www.infoglobe.sk » ČR: Zvíkov, kráľovský hrad nad Orlickou priehradou

ČR: Zvíkov, kráľovský hrad nad Orlickou priehradou

Publikované: 23.6.2016
Hrad Zvíkov, jeden zo symbolov Juhočeského kraja, dôstojne strážil sútok Otavy s Vltavou už od počiatku 13. storočia. Vtedy hrad stával na vysokom skalnatom ostrohu nad divokou rieku tečúcou na dne hlbokého kaňonu. Posledných 60 rokov stojí trochu krotko na brehu Orlickej priehrady.

Ak prídete autom, pravdepodobne zaparkujete na hradnom parkovisku na konci obce Zvíkovské Podhradie. Odtiaľ je to k hradnej bráne sotva 300 metrov.

Zvíkov

Písecká brána a veža HláskaHrad si preskúmate sami, bez sprievodcu. Aby nikto nezablúdil, tak je trasa vyznačená šípkami a aj textami – a to nielen v češtine, ale aj v siedmich ďalších jazykoch. Jadro hradu tvorí palác, v ktorom navštívite podzemie, prízemie s archeologickými nálezmi a palácové terasy v mieste bývalých kráľovských komnát. Pozriete sa aj do kaplnky s bohatou maliarskou výzdobou. Najpozoruhodnejšou a najstaršou stavbou je tzv. Hlízová veža. Historici sa dlho nevedeli zhodnúť na jej veku, niektorí ju datovali do 2. storočia nášho letopočtu, v kamenických značkách videli germánske runové písmo. Preto ju volali aj Markomanská veža. Dnes sa predpokladá, že veža skutočne stála ako prvá, ale dátum jej dokončenia je približne rok 1230. Dosahuje výšku 20 m a hrúbka jej stien je až 3,5 m. Spolu s palácom a kaplnkou ju dal postaviť kráľ Přemysl Otakar I. a v priebehu ďalších stáročí sa stala svedkom mnohých udalostí. Napríklad sa vraví, že než bol dobudovaný Karlštejn, tak práve tu v sále na prvom poschodí bývali prechodne umiestnené kráľovské korunovačné klenoty. Pravdou je, že kráľ Karol IV. tu pobýval a po stavebnej stránke Zvíkov zveleboval. Neskôr hrad odolal husitskému dobývaniu a pravdepodobne by odolal aj počas tridsaťročnej vojny, keby sa vtedy osádka sama nevzdala. Po slávnej karlovskej ére patrili k majiteľom hradu Rožmberkovci, Švamberkovci, Eggenbergovci a pred rokom 1948 patril Schwarzenbergovcom. Dnes je v správe Národného pamiatkového ústavu.

hrad Zvíkov na starej pohľadnici   hrad Zvíkov na starej pohľadnici

V kráľovskom paláci je v sezóne 2016 vystavený nový exponát s krásnym príbehom. Ide o zvon, ktorý bol v roku 1946 nájdený na brehu Otavy a ktorého vek sa odhaduje na 600 rokov. Najpravdepodobnejšie pochádza z gotického kostolíku sv. Mikuláša, ktorý je v súčasnosti zatopený Orlickou priehradou. Zaniknuté podhradie pripomína malá výstava.

Orlická priehrada

Zvíkov bol jedným z miest, kde sa natáčala rozprávka Lotrando a Zubejda. Je skoro neuveriteľné, že od natáčania už uplynulo 20 rokov. Lúpežnícky tatino Lotrando sem priviedol synka do kláštornej školy. Vo filme „hrá“ nádvorie, chodby a školská trieda bola v kaplnke.

kaplnka sv. Václava bola v rozprávke Lotrando a Zubejda školskou triedou

nádvorie kráľovského paláca, ktoré môžete niekoľkokrát zahliadnuť v rozprávke Lotrando a ZubejdaZ terás paláca a z vyhliadky na Hlízovej veži je pekný výhľad na sútok Otavy a Vltavy. V lete voda láka. Na Zvíkov sa dá prísť aj parníkom napríklad z Orlíku, priamo pod hradom je prístavisko. V obci Zvíkovské Podhradie je obecné kúpalisko, ale o kúpanie v priehrade sa nepokúšajte. V okolí hradu sú brehy príkre a priehradná voda nemáva dobrú kvalitu.

