www.infoglobe.sk » Všeobecné informácie

Všeobecné informácie

Francúzsko - všeobecné informácie

Hlavné mesto: Paríž

Počet obyvateľov: 61,4 mil.

Rast HDP: + 1,8 % (2007)

Oficiálny jazyk: francúzština

Francúzska republika je západoeurópsky demokratický štát. Jej súčasťou sú tiež územia v Karibiku, Severnej a Južnej Amerike, v Indickom oceáne a v Oceánii.  Je členom NATO, jedným  zo zakladajúcich členov EU a jedným z piatich stálych členov bezpečnostnej rady OSN. Je tiež jednou z ôsmich uznávaných jadrových mocností.

Politika

Schválením ústavy Piatej republiky bola výrazne posilnená autorita výkonného výboru vo vzťahu k Parlamentu. Podľa ústavy je francúzsky prezident volený priamo na obdobie päť rokov). Prezident menuje predsedu vlády, predsedá kabinetu, velí ozbrojeným silám a uzatvára pakty.

Francúzsko je zakladajúcim členom Európskej únie a to veľkou mierou definuje francúzsku zahraničnú politiku. 29. mája 2005 Francúzsko odmietlo v referende ratifikovanie Európskej ústavy, keď približne 55 % obyvateľov vyslovilo svoje „nie“. Tento výsledok kriticky zmenil budúci vývoj politiky EU rovnako ako schopnosť Francúzska zotrvať na pozícii vedúceho štátu Európy.

Geografia

Najväčšia časť územia Francúzska (metropolitné Francúzsko) sa nachádza v západnej Európe, kde hraniční na severovýchode s Belgickom a Luxemburskom , na východe s Nemeckom a Švajčiarskom, na juhovýchode s Talianskom a na juhu so Španielskom, Andorrou a Monakom. Francúzska republika sa skladá tiež z území v Severnej a Južnej Amerike, v Indickom, a Tichom oceáne, Karibiku a Antarktíde.

Pevninská časť Francúzska zaujíma plochu 543 965 km². Na severe a západe je krajina rovinatá s miernym vlnením, na zvyšku územia prevažne pahorkatá a hornatá. Vo francúzskych Alpách sa nachádza najvyšší bod západnej Európy Mont Blanc (4810 m). Ďalšie hornaté časti krajiny zahrňujú Pyreneje, Centrálny masív, Jura, Vosges, Armorský masív a Ardenny. Najväčšími francúzskymi riekami sú Loira, Rhône, Garonne, Seina a časť toku Rýnu.

Príroda

Vo Francúzsku sa dá vďaka jeho rozlohe nájsť najrôznejšie prírodne úkazy, od piesočných pláží s palmami na juhu na Francúzskej riviére až po vysoké hory vo francúzskych Alpách.

Zdravie

Slovenský občan má nárok na nutnú a neodkladnú zdravotnú starostlivosť v prípade ohrozenia života alebo zdravia. Je potrebné vziať si so sebou Európsku kartu zdravotného poistenia.
Vo Francúzsku sa lekárske ošetrenie platí priamo lekárovi, ktorý vystaví potvrdenie o ošetrení tzv. „Feuille de Soins„. Pre úhradu nákladov je potom potrebné obrátiť sa s týmto potvrdením na miestnu zdravotnú poisťovňu (Caisse Primaire d´Assurance Maladie) alebo na príslušnú zdravotnú poisťovňu v SR.


Repatriácia na územie SR a v prípade úmrtia prevoz telesných pozostatkov sa nepovažuje za neodkladnú zdravotnú starostlivosť. Z tohto dôvodu sa odporúča pred cestou do Francúzska sa komerčne pripoistiť.

Doprava

Vo Francúzsku je hustá železničná sieť. Francúzskou špecialitou sú rýchlovlaky TGV. Sú to elektricky poháňané vozidla pohybujúce sa po normálnych koľajach rýchlosťou cez 300km/h.

V Paríži sa prepravíte metrom, električkou, alebo autobusom.

Média

Vo Francúzsku existuje 81 denníkov, ktoré zamestnávajú cca 30 000 novinárov. Francúzska tlač prechádza v posledných rokoch ťažkosťami, spôsobených hlavne poklesom predaje. Stále viac čitateľov dennej tlače sa obracia k televízii. Prvý a najrozšírenejším médiom vo Francúzsku je však i naďalej regionálna tlač. Stále obľúbeným médiom je i rozhlas (počúva ho 80 % obyvateľov).

Zdroj: MZV a wikipedia.org

 

späť

 

Lokácia:

Francúzsko
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosúťaž:

Zvierací svet

1. 5. – 30. 6. 2019
1. cena:
E-book Tajomstvo lacného a bezpečného cestovania od cestujauzivaj.sk
2. cena:
Kozmetický balíček Bella Natura
3. cena:
Kniha Jezuiti – pätnásť rokov obnoveného života na Slovensku od vydavateľstva Dobrá kniha
1. cena redakcie:
Pobyt pre 2 osoby na 2 noci s raňajkami v modernom hoteli Artin***
2. cena redakcie:
Dve vstupenky na predstavenie Umeleckého súboru Lúčnica s podtitulom "Z tvorby prof. Štefana Nosáľa"
3. cena redakcie:
Balíček „Zdravie a krása“ od lekárne OMNIA Trnava

Aktuality:

25.6.2019
Filmový sviatok strávený v prostredí kúpeľného mesta, kde súťažia filmy z celého sveta v niekoľkých kategóriách, to je Medzinárodný filmový festival Karlovy Vary. Tohtoročný 54. ročník potrvá od 28. júna do 6. júla. Filmy hodnotí nielen porota, ale aj diváci. Hlavnou cenou festivalu je Krištáľový glóbus.
24.6.2019
Všetci nadšenci korčuľovania sa môžu opäť tešiť na letnú inline akciu, ktorá sa koná každý piatok večer počas letných prázdnin od roku 2004. Organizované prejazdy Bratislavou na kolieskových korčuliach (a bicykloch) sú vhodné pre všetkých bez ohľadu na vek.
23.6.2019
Od 4. do 7. júla 2019 sa uskutoční najväčší a najstarší folklórny festival na Slovensku – Východná 2019, kde sa po 65. krát predstaví viac než tisíc účinkujúcich. Tešiť sa môžete na domáce folklórne súbory, detské folklórne súbory, spevácke skupiny, ľudové hudby a sólistov, špičkové zahraničné súbory, ako aj na víťazov celoštátnych súťažných prehliadok.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - NOVÁ KALEDÓNIA, PAPUA NOVÁ GUINEA, TASMÁNIA a ŠALAMÚNOVÉ OSTROVY:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 25. 6. 2019
sviatok: