www.infoglobe.sk » Zaujímavé miesta » ČR, Kost: stredoveký krásavec - VIDEO

ČR, Kost: stredoveký krásavec - VIDEO

Publikované: 28.5.2013
Hrad Kost je jednou z dôležitých zastávok Čechov v dlhom zozname pamiatok, mimochodom jedného z najdlhších na svete. Na Kost by si, okrem Karlštejna alebo niektorého z bohatého výpočtu pamiatok, ktorými Česko disponuje, spomenul snáď každý.

O tom, že hrad Kost prezentuje nádherný kus histórie, niet pochýb. V krásnom jarnom slnečnom dni pritiahol k svojim hradbám davy turistov. Od tých, čo prišli autom, "vymámi" svojrázna pani na parkovisku 80 českých korún, so stručným vysvetlením, že potom tu stáť môžu aj celý deň, tak preto je parkovné také vysoké. Pokiaľ vraj nenájdete voľné miesto, nevadí, parkovať sa predsa dá aj na vyhradenom mieste pre invalidov. Žiadne hodinové sadzby na Kosti neplatia, platí sa jednoducho 80 korún.

KostKostKostKost

Kost vs. Helikar

Hotel Helikar nezapadá do celého koloritu krajiny, ale nedá sa prehliadnuť. Je to stará komunistická budova, ktorá funguje tak, aby zodpovedala svojmu zjavu. Do tohto hostinca asi žiadny cudzinec nezavíta, napriek tomu, že stojí na dosť výsadnom mieste – na rázcestí. Aj napriek svojmu nevkusnému vonkajšku dokáže Helikar nalákať ľudí na svoju terasu, ktorá ponúka dokonalý výhľad na Kost. Hotovky, ktoré ponúka miestna kuchyňa, bohužiaľ až také dokonalé nie sú.

Kost - hotel Helikar

Zato bledé múry hradu Kost zapadajú do krás Českého raja úplne automaticky. Veď tam aj patria už mnoho stáročí. O Kosti sa hovorí ako o najzachovalejšom stredovekom hrade, napriek tomu, že ďalší zástupca poctivého a drsného stredoveku Karlštejn, zostává pre mnohých milovníkov cestovania stále číslom jedna.

Oproti Karlštejnu, ktorého vzhľad pozmenili nutné rekonštrukcie, zostal hrad Kost v nezmenenej podobe viac než pol tisícročia. Z Karlštejnu a hlavne z jeho podhradia sa stalo ryžovisko peňazí, ktoré turistov chytá na všetko možné i nemožné. To, že z Karlštejna to do Prahy nie je ďaleko, je ďalšou jeho výhodou. Plný autobus zahraničných turistov dokáže s jedným malým mestečkom spraviť divy. Na Kosti sme v ten deň nestretli ani jedného cudzinca, aj keď je pravda, že Český raj majú radi hlavne mladí Dáni a Holanďania, ktorí si svoj pobyt v Českom raji často spestrujú nejakou športovou aktivitou. Pod hradom stojí aj niekoľko stánkov s nezmyselným tovarom, ktorý si však očividne niektorí návštevníci radi kúpia.

Kost

Kost od di Costi až po zoštátnenie

Napriek tomu, že hrad Kost stojí vysoko na skale, kvôli tomu, že je schovaný do hlbokých lesov, ho z diaľky vôbec nie je vidieť. To bolo aj počas dlhých rokov bojov jeho hlavnou prednosťou, a napríklad Jan Žižka, slávny to vojvodca, Kost prehliadol úplne. Z diaľky je viditeľná len jedna z jeho veží. Unikátnosť Kosti tak spočívala v stavebnom materiáli. V stredoveku sa obvykle používalo drevo, pričom Kost bola kamenná. Ako svoju pevnosť si v polovici 14. storočia nechal Kost vystavať Beneš z Vartemberka, zvaný Benesius di Costi. Pôvodne ale išlo len o jednu miestnosť s vežou.

 Kost

Kost si, podobne ako takmer všetky panské sídla, prešla dobrými i zlými časmi. K tým horším sa počíta napríklad ten, keď hrad vlastnil rod Černínovcov a keď sa v hradných komnatách preháňali v skladovanom obilí myši. Záchranca Kosti sa zjavil v podobe Kazimíra Netolického, ktorý tvrdzu odkúpil. Cez jeho dcéry, ktoré sa viac či menej výhodne povydávali, sa Kost dostala do rúk Norberta Kinského, ktorého potomkovia spravujú hrad aj dnes.

KostKostKost

Kost

Nezabudnuteľný a zároveň smutný moment v stále hmatateľnej minulosti bolo zoštátnenie, ktoré šmahom vzalo spolu s hradom Kost aj všetky pamiatky. Hrad Kost potom dlhé roky slúžil ako múzeum gotického a renesančného umenia.

Po reštitúcii zažíva Kost opäť jedno z veselších období. Turistom ponúka tti prehliadkové okruhy a sľubuje zábavu pre všetkých, dokonca aj pre tých, ktorí jazdia na hrady a zámky len z donútenia. Sprievodcovia, nie však nudní, ale naopak veľmi zábavní, prevedú turistov cez mučiareň, čiernu kuchyňu, hradný hostinec, palác úradníkov alebo cez nedobytnú komnatu.

