Banskobystrický kraj - Slovenská republika

Banskobystrický kraj leží v južnej časti stredného Slovenska a svojou rozlohou 9 445 km² je najväčším krajom republiky. Na juhu má spoločné hranice s Maďarskom, na západe s Nitrianskym a Trenčianskym krajom, na severe s Žilinským a Prešovským krajom a na východe s Košickým krajom.
Základné informácie o kraji Lokality Služby | Články Fotogaléria Videogaléria | Diskusia |
Na územie zasahujú všetky celky Slovenského stredohoria (Vtáčnik, Pohronský Inovec, Štiavnické vrchy, Kremnické vrchy, Žiarska dolina, Poľana, Javorie, Ostrôžky, Krupinská planina, Zvolenská kotlina a Pliešovská kotlina) a časť Slovenského rudohoria (Veporské vrchy, Spišsko-gemerský kras, Stolické vrchy, Revúcka vrchovina, Volovské vrchy), rovnako tak celky Fatransko-tatranskej oblasti (Starohorské vrchy, Horehronské podolie, Nízke Tatry). Reliéf pohorí je členitý, v údoliach pahorkovitý, v pohoriach potom vrchoviny prechádzajúce do hôr.
Najvyšším bodom kraja je Ďumbier (2 043 m n. m.) v Nízkych Tatrách. Kotliny a doliny patria do teplej klimatickej oblasti, nižšie pohoria do mierne teplej a vyššie do chladnej klimatickej oblasti. Hlavnou riekou územia je Hron a jeho prítok Slatina. Prevažnú časť kraja pokrývajú lesy (49%), čo je predno sťou pre hospodárstvo i cestovný ruch. Vzhľadom k veľkej rozlohe a členitému reliéfu má kraj najmenšiu hustotu obyvateľstva a nezodpovedajúcu dopravnú infraštruktúru. Jeho metropolou je Banská Bystrica s bohatou baníckou minulosťou.
Turisticky celoročne obľúbené sú Nízke Tatry, Donovaly, Kremnické vrchy aj prírodné krásy v Bystrianskej a Harmaneckej kvapľovej jaskyni. K ďalším vyhľadávaným miestam patria liečebné kúpele, napríklad Dudince,Brusno či Kováčová.
Text: Monika Babická
Foto: O. Maňáková
Preložila: Zuzana Megerssová
Lokácia:
