www.infoglobe.sk » SR, Medzilaborce: Múzeum Andyho Warhola

SR, Medzilaborce: Múzeum Andyho Warhola

Publikované: 28.9.2012
„Každý si raz užije svojich pätnásť minút slávy.“

Približne pred mesiacom by oslávil Andy Warhol, bezpochyby jedna z najväčších pých MaoSlovenska, svoje 84. narodeniny. Narodil sa síce v americkom Pittsburghu v Pennsylvánii, ale jeho rodičia (Ondrej a Júlia Warholoví) pochádzali z vtedy ešte rakúsko-uhorskej dedinky Miková, ktorá sa nachádza v severovýchodnej oblasti Slovenska. Vo svojom vlastnom podaní Warhol tvrdil, že pochádza „odnikiaľ“, čo bolo v súlade s jeho obľubou kamuflovať dianie okolo seba. Roku 1949 Andy Warhol doštudoval grafický dizajn na Carnegie Institute of Technology. Už začiatok jeho kariéry nasvedčoval tomu, že sa v ňom skrýva veľký potenciál. Keď pracoval na pozícii ilustrátora časopisov a dizajnéra reklamy, navrhol napríklad aj dnes už notoricky známy obal plechovky Campbellových polievok. Okrem toho sa venoval aj tvorbe portrétov vtedajších celebrít, a to hlavne v 70. rokoch. Zvečnil napríklad známe tváre, akými bezpochyby boli Marilyn Monroe, Elvis Presley či Marlon Brando, maľoval aj ikonické produkty Spojených štátov (dolárové bankovky, plechovky Coca-Cola, atomové hríby atď.). Muzeum Andyho Warhola

Warhol sa ale venoval aj filmovej tvorbe a nutné dodať, že bol veľmi produktívnym filmárom. Len medzi rokmi 1963 - 1968 vyprodukoval okolo 60 filmov, ktoré sú tematicky často veľmi bizarné. Napríklad Spánok je hodinový film o šesťhodinovom spánku básnika Johna Giorna. Iný film, Jesť, ponúka dvadsaťpäťminútový pohľad na muža konzumujúceho hríby.

Muzeum Andyho Warhola

Warholove múzeum vo východoslovenských Medzilaborciach bolo založené v roku 1991 a dnes svojim návštevníkom za pomerne nízke vstupné ponúka (cenník TU) na veľkej ploche spolu až tri stále expozície. Diela Andyho Warhola vzhľadom na svoj ojedinelý výskyt v rámci Európy sem lákajú turistov z celého kontinentu, takže tu naraz môžete stretnúť Holanďanov spolu s Angličanmi, čo len umocňuje príjemnú atmosféru multikultúrneho prostredia múzea.

Červený Lenin

Prvá časť výstavy nie je venovaná vyložene Andyho dielu, ale tvorbe jeho bratov Paula a Johna. Druhou expozíciou sú rôzne historické dokumenty, ktoré poukazujú na Warholov život, ako napríklad listina, ktorou sa Andy zriekol dedičných majetkov v mieste rodiska svojich rodičov, košeľa, v ktorej bol Andy aj jeho bratia pokrstení, autentický fotoaparát, magnetofón, slnečné okuliare atď.

Muzeum Andyho Warhola

Tretia a posledná expozícia je najzásadnejšia a tiež najobsiahlejšia, pretože sa skladá z veľkej časti z obrazov, ktoré boli zapožičané Nadáciou Andyho Warhola pre vizuálne umenie v New Yorku. Najčastejšie tu môžete obdivovať serigrafie (sieťotisk) vrátane slávnych Campbellových polievok (1969) alebo tematiku venovanú komunistickým symbolom, v ktorých popredí je napríklad Červený Lenin alebo Kladivo a Kosák. V rozsiahlych priestoroch múzea sa rozlieha dobová hudba, ktorá vo vás prehĺbi atmosféru sálajúcu z Warholových obrazov.

Múzeum moderného umenia Andyho Warhola v Medzilaborciah je otvorené od utorka do piatku v čase 10.00 - 17.00 hod., v sobotu a nedeľu 12.00 - 17.00 hod..

