www.infoglobe.sk » Bardejov: Mesto dýchajúce históriou

Bardejov: Mesto dýchajúce históriou

Publikované: 17.2.2011
V minulom roku sa stal šarišský Bardejov víťazom hlasovacej súťaže o najkrajšie slovenské mesto. Už v roku 1986 bol ocenený prestížnou európskou cenou nadácie ICOMOS pri UNESCO a v roku 2000 bol ako druhé slovenské mesto zaradený do Zoznamu svetového prírodného a kultúrneho dedičstva UNESCO. Bardejov je okresným mestom na východe Slovenska, v ktorom na vás na každom kroku dýcha história.

Krátka história

Prvá písomná zmienka o Bardejove pochádza z roku 1241 a zachovala sa v Ipatijevskom letopise. O šesť rokov neskôr sa spomína Bardejov v listine kráľa Bela IV., kde rieši spory medzi nemeckými osadníkmi a cisterciánskym rádom na území terra Bardpha. Osada sa rýchlo rozrastala vďaka dobrej strategickej polohe na križovatke obchodných ciest medzi Baltským a Čiernym morom a tiež vďaka početným výsadám udeleným kráľom Karolom Róbertom a Ľudovítom I. V roku 1376 druhý menovaný povýšil Bardejov na Slobodné kráľovské mesto.Historické centrum
V 15. storočí prežíval Bardejov najväčší hospodársky rozmach vďaka obchodu a remeslám. 16. storočie sa zase nieslo v znamení kultúry a vzdelania. Ďalšie storočie prinieslo mestu hospodársky úpadok, neobišla ho morová epidémia, či požiar založený tökölyovskými vojakmi, ktorý ho takmer celé zničil.
Po druhej svetovej vojne sa rozšíril priemysel, školstvo. Veľká pozornosť sa začala venovať obnove tunajších historických pamiatok.

 

PamiatkyPohľad na námestie

Bardejov býva často označovaný za najgotickejšie mesto na Slovensku. Jeho historické jadro bolo už v 50-tych rokoch vyhlásené za Mestskú pamiatkovú rezerváciu. Najväčšia rekonštrukcia bola realizovaná v 70-tych rokoch minulého storočia. Mestská pamiatková rezervácia je spolu s unikátnym židovským suburbiom, ležiacim severozápadne od centra mesta, zapísaná od 2. decembra 2000 medzi lokality Svetového dedičstva UNESCO.
Na hlavnom Radničnom námestí sa nachádza jedinečná gotická Bazilika minor svätého Egídia. V jej interiéri sa nachádza súbor 11-tich neskorogotických oltárov z 15. a 16. storočia, z ktorých niektoré sú považované za vrcholné európske rezbárske práce. Bazilika je prepojená spoločným múrom s renesančnou budovou mestskej humanitnej školy. Uprostred Pohľad na námestienámestia je goticko-renesančná radnica s expozíciou Šarišského múzea. Jedinečný pohľad na mesto z vtáčej perspektívy poskytuje ochodza novogotickej kostolnej veže.
Za zmienku určite stojí františkánsky kláštor s kostolom, stojaci v blízkosti mestského opevnenia, ktoré je najzachovalejším obranným systémom na Slovensku. Okrem hradieb sa zachovala brána a desať bášt.

 

Bardejovské kúpele

K Bardejovu neodmysliteľne patria svetoznáme Bardejovské kúpele, vzdialené od mesta 6 km. Už spomínaná listina Belu IV. obsahuje zmienku o kúpeľoch. Ich najväčším pokladom sú vzácne zdroje prírodných liečivých minerálnych vôd. Sú slabo až stredne mineralizované, hydrouhličitanové, chloridosodné, železnaté so zvýšeným obsahom kyseliny boritej. Používajú sa najmä na pitné kúry, inhalácie a minerálne kúpele. 
V kúpeľoch sa liečia pacienti trpiaci chorobami tráviaceho ústrojenstva, poruchami látkovej výmeny, netuberkulózne choroby dýchacích ciest, choroby obličiek, ženské choroby, choroby obehového ústrojenstva a choroby po ukončení onkologickej liečby.
 
Fakty v číslach

Rozloha: 7 277, 14 ha
Nadmorská výška: 276 m n. m.
Zemepisná šírka: 49° 17´ 36´´ N
Zemepisná dĺžka: 21° 16´ 45´´ E

Počet obyvateľov: 33 418

 

Text: Zuzana Megerssová

Foto: TIK BardejovDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

Nový park v Bardejove
Publikované: 13.12.2010
V Bardejove môžu najnovšie návštevníci obdivovať, okrem unikátneho námestia a mnohých pamiatok aj nový park.

SR: Bardejovské kúpele – oáza zdravia a oddychu
Publikované: 13.7.2014
Bardejovské kúpele, ktoré sa zaraďujú medzi najstaršie a najkrajšie kúpele na Slovensku, nájdete uprostred malebnej prírody horného Šariša. Liečivá voda a nedotknutá príroda sú hlavným bohatstvom, pre ktoré ich ročne vyhľadávajú tisíce domácich i zahraničných klientov.

Sabinov: Pokojné mestečko v regióne Šariš
Publikované: 20.1.2011
Východoslovenské mestečko Sabinov sa v minulosti preslávilo vďaka filmu Obchod na korze, ktorý bol nakrútený podľa novely spisovateľa Ladislava Grosmana, a v roku 1966 mu Americká filmová akadémia, ako prvému česko-slovenskému filmu, udelila zlatú soškou Oscara za najlepší cudzojazyčný film.

Bardejov: 120. výročie založenia pivovaru
Publikované: 18.4.2011
V týchto dňoch si v Bardejove pripomínajú výročie vzniku miestneho pivovaru.

Slovensko: Súťaž o najkrajšie mesto
Publikované: 18.5.2011
Od apríla prebieha celoslovenská súťaž o Najkrajšie mesto Slovenska za rok 2011. Minulý rok sa stal víťazom ankety Bardejov.

Bardejov: Udeľovanie cien za ochranu kultúrneho dedičstva
Publikované: 5.9.2011
Vo štvrtok 8. septembra udelí redakčná rada revue pre kultúrne dedičstvo Pamiatky a múzeá, spoločne s jej vydavateľmi Slovenským národným múzeom a Pamiatkovým úradom Slovenskej republiky ceny za najvýznamnejšie aktivity v oblasti ochrany kultúrneho dedičstva za predchádzajúci rok.

Bardejovské Kúpele: Spomienka na Sisi
Publikované: 4.9.2011
Koncom leta si Bardejovské kúpele tradične pripomínajú trojtýždňový pobyt rakúskej cisárovnej a uhorskej kráľovnej Alžbety, prezývanej Sisi.

Bratislava: Cena Kultúrna pamiatka 2010
Publikované: 29.11.2011
Ceny za zveľadenie kultúrneho dedičstva Slovenska sa udeľovali pred týždňom. Z rúk ministra kultúry Daniela Krajcera prevzali ocenenia vlastníci štyroch kultúrnych pamiatok, ktorý sa postarali o ich obnovu a zveľadenie.

Východné Slovensko: Drienica – výstup na Lysú
Publikované: 2.2.2012
Vianočné sviatky ako aj príchod nového roku sme oslávili u rodičov môjho manžela, vo východoslovenskom mestečku Sabinov. Keďže Marekova mamina je znamenitá kuchárka, niet divu, že už po dvoch dňoch som mala problém zapnúť rifle. Dobroty na stole však každým dňom pribúdali. A tak sme sa dohodli, že si dáme každý deň okrem dobrôt aj malý výlet do okolia, nech sa aspoň trošku rozhýbeme.

Bardejov: Medzinárodné kultúrne leto
Publikované: 2.7.2012
Koncom júna 2012 začína v poradí už 58. ročník Medzinárodného hudobného leta, ktoré potrvá až do 30. augusta 2012.

SR, Medzilaborce: Múzeum Andyho Warhola
Publikované: 28.9.2012
„Každý si raz užije svojich pätnásť minút slávy.“

SR, Bardejov – výnimočné mesto aj jeho okolie
Publikované: 15.6.2016
Kto chce zažiť neošúchanú krásu a objaviť majstrovské umelecké diela, ale aj relax vo výnimočnom prírodnom prostredí, mal by navštíviť mesto Bardejov či blízke Bardejovské kúpele. Severovýchod Slovenska ukrýva prekvapenia a skvosty, aké nemajú obdobu ani v tých najvyhlásenejších turistických a dovolenkových destináciách a v nasledujúcich riadkoch si ich predstavíme.


Súvisiaca fotogaléria

SR: Bardejovské kúpele
Bardejovské kúpele sú známe hlavne vďaka liečivým prírodným minerálnym prameňom, ktorých je doved...

SR: Bardejov - Múzeum ľudovej architektúry
Expozícia ľudovej architektúry v Bardejovských kúpeľoch, ktorá je súčasťou Šarišského múzea, bola...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zimná krajina

1. 1. – 29. 2. 2020
1. cena:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino
2. cena:
Celoročné poistenie ALPENVEREIN od Hory.sk
3. cena:
kniha Zimný hrebeň Tatier od vydavateľstva Tatrica.sk
1. cena redakcie:
Fantastický pobyt pre 2 osoby na 3 dni v rodinnom hoteli Solisko**** s výhľadom na Štrbské pleso, raňajkami, večerou a neobmedzeným vstupom do wellness
2. cena redakcie:
Skialpinistický knižný balíček od Hory.sk
3. cena redakcie:
Darčeková kazeta VINCENTKA

Aktuality:

22.2.2020
Múzeum východných Čiech vás pozýva na výstavu unikátneho súboru gotického a ranorenesančného umenia tunajšieho regiónu od 13. do 16. storočia. Expozícia Uprostred Koruny českej ponúka vyše 400 umeleckých diel a pre návštevníkov bude prístupná do 28. júna 2020.
21.2.2020
Pozývame vás na podujatie pre celé rodiny, ktoré sa uskutoční už túto sobotu (22.2.) v Banskej Štiavnici. Detský festival Zimomravenie už po 11-ty raz prinesie celodenný kultúrno-zábavný program.
20.2.2020
Kroměřížske Hanácké námestie ožije v sobotu 22. februára od 9. hodiny ráno fašiangovým jarmokom. Čaká vás domáca zabíjačka, špeciality a muzika. Program s voľným vstupom pokračuje do 17. hodiny a koná sa za každého počasia.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - UKRAJINA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:sobota 22. 2. 2020
sviatok:Etela
dnes:
sobota 22.2.
8 °C
zajtra:
nedeľa 23.2.
10 °C