Prešovský kraj - Slovenská republika

Prešovský kraj sa rozprestiera v severovýchodnej časti Slovenka. Na severe susedí s Poľskom, na východe s Ukrajinou, na juhu s Košickým a juhozápade s Banskobystrickým krajom.


Základné informácie o kraji

Lokality

Služby
Články

Fotogaléria

Videogaléria
Diskusia


Fotogaléria

SR: Sabinov - mestečko na východnom Slovensku
Rubrika: Mestá
Počet obrázkov: 47 obrázkov

Mestečko Sabinov, ktoré leží na rieke Torysa, sa nachádza na východnom Slovensku v Prešovskom kraji a má okolo 12 a pol tisíc obyvateľov.  Toto pokojné mestečko leží len 18 km od krajského mesta Prešov a svojim obyvateľom, ale aj návštevníkom, má rozhodne čo ponúknuť. Okrem viacerých kultúrnych pamiatok v centre meste, je zaujímavý aj fakt, že sa tu počas letných mesiacov v roku 1964 nakrúcal film Obchod na korze. Ten sa veľkými písmenami zapísal do dejín kinematografie, keď mu o dva roky nato udelila Americká filmová akadémia zlatú sošku Oscara za najlepší cudzojazyčný film. Mestečko je obklopené nádhernou prírodou, nachádza sa tu zimné klzisko a mestské kúpalisko, a v priľahlej obci Drienica je každoročne počas zimy v prevádzke čoraz viac vyhľadávané rovnomenné lyžiarske stredisko.

 

Text / foto: O. Kubáčková


SR: Bardejov - Múzeum ľudovej architektúry
Rubrika: Pamiatky
Počet obrázkov: 31 obrázkov

Expozícia ľudovej architektúry v Bardejovských kúpeľoch, ktorá je súčasťou Šarišského múzea, bola pre verejnosť sprístupnená už v roku 1965. Ide teda o najstarší skanzen na Slovensku. Múzeum v prírode môžete navštíviť počas celého roka. Umiestnené sú tu drevené stavby karpatského typu, ktoré prezentujú ľudovú kultúru a architektúru slovenského aj rusínskeho obyvateľstva žijúceho na území horného Šariša a severného Zemplínu počas 19. a 20. storočia.

Text a foto: O. Kubáčková


SR: Vysoké Tatry - Zo Štrbského na Popradské pleso
Rubrika: Pohoria
Počet obrázkov: 25 obrázkov

Tatry sú krásne v každom ročnom období. Napriek tomu, že počas našej prechádzky zo Štrbského na Popradské pleso nesvietilo slnko, ale striedalo sa mrholenie so slabým snežením, dodala nám krátka túra na čerstvom horskom vzduchu dostatok síl na prekonanie prichádzajúcej jarnej únavy.

Fotografie vznikli na konci marca 2011.

Text a foto : O. Kubáčková


SR: Vysoké Tatry – Lomnický štít
Rubrika: Pohoria
Počet obrázkov: 122 obrázkov

Lomnický štít (2634 m n. m.) bol dlho považovaný za najvyšší zo všetkých tatranských štítov. Dnes však už vieme, že najvyšším je Gerlachovský štít  s výškou 2655 m n. m. Lomnický štít – alebo tiež Dedo ako ho nazývali starí Tatranci, či Kráľ Tatier ako ho nazývajú naši severní susedia Poliaci – patrí k najkrajším vrcholom celých Tatier. Až na samotný vrchol, kde na vás okrem vysokohorského baru čaká parádna vyhliadková terasa s božským výhľadom na celé okolie, sa môžete pohodlne vyviesť kabínkovou lanovkou. Vďaka lanovke sa zdolanie Lomnického štítu aj pre bežných turistov, dokonca pre rodiny s malými deťmi, pre starších ľudí alebo aj pre ľudí s telesným hendikepom, môže zmeniť zo sna na skutočnosť. Jediné, čo musíte prekonať, je strach z výšky, pretože pohľad na lanovku, ktorá visí na lane bez jediného podporného stĺpu, je naozaj ohromujúci. Klasická kabínková lanovka vedie z Tatranskej Lomnice na Skalnaté pleso cez medzistanicu Štart, kde však nevystúpite. Na Skalnatom Plese nastúpite do veľkej červenej kabínky, ktorá už je naozaj iba pre odvážlivcov, a tá vás dovezie až na vrchol. My sme sa s priateľmi rozhodli, že využijeme možnosť ubytovať sa priamo na Lomnickom štíte, v najvyššie položenom apartmáne v strednej Európe, a tak by som sa s vami rada podelila o fotky z tohto nezabudnuteľného výletu.  Nájdete tu rôzne výhľady z vrcholu, či už denné alebo nočné zábery, taktiež môžete s nami nahliadnuť do observatória, odkiaľ pozorujú slnko, či nahliadnuť do najvyššie položeného apartmánu, kde sme strávili noc. Na Lomnickom štíte sídli tiež Veľvyslanectvo Slnka pre celú planétu Zem, čo je akási hra, pri ktorej sa môžu ľudia navzájom obdarovať slnečnými lúčmi, a tým sa menovať za Veľvyslancov Slnka. Výťažok z tejto aktivity ide na prevádzku jedného z najznámejších slovenských charitatívnych systémov Dobrý anjel.

