www.infoglobe.sk » Všeobecné informácie

Všeobecné informácie

Francúzsko - všeobecné informácie

Hlavné mesto: Paríž

Počet obyvateľov: 61,4 mil.

Rast HDP: + 1,8 % (2007)

Oficiálny jazyk: francúzština

Francúzska republika je západoeurópsky demokratický štát. Jej súčasťou sú tiež územia v Karibiku, Severnej a Južnej Amerike, v Indickom oceáne a v Oceánii.  Je členom NATO, jedným  zo zakladajúcich členov EU a jedným z piatich stálych členov bezpečnostnej rady OSN. Je tiež jednou z ôsmich uznávaných jadrových mocností.

Politika

Schválením ústavy Piatej republiky bola výrazne posilnená autorita výkonného výboru vo vzťahu k Parlamentu. Podľa ústavy je francúzsky prezident volený priamo na obdobie päť rokov). Prezident menuje predsedu vlády, predsedá kabinetu, velí ozbrojeným silám a uzatvára pakty.

Francúzsko je zakladajúcim členom Európskej únie a to veľkou mierou definuje francúzsku zahraničnú politiku. 29. mája 2005 Francúzsko odmietlo v referende ratifikovanie Európskej ústavy, keď približne 55 % obyvateľov vyslovilo svoje „nie“. Tento výsledok kriticky zmenil budúci vývoj politiky EU rovnako ako schopnosť Francúzska zotrvať na pozícii vedúceho štátu Európy.

Geografia

Najväčšia časť územia Francúzska (metropolitné Francúzsko) sa nachádza v západnej Európe, kde hraniční na severovýchode s Belgickom a Luxemburskom , na východe s Nemeckom a Švajčiarskom, na juhovýchode s Talianskom a na juhu so Španielskom, Andorrou a Monakom. Francúzska republika sa skladá tiež z území v Severnej a Južnej Amerike, v Indickom, a Tichom oceáne, Karibiku a Antarktíde.

Pevninská časť Francúzska zaujíma plochu 543 965 km². Na severe a západe je krajina rovinatá s miernym vlnením, na zvyšku územia prevažne pahorkatá a hornatá. Vo francúzskych Alpách sa nachádza najvyšší bod západnej Európy Mont Blanc (4810 m). Ďalšie hornaté časti krajiny zahrňujú Pyreneje, Centrálny masív, Jura, Vosges, Armorský masív a Ardenny. Najväčšími francúzskymi riekami sú Loira, Rhône, Garonne, Seina a časť toku Rýnu.

Príroda

Vo Francúzsku sa dá vďaka jeho rozlohe nájsť najrôznejšie prírodne úkazy, od piesočných pláží s palmami na juhu na Francúzskej riviére až po vysoké hory vo francúzskych Alpách.

Zdravie

Slovenský občan má nárok na nutnú a neodkladnú zdravotnú starostlivosť v prípade ohrozenia života alebo zdravia. Je potrebné vziať si so sebou Európsku kartu zdravotného poistenia.
Vo Francúzsku sa lekárske ošetrenie platí priamo lekárovi, ktorý vystaví potvrdenie o ošetrení tzv. „Feuille de Soins„. Pre úhradu nákladov je potom potrebné obrátiť sa s týmto potvrdením na miestnu zdravotnú poisťovňu (Caisse Primaire d´Assurance Maladie) alebo na príslušnú zdravotnú poisťovňu v SR.


Repatriácia na územie SR a v prípade úmrtia prevoz telesných pozostatkov sa nepovažuje za neodkladnú zdravotnú starostlivosť. Z tohto dôvodu sa odporúča pred cestou do Francúzska sa komerčne pripoistiť.

Doprava

Vo Francúzsku je hustá železničná sieť. Francúzskou špecialitou sú rýchlovlaky TGV. Sú to elektricky poháňané vozidla pohybujúce sa po normálnych koľajach rýchlosťou cez 300km/h.

V Paríži sa prepravíte metrom, električkou, alebo autobusom.

Média

Vo Francúzsku existuje 81 denníkov, ktoré zamestnávajú cca 30 000 novinárov. Francúzska tlač prechádza v posledných rokoch ťažkosťami, spôsobených hlavne poklesom predaje. Stále viac čitateľov dennej tlače sa obracia k televízii. Prvý a najrozšírenejším médiom vo Francúzsku je však i naďalej regionálna tlač. Stále obľúbeným médiom je i rozhlas (počúva ho 80 % obyvateľov).

Zdroj: MZV a wikipedia.org

 

späť

 

Lokácia:

Francúzsko
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosúťaž:

Pamiatky okolo nás

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Elektrický mlynček na korenie
2. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
3. cena:
Darčeková kazeta VINCENTKA
1. cena redakcie:
Wellness pobyt pre 2 osoby na 2 noci s polpenziou a procedúrami v Grand Hoteli Bellevue**** Vysoké Tatry
2. cena redakcie:
Fitness náramok SAMSUNG Galaxy Fit e
3. cena redakcie:
Celodenný vstup do Aquacity Poprad pre 2 osoby

Aktuality:

22.11.2019
Slovenské národné múzeum v Martine – Etnografické múzeum vás pozýva na zdobenie stromčekov vlastnoručne vyrobenými ozdobami.
21.11.2019
Blíži sa koniec novembra. Jesenné trhy striedajú tie vianočné a jedno z najobľúbenejších období v roku je za dverami. Majú ho radi dospelí, deti aj obchodníci. V centrách miest a obcí po celej Českej (a samozrejme aj Slovenskej) republike sa pripravujú predajné miesta s vianočnou tematikou, vôňou vareného vína a rôznych pochutín. Vianočné trhy začínajú už budúci víkend.
20.11.2019
Vydajte sa s Jakubom Frankom trekovať po Nepále a neminúť pritom ani euro. Pútavá prednáška vás čaká už 24. novembra 2019 v cestovateľskej kaviarni na Vajnorskej 3 v Bratislave.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - MALTA a MONAKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 22. 11. 2019
sviatok:
dnes:
piatok 22.11.
9 °C
zajtra:
sobota 23.11.
10 °C