Kost

Mnohí turisti, neuspokojení nekomerčnosťouí miesta, sa z Kosti vydávajú objavovať ďalšie krásy Českého raje. My ale odporúčame prebádať aj blízke okolie hradu, kde sú v lesoch ukryté skalné obydlia.

Text/foto/video: Klára Svobodová

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

ČR: Hořice - mesto kameňa a sladkých trubičiek - VIDEO
Publikované: 23.8.2011
Nie je veľa miest, ktoré si človek pamätá úplne odlišne. Hořice sú jedným z nich.

ČR, Humprecht: lovecký zámoček vo veži - VIDEO
Publikované: 4.6.2013
Lovecký zámoček Humprecht stojí neďaleko mesta Sobotka. Je vystavaný na kopci, takže dobre viditeľný z diaľky, avšak obklopený hustým lesom, takže ak sa k nemu človek priblíži, musí sa poriadne zakláňať, aby si ho prehliadol.

ČR: V znamení Merkúra
Publikované: 30.4.2020
Národný pamiatkový ústav vydal neprehliadnuteľnú knihu s názvom V znamení Merkúra s podtitulom Šľachta českých zemí v európskej diplomacii. Knižná novinka sa zaoberá svetovou aj európskou diplomaciou v rôznych súvislostiach.

ČR: Nová Paka - mesto bláznov - VIDEO  
Publikované: 6.9.2011
Mesto v podhorí Krkonôš, kde žije svoj vlastný novopacký život asi 10 tisíc ľudí.

ČR: Nový Bydžov - bývalé mesto študentov - VIDEO
Publikované: 25.10.2011
Nový Bydžov sme navštívili ešte v sparnom lete, takže obrázky sprevádzajúce tento článok môžu provokovať alebo zahriať. Záleží na vás. My by sme pre vás – našich čitateľov radšej volili ten druhý variant.

ČR, Karlštejn: notoricky známy hrad - VIDEO
Publikované: 12.11.2013
Neviem, či nie je zbytočné pozývať vás na miesto tak notoricky známe pre všetkých Čechov – na hrad Karlštejn.

ČR, Český raj: Turnov a príroda na juhozápade – VIDEO
Publikované: 18.7.2017
Český raj je veľmi obľúbený a ľudia sa sem radi vracajú. Táto oblasť, ktorá sa nachádza 80 km severovýchodne od Prahy, je chránenou krajinnou oblasťou (CHKO) od roku 1955, čiže je prvou chránenou krajinnou oblasťou vtedajšieho Československa. CHKO Český raj vznikla predovšetkým vďaka unikátnym skalným mestám, ktoré treba chrániť pre ďalšie generácie. Okrem skalných miest tu nájdete pokoj v nádhernej prírode v okolí jazier a taktiež sa tu nachádza mnoho historických pamiatok, ktoré môžete navštíviť.


Súvisiace video

ČR, Humprecht: lovecký zámoček vo veži
Kúsok od Sobotky na hraniciach Českého raja stojí lovecký zámoček Humprecht. Zo Sobotky tam vedie...

ČR, Kost: stredoveký krásavec
Kost – najzachovalejší stredoveký hrad v Česku. V nezmenenej podobe zostal viac než pol tisícroči...

ČR, Vesec u Sobotky: výprava do minulosti
Vesec u Sobotky – malebná a aj veľmi fotogenická obec ležiaca na samotnom okraji Českého raja. Vo...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Výlet s rúškom

1. 5. – 30. 6. 2020
1. cena:
Exkluzívne rúško na tvár od Milishop.sk
2. cena:
Bavlnené rúška na tvár
1. cena redakcie:
Tatranský balíček od Hory.sk
2. cena redakcie:
Kolekcia kníh S batohom po Slovensku od vydavateľstva Dajama
3. cena redakcie:
Cestovateľský balíček od festivalu Infofest

Aktuality:

1.6.2020
Sliezskoostravský hrad ožije živou hudbou od 19. 6. do 18. 7.2020! Takmer dve desiatky kapiel zahrajú v pokoronavírusovej premiére. Tešiť sa môžete na jednodenné koncerty zvučných mien – Monkey Business, Chinaski, David Koller, Pokáč, Wohnout, Bára Poláková, Anna K., Kali a Peter Pann. Z tvrdších žánrov to budú kapely Citron a Lautr, Trautenberk, Horkýže Slíže, Zakázaný ovoce, Vypsaná fixa. Špecialitou bude minifestival Metal!!!, kde zahrajú lokálne kapely Malignant Tumour, Silent Stream of Godless Elegy, Antigod, Primary Resistance, Postcards from Arkham, Dead Carnage a cezpoľní Gutalax.
29.5.2020
Dnes vám prinášame druhú časť tých (podľa nás) najzaujímavejších medzinárodných či svetových dní podľa kalendára (mesiace júl až december), bez ktorého sa ani v súčasnej dobe nezaobídeme.
27.5.2020
Najstarší kalendár síce vznikol v Egypte už v 4. tisícročí pred Kristom, no jeho dennodenné využívanie sa zachovalo dodnes. Okrem mien a rôznych sviatkov si prostredníctvom kalendára pripomíname všakovaké medzinárodné dni. A práve prehľad tých (podľa nás) najzaujímavejších vám prinášame v nasledujúcich riadkoch.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:pondelok 1. 6. 2020
sviatok:Žaneta
dnes:
pondelok 1.6.
20 °C
zajtra:
utorok 2.6.
16 °C