www.infoglobe.sk » Zaujímavé miesta » ČR, Mníšek pod Brdy: zámok pre všetkých – VIDEO

ČR, Mníšek pod Brdy: zámok pre všetkých – VIDEO

Publikované: 22.4.2014
Kedy inokedy sa vypraviť na zámok než na jar, keď všetko kvitne? Aj štátny zámok v Mníšku pod Brdy je na jar výnimočný. Obzvlášť jeho zámocký park.

Aprílový Mníšek

Sezóna na zámku v Mníšku pod Brdy začala. Už v apríli je otvorené, okrem pondelkov, každý deň. Dokonca aj otváracia doba korešponduje s aprílovými žartíkmi, typickými pre toto obdobie. Otvorené je od utorka do piatku vždy od 11.10 do 15.50. Návštevníci teda oželejú dohromady dvadsať minút prevádzky. Cez víkend sa otvára presne o desiatej, zatvára sa ale zase desať minút pred štvrtou odpoludnia.

Mníšek pod Brdy - zámok

Desať minút sem, desať minút tam – Mníšek pod Brdy za návštevu rozhodne stojí. Je pripravený na veľkých, malých, ženíchov, nevesty, školopovinných, cyklistov aj hladošov. Je miestom pre všetkých, ktorých baví pátranie po stopách našich slávnych predkov. Koho zaujíma, ako sa žilo, pracovalo či bývalo v tej či onej dobe.

Kdo kedy na zámku hospodáril

Mníšek pod Brdy a jeho zámok môže návštevníkom ponúknuť obdobie medzi dvoma svetovými vojnami, ukázať ako sa žilo v lepšej spoločnosti. Zdá sa vám divné, že sa v histórii nepozrieme ešte ďalejl? História zámku v Mníšku sa pochopiteľne začala písať omnoho skôr, veď prvé zmienky o stavbe na tomto mieste pochádzajú už z doby Karla IV. V období medzi 13. a 14. storočím tam stával malý hrad obklopený priekopou – aspoň tak to tvrdia archeológovia, ktorí ale svoje tvrdenia môžu doložiť nálezmi z toho obdobia.

Mníšek pod Brdy - zámokMníšek pod Brdy - zámokMníšek pod Brdy - zámok

Mníšek pod Brdy - zámok

Na kresbe z roku 1622 je zámocká budova dosť podobná tej súčasnej. Vtedy, a vlastne celé 16. storočia, vlastnil zámok rod pánov z Mitrovic. Nepokojné obdobie počas švédskej vojny si aj tu vybralo svoju daň. Zámok bol vyplienený a vypálený. Potom sa do Mníšku nasťahoval Pražan Servác Engel z Engelsflussu, pôvodom z Flander, ktorý nechal zámok opraviť. Čo sa týka stavebných úprav, od tej doby sa toho na zámku príliš veľa nezmenilo.

Mníšek pod Brdy - zámokMníšek pod Brdy - zámokMníšek pod Brdy - zámok

Mníšek pod Brdy - zámok

Ešte párkrát potom zmenil zámok majiteľa. Posledné zásadné úpravy boli vykonané za éry slobodného pána Kasta z Ebelsbergu medzi rokmi 1910 a 1911. To, čo sa bohužiaľ zo starších dôb nedochovalo, sú zámocké interiéry a vybavenie. Preto sa teda na zámku v Mníšku pod Brdy prostredníctvom prehliadok posúvame len tak málo do minulosti. Ale nie je čo ľutovať, pretože aj medzivojnové obdobie malo svoje kúzlo. Ľudia mali pocit, že všetko zlé je za nimi a v eufórii z konca vojny, teda tej prvej, si užívali života. Možno, keby vedeli, že za pár rokov príde ďalšia, ktorá bude omnoho horšia, žili by ešte inak. Po konci druhej svetovej vojny zostal zámok v žalostnom stave, o rok neskôr, po konfiškácii, ho malo v správe ministerstvo vnútra, ktoré ho využívalo ako archív citlivých dokumentov.

Mníšek pod Brdy - zámok

Až vďaka projektu, odštartovaného v roku 2000, sa zámok v Mníšku pod Brdy môže pochváliť dvoma prehliadkovými okruhmi. Pre deti, ktoré by téma obdobia medzi dvoma svetovými vojnami asi príliš nezaujala, chystá zámok pravidelne špeciálne programy. Zámok si môžu prejsť v spoločnosti anjela, čerta alebo ďalších rozprávkových postavičiek.

Krásny je aj zámocký park – najkrajší práve na jar, keď sa všetko prebúdza k životu. Obnovený bol pred dvoma rokmi s pomocou peňazí z Európskej únie.

