soňa
dnes:
štvrtok 28.3.
10 °C
zajtra:
piatok 29.3.
8 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X