www.infoglobe.sk » Všeobecné informácie

Všeobecné informácie

Francúzsko - všeobecné informácie

Hlavné mesto: Paríž

Počet obyvateľov: 61,4 mil.

Rast HDP: + 1,8 % (2007)

Oficiálny jazyk: francúzština

Francúzska republika je západoeurópsky demokratický štát. Jej súčasťou sú tiež územia v Karibiku, Severnej a Južnej Amerike, v Indickom oceáne a v Oceánii.  Je členom NATO, jedným  zo zakladajúcich členov EU a jedným z piatich stálych členov bezpečnostnej rady OSN. Je tiež jednou z ôsmich uznávaných jadrových mocností.

Politika

Schválením ústavy Piatej republiky bola výrazne posilnená autorita výkonného výboru vo vzťahu k Parlamentu. Podľa ústavy je francúzsky prezident volený priamo na obdobie päť rokov). Prezident menuje predsedu vlády, predsedá kabinetu, velí ozbrojeným silám a uzatvára pakty.

Francúzsko je zakladajúcim členom Európskej únie a to veľkou mierou definuje francúzsku zahraničnú politiku. 29. mája 2005 Francúzsko odmietlo v referende ratifikovanie Európskej ústavy, keď približne 55 % obyvateľov vyslovilo svoje „nie“. Tento výsledok kriticky zmenil budúci vývoj politiky EU rovnako ako schopnosť Francúzska zotrvať na pozícii vedúceho štátu Európy.

Geografia

Najväčšia časť územia Francúzska (metropolitné Francúzsko) sa nachádza v západnej Európe, kde hraniční na severovýchode s Belgickom a Luxemburskom , na východe s Nemeckom a Švajčiarskom, na juhovýchode s Talianskom a na juhu so Španielskom, Andorrou a Monakom. Francúzska republika sa skladá tiež z území v Severnej a Južnej Amerike, v Indickom, a Tichom oceáne, Karibiku a Antarktíde.

Pevninská časť Francúzska zaujíma plochu 543 965 km². Na severe a západe je krajina rovinatá s miernym vlnením, na zvyšku územia prevažne pahorkatá a hornatá. Vo francúzskych Alpách sa nachádza najvyšší bod západnej Európy Mont Blanc (4810 m). Ďalšie hornaté časti krajiny zahrňujú Pyreneje, Centrálny masív, Jura, Vosges, Armorský masív a Ardenny. Najväčšími francúzskymi riekami sú Loira, Rhône, Garonne, Seina a časť toku Rýnu.

Príroda

Vo Francúzsku sa dá vďaka jeho rozlohe nájsť najrôznejšie prírodne úkazy, od piesočných pláží s palmami na juhu na Francúzskej riviére až po vysoké hory vo francúzskych Alpách.

Zdravie

Slovenský občan má nárok na nutnú a neodkladnú zdravotnú starostlivosť v prípade ohrozenia života alebo zdravia. Je potrebné vziať si so sebou Európsku kartu zdravotného poistenia.
Vo Francúzsku sa lekárske ošetrenie platí priamo lekárovi, ktorý vystaví potvrdenie o ošetrení tzv. „Feuille de Soins„. Pre úhradu nákladov je potom potrebné obrátiť sa s týmto potvrdením na miestnu zdravotnú poisťovňu (Caisse Primaire d´Assurance Maladie) alebo na príslušnú zdravotnú poisťovňu v SR.


Repatriácia na územie SR a v prípade úmrtia prevoz telesných pozostatkov sa nepovažuje za neodkladnú zdravotnú starostlivosť. Z tohto dôvodu sa odporúča pred cestou do Francúzska sa komerčne pripoistiť.

Doprava

Vo Francúzsku je hustá železničná sieť. Francúzskou špecialitou sú rýchlovlaky TGV. Sú to elektricky poháňané vozidla pohybujúce sa po normálnych koľajach rýchlosťou cez 300km/h.

V Paríži sa prepravíte metrom, električkou, alebo autobusom.

Média

Vo Francúzsku existuje 81 denníkov, ktoré zamestnávajú cca 30 000 novinárov. Francúzska tlač prechádza v posledných rokoch ťažkosťami, spôsobených hlavne poklesom predaje. Stále viac čitateľov dennej tlače sa obracia k televízii. Prvý a najrozšírenejším médiom vo Francúzsku je však i naďalej regionálna tlač. Stále obľúbeným médiom je i rozhlas (počúva ho 80 % obyvateľov).

Zdroj: MZV a wikipedia.org

 

späť

 

Lokácia:

Francúzsko
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosúťaž:

Leto plné radosti

1. 7. – 31. 8. 2019
1. cena:
Dve vstupenky na koncert Lucie Bíla v Tatrách
2. cena:
Dámske štýlové slnečné okuliare Polaroid od Optik Morvay
3. cena:
Turistický sprievodca z rodinného vydavateľstva Dajama
1. cena redakcie:
Poukážka pre dve osoby na dve noci s raňajkami v Hoteli Európa Liptovský Mikuláš
2. cena redakcie:
Letný kozmetický balíček z dm drogérie
3. cena redakcie:
Kombinovaná vstupenka na zámok Schloss Hof a Niederweiden

Aktuality:

24.8.2019
Nielen pre potreby Pražanov, ale aj pre návštevníkov Prahy, vzniklo ďalšie miesto pre oddych a vychádzky prírodou. Na území Prahy v Horných Počerniciach zrevitalizovali nehostinné územie V Ladech (vrátane vodných plôch), a tak vznikol nový lesopark.
23.8.2019
Do konca augusta, od pondelka do piatku, sa o 10-tej hodine konajú bezplatné prehliadky historického centra Trnavy. Zraz zaujemcov je vždy pred Turistickým informačným centrom.
22.8.2019
Najlepší triatlonisti z 39 krajín sveta sa už po tretí raz zídu na pretekoch ITU Svetového pohára, ktorý sa každoročne koná na konci augusta v Karlových Varoch. CITY TRIATLON Karlovy Vary sa tento rok uskutoční 23.–25. augusta. Súčasťou programu budú aj preteky pre deti, amatérskych športovcov, nočný beh kúpeľným mestom, ale aj koncert skupiny Hamleti. Vstupné je zdarma.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ESTÓNSKO, LOTYŠSKO, LITVA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:sobota 24. 8. 2019
sviatok:
dnes:
sobota 24.8.
29 °C
zajtra:
nedeľa 25.8.
31 °C