Text/foto/video: Klára Svobodová

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Praha, Zbraslav: lesopark Belveder
Publikované: 17.10.2019
Mestskej časti Praha-Zbraslav sa pred pár rokmi podarilo revitalizovať zalesnenú stráň medzi obytnou výstavbou, ktorá mala od oddychového parku ďaleko. Dnes sa právom pýši názvom lesopark Belveder. A ako už samotný výraz belveder napovedá, pôjde o vyhliadkové miesto.

ČR, Beroun: historický, priemyselný - VIDEO
Publikované: 4.12.2012
Beroun je z Prahy a Plzne jednoducho dostupným miestom, a tak v dobe, kedy je moderné bývať skôr mimo veľkomesta, než priamo v ňom, sa Beroun stáva aj novým bydliskom Pražanov – "uprchlíkov". Od Prahy leží asi 30 kilometrov a je s ňou dobre prepojený – ako diaľnicou, tak aj železnicou. Do Plzne je to z Berouna asi 75 kilometrov.

ČR: Z Kamenného přívozu do Pikovic - prechádzka Posázavskou cestičkou
Publikované: 25.10.2018
Pokiaľ sa chcete prejsť najkrajším a najromantickejším úsekom pozdĺž rieky Sázavy, potom je úsek z Kamenného Přívozu do Pikovic skvelá voľba. Nahliadneme do histórie trampingu, pozrieme sa na chaty a osady zasadené do skál, vyhliadky, vodopády, skalné útvary a mnohé ďalšie krásne miesta. Všetko umocní rieka, niekde dravá a niekde lenivo valiaca sa pozdĺž skál.

ČR, hrad Zlenice – zrúcanina nad riečnymi kúpeľmi
Publikované: 15.3.2018
Hrad, ktorý sa podľa dochovanej veže prezýva Hláska, tróni nad senohrabskou plavárňou. Jeho vznik sa podľa archeologického prieskumu datuje do konca 13. storočia. V minulosti bol sídlom významného posázavského rodu pánov zo Zlenic.

ČR: Brdy, Plešivec – cesta na brdský Olymp
Publikované: 12.10.2017
Plešivec, výrazný pretiahnutý kopec v blízkosti Jinec, sa nedá prehliadnuť. Toto miesto patrí k tým najtajomnejším, aké môžeme v Brdoch nájsť. Viaže sa k nemu mnoho povestí.

ČR: Brdy – základné informácie a charakteristika oblasti
Publikované: 28.9.2017
Pretože sa v nasledujúcich týždňoch vydáme na niekoľko krásnych miest v Brdoch, najskôr si o nich niečo povieme. CHKO Brdy je jednou z najmladších českých chránených krajinných oblastí. Za CHKO ju vyhlásili len nedávno, v januári 2016 a turistom sa tak otvorili aj oblasti, ktoré boli predtým neprístupné.

ČR, Brdy – posledný nepoznaný raj I. - Valdek
Publikované: 10.12.2015
Na začiatku roka 2016 budú mať turisti zrejme poslednú možnosť, ako sa v Čechách prejsť po rozľahlom zalesnenom území, kde nikdy neboli a v ktorom nebudú spočiatku rušiť ani turistické značky. Otvorí sa totiž verejnosti doposiaľ neprístupný vojenský priestor Brdy. Zároveň tým vznikne fantastická možnosť putovať peši nejakých 90 km z južného okraja Prahy až niekam za Rožmitál lesom, a pritom nenarazíte na aglomeráciu alebo by ste museli prechádzať frekventované cesty!

ČR, Pyšely: náučný chodník okolo golfu
Publikované: 16.7.2015
Južný okraj mesta Pyšel obklopuje porast zmiešaných lesov s názvom Obora. Tu bol vybudovaný krátky náučný chodník, ktorý bol ľuďmi v krajine Posázaví už aj tak vychodený.

ČR, Červený Újezd: hrad a kláštor Hájek
Publikované: 22.6.2015
S historickou stavbou nemá hrad síce nič spoločné, napriek tomu sa teší početnej návštevnosti. Pár kilometrov západne od Prahy vyrástla v roku 2002 stavba v podobe hradu, kde nájdete hneď niekoľko stavebných slohov vedľa seba. Priľahlá záhrada s vidieckymi objektmi je príjemným spestrením. Naopak historickou stavbou je tunajší kláštor Hájek zo začiatku 17. storočia.

ČR, Mníšek pod Brdy: mesto na Zlatej ceste - VIDEO
Publikované: 29.4.2014
Mníšek pod Brdy ležiaci na úpätí Brdského hrebeňa sa turistom ponúka ako ideálny východiskový bod po nádhernom okolí Brd. Zaujímavé je však aj samotné mesto.