Text a foto: O. Kubáčková    


SR: Vysoké Tatry - Chudobná zima
Rubrika: Pohoria
Počet obrázkov: 15 obrázkov

Aj tento rok naše malé veľhory čakajú na „pravú“ zimnú nádielku snehu. Napriek tomu, že biela pokrývka stále nezakrýva ostré hrany skál či štítov, pohľad na meniace sa počasie, ktoré sme zachytili v rôznych častiach Vysokých Tatier nás presvedčuje o tom, že málo je niekedy naozaj viac ;-) Presvedčte sa sami...

Text a foto: Oskár Mažgút


SR: Čergov - Z Drienice na Lysú
Rubrika: Pohoria
Počet obrázkov: 24 obrázkov

Len štyri kilometre od východoslovenského okresného mesta Sabinov leží obec Drienica, ktorá je medzi milovníkmi zimných športov známa vďaka rovnomennému lyžiarskemu stredisku. Aj keď v čase našej návštevy bolo ešte málo prírodného snehu, lyžovačka na Drienici už bola vďaka snežným delám v plnom prúde. Cieľom nášho výletu však nebola obec Drienica, ale vrch Lysá (1068 m n.m.), ktorý patrí k najnavštevovanejším vrcholom pohoria Čergov. Na jeho svahoch sa nachádza lyžiarske stredisko Drienica-Lysá, ktoré má svoju najväčšiu slávu už pravdepodobne za sebou. Na rozdiel od dolného strediska Drienica je odkázané iba na prírodný sneh, a tak sa v čase našej návštevy na zjazdovkách namiesto lyžiarov zabávali iba deti na sánkach. Od horskej chaty Šport, sa po zelenej značke dostanete na vrchol Lysej za chvíľku. Pokiaľ sem prídete za dobrého počasia, Vysoké Tatry, Kráľovú hoľu, či údolie Šariša budete mať odtiaľto ako na dlani.

Text a foto: O. Maňáková   

SR: Región Šariš - Šarišský hrad
Rubrika: Pamiatky
Počet obrázkov: 24 obrázkov

Severozápadne od mestečka Veľký Šariš, len na skok od okresného mesta Sabinov, sa na zalesnenom sopečnom kopci v nadmorskej výške 570 metrov ukrývajú zrúcaniny Šarišského hradu. Poďte ju spolu s nami navštíviť.

Text a foto: O. Maňáková

SR: Prešov – Národná kultúrna pamiatka Solivar
Rubrika: Pamiatky
Počet obrázkov: 29 obrázkov

Prešovský Solivar je jedna z najpozoruhodnejších technických pamiatok v rámci Slovenska. Areál panvového solivaru, ktorý v minulosti slúžil na ťažbu a spracovanie prešovskej soli, každoročne navštívi mnoho domácich aj zahraničných návštevníkov. Dnes tu môžete obdivovať unikátny komplex technických objektov pochádzajúci zo 17. storočia, ktoré slúžili na čerpanie a varenie soli zo soľanky. Súčasťou múzea je aj expozícia s mnohými dobovými fotografiami, či množstvo zaujímavých zmenšených modelov.

Text a foto: O. Maňáková

SR: Vysoké Tatry - zimný šat
Rubrika: Pohoria
Počet obrázkov: 21 obrázkov

Naše malé veľhory ponúkajú nevšedný vizuálny zážitok po celý rok, no azda najzaujímavejší práve v zimnom „slnečnom“ období. Zima umocňuje ich krásu a mocnosť. Zasnežené doliny, týčiace sa štíty spod ľadovej periny či zamrznuté vodopády dávajú Tatrám čaro rozprávkovej krajiny. Turisti, lyžiari aj skialpinisti si môžu do sýta zašportovať a nabrať tak energiu v náručí vzácnej a jedinečnej tatranskej prírody.

Pozrite si spolu s nami slnkom zaliaty zimný šat tejto prenádhernej časti Slovenska, ktorá sa rozprestiera od Kôprovej doliny po Belianske Tatry.

 

Text: Oskár Mažgút

Foto: Beáta Firicová


SR, Tatranská Lomnica: Tatranský fotomaratón 2012
Rubrika: Ostatné
Počet obrázkov: 31 obrázkov

Pre všetkých milovníkov fotografovania a Tatier sa už po druhýkrát vo Vysokých Tatrách uskutočnilo podujatie pod názvom Tatranský fotomaratón. Podujatie sa skladalo z dvoch častí. V prvej súťažnej časti mali účastníci prezentovať svoj pohľad na mesto a prírodu prostredníctvom fotografie. Museli sa popasovať s ôsmymi témami za osem hodín.  V druhej časti boli diela účastníkov vyhodnotené a ocenené. Súťažiaci  boli pozvaní na slávnostnú vernisáž víťazných fotografií, kde prebehlo aj samotné odovzdávanie cien. Náš cestovateľsko – informačný portál Infoglobe bol mediálnym partnerom podujatia. Na vernisáži prezentoval najnovší katalóg „Turistické ciele Českej a Slovenskej republiky“, ktorý bol prijatý so záujmom nielen samotných účastníkov podujatia, ale aj širokej verejnosti.     