Naskytá sa tu však ešte jedna neobvyklá príležitosť – raz za čas ponúka štátny podnik „Povodie Vltavy“ exkurziu do vodného diela Orlík

GPS: 49°26'20.1"N 14°11'31.1"E

www.hrad-zvikov.eu

 

Text: Radka Snížková

Fotky: Miluše Svátková, archív hradu Zvíkov

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

ČR: Písek - romantické miesto na juhu Čiech - VIDEO
Publikované: 9.12.2014
Mesto založené Přemyslovcami leží na rieke Otave v Juhočeskom kraji. Písek je známy aj vďaka svojmu v Českej republike najstaršiemu dochovanému Kamennému mostu, ktorý je národnou kultúrnou pamiatkou. V 14. storočí viedla cez neho Zlatá cesta spájajúca české zeme s Bavorskom a Horným Rakúskom.

ČR: Zámok Blatná – sídlo rodu Hildprandtovcov
Publikované: 5.5.2016
Južné Čechy sú známe množstvom vodných plôch a ani Blatensko nie je výnimkou. Dnes sa vydáme na zámok Blatná, ktorý patrí spolu s Červenou Lhotou medzi najkrajšie vodné panské sídla. A nielen zámok je cieľom turistov, k areálu totiž patrí aj anglický park.

ČR, Strakonice – gajdoši, zašlá sláva priemyslu a spomienka na stredovek – VIDEO
Publikované: 24.11.2015
Zhruba na polke cesty medzi Plzňou a Českými Budějovicami leží na sútoku rieky Otavy s Volyňkou mesto Strakonice. Mesto, ktoré sa preslávilo medzinárodným gajdošským festivalom, fezmi (turecká pokrývka hlavy) a „Čezetami“ – motorkami z Českej zbrojovky. Okrem toho tu nájdeme aj rozľahlý a veľmi zachovalý stredoveký hrad, krásnu neorenesančnú radnicu, niekoľko pôvodných stredovekých domov alebo tiež repliku časti Stonehenge. Nesmieme zabudnúť ani na okolitú prírodu, kde z jednej strany začína predhorie Šumavy a z druhej rozsiahla oblasť juhočeských rybníkov.

ČR, Karlštejn: notoricky známy hrad - VIDEO
Publikované: 12.11.2013
Neviem, či nie je zbytočné pozývať vás na miesto tak notoricky známe pre všetkých Čechov – na hrad Karlštejn.


Súvisiace video

ČR, Strakonice – gajdoši, zašlá sláva priemyslu a spomienka na stredovek
Mesto Strakonice sa preslávilo medzinárodným gajdošským festivalom, fezmi (turecká pokrývka hlavy...

ČR, Karlštejn: notoricky známy hrad
Hrad Karlštejn – kto by ho nepoznal? Ide o bezkonkurenčne najobdivovanejšiu a zároveň aj najvýzna...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Leto plné radosti

1. 7. – 31. 8. 2019
1. cena:
Dve vstupenky na koncert Lucie Bíla v Tatrách
2. cena:
Dámske štýlové slnečné okuliare Polaroid od Optik Morvay
3. cena:
Turistický sprievodca z rodinného vydavateľstva Dajama
1. cena redakcie:
Poukážka pre dve osoby na dve noci s raňajkami v Hoteli Európa Liptovský Mikuláš
2. cena redakcie:
Letný kozmetický balíček z dm drogérie
3. cena redakcie:
Kombinovaná vstupenka na zámok Schloss Hof a Niederweiden

Aktuality:

20.7.2019
Drevený kostol svätého Mikuláša z počiatku 17. storočia, ktorého oprava trvala takmer tri roky, môžu ľudia navštíviť v Hradci Králové v Jiráskových sadoch až do konca septembra.
19.7.2019
Všetci nadšenci turistiky sa aj tento rok môžu tešiť na v poradí už osemnásty Národný výstup na Sitno, ktorý sa uskutoční v nedeľu 21. júla 2019.
18.7.2019
V poradí už tretí ročník Dní ľudovej architektúry v Stredočeskom kraji, ktorých hlavným centrom sa stali Skalné domy Regionálneho múzea Mělník a centrum obce Lhotka, sa uskutoční od 20. do 28. júla. Slávnostné zahájenie v obci Lhotka pri Mělníku prebehne v sobotu 20. júla od 11. hodiny.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - LAOS:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:sobota 20. 7. 2019
sviatok:Iľja
dnes:
sobota 20.7.
32 °C
zajtra:
nedeľa 21.7.
28 °C