ČR, Karlštejn: notoricky známy hrad - VIDEO
Publikované: 12.11.2013
Neviem, či nie je zbytočné pozývať vás na miesto tak notoricky známe pre všetkých Čechov – na hrad Karlštejn.

Třebaně na Karlštejnsku - VIDEO
Publikované: 23.11.2010
Rieka Berounka nie je pre vodákov natoľko zaujímavá – hovorí sa o nej, že by uspala aj princa, čo ide vyslobodiť Šípkovú Ruženku. Veľa adrenalínu si na nej prosto neužijete. Ale krásna, krásna teda je. Krúti sa v tiahlych záhyboch a je len úplne logickým vyústením jej tajuplného vlnenia, že je priamo obsypaná rybármi, ktorí pri nej čakajú na svoju šancu.

ČR, Dobřichovice: dokonalý súlad - VIDEO
Publikované: 24.9.2013
Stredočeské mestečko Dobřichovice spĺňa všetko, čo ideálny turistický cieľ. Leží len pol hodinky na západ od Prahy, navyše na trase železnice, takže cesta tam môže byť viac než odpočinková.


Súvisiaca fotogaléria

Praha, Zbraslav: lesný park Belveder
Zbraslavskú stráň, ktorá delí Zbraslav na hornú a dolnú časť, roky pokrývala divoká príroda. Po r...

ČR, Jílové u Prahy: Regionálne múzeum
Jílovské múzeum nájdete v pamiatkovo chránenom objekte v dolnej časti námestia. V historickej bud...

ČR: cestou z obce Srbsko na Karlštejn
Jedny z posledných tohtoročných zimných dní. Prečo si ich je neužiť pri prechádzke na Karlštejn? ...


Súvisiace video

ČR, Mníšek pod Brdy: mesto na Zlatej ceste
Mníšek pod Brdy je pôvabné mestečko zasadené do krajiny na úpätí Brdského hrebeňa, kde boli kedys...

ČR, Mníšek pod Brdy: zámok pre všetkých
Zámok v Mníšku pod Brdy ponúka návštevníkom prostredníctvom dvoch prehliadkových okruhov náhľad ...

ČR, Karlštejn: notoricky známy hrad
Hrad Karlštejn – kto by ho nepoznal? Ide o bezkonkurenčne najobdivovanejšiu a zároveň aj najvýzna...

ČR, Dobřichovice: dokonalý súlad
Stredočeské mesto Dobřichovice je známe predovšetkým vďaka miestnemu zámku. Rozkladá sa na oboch ...

ČR, Hořovice – zámok: zoznámte sa s históriou!
Hlavným turistickým lákadlom mesta Hořovice je miestny zámok. Ten nechali na začiatku 18. storoči...

ČR, Beroun: po stopách histórie
Beroun je mesto plné histórie ležiace asi 30 kilometrov juhozápadne od Prahy. Žije tam bezmála 19...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Pamiatky okolo nás

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Elektrický mlynček na korenie
2. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
3. cena:
Darčeková kazeta VINCENTKA
1. cena redakcie:
Wellness pobyt pre 2 osoby na 2 noci s polpenziou a procedúrami v Grand Hoteli Bellevue**** Vysoké Tatry
2. cena redakcie:
Fitness náramok SAMSUNG Galaxy Fit e
3. cena redakcie:
Celodenný vstup do Aquacity Poprad pre 2 osoby

Aktuality:

9.12.2019
Príďte si vychutnať osobitné čaro Vianoc na najstaršie trhovisko v meste Trnava. Námestie sv. Mikuláša bude od 13. do 15. decembra 2019 hostiť staré stredoveké remeslá i ručne vyrobený živý adventný kalendár.

8.12.2019
V roku 2026 bude Slovensko spolu s Fínskom hostiť titul Európske hlavné mesto kultúry, ktorý má upriamiť pozornosť na bohatstvo a rozmanitosť danej krajiny v Európe. Zároveň má vyzdvihnúť spoločné črty oboch krajín.
7.12.2019
Vianočnú atmosféru na vsetínskom zámku odo dnes navodí výstava s názvom Sklenené Vianoce, ktorá predstaví súčasné aj historické sklenené vianočné ozdoby a dekoratívne aj umelecké sklo. Výstava potrvá do 19. januára 2020.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ANDORRA a VATIKÁN:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:pondelok 9. 12. 2019
sviatok:Izabela
dnes:
pondelok 9.12.
2 °C
zajtra:
utorok 10.12.
3 °C