www.infoglobe.sk » Zaujímavé miesta » ČR, Karlštejn: notoricky známy hrad - VIDEO

ČR, Karlštejn: notoricky známy hrad - VIDEO

Publikované: 12.11.2013
Neviem, či nie je zbytočné pozývať vás na miesto tak notoricky známe pre všetkých Čechov – na hrad Karlštejn.

Návšteva Karlštejna by sa snáď dala zaradiť aj do zbierky zákonov, samozrejme povedané s nadhľadom. Aj keď je pokojne možné, že s budúcou vládou niektorí z poslancov lobujúcich za "Stredočechy" presadí aj túto bizarnosť. Mnoho ľudí by to po uplynulých udalostiach spojených s našimi politikmi asi ani neprekvapilo.

Kosák, kladivo a stredovek

Povinne či nepovinne, návšteva Karlštejna – jedného z najobľúbenejších hradov v Česku proste stojí za to. Aj keď tí, ktorí neholdujú komercii, budú asi v bezprostrednom okolí tohto stredovekého krásavca, rovnako tak aj v celej rovnomennej obci, trpieť. Cesta hore k hradu pripomína jednu veľkú tržnicu. Obchod so všetkým možným, ale dosť často aj nemožným, sa ale podľa všetkého vypláca. Nápisy v ruštine, až potom v nemčine a angličtine. Po rusky sa na Karlštejne hovorí skoro tak často ako po česky. A tovar s ruskými symbolmi, resp. symbolmi Zväzu sovietskych socialistických republík, ide doslova na dračku.

Karlštejn

Voňajú tu klobásy, staročeské trdlo, typicky česká kuchyňa, ale tiež talianske špeciality. O reštaurácie a stánky s občerstvením nie je na Karlštejne núdza. Ide len o to, vybrať si to správne miesto, čo je vždycky trochu alchýmia. My sme príliš šťastia nemali, typicky česká sviečková chutila tak trochu umelo, ba ani obyčajný guláš neposlúžil práve ako dobrý reprezentatívny prvok. Ceny bohužiaľ odpovedali prvotriednej kuchyni. Čo už, sme na Karlštejne – v mieste, kam prúdia autobusy cudzincov, ktorí majú návštevu českého vidieka spravidla vo výhodnom balíčku. Peniaze majú, tak čo by sme sa my Česi nepokúsili, zase niečo oklamať.

Karlštejn

KarlštejnKarlštejnKarlštejn

Na skok do stredoveku

Keď sa ale človek nenechá lapiť trepotajúcimi sa farebnými ozdobami záhradiek, odznakmi či chlpatými čapicami s červenou hviezdou, nenechá sa rozptyľovať lomozom, vždycky spôsobeným honbou za zárobkom a len tak stúpa okolo zurčiaceho potoka smerom k hradu, ľahko sa prenesie do stredoveku. Veď je v prítomnosti najvýznamnejšej českej pamiatky, ktorú nechal roku 1348 vystavať český kráľ a rímsky cisár Karel IV., aby v jej útrobách ukryl kráľovský poklad – korunovačné klenoty a zbierky svätých relikvií. Karlštejn ale napriek tomu nepatrí k tým najzachovalejším zo stredovekých hradov. Viac ako päť sto rokov sa stavebne nezmenil hrad Kost.

Karlštejn

Pokladníčka, ktorej nad hlavou jazdia červeno písané informácie o vstupnom a ďalších hradných akciách, nie je práve vo forme. Je horúci deň a pred jej okienkom stojí rad turistov. S minimálnym očným kontaktom predáva tikety, v sekunde informuje o začiatku prehliadky a bleskovo inkasuje sto aj tisíc koruny. Všetko ide ako o život. Od hlavnej brány sa ozve: „English tour“ a skupinka anglicky hovoriacich sa poslušne zdvihne, aby v päťdesiatminútovom bloku informácií a presunov absorbovala aspoň niečo zo slávnej českej minulosti.

KarlštejnKarlštejnKarlštejn

Karlštejn

Radom sa dá predísť, pretože Karlštejn ako jeden z mála hradov ponúka aj on-line predaj lístkov. Návštevníci sa ani nemusia viazať na hlavnú sezónu, pretože Karlštejn má bez pár výnimiek otvorené stále. Sprievodcovia sú preškolení na tri prehliadkové okruhy – prvý z nich záujemcov prevedie po súkromnými a reprezentačných priestoroch slávnych panovníkov, druhý ukazuje posvätné priestory hradu ako aj Kaplnku svätého kríža. A ďalším zo zastavení so sprievodcovským komentárom je vyhliadková Veľká veža. Bez sprievodcu sa môžu ľudia poprechádzať len po priestoroch za 3. hradnou bránou.

Karlštejn

Text/foto/video: Klára Svobodová

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

ČR, Kost: stredoveký krásavec - VIDEO
Publikované: 28.5.2013
Hrad Kost je jednou z dôležitých zastávok Čechov v dlhom zozname pamiatok, mimochodom jedného z najdlhších na svete. Na Kost by si, okrem Karlštejna alebo niektorého z bohatého výpočtu pamiatok, ktorými Česko disponuje, spomenul snáď každý.

ČR, Prírodné krásy krajiny príbehov – Česka I.
Publikované: 22.5.2019
Dnes vás pozveme do Českej republiky, ktorá je známa vďaka svojim historickým pamiatkam. Avšak my sa tentokrát vydáme mimo mesta a navštívime krásne a tajuplné miesta, obklopené lesmi, jaskyňami v podzemí i chodníkmi v korunách stromov.

ČR, Nižbor: Barokový zámok a skláreň v srdci křivoklátskych lesov – VIDEO
Publikované: 14.5.2019
Podľa mňa patrí Křivoklátsko k najkrajším kútom Českej republiky. Zďaleka však nejde len o samotný hrad Křivoklát, najväčšie kúzlo majú tunajšie listnaté lesy, údolie Berounky a pamätihodnosti, ktoré táto oblasť ukrýva. Jedným z miest, ktoré stoja za návštevu, je vďaka zámku a okoliu aj obec Nižbor. Poďme sa teraz do nej spoločne vypraviť.

ČR, Beroun: rozhľadňa Děd – cesta krajom, kde čerpal inšpiráciu Václav Talich
Publikované: 20.9.2018
Rozhľadňa Děd sa týči na zalesnenom kremencovom vrchu v oblasti Křivoklátskej vrchoviny, ktorá bola od nepamäti cieľom záujmu peších turistov.

ČR: Tetín – pútnické miesto a hradisko nad Berounkou – VIDEO
Publikované: 22.5.2018
Chcete spojiť výlet do krásnej prírody s výletom do českej histórie? Vyrazte do obce Tetín neďaleko Berouna. Nielenže tu podľa povesti sídlila Krokova dcéra Teta, ale taktiež tu v tunajšom hradisku zavraždili kňažnú sv. Ľudmilu.

Firemné akcie – na lodi Praha a prenájom vlaku nielen v Prahe
Publikované: 15.5.2017
Párty na parníku ste už asi zažili, ale viete, že si môžete prenajať celý vlak? Hľadáte originálne prostredie pre svadbu? Chystáte firemnú akciu, párty, teambuilding alebo chcete zaujať obchodných partnerov netradičnou prezentáciou? Prenajmite si parník, alebo rovno vlak!

ČR: Zvíkov, kráľovský hrad nad Orlickou priehradou
Publikované: 23.6.2016
Hrad Zvíkov, jeden zo symbolov Juhočeského kraja, dôstojne strážil sútok Otavy s Vltavou už od počiatku 13. storočia. Vtedy hrad stával na vysokom skalnatom ostrohu nad divokou rieku tečúcou na dne hlbokého kaňonu. Posledných 60 rokov stojí trochu krotko na brehu Orlickej priehrady.

ČR, Hrad Buchlov – zachovalá stredoveká nádhera
Publikované: 12.3.2015
V dnešnom článku sa vydáme do stredoveku, konkrétne na hrad Buchlov, ktorý sa nachádza na rovnomennom kopci. Tento majestátny kráľovský hrad je len na skok od obce Buchlovice, v okrese Uherské Hradište, známej hlavne vďaka barokovému zámku Buchlovice s rozsiahlym parkom.

ČR, hrad Křivoklát: 900 rokov stará tradícia - VIDEO
Publikované: 16.9.2014
Křivoklát – ďalšia skoro povinná zastávka každého správneho turistu. Hrad, ktorý už pekne veľa storočí zdobí chránenú prírodnú krajinnú oblasť Křivoklátsko, ponúka svojim návštevníkom mnohé, a to prosím celoročne. Tento rok oslavuje Křivoklát 900 rokov od prvej písomnej zmienky.

ČR, Mníšek pod Brdy: zámok pre všetkých – VIDEO
Publikované: 22.4.2014
Kedy inokedy sa vypraviť na zámok než na jar, keď všetko kvitne? Aj štátny zámok v Mníšku pod Brdy je na jar výnimočný. Obzvlášť jeho zámocký park.

Karlštejn: rekonštrukcia hradu
Publikované: 9.7.2019
V septembri by sa mala začať rekonštrukcia najnavštevovanejšej pamiatky v Čechách. Hrad Karlštejn však zostane pre návštevníkov naďalej otvorený, ľudia by ale mali počítať s krátkodobými uzávierkami. Práce potrvajú do októbra 2022. Počíta sa napríklad s obnovou Cisárskeho paláca, vzniknú nové expozície a tiež moderné návštevnícke centrum


Súvisiace video

Nižbor: Barokový zámok a skláreň v srdci křivoklátskych lesov
Dnes navštívime Křivoklátsko, nezamierime však na Křivoklát, ale nahliadneme do obce Nižbor. Odpo...

ČR, Křivoklát: tradícia stará 900 rokov
Hrad Křivoklát patrí k najnavštevovanejším českým pamiatkam. Stojí v rovnomennom mestečku v okres...

ČR, Mníšek pod Brdy: zámok pre všetkých
Zámok v Mníšku pod Brdy ponúka návštevníkom prostredníctvom dvoch prehliadkových okruhov náhľad ...

ČR, Karlštejn: notoricky známy hrad
Hrad Karlštejn – kto by ho nepoznal? Ide o bezkonkurenčne najobdivovanejšiu a zároveň aj najvýzna...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zimná krajina

1. 1. – 29. 2. 2020
1. cena:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino
2. cena:
Celoročné poistenie ALPENVEREIN od Hory.sk
3. cena:
kniha Zimný hrebeň Tatier od vydavateľstva Tatrica.sk
1. cena redakcie:
Fantastický pobyt pre 2 osoby na 3 dni v rodinnom hoteli Solisko**** s výhľadom na Štrbské pleso, raňajkami, večerou a neobmedzeným vstupom do wellness
2. cena redakcie:
Skialpinistický knižný balíček od Hory.sk
3. cena redakcie:
Darčeková kazeta VINCENTKA

Aktuality:

23.2.2020
Nechajte sa uniesť horskou atmosférou a inšpirujúcimi prednáškami či filmami, ktoré budú počas festivalu Vysoké hory prebiehať v zasadačke Mestského úradu v Žiline, a to už v sobotu 7. marca 2020.
22.2.2020
Múzeum východných Čiech vás pozýva na výstavu unikátneho súboru gotického a ranorenesančného umenia tunajšieho regiónu od 13. do 16. storočia. Expozícia Uprostred Koruny českej ponúka vyše 400 umeleckých diel a pre návštevníkov bude prístupná do 28. júna 2020.
21.2.2020
Pozývame vás na podujatie pre celé rodiny, ktoré sa uskutoční už túto sobotu (22.2.) v Banskej Štiavnici. Detský festival Zimomravenie už po 11-ty raz prinesie celodenný kultúrno-zábavný program.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - UKRAJINA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:nedeľa 23. 2. 2020
sviatok:Roman, Romana
dnes:
nedeľa 23.2.
11 °C
zajtra:
pondelok 24.2.
7 °C