Víťazné fotografie si môžete pozrieť TU.

Text a foto: Oskár Mažgút


SR: Vysoké Tatry - zimné impresie I.
Rubrika: Pohoria
Počet obrázkov: 25 obrázkov

Pohorie Vysoké Tatry je akousi vstupnou bránou pre slovenský cestovný ruch. Už po stáročie sem lákajú svojou krásou, mohutnosťou a drsnosťou turistov z celého sveta. Sú síce menšie v porovnaní zo susednými Alpami, no to na ich jedinečnosti neuberá. Teraz, v zimnom období ich pokryl sneh, ktorý spolu zo silným mrazom vytvára pomyselnú veľkú bielu perinu, z ktorej miestami vytŕčajú krištáľovo trblietajúce sa cencúle či iné bizarné útvary. A pokiaľ sa k tejto symbióze pridá ešte slniečko, pohľad na toto dielo sa zmení  na umelecký zážitok. Vychutnajte si zábery našej redakcie na zimnú bielu impresiu prírody, ktorá dúfame, očarí nejedného z vás.

Text a foto: Oskár Mažgút


SR: Vysoké Tatry - zimné impresie II.
Rubrika: Pohoria
Počet obrázkov: 24 obrázkov

Keď sa Slováka spýtate na čo je hrdý, tak jeho odpoveď dozaista bude znieť príroda. Áno, na našom malom území sa ukrývajú fascinujúce prírodné klenoty, ku ktorým jednoznačne patria aj Vysoké Tatry. V zimnom období ich drsnosť a mohutnosť zmierňuje súvislá snehová prikrývka, ktorá ich obalí do „teplého“ bieleho svetra. Či už cestujete autom alebo autobusom, ich šat vás bude vítať zďaleka a zároveň vás bude pozývať k bližšiemu zoznámeniu. Impozantnosť z diaľky, krehkosť z blízka, aj také sú naše milované malé - veľké veľhory. Objektív fotoaparátu nikdy nezachytí ten krásny pocit, ktorý zažijete pri osobnej návšteve tohto malebného kúska Slovenska

Text a foto: Oskár Mažgút


SR: Vysoké Tatry –výlet na Chatu pri Zelenom plese
Rubrika: Pohoria
Počet obrázkov: 28 obrázkov

Jedného pekného zimného dňa sme sa vybrali na výlet do Vysokých Tatier. Za cieľ sme si stanovili Chatu pri Zelenom plese. Po zaparkovaní auta na platenom a stráženom parkovisku sme sa vydali dolinou Bielej vody na 2 a pol hodinovú prechádzku. Cestou sme si prečítali, že dolina bola za chránené územie vyhlásená v roku 1991. Jej prírodné bohatstvá pokrýval sneh, no nebolo nám to ľúto. Aj samotný pohľad na zasnežené stromy, potoky plné bizarných útvarov a ľadové štíty bol pre nás nevšedným zážitkom. Po vyše dvoch hodinách príjemnej prechádzky po mierne stúpajúcej lesnej ceste sme v diaľke zbadali náš cieľ - Chatu pri Zelenom plese, v ktorej sme si chvíľu oddýchli.  Cestu späť sme zvládli podstatne rýchlejšie. O zvýšený adrenalín sa nám postarali lyžiari – bežkári, ktorí okolo nás z času na čas prefrčali. Vyštípaní od zimy a príjemne unavení sme v zdraví dorazili k autu. Poďte sa spolu s nami aj vy nachvíľku preniesť do tejto bielej tatranskej nádhery.

Text a foto: Oskár Mažgút


SR: Bardejovské kúpele
Rubrika: Zaujímavé miesta
Počet obrázkov: 23 obrázkov

Bardejovské kúpele sú známe hlavne vďaka liečivým prírodným minerálnym prameňom, ktorých je dovedna desať. Bardejovské kúpele patria k trom najobľúbenejším, najnavštevovanejším a počtom lôžok najväčším slovenským kúpeľom. Zároveň sa hrdia tým, že patria medzi najstaršie kúpele s najdlhšou tradíciou poskytovania kúpeľných služieb. Vychutnávala si ich tu aj napríklad manželka Františka Jozefa I. cisárovná Alžbeta, nazývaná Sissi, ktorej socha sa vyníma v kúpeľnom parku. Pobýval tu aj rakúský cisár Jozef II. (1783), Mária Lujza, neskoršia manželka cisára Napoleona (1809), ruský cár Alexander I. atď... V Bardejovských kúpeľoch sa pravidelne konajú Bardejovské Kúpeľné dni (v roku 2013 bude 10. ročník), 59. ročník Medzinárodného hudobného leta, pravidelné koncerty klasickej hudby a Alžbetínsky deň na počesť cisárovnej Sissi. Okrem toho sa môžu návštevníci tešiť na výstavy kvetov.

Text a foto: Bardejovské kúpele a.s.


