www.infoglobe.sk » Varšava

Varšava

Publikované: 9.8.2010
Varšava je hlavným a zároveň hlavným mestom Poľska. Leží na brehoch rieky Visly a má necelé dva milióny obyvateľov.

V paláci, v ktorom kedysi stoloval poľský kráľ, znie Chopinova hudba. Počas prestávky na letnom klavírnom koncerte človeka vôbec neudiví, keď mladý muž pozdraví staršiu dámu pobozkaním ruky. Sme predsa vo Varšave. Táto poľská metropola je mestom plným zázrakov. To, že stará Varšava znovu existuje je možné len vďaka železnej vôli jej obyvateľov. Ten, kto si pamätá, že po potlačení varšavského povstania roku 1944 bolo 85% všetkých budov zničených špeciálnymi komandami nemeckého Wehrmachtu, prechádza ulicami v neveriacom úžase, v nich opäť stojí kráľovský palác, Žigmundov stĺp, univerzitná knižnica so zvonkohrou, univerzita a mnoho kostolov.

Varšava novo vznikla pod rukami svojho národa, ktorý po druhej svetPalác vědy a kulturyovej vojne vložil do obnovy svojho hlavného mesta nespočetne hodín práce. Za to, že je jej nová podoba tak verná originálu, vďačí Varšava aj talianskemu maliarovi Canalettovi. Ten bol síce v tej dobe už po smrti, avšak jeho 57 pohľadov na mesto poslúžilo ako stavebný nákres. Úsilie Poliakov bolo odmenené tým, že celé znovuobnovené historické centrum mesta bolo v roku 1980 zapísané na zoznam UNESCO. Dnešná Varšava je trochu hektická, ale moderná. Miestni ľudia vzhliadajú k Západu. „ Ex orient lux, ex occident luxus“, tak znie porekadlo, za ktoré Varšava vďačí humoristovi Stanislavovi Jerzymu Lecovi. Zmienené konštatovanie platí aj pre architektúru. Množstvo architektov z Talianska, Francúzska a Nemecka, ktorí v meste pôsobili po vyhlásení Varšavy kráľovskou metropolou v roku 1596, vytvorili spolu s poľskými stavebnými majstrami rezidenčné mesto, ktorého cieľom bPalác na voděol pokrok.

Hlavné námestie v Starom meste vždy predstavovalo centrum Varšavy. Práve na tomto námestí, ktoré lemujú krásne meštiacke domy, sa dnes schádzajú ľudia v kaviarňach, nechávajú sa tu portrétovať alebo sa odtiaľto vydávajú na prehliadku mesta v jednom z kočiarov. Na Zámockom námestí potom obdivujú Žigmundov stĺp, svetský pomník, ktorý tomuto mestu s mnohými sochami Panny Márie dodáva kozmopolitnejší ráz. Tiež kráľovský zámok s prekrásnymi mramorovými sálami prispel k pokroku, keď v ňom roku 1791 bola stvrdená poľská ústava, druhá demokratická ústava na svete. K návšteve lákajú tiež univerzita a opera, predovšetkým ale palác Ostrogského, v ktorom sa nachádza Chopinovo múzeum. Srdce skladateľa, ktorý zomrel v Paríži, bolo roku 1850 prevezené do Varšavy a teraz je zamurované v jednom stĺpe v kostole sv. Kríža. Univerzita

Najväčší poľský skladateľ Fryderik Chopin sa narodil v 35 km vzdialenej dedine Zelazowa a pred svojou emigráciou žil dlhú dobu vo Varšave. Tu tiež, v parku Lazienski, nájdeme jeho pomník. Táto dvorná záhrada s rybníkom, divadlom a palácom je jedným z mnohých parkov, v ktorých si človek môže vychutnávať všetky letné radovánky. Ďalšími takými parkmi sú napríklad Saská záhrada alebo okolie zámku Belveder. Tichým miestom je pamätník postavený Židom, ktorí prišli o život počas povstania v miestnPragaom ghette.

Takmer jedna tretina obyvateľov Varšavy pred druhou svetovou vojnou boli Židia. V štvrti Praga sa návštevníkovi ukáže úplne iná Varšava. Toto predmestie žilo kedysi v tieni historického stredu mesta. Pretože nebolo za vojny úplne zničené, predstavuje dnes krehkú idylu, ale je tiež dynamickou mestskou štvrťou. Nachádza sa tu najväčšia mestská tržnica a sú tu aj reštaurácie, kde sa servírujú tie najlepšie pokrmy poľskej kuchyne. Z Pragy sa tiež návštevníkom ponúka najkrajší výhľad na historické centrum mesta. Nakoniec sa ale predsa len človek vráti po moste cez Vislu späť do rušnej Varšavy s jej elegantnými nákupnými triedami, noblesnými hotelmi a umeleckou scénou, ktorá láka návštevníkov svojimi netradičnými galériami. Na triedu Nowy Swiat sa so znovuotvorením Café Blikle vrátila legenda, v ktorej si na vynikajúcom kaprovi pochutnávala i Elizabeth Taylor. Ale do Blikle sa nechodí len kvôli kaprovi. Táto kaviareň je tiež symbolom toho, že si Varšava váži svoju históriu a napriek tomu vášnivo miluje všetko nové.

Panorama města

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Text: Denisa Arvajová, Toulky světem

Foto: picasaweb.com - shmuel, wikipedia.com - Janusz Jurzyk, sfu, Goto, DocentXDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Poľsko: Unikátna soľná baňa Velička (Wieliczka)
Publikované: 19.12.2010
Svetoznáma stará soľná baňa vo Veličke (Wieliczka) patrí k najnavštevovanejším turistickým atrakciám v Poľsku. Leží len pár kilometrov južne od mesta Krakov, ktoré je hlavným mestom Malopoľského vojvodstva.

Poľsko: Krakov – mesto kráľov a jedného draka
Publikované: 12.9.2011
Krakov – kedysi hlavné mesto Poľska, dnes jeden z najkrajších architektonických skvostov v Európe. Celé mesto dýcha stredovekom a tento dojem podčiarkuje aj nezvyčajné množstvo zelene, ktorá vo veľkých mestách zvykne chýbať. Krakov predstavuje dielo zručných remeselníkov, ktorí nenechávajú nikoho na pochybách, že boli majstrami vo svojom odbore.

Poprad: Nové letecké linky
Publikované: 23.10.2011
Z letiska pod Tatrami začnú premávať dve nové linky. Turisti sa od 8. decembra dostanú poľahky z Varšavy a Gdanska do Popradu.


Súvisiaca fotogaléria

Krakov - jedno z najkrajších miest Európy
Krakov (Kraków), hlavné mesto Malopoľského vojvodstva, je rozhodne mestom, ktoré stojí za návštev...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Pamiatky okolo nás

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Elektrický mlynček na korenie
2. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
3. cena:
Darčeková kazeta VINCENTKA
1. cena redakcie:
Wellness pobyt pre 2 osoby na 2 noci s polpenziou a procedúrami v Grand Hoteli Bellevue**** Vysoké Tatry
2. cena redakcie:
Fitness náramok SAMSUNG Galaxy Fit e
3. cena redakcie:
Celodenný vstup do Aquacity Poprad pre 2 osoby

Aktuality:

5.12.2019
Chvíle pokoja a pohody zažijete v dňoch 7. a 8. decembra v súbore ľudových stavieb v Zubrniciach, najmladšom skanzene v Čechách. Od 9. do 16. hodiny si tu pripomeniete vianočné zvyky z prelomu 19. a 20. storočia.
4.12.2019
Múzeum slovenskej dediny v Martine vás pozýva na posledné tohtoročné podujatie s atmosférou Vianoc, ktoré sa uskutoční v nedeľu 8. decembra 2019.
3.12.2019
Prvá adventná nedeľa je za nami. Obdobie pred Vianocami môžete stráviť v pokoji napríklad na juhočeských pamiatkach. Juhočeská centrála cestovného ruchu pripravila pestrý a bohatý adventný program.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ANDORRA a VATIKÁN:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:štvrtok 5. 12. 2019
sviatok:Oto
dnes:
štvrtok 5.12.
-2 °C
zajtra:
piatok 6.12.
-2 °C