www.infoglobe.sk » Všeobecné informácie

Všeobecné informácie

Nemecko – všeobecné informácie

Hlavné mesto: Berlín

Počet obyvateľov: 82 424 609

Rast HDP: + 2,3 % (2007)

Oficiálny jazyk: nemčina

Spolková republika Nemecko je federáciou 16 spolkových krajín. Nemecko je členská krajina Európskej únie a Severoatlantickej aliancie (NATO).

Politika

Nemecko je federatívna parlamentná zastupiteľská demokratická republika. Základná charakteristika politického systémy SRN je federálne (spolkové) štátne usporiadanie – štátny celok tvorí po zjednotení 13 spolkových krajín a 3 slobodné mestá so štatútom spolkovej krajiny. V roku 1989 došlo k tzv. „pádu železnej opony“ a zjednoteniu vtedajšieho NDR so SRN do súčasnej podoby.

Geografia

Nemecko sa člení na tri hlavné prírodné oblasti:

Severonemecká nížina – jej povrch ovplyvnilo predchádzajúce zaľadnenie, preto tu sú suché piesčité kopce porastené vresoviskom (napr. Lüneburské vresoviská južne od Hamburgu), ktoré sa striedajú s močiarovými. Severovýchodnú časť zaberá Meklenburská jazerná plošina s viac ako 600 jazerami, z ktorých najväčšie je Müritz.

Stredonemeckú vysočinu tvorí rad pohorí s priemernou výškou 500–1000 m n. m., najvyššie z nich je Schwarzwald (Feldberg 1493 m), v ktorom pramení Dunaj. Ďalšie pohoria Stredonemeckej vysočiny sú Harz, Rothaar, Eifel, Rhön, Fränkische Alb, Schwäbische Alb. Na západe preráža pásma v tesnom a hlbokom údolí rieka Rýn. Pri českých hraniciach na Stredonemeckú vysočinu nadväzuje západným okrajom Česká vysočina – Erzgebirge (Krušné hory), Fichtelgebirge (Smrčiny), Oberpfälzer Wald (Český les) a Bayerischer Wald (Šumava).

Alpy – v úzkom pruhu na juhu zasahujú do Nemecka Severné vápencové Alpy. Na hraniciach s Rakúskom sa nachádza najvyššia nemecká hora Zugspitze.

Príroda

Keď sa povie nemecká príroda, každý si určite vybaví Alpy, ktoré svojimi špicatými kopcami Nemecku dominujú.

Doprava

V Nemecku určite nenarazíte na problém s dopravou. Ako vo väčšine európskych krajín je hustá železničná aj autobusová sieť. Vo väčších mestách sa okrem autobusu a električky môžete prepraviť tiež metrom. Na vzdialenejšie spoje môžete využiť vnútroštátne letecké spojenie.

Média

Nemecko predstavuje jeden z najväčších mediálnych trhov v Európe. Podľa štatistík číta denne aspoň jedny noviny 74,8 % Nemcov nad 14 rokov. Tlač zasahuje predovšetkým strednú a staršiu generáciu, avšak v Nemecku je aj napriek permanentnému poklesu príznačný stále ešte vysoký podiel mladých čitateľov (49 % v skupine 14-19 rokov). V r. 2005 tam vychádzalo 359 titulov s celkovým nákladom 21 660 000 výtlačkov a s celkovým obratom 8,99 mld. €. Čitateľsky najúspešnejší je bulvárny Bild, ktorý denne prelistuje 11,82 mil. Nemcov. Z celoštátnych denníkov najviac čitateľov zasahuje predovšetkým Süddeutsche Zeitung (1 100 000), Frankfurter Allgemeine Zeitung (900 000) a Die Welt (590 000). Najväčšej obľube z týždenníkov sa teší Stern (7,84 mil. čitateľov), Focus (6,26 mil.) a Der Spiegel (6,04 mil.). Intelektuálny týždenník Die Zeit si udržuje konštantnú čitateľskú základňu 1,44 mil.

V audiovizuálnej oblasti má v oblasti spravodajstva najväčšiu sledovanosť televízny denník „Tagesschau“ verejnoprávnej televízie ARD (Arbeitsgemeinschaft der öffentlichrechtlichen Rundfunkanstalten der Bundesrepublik Deutschland). V rámci ARD pôsobí 9 rozhlasových a televíznych krajinských štúdií, ktoré sú však prijímané po celom Nemecku, a to zväčša cez kábel alebo satelit. K verejnoprávnej televízii patrí tiež ZDF (Zweites Deutsches Fernsehen) a francúzsko-nemecká stanica ARTE (Association Relative à la Télevision Européenne). Niektoré verejnoprávne televízie prevádzkujú ďalšie stanice, ku ktorým patrí napr. 3sat, Phoenix alebo ZDFinfokanal, ZDFdokukanal a ZDFtheaterkanal. Na nemeckom trhu pôsobia aj viaceré súkromné televízie, ako napr. RTL, RTL2, Super RTL, VOX, SAT1, PRO7 a Kabel 1, z ktorých niektoré už vysielajú aj v rakúskej a švajčiarskej mutácii. Zo spravodajských staníc patrí k najväčším hráčom N 24 a n-tv.

Zdroj: MZV a wikipedia.org

späť

Lokácia:

Nemecko
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosúťaž:

Pamiatky okolo nás

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Elektrický mlynček na korenie
2. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
3. cena:
Darčeková kazeta VINCENTKA
1. cena redakcie:
Wellness pobyt pre 2 osoby na 2 noci s polpenziou a procedúrami v Grand Hoteli Bellevue**** Vysoké Tatry
2. cena redakcie:
Fitness náramok SAMSUNG Galaxy Fit e
3. cena redakcie:
Celodenný vstup do Aquacity Poprad pre 2 osoby

Aktuality:

15.11.2019
Celoslovenský informačný portál v rámci 11. ročníka súťaže o najkrajšie mesto a obec Slovenska zverejnil v týchto dňoch výsledky.
14.11.2019
Od roku 2013, kedy sa Česká republika zapojila do medzinárodného projektu European Theatre Night, je každoročne tretiu novembrovú sobotu verejnosti divadlo prezentované v netradičnej forme. Noci divadiel, ktorá prebehne v predvečer 30. výročia Nežnej revolúcie, teda 16. novembra, sa zúčastní stovka českých divadiel.
13.11.2019
Ústredie ľudovej umeleckej výroby (ÚĽUV) v Tatranskej Lomnici otvorilo novú výstavu Betlehemy, ktorá má za cieľ predstaviť návštevníkom históriu betlehemov prostredníctvom vybraných diel zo zbierkového fondu.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - MALTA a MONAKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 15. 11. 2019
sviatok:
dnes:
piatok 15.11.
10 °C
zajtra:
sobota 16.11.
5 °C