SR: Spišský hrad, hradný vrch a okolie
Rubrika: Pamiatky
Počet obrázkov: 25 obrázkov

Symbol Spiša – Spišský hrad postavený na travertínovej kope patrí k najväčším hradom strednej Európy. Počiatky osídlenia spadajú do mladšej doby kamennej, no najstaršou zachovanou časťou hradu je kruhová obytná veža z 11. – 12. storočia. Celý hrad je postavený z travertínu, ktorý mu dodáva typickú bielu farbu. V priebehu storočí sa hrad rozširoval do majestátnosti. V roku 1780 vyhorel a od tých čias je úplne opustený.  V súčasnosti patrí Spišský hrad pod správu Slovenského národného múzea. Popri množstve podujatí, ktoré na hrade celoročne prebiehajú, ponúka aj nezameniteľné panoramatické výhľady do okolia. V tesnej blízkosti hradu sa nachádzajú jedinečné travertínové kopy s výskytom chránených rastlín a živočíchov. Všetky prírodné a kultúrne hodnoty na trase náučného chodníka, ktorého súčasťou je aj Spišský hrad, sú zapísané vo svetovom prírodnom a kultúrnom dedičstve UNESCO.

Text a foto: Oskár Mažgút


SR, Poprad – vstupná brána do Tatier
Rubrika: Mestá
Počet obrázkov: 23 obrázkov

Okresné mesto Poprad sa nachádza na severovýchode Slovenska a už od nepamäti je považované za vstupnú bránu do Tatier. Práve z popradskej železničnej stanice vedie priame spojenie k jedinečnej pýche Slovákov - k Vysokým Tatrám. Pokiaľ sa už vydáte na turistiku do našich malých veľhôr nemali by ste vynechať aspoň chvíľkovú zastávku v tomto meste. Poprad ponúka svojim návštevníkom krásnu zrekonštruovanú pešiu zónu, unikátnu galériu v budove bývalej parnej elektrárne, Podtatranské múzeum so stovkami historických exponátov z regiónu, či  relax a oddych v priľahlom aquaparku. Poprad je aj mestom športu,  o čom svedčí nielen miestny hokejový klub, ale aj dvojnásobná kandidatúra mesta na usporiadanie zimných olympijských hier. V Poprade nájdete domáci pivovar, najväčšieho slovenského spracovateľa kávy a čaju, či svetovo významného výrobcu železničných vagónov.

Text a foto: Oskár Mažgút


SR, Spišská Sobota – zachovalá história
Rubrika: Mestá
Počet obrázkov: 29 obrázkov

Mesto Poprad vo svojej severozápadnej miestnej časti nazývanej Spišská Sobota ukrýva nádherné zachovalé historické centrum, ktoré tvoria gotické, renesančné i barokové meštianske domy, evanjelický klasicistický kostol, renesančná zvonica, kaplnka a dominantný katolícky kostol. Vďaka tejto skvostnej architektúre bolo samotné námestie vyhlásené za mestskú pamiatkovú rezerváciu. No nielen navonok je táto miestna časť bohatá. Práve naopak! V kostole na začiatku námestia sa nachádzajú diela nevyčísliteľnej hodnoty, ktorých autorom nie je nikto iný, ako majster Pavol z Levoče. Históriu môžu návštevníci spoznávať aj v miestom múzeu a atmosféru zažívať v tradičných stredovekých pohostinstvách, ktoré sú súčasťou námestia.

Text a foto: Oskár Mažgút


SR: TF 2013 – nevšedné fotografovanie hôr
Rubrika: Ostatné
Počet obrázkov: 32 obrázkov

V sobotu 19. októbra 2013 sa v Starom Smokovci v Horskej klubovni uskutočnila slávnostná vernisáž spojená s oceňovaním účastníkov v poradí už tretieho ročníka Tatranského fotomaratónu. Tri najlepšie fotografické kolekcie v kategóriách HORY a MESTO boli zhmotnené spoločnosťou ImagePoster.eu v podobe veľkorozmerných posterov. Ocenení účastníci si odniesli množstvo hodnotných cien, medzi ktorými nechýbali ani katalógy Turistických cieľov od portálu Infoglobe, ktorý bol jedným z hlavných partnerov podujatia. Návštevníci si zas mohli vychutnať nevšedné pohľady na  malé veľhory Vysoké Tatry. Na všetkých prítomných čakalo chutné pohostenie a príjemná  atmosféra okorenená rozprávaním zážitkov Horalov. Organizátori podujatia ďakujú generálnym partnerom, spoločnostiam Kozler s.r.o. a ImagePoster, ako aj všetkým ostatným partnerom a dobrým ľuďom, ktorí sa podieľali na podpore tohto jedinečného podujatia.

Portál Infoglobe vám prostredníctvom fotogalérie ponúka nielen víťazne kolekcie fotografií tohtoročného Tatranského fotomaratónu, ale tiež možnosť nahliadnuť  do súťažnej alebo vernisážnej časti podujatia. Výstava fotografických diel potrvá do konca roka.

Text: Oskár Mažgút

Foto: Oskár Mažgút, fotomaraton.hory.sk


SR: Spišská Belá a Strážky
Rubrika: Mestá
Počet obrázkov: 44 obrázkov

Na východnom Slovensku sa nachádza mnoho krásnych miest. Dozaista jedným z nich je aj mesto Spišská Belá, ktoré návštevníkom ponúka nevšedné prechádzky po historickom centre, aktívny oddych na Belianskom rybníku či pohladenie duše v objekte kaštieľa Slovenskej národnej galérie v Strážkach. Niet krajšieho a farebnejšieho obdobia, ako je jeseň. Preto sa vydajte spolu s nami na potulky týmto mestom, plným nádychov histórie.

Text a foto: Oskár Mažgút


SR: Tatranský národný park – jesenný šat
Rubrika: Príroda
Počet obrázkov: 28 obrázkov

Niet  farebnejšieho obdobia, ako je jeseň. Predstavte si  farebné lístie stromov  v kontraste so štítmi majestátnych Tatier, na ktorých sa kde-tu už objavuje sneh. Toto úchvatné divadlo prírody si môžete  vychutnať práve v tomto období, ktoré je ako stvorené na prechádzky. Už tradične sa po uzávere turistických chodníkov v našom najstaršom národnom parku obmedzia vychádzky návštevníkov na nižšie položené miesta. No ani tu nie je núdza o prenádherné pohľady na šantiacu prírodu, ktorá drží v ruke paletu farieb.

 

Text a foto: Oskár Mažgút


SR, Litmanová – jednodňová lyžovačka
Rubrika: Pohoria
Počet obrázkov: 27 obrázkov

Obec Litmanová nie je známa iba vďaka údajným zjaveniam Panny Márie, ktoré sa mali odohrať na hore Zvir v rokoch 1990 až 1995, ale tiež vďaka lyžiarskemu stredisku, ktoré okrem domácich lyžiarov navštevuje čoraz viac zahraničných vyznávačov zimných športov, predovšetkým Poliakov. My sme sa sem vybrali na jednodňovú lyžovačku, ktorú sme si napriek chudobnejšej snehovej nádielke vďaka snežným delám naozaj vychutnali.

Text a foto: O. Maňáková

SR, Vysoké Tatry – ľadová krása
Rubrika: Ostatné
Počet obrázkov: 24 obrázkov

Od decembra 2013 do marca 2014 mali návštevníci Vysokých Tatier možnosť zhliadnuť krásne umelecké diela, ktorých základom bol netradičný materiál, a to ľad. Jedinečná ľadová katedrála s prvkami tatranskej prírody sa nachádzala priamo na Hrebienku vo Vysokých Tatrách. Pred vetrom a snehom bola chránená dizajnovým stanom v tvare iglu. Exteriér i interiér boli efektne nasvietené, čo umocňovalo umelecký zážitok. Po konaní súťaže TATRY ICE MASTER 2014, kde najlepší majstri svojho umenia z 8 krajín Európy vytvorili neuveriteľne krásne ľadové sochy, bolo okolie ľadovej katedrály doplnené o ďalšie diela z ľadu. Naša redakcia bola pri tom, a preto vás pozýva na malú spomienku, kde krása ľadu premenená zručnosťou ľudských rúk dávala radosť návštevníkom Tatier.

Text a foto: Oskár Mažgút


SR: Vysoké Tatry - majestátny vrch Kriváň
Rubrika: Pohoria
Počet obrázkov: 36 obrázkov

Jeden z najvyšších, najobľúbenejších a najmohutnejších štítov Vysokých Tatier je 2494 metrov vysoký Kriváň. Každoročne ho zdolávajú tisíce turistov a milovníkov hôr. Jeho vrchol ponúka pohľad od Nízkych Tatier, cez tatranské štíty až po fatranské vrcholy. Atmosféru krásy dotvárajú okolité plesá, kvetena a skalnaté sutiny. Vydajte sa spolu s nami na zaujímavú vysokohorskú prechádzku na vrchol tohto národného symbolu Slovenska.

Text a foto: Oskár Mažgút


SR: Vysoké Tatry – túra cez Mlynickú a Furkotskú dolinu
Rubrika: Pohoria
Počet obrázkov: 25 obrázkov

Vďaka svojej kráse, ale i náročnosti jednotlivých túr, spĺňajú Vysoké Tatry požiadavky a očakávania aj tých najnáročnejších turistov. Okružný celodenný trek cez Mlynickú a Furkotskú dolinu býva častou voľbou mnohých horalov. Nasledujúca fotoreportáž nám priblíži túru, ktorá viedla týmito dvomi krásnymi tatranskými dolinami. Začíname na Štrbskom Plese, odkiaľ sa vydáme po žltom turistickom chodníku do Mlynickej doliny. Prechádzame okolo vodopádu Skok, míňame Pleso nad Skokom a následne prechádzame okolo Capieho plesa.

Na konci doliny začíname strmo stúpať do sedla Bystrá lávka. Tu môžeme odbočiť a absolvovať krátky výstup na neďaleký Furkotský štít (2 405 m n. m.). Vrátime sa späť do reťazami isteného sedla Bytrá lávka a klesáme strmo dole do Furkotskej doliny k Vyšnému Wahlenbergovmu plesu. Naša túra pokračuje ďalej okolo Nižného Wahlenbergovho plesa, neustále klesáme, až sa napokon napojíme na červený turistický chodník vedúci na Štrbské Pleso

 

Text a foto: Radoslav Biskupič


SR, Nestville Park – raj vyznávačov whisky
Rubrika: Zaujímavé miesta
Počet obrázkov: 28 obrázkov

Len pár kilometrov od Starej Ľubovne sa rozprestiera dedinka Hniezdne, ktorá ponúka jednu unikátnu turistickú atrakciu, ktorú by ste inde široko-ďaleko nenašli. Jedná sa o liehovar Nestville Park doplnený o historické expozície zachytávajúce tunajšie remeslá a výnimočnú zručnosť ľudí žijúcich na tomto území. Park vás okrem miniskanzenu a prehliadky liehovaru prevedie aj čokoládovým kráľovstvom a pestrým svetom suvenírov.

 

Text a foto: Oskár Mažgút


SR: Vysoké Tatry – v mrazivom zimnom kráľovstve Malej Studenej doliny
Rubrika: Pohoria
Počet obrázkov: 20 obrázkov

Malá Studená dolina je počas zimného obdobia jednou z najnavštevovanejších dolín vo Vysokých Tatrách. Populárny a rozšírený je tu hlavne skialpinizmus, avšak v tomto čarokrásnom a vychýrenom kúte Vysokých Tatier je v zime taktiež možné absolvovať aj vysokohorské túry. Zelený turistický chodník vedúci Malou Studenou dolinou až po Téryho chatu je totiž pre návštevníkov otvorený celoročne – aj počas sezónnej zimnej uzávery väčšiny turistických chodníkov v Tatranskom národnom parku. V tejto galérii vás pozývame nazrieť do oblasti Malej Studenej doliny – do jej nehostinného, no zároveň krásneho mrazivého zimného kráľovstva snehu a ľadu.

 

Text a foto: Radoslav Biskupič


SR: Vysoké Tatry – v chladnom objatí Veľkej Studenej doliny
Rubrika: Príroda
Počet obrázkov: 20 obrázkov

Ideálnou lokalitou pre zimnú turistiku vo Vysokých Tatrách je aj Veľká Studená dolina. Je ľahko dostupná od Hrebienka po červenenej značke a následným odbočením na rázcestníku “Nad Rainerovou chatou“ na modrý turistický chodník. Na túto trasu sa nevzťahuje zimná uzávera turistických chodníkov, takže pre návštevníkov Vysokých Tatier je dostupná počas celého roka – až po Zbojnícku chatu. Okrem turistiky poskytuje Veľká Studená dolina výborné podmienky pre vykonávanie skialpinizmu, o čom svedčí hojná návštevnosť vyznávačov tohto zimného vysokohorského športu na jej území. Zimný prechod touto krásnou tatranskou dolinou je zaujímavým a nezabudnuteľným zážitkom. Nemožno nespomenúť aj návštevu Zbojníckej chaty, ktorá ako maják v snehovej bielej pustatine poskytuje nielen útočisko, ale aj zahriatie pri šálke čaju, či chutnej teplej kapustici.

 

Text a foto: Radoslav Biskupič


SR: Kozie chrbty –  očarujúce zimné krásy vrchu Kozí kameň
Rubrika: Pohoria
Počet obrázkov: 20 obrázkov

Kozí kameň – vrch vysoký 1 255 m je najvyšším bodom pohoria Kozie chrbty. Rozprestiera sa v podcelku Dúbrava a je súčasťou hlavného hrebeňa Kozích chrbtov v oblasti medzi Svitom a Vikartovcami. O vysokej turistickej atraktívnosti Kozieho kameňa svedčia predovšetkým nezabudnuteľné panoramatické výhľady naskytajúce sa z jeho vrcholu. Ako prvé nás istotne zaujmú Vysoké Tatry, ktoré pred nami ležia ako na dlani. V diaľke vidíme viacero známych tatranských vrchov, ako sú napr. Kriváň, Veľké Solisko, Satan, Vysoká, Končistá, Gerlachovský štít, Slavkovský štít, alebo Lomnický štít. Výhľady do Podtatranskej kotliny, na Západné Tatry, ako i na vrchy Nízkych Tatier sú taktiež pôsobivé a okúzľujúce. Najmä pohľad na široký hôľny hrebeň Kráľovej hole nás pri pohľade smerom na juh zaujme ako prvý. Kozí kameň je skvelým tipom na nenáročnú túru ponúkajúcu pekný zážitok z jedinečných výhľadov na najvyššie pohoria Slovenska.

 

Text a foto: Radoslav Biskupič


SR: Vysoké Tatry – túra na vrchol Predného Soliska
Rubrika: Pohoria
Počet obrázkov: 20 obrázkov

Predné Solisko je jeden z malého počtu vrchov v Tatranskom národnom parku otvorených pre turistov počas celého roka. Tento vrch tvoriaci južnú okrajovú časť Soliskového hrebeňa sa vypína do výšky 1 117 metrov. Je populárnym cieľom turistických trekov aj počas studených zimných dní. Trasa výstupu vedie po značenej turistickej trase zo Štrbského Plesa, prechádza cez lyžiarske stredisko smerom nahor ku Chate pod Soliskom, až nás napokon privádza ku konečnému stúpaniu na vrchol. Predné Solisko je hora, ktorá nás zaujme najmä atraktívnosťou výhľadov zo svojho vrcholu. Výhľady do Podtatranskej kotliny, na hrebeň Nízkych Tatier, ako aj do Mlynickej a Furtkotskej doliny sú pre tento vrch povestné. Je úžasným vyhliadkovým bodom, o čom sa už malo možnosť presvedčiť nespočítateľné množstvo návštevníkov tohto tatranského vrchu.

 

Text a foto: Radoslav Biskupič


SR: Jesenné splavovanie Dunajca
Rubrika: Rieky
Počet obrázkov: 22 obrázkov

Pokiaľ plánujete na jesenné obdobie rodinné výlety, určite navštívte aj oblasť Pienin, presnejšie malebnú obec Červený Kláštor. Okrem prechádzky po pamiatkach tu zažijete aj jedno úžasné dobrodružstvo v podobe splavu rieky nazývanej Dunajec. Goralský pltnici vás prevedú vskutku nádhernou tiesňavou obklopenou vysokými skalami, pestrofarebnou zeleňou a kľukatiacimi meandrami.

 

Text: Oskár Mažgút

Foto: Jozef Dovičin


SR: Vysoké Tatry –  cez Kôprovú dolinu až na hlavný hrebeň Tatier
Rubrika: Pohoria
Počet obrázkov: 25 obrázkov

Kôprová dolina je významnou tatranskou dolinou – najmä z dôvodu, že ňou vedie hranica medzi Západnými a Vysokými Tatrami. Na ľavej strane sa vypínajú hôľnaté vrchy Liptovských kôp, ktoré tvoria východný okraj Západných Tatier. Pravá strana Kôprovej doliny už patrí Vysokým Tatrám. Veľmi peknú celodennú túru Kôprovou dolinou môžeme absolvovať so začiatkom pri rázcestníku “Bývalá Važecká chata“, alebo od Troch studničiek a následným prechodom červeným chodníkom cez nevysoký hrebienok až do Kôprovej doliny. Napojíme sa na modrý chodník, ktorý nás zavedie až k rázcestníku “Hlinská dolina, ústie“. Ďalej pokračujeme po zelenej trase vedúcej malebnou Kobyliou dolinkou až do sedla Závory (1 877 m n. m.). Odtiaľ smerujeme po červenej značke priamo do Hladkého sedla (1 993 m n. m.), ktoré sa rozprestiera na hlavnom hrebeni Vysokých Tatier. Otvoria sa nám výhľady na Zadnú Tichú dolinu a Liptovské kopy, ako aj na poľskú časť Tatier – do čarokrásnej Doliny Pięciu Stawów Polskich, i na mohutnú Svinicu (2 301 m n. m.) a Kozi Wierch (2 291 m n. m.).

 

Text a foto: Radoslav Biskupič


SR, Tatry – Tichá dolina a Dolina Pięciu Stawów Polskich
Rubrika: Príroda
Počet obrázkov: 34 obrázkov

Leto je ideálnym obdobím pre turistiku. Vydajte sa prostredníctvom dnešnej fotogalérie na turistickú vychádzku Tichou dolinou, ktorá meria úctyhodných 16 km a rozhraničuje Vysoké a Západné Tatry. Z Podbanského ňou vedie žlto značkovaný turistický chodník, ktorý vás zavedie až na Kasprov vrch. Pokiaľ ale v Liptovskom košiari odbočíte na červeno značený chodník, tak sa dostanete do sedla Závory resp. Hladkého sedla, odkiaľ sa vám naskytne pohľad do doliny Pięciu Stawów Polskich, teda Doliny piatich poľských plies. Tá už je ale súčasťou poľského Tatranského národného parku.
 

Text: Oskár Mažgút

Foto: Karol Kobella (www.karolkobella.sk)


SR, Vysoké Tatry – Krivánske zlato a partizáni
Rubrika: Zaujímavé miesta
Počet obrázkov: 25 obrázkov

Dnes vás pozveme na vysokotatranský výlet k majestátnemu štítu Kriváň, ktorý je už desaťročia symbolom Slovenska. Avšak tento raz sa nezameriame na turistiku, ale na poznávanie jeho skrytých krás či pozoruhodností. Prvou z nich je partizánsky bunker, kde sa odohral boj nemeckých fašistov s príslušníkmi partizánskeho oddielu Vysoké Tatry. K tomuto pamätnému miestu dôjdete z turistického rázcestia Tri studničky, smerujúc po zeleno značenom turistickom chodníku na vrchol Kriváňa. Značená odbočka k bunkru sa nachádza v prvej tretine výstupu, pod vrchom Grúnik.

Druhým nevšedným zastavením budú Krivánske bane, kde sa ťažilo zlato i striebro či iné minerály. Nenašlo sa ich síce veľa, no aj to málo stačilo opradiť Kriváň nádhernými legendami. Pozostatky baní nájdete pod samotným vrcholom štítu, ako aj v nižších polohách. Ich presnejšie umiestnenie nájdete na mape v Slovenskom múzeu ochrany prírody a jaskyniarstva v Liptovskom Mikuláši alebo TU (pdf). Upozorňujeme, že prístup k baniam je povolený len s oprávnenou osobou.


Text: Oskár Mažgút

Foto: HIK, o. z.  


SR, Belianske Tatry – Skicentrum Strednica v Ždiari
Rubrika: Zaujímavé miesta
Počet obrázkov: 39 obrázkov

Na prelome februára a marca sme s deťmi navštívili lyžiarske stredisko Strednica v Belianskych Tatrách, ktoré nás veľmi milo prekvapilo. Svojimi zjazdovkami je ideálne pre rodinnú lyžovačku. Miestne svahy sú primerane široké, s miernejším sklonom a sú vhodné najmä pre začiatočníkov i malé deti, no nájdete tu aj prudší dlhší svah, ktorý je ideálny pre skúsených lyžiarov. Okrem lyžiarskej školy, skiservisu, reštaurácie, bufetu či stánku so suvenírmi, tu nájdete aj detský zimný kolotoč, ktorý isto poteší vaše ratolesti.

 

Text a foto: O. Maňáková


SR, Vysoké Tatry – monumentálny Tatranský ľadový dóm
Rubrika: Zaujímavé miesta
Počet obrázkov: 20 obrázkov

Prostredníctvom nasledujúcich fotografií sa prenesieme k najnavštevovanejšej atrakcii vo Vysokých Tatrách, a to do Tatranského ľadového dómu na Hrebienku, ktorý už po 11-ty raz zdobí monument vytesaný zo stoviek ton ľadu. Tešiť sa môžete na Westminsterské opátstvo, ktorým si organizátori chceli uctiť 15. výročie návštevy Kráľovnej Alžbety II. na Slovensku. Na stavbe sa podieľali sochári zo štyroch krajín -  Slovenska, Čiech, Nemecka a Poľska, bolo použitých 225 ton ľadu a 1880 ľadových blokov.

 

Text: Oskár Mažgút

Foto: Beata Firicová


SR: Pohorie Vysoké Tatry
Rubrika: Pohoria
Počet obrázkov: 40 obrázkov

Vysoké Tatry sú jednou z najkrajších a turistami vyhľadávaných oblastí cestovného ruchu v Slovenskej republike. Nájdeme ich v severnej časti republiky, pozdĺž hranice s Poľskom. Pohorie poskytuje dobré podmienky na vysokohorskú turistiku, lyžovanie i rekreáciu.

Takmer v strede pohoria sa nachádza jeho najvyšší vrchol Gerlachovský štít, vysoký 2 655 m.n.m.

Foto: M.Musil (photoguide.cz), Ivo Sčensný (scensny.blog.sme.sk)


Vysoké Tatry: hory, ktoré vás uchvátia
Rubrika: Pohoria
Počet obrázkov: 46 obrázkov

Fotografie boli vytvorené na jeseň v roku 2009. Vtedy bolo tesne po konci letnej sezóny a počasie nebolo práve najlepšie. To ale zase malo tú výhodu, že na našich výletoch na Lomnický Štít a Štrbské pleso sme, až na dopravné prostriedky, nestretli takmer žiadnych ľudí...

Foto: Štěpánka Svobodová

 



Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Kraje / Európa / Slovenská republika


Sprievodca:

Fotosúťaž:

Jarné potulky prírodou

25. 4. – 30. 6. 2024
1. cena:
Fotokniha a turistická mapa od vydavateľstva CBS
2. cena:
Trilógia Turistické Slovensko od vydavateľstva Dajama
3. cena:
Darčeková kazeta s produktami Vincentka
1. cena redakcie:
Poukážka na nákup v e-shope Viatrek v hodnote 50€
2. cena redakcie:
Šperk od Zlatníctva MILI (OC DUBRAWA)
3. cena redakcie:
Cestovateľský balíček od portálu infoglobe

Aktuality:

9.4.2024
Krásy Slovenska, Trenčín región a KST Dubnica nad Váhom vás pozývajú na 59. stretnutie čitateľov časopisu Krásy Slovenska, ktoré sa uskutoční tradične poslednú májovú sobotu, tentokrát na Vršatských bradlách.
9.4.2024
Objavte najkrajšie turistické miesta s trilógiou kníh Turistické Slovensko. Trojica knižných sprievodcov pozýva spoznávať prírodné zákutia, krásne scenérie, výhľady a inšpiruje pri plánovaní výletov. Vydanie unikátnej trilógie môžete teraz podporiť priamo na StartLabe.
20.3.2024
Druhé tohtoročné číslo časopisu Krásy Slovenska prináša zaujímavý rozhovor s dobrovoľným horským záchranárom, horským sprievodcom a tatranským nosičom Štefanom Bačkorom, predstaví príťažlivosť Kysuckých bradiel a ponúkne aj cykloturistiku krížom-krážom Malými Karpatami.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 26. 4. 2024
sviatok:Jaroslava
dnes:
piatok 26.4.
5 °C
zajtra:
sobota 27.4.
9 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X