www.infoglobe.sk » Všeobecné informácie

Všeobecné informácie

Nemecko – všeobecné informácie

Hlavné mesto: Berlín

Počet obyvateľov: 82 424 609

Rast HDP: + 2,3 % (2007)

Oficiálny jazyk: nemčina

Spolková republika Nemecko je federáciou 16 spolkových krajín. Nemecko je členská krajina Európskej únie a Severoatlantickej aliancie (NATO).

Politika

Nemecko je federatívna parlamentná zastupiteľská demokratická republika. Základná charakteristika politického systémy SRN je federálne (spolkové) štátne usporiadanie – štátny celok tvorí po zjednotení 13 spolkových krajín a 3 slobodné mestá so štatútom spolkovej krajiny. V roku 1989 došlo k tzv. „pádu železnej opony“ a zjednoteniu vtedajšieho NDR so SRN do súčasnej podoby.

Geografia

Nemecko sa člení na tri hlavné prírodné oblasti:

Severonemecká nížina – jej povrch ovplyvnilo predchádzajúce zaľadnenie, preto tu sú suché piesčité kopce porastené vresoviskom (napr. Lüneburské vresoviská južne od Hamburgu), ktoré sa striedajú s močiarovými. Severovýchodnú časť zaberá Meklenburská jazerná plošina s viac ako 600 jazerami, z ktorých najväčšie je Müritz.

Stredonemeckú vysočinu tvorí rad pohorí s priemernou výškou 500–1000 m n. m., najvyššie z nich je Schwarzwald (Feldberg 1493 m), v ktorom pramení Dunaj. Ďalšie pohoria Stredonemeckej vysočiny sú Harz, Rothaar, Eifel, Rhön, Fränkische Alb, Schwäbische Alb. Na západe preráža pásma v tesnom a hlbokom údolí rieka Rýn. Pri českých hraniciach na Stredonemeckú vysočinu nadväzuje západným okrajom Česká vysočina – Erzgebirge (Krušné hory), Fichtelgebirge (Smrčiny), Oberpfälzer Wald (Český les) a Bayerischer Wald (Šumava).

Alpy – v úzkom pruhu na juhu zasahujú do Nemecka Severné vápencové Alpy. Na hraniciach s Rakúskom sa nachádza najvyššia nemecká hora Zugspitze.

Príroda

Keď sa povie nemecká príroda, každý si určite vybaví Alpy, ktoré svojimi špicatými kopcami Nemecku dominujú.

Doprava

V Nemecku určite nenarazíte na problém s dopravou. Ako vo väčšine európskych krajín je hustá železničná aj autobusová sieť. Vo väčších mestách sa okrem autobusu a električky môžete prepraviť tiež metrom. Na vzdialenejšie spoje môžete využiť vnútroštátne letecké spojenie.

Média

Nemecko predstavuje jeden z najväčších mediálnych trhov v Európe. Podľa štatistík číta denne aspoň jedny noviny 74,8 % Nemcov nad 14 rokov. Tlač zasahuje predovšetkým strednú a staršiu generáciu, avšak v Nemecku je aj napriek permanentnému poklesu príznačný stále ešte vysoký podiel mladých čitateľov (49 % v skupine 14-19 rokov). V r. 2005 tam vychádzalo 359 titulov s celkovým nákladom 21 660 000 výtlačkov a s celkovým obratom 8,99 mld. €. Čitateľsky najúspešnejší je bulvárny Bild, ktorý denne prelistuje 11,82 mil. Nemcov. Z celoštátnych denníkov najviac čitateľov zasahuje predovšetkým Süddeutsche Zeitung (1 100 000), Frankfurter Allgemeine Zeitung (900 000) a Die Welt (590 000). Najväčšej obľube z týždenníkov sa teší Stern (7,84 mil. čitateľov), Focus (6,26 mil.) a Der Spiegel (6,04 mil.). Intelektuálny týždenník Die Zeit si udržuje konštantnú čitateľskú základňu 1,44 mil.

V audiovizuálnej oblasti má v oblasti spravodajstva najväčšiu sledovanosť televízny denník „Tagesschau“ verejnoprávnej televízie ARD (Arbeitsgemeinschaft der öffentlichrechtlichen Rundfunkanstalten der Bundesrepublik Deutschland). V rámci ARD pôsobí 9 rozhlasových a televíznych krajinských štúdií, ktoré sú však prijímané po celom Nemecku, a to zväčša cez kábel alebo satelit. K verejnoprávnej televízii patrí tiež ZDF (Zweites Deutsches Fernsehen) a francúzsko-nemecká stanica ARTE (Association Relative à la Télevision Européenne). Niektoré verejnoprávne televízie prevádzkujú ďalšie stanice, ku ktorým patrí napr. 3sat, Phoenix alebo ZDFinfokanal, ZDFdokukanal a ZDFtheaterkanal. Na nemeckom trhu pôsobia aj viaceré súkromné televízie, ako napr. RTL, RTL2, Super RTL, VOX, SAT1, PRO7 a Kabel 1, z ktorých niektoré už vysielajú aj v rakúskej a švajčiarskej mutácii. Zo spravodajských staníc patrí k najväčším hráčom N 24 a n-tv.

Zdroj: MZV a wikipedia.org

späť

Lokácia:

Nemecko
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosúťaž:

Zvierací svet

1. 5. – 30. 6. 2019
1. cena:
E-book Tajomstvo lacného a bezpečného cestovania od cestujauzivaj.sk
2. cena:
Kozmetický balíček Bella Natura
3. cena:
Kniha Jezuiti – pätnásť rokov obnoveného života na Slovensku od vydavateľstva Dobrá kniha
1. cena redakcie:
Pobyt pre 2 osoby na 2 noci s raňajkami v modernom hoteli Artin***
2. cena redakcie:
Dve vstupenky na predstavenie Umeleckého súboru Lúčnica s podtitulom "Z tvorby prof. Štefana Nosáľa"
3. cena redakcie:
Balíček „Zdravie a krása“ od lekárne OMNIA Trnava

Aktuality:

25.6.2019
Filmový sviatok strávený v prostredí kúpeľného mesta, kde súťažia filmy z celého sveta v niekoľkých kategóriách, to je Medzinárodný filmový festival Karlovy Vary. Tohtoročný 54. ročník potrvá od 28. júna do 6. júla. Filmy hodnotí nielen porota, ale aj diváci. Hlavnou cenou festivalu je Krištáľový glóbus.
24.6.2019
Všetci nadšenci korčuľovania sa môžu opäť tešiť na letnú inline akciu, ktorá sa koná každý piatok večer počas letných prázdnin od roku 2004. Organizované prejazdy Bratislavou na kolieskových korčuliach (a bicykloch) sú vhodné pre všetkých bez ohľadu na vek.
23.6.2019
Od 4. do 7. júla 2019 sa uskutoční najväčší a najstarší folklórny festival na Slovensku – Východná 2019, kde sa po 65. krát predstaví viac než tisíc účinkujúcich. Tešiť sa môžete na domáce folklórne súbory, detské folklórne súbory, spevácke skupiny, ľudové hudby a sólistov, špičkové zahraničné súbory, ako aj na víťazov celoštátnych súťažných prehliadok.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - NOVÁ KALEDÓNIA, PAPUA NOVÁ GUINEