www.infoglobe.sk » Všeobecné informácie

Všeobecné informácie

Nemecko – všeobecné informácie

Hlavné mesto: Berlín

Počet obyvateľov: 82 424 609

Rast HDP: + 2,3 % (2007)

Oficiálny jazyk: nemčina

Spolková republika Nemecko je federáciou 16 spolkových krajín. Nemecko je členská krajina Európskej únie a Severoatlantickej aliancie (NATO).

Politika

Nemecko je federatívna parlamentná zastupiteľská demokratická republika. Základná charakteristika politického systémy SRN je federálne (spolkové) štátne usporiadanie – štátny celok tvorí po zjednotení 13 spolkových krajín a 3 slobodné mestá so štatútom spolkovej krajiny. V roku 1989 došlo k tzv. „pádu železnej opony“ a zjednoteniu vtedajšieho NDR so SRN do súčasnej podoby.

Geografia

Nemecko sa člení na tri hlavné prírodné oblasti:

Severonemecká nížina – jej povrch ovplyvnilo predchádzajúce zaľadnenie, preto tu sú suché piesčité kopce porastené vresoviskom (napr. Lüneburské vresoviská južne od Hamburgu), ktoré sa striedajú s močiarovými. Severovýchodnú časť zaberá Meklenburská jazerná plošina s viac ako 600 jazerami, z ktorých najväčšie je Müritz.

Stredonemeckú vysočinu tvorí rad pohorí s priemernou výškou 500–1000 m n. m., najvyššie z nich je Schwarzwald (Feldberg 1493 m), v ktorom pramení Dunaj. Ďalšie pohoria Stredonemeckej vysočiny sú Harz, Rothaar, Eifel, Rhön, Fränkische Alb, Schwäbische Alb. Na západe preráža pásma v tesnom a hlbokom údolí rieka Rýn. Pri českých hraniciach na Stredonemeckú vysočinu nadväzuje západným okrajom Česká vysočina – Erzgebirge (Krušné hory), Fichtelgebirge (Smrčiny), Oberpfälzer Wald (Český les) a Bayerischer Wald (Šumava).

Alpy – v úzkom pruhu na juhu zasahujú do Nemecka Severné vápencové Alpy. Na hraniciach s Rakúskom sa nachádza najvyššia nemecká hora Zugspitze.

Príroda

Keď sa povie nemecká príroda, každý si určite vybaví Alpy, ktoré svojimi špicatými kopcami Nemecku dominujú.

Doprava

V Nemecku určite nenarazíte na problém s dopravou. Ako vo väčšine európskych krajín je hustá železničná aj autobusová sieť. Vo väčších mestách sa okrem autobusu a električky môžete prepraviť tiež metrom. Na vzdialenejšie spoje môžete využiť vnútroštátne letecké spojenie.

Média

Nemecko predstavuje jeden z najväčších mediálnych trhov v Európe. Podľa štatistík číta denne aspoň jedny noviny 74,8 % Nemcov nad 14 rokov. Tlač zasahuje predovšetkým strednú a staršiu generáciu, avšak v Nemecku je aj napriek permanentnému poklesu príznačný stále ešte vysoký podiel mladých čitateľov (49 % v skupine 14-19 rokov). V r. 2005 tam vychádzalo 359 titulov s celkovým nákladom 21 660 000 výtlačkov a s celkovým obratom 8,99 mld. €. Čitateľsky najúspešnejší je bulvárny Bild, ktorý denne prelistuje 11,82 mil. Nemcov. Z celoštátnych denníkov najviac čitateľov zasahuje predovšetkým Süddeutsche Zeitung (1 100 000), Frankfurter Allgemeine Zeitung (900 000) a Die Welt (590 000). Najväčšej obľube z týždenníkov sa teší Stern (7,84 mil. čitateľov), Focus (6,26 mil.) a Der Spiegel (6,04 mil.). Intelektuálny týždenník Die Zeit si udržuje konštantnú čitateľskú základňu 1,44 mil.

V audiovizuálnej oblasti má v oblasti spravodajstva najväčšiu sledovanosť televízny denník „Tagesschau“ verejnoprávnej televízie ARD (Arbeitsgemeinschaft der öffentlichrechtlichen Rundfunkanstalten der Bundesrepublik Deutschland). V rámci ARD pôsobí 9 rozhlasových a televíznych krajinských štúdií, ktoré sú však prijímané po celom Nemecku, a to zväčša cez kábel alebo satelit. K verejnoprávnej televízii patrí tiež ZDF (Zweites Deutsches Fernsehen) a francúzsko-nemecká stanica ARTE (Association Relative à la Télevision Européenne). Niektoré verejnoprávne televízie prevádzkujú ďalšie stanice, ku ktorým patrí napr. 3sat, Phoenix alebo ZDFinfokanal, ZDFdokukanal a ZDFtheaterkanal. Na nemeckom trhu pôsobia aj viaceré súkromné televízie, ako napr. RTL, RTL2, Super RTL, VOX, SAT1, PRO7 a Kabel 1, z ktorých niektoré už vysielajú aj v rakúskej a švajčiarskej mutácii. Zo spravodajských staníc patrí k najväčším hráčom N 24 a n-tv.

Zdroj: MZV a wikipedia.org

späť

Lokácia:

Nemecko
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosúťaž:

Leto plné radosti

1. 7. – 31. 8. 2019
1. cena:
Dve vstupenky na koncert Lucie Bíla v Tatrách
2. cena:
Dámske štýlové slnečné okuliare Polaroid od Optik Morvay
3. cena:
Turistický sprievodca z rodinného vydavateľstva Dajama
1. cena redakcie:
Poukážka pre dve osoby na dve noci s raňajkami v Hoteli Európa Liptovský Mikuláš
2. cena redakcie:
Letný kozmetický balíček z dm drogérie
3. cena redakcie:
Kombinovaná vstupenka na zámok Schloss Hof a Niederweiden

Aktuality:

24.8.2019
Nielen pre potreby Pražanov, ale aj pre návštevníkov Prahy, vzniklo ďalšie miesto pre oddych a vychádzky prírodou. Na území Prahy v Horných Počerniciach zrevitalizovali nehostinné územie V Ladech (vrátane vodných plôch), a tak vznikol nový lesopark.
23.8.2019
Do konca augusta, od pondelka do piatku, sa o 10-tej hodine konajú bezplatné prehliadky historického centra Trnavy. Zraz zaujemcov je vždy pred Turistickým informačným centrom.
22.8.2019
Najlepší triatlonisti z 39 krajín sveta sa už po tretí raz zídu na pretekoch ITU Svetového pohára, ktorý sa každoročne koná na konci augusta v Karlových Varoch. CITY TRIATLON Karlovy Vary sa tento rok uskutoční 23.–25. augusta. Súčasťou programu budú aj preteky pre deti, amatérskych športovcov, nočný beh kúpeľným mestom, ale aj koncert skupiny Hamleti. Vstupné je zdarma.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ESTÓNSKO, LOTYŠSKO, LITVA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:sobota 24. 8. 2019
sviatok:
dnes:
sobota 24.8.
27 °C
zajtra:
nedeľa 25.8.
29 °C