www.infoglobe.sk » Všeobecné informácie

Všeobecné informácie

Francúzsko - všeobecné informácie

Hlavné mesto: Paríž

Počet obyvateľov: 61,4 mil.

Rast HDP: + 1,8 % (2007)

Oficiálny jazyk: francúzština

Francúzska republika je západoeurópsky demokratický štát. Jej súčasťou sú tiež územia v Karibiku, Severnej a Južnej Amerike, v Indickom oceáne a v Oceánii.  Je členom NATO, jedným  zo zakladajúcich členov EU a jedným z piatich stálych členov bezpečnostnej rady OSN. Je tiež jednou z ôsmich uznávaných jadrových mocností.

Politika

Schválením ústavy Piatej republiky bola výrazne posilnená autorita výkonného výboru vo vzťahu k Parlamentu. Podľa ústavy je francúzsky prezident volený priamo na obdobie päť rokov). Prezident menuje predsedu vlády, predsedá kabinetu, velí ozbrojeným silám a uzatvára pakty.

Francúzsko je zakladajúcim členom Európskej únie a to veľkou mierou definuje francúzsku zahraničnú politiku. 29. mája 2005 Francúzsko odmietlo v referende ratifikovanie Európskej ústavy, keď približne 55 % obyvateľov vyslovilo svoje „nie“. Tento výsledok kriticky zmenil budúci vývoj politiky EU rovnako ako schopnosť Francúzska zotrvať na pozícii vedúceho štátu Európy.

Geografia

Najväčšia časť územia Francúzska (metropolitné Francúzsko) sa nachádza v západnej Európe, kde hraniční na severovýchode s Belgickom a Luxemburskom , na východe s Nemeckom a Švajčiarskom, na juhovýchode s Talianskom a na juhu so Španielskom, Andorrou a Monakom. Francúzska republika sa skladá tiež z území v Severnej a Južnej Amerike, v Indickom, a Tichom oceáne, Karibiku a Antarktíde.

Pevninská časť Francúzska zaujíma plochu 543 965 km². Na severe a západe je krajina rovinatá s miernym vlnením, na zvyšku územia prevažne pahorkatá a hornatá. Vo francúzskych Alpách sa nachádza najvyšší bod západnej Európy Mont Blanc (4810 m). Ďalšie hornaté časti krajiny zahrňujú Pyreneje, Centrálny masív, Jura, Vosges, Armorský masív a Ardenny. Najväčšími francúzskymi riekami sú Loira, Rhône, Garonne, Seina a časť toku Rýnu.

Príroda

Vo Francúzsku sa dá vďaka jeho rozlohe nájsť najrôznejšie prírodne úkazy, od piesočných pláží s palmami na juhu na Francúzskej riviére až po vysoké hory vo francúzskych Alpách.

Zdravie

Slovenský občan má nárok na nutnú a neodkladnú zdravotnú starostlivosť v prípade ohrozenia života alebo zdravia. Je potrebné vziať si so sebou Európsku kartu zdravotného poistenia.
Vo Francúzsku sa lekárske ošetrenie platí priamo lekárovi, ktorý vystaví potvrdenie o ošetrení tzv. „Feuille de Soins„. Pre úhradu nákladov je potom potrebné obrátiť sa s týmto potvrdením na miestnu zdravotnú poisťovňu (Caisse Primaire d´Assurance Maladie) alebo na príslušnú zdravotnú poisťovňu v SR.


Repatriácia na územie SR a v prípade úmrtia prevoz telesných pozostatkov sa nepovažuje za neodkladnú zdravotnú starostlivosť. Z tohto dôvodu sa odporúča pred cestou do Francúzska sa komerčne pripoistiť.

Doprava

Vo Francúzsku je hustá železničná sieť. Francúzskou špecialitou sú rýchlovlaky TGV. Sú to elektricky poháňané vozidla pohybujúce sa po normálnych koľajach rýchlosťou cez 300km/h.

V Paríži sa prepravíte metrom, električkou, alebo autobusom.

Média

Vo Francúzsku existuje 81 denníkov, ktoré zamestnávajú cca 30 000 novinárov. Francúzska tlač prechádza v posledných rokoch ťažkosťami, spôsobených hlavne poklesom predaje. Stále viac čitateľov dennej tlače sa obracia k televízii. Prvý a najrozšírenejším médiom vo Francúzsku je však i naďalej regionálna tlač. Stále obľúbeným médiom je i rozhlas (počúva ho 80 % obyvateľov).

Zdroj: MZV a wikipedia.org

 

späť

 

Lokácia:

Francúzsko
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosúťaž:

Jarné vábenie

1. 3. – 30. 4. 2020
1. cena:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino
2. cena:
Dve voľné vstupenky na inšpiratívnu prednášku od Lab.cafe
3. cena:
Vitamínový balíček od portálu Infoglobe
1. cena redakcie:
Fantastický pobyt pre 2 osoby na 3 dni v rodinnom hoteli Solisko**** s výhľadom na Štrbské pleso, raňajkami, večerou a neobmedzeným vstupom do wellness
2. cena redakcie:
Krásny šperk od kamenej predajne ZLATNÍCTVO MILI
3. cena redakcie:
Kniha Trnava – retro od rodinného vydavateľstva DAJAMA

Aktuality:

1.4.2020
V dôsledku celosvetovej pandémie koronavírusu sú pre verejnosť zatvorené aj múzeá či galérie po celom svete. No prostredníctvom bezplatnej služby Google Arts & Culture môžete z pohodlia vašej obývačky virtuálne navštíviť vyše 500 umelecko-vedných inštitúcií.  
31.3.2020
Národné múzeum je rovnako ako ostatné múzeá v súčasnej dobe pre návštevníkov zatvorené. Vybrané výstavy ale môžete vidieť online a ďalšie sa pripravujú.
30.3.2020
Na základe novej štúdie magazínu Ceoworld bol aj tento rok zostavený rebríček najdrahších krajín pre život. Výsledné poradie bolo zostavené na základe údajov o životných nákladov, nájomnom, cenách potravín, stravovania a o celkovej kúpnej sile obyvateľstva.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - BRAZÍLIA a SALVÁDOR:

Brazília, Salvádor

TIPY NA VÝLETY V BRAZÍLII a SALVÁDORE:

 

BRAZÍLIA:

Paraty – bez áut

Rio de Janeiro – divoký karneval a krásne pláže (I., II.)

Amazónia – cesta do pralesa

Manaus: Paríž Južnej Ameriky

Z Uruguaja do Porto Alegre

SALVÁDOR:

Alegría – cesta k lagúne

Joya de Cerén a San Salvador

 

Všetko dôležité, čo by ste o Brazílii mali vedieť, nájdete TU a o Salvádore TU.

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:streda 1. 4. 2020
sviatok:
dnes:
streda 1.4.
11 °C
zajtra:
štvrtok 2.4.
9 °C