Text/foto: Maxim Kucer

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

SR: Múzeá sa otvárajú
Publikované: 22.5.2020
Všetci milovníci múzeí sa môžu tešiť na postupné otváranie týchto klenotníc histórie. Návštevníkov čakajú mnohé výstavy, tematické prehliadky, ako aj stále expozície.

SVET: Absolvujte prehliadku svetových múzeí a galérií doma
Publikované: 1.4.2020
V dôsledku celosvetovej pandémie koronavírusu sú pre verejnosť zatvorené aj múzeá či galérie po celom svete. No prostredníctvom bezplatnej služby Google Arts & Culture môžete z pohodlia vašej obývačky virtuálne navštíviť vyše 500 umelecko-vedných inštitúcií.

SR: Noc múzeí a galérií 2015
Publikované: 10.5.2015
Noc múzeí a galérií je celoeurópske podujatie realizované pod patronátom Rady Európy s cieľom v čo najväčšej miere prezentovať kultúrne dedičstvo, význam jeho záchrany a ochrany pri kultúrnej výmene, šírení informácií o kultúrnej rozmanitosti jednotlivých krajín i regiónov Európy, pri neformálnom vzdelávaní a kultivovanom oddychu.

SR: Bardejovské Kúpele – najstarší skanzen na Slovensku
Publikované: 28.4.2011
Svetoznáme Bardejovské Kúpele ležia na severovýchode Slovenska v Ondavskej vrchovine neďaleko historicky významného mesta Bardejov. Liečivé minerálne pramene, mikroklíma, ale aj nádherné prírodné prostredie, to všetko má blahodarný vplyv na pacientov pri liečbe tráviaceho a obehového ústrojenstva, ochorení obličiek a močových ciest, dýchacích ciest, chorôb z povolania či gynekologických ochorení.

Bardejov: Mesto dýchajúce históriou
Publikované: 17.2.2011
V minulom roku sa stal šarišský Bardejov víťazom hlasovacej súťaže o najkrajšie slovenské mesto. Už v roku 1986 bol ocenený prestížnou európskou cenou nadácie ICOMOS pri UNESCO a v roku 2000 bol ako druhé slovenské mesto zaradený do Zoznamu svetového prírodného a kultúrneho dedičstva UNESCO. Bardejov je okresným mestom na východe Slovenska, v ktorom na vás na každom kroku dýcha história.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Výlet s rúškom

1. 5. – 30. 6. 2020
1. cena:
Exkluzívne rúško na tvár od Milishop.sk
2. cena:
Bavlnené rúška na tvár
1. cena redakcie:
Tatranský balíček od Hory.sk
2. cena redakcie:
Kolekcia kníh S batohom po Slovensku od vydavateľstva Dajama
3. cena redakcie:
Cestovateľský balíček od festivalu Infofest

Aktuality:

1.6.2020
Sliezskoostravský hrad ožije živou hudbou od 19. 6. do 18. 7.2020! Takmer dve desiatky kapiel zahrajú v pokoronavírusovej premiére. Tešiť sa môžete na jednodenné koncerty zvučných mien – Monkey Business, Chinaski, David Koller, Pokáč, Wohnout, Bára Poláková, Anna K., Kali a Peter Pann. Z tvrdších žánrov to budú kapely Citron a Lautr, Trautenberk, Horkýže Slíže, Zakázaný ovoce, Vypsaná fixa. Špecialitou bude minifestival Metal!!!, kde zahrajú lokálne kapely Malignant Tumour, Silent Stream of Godless Elegy, Antigod, Primary Resistance, Postcards from Arkham, Dead Carnage a cezpoľní Gutalax.
29.5.2020
Dnes vám prinášame druhú časť tých (podľa nás) najzaujímavejších medzinárodných či svetových dní podľa kalendára (mesiace júl až december), bez ktorého sa ani v súčasnej dobe nezaobídeme.
27.5.2020
Najstarší kalendár síce vznikol v Egypte už v 4. tisícročí pred Kristom, no jeho dennodenné využívanie sa zachovalo dodnes. Okrem mien a rôznych sviatkov si prostredníctvom kalendára pripomíname všakovaké medzinárodné dni. A práve prehľad tých (podľa nás) najzaujímavejších vám prinášame v nasledujúcich riadkoch.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:pondelok 1. 6. 2020
sviatok:Žaneta
dnes:
pondelok 1.6.
21 °C
zajtra:
utorok 2.6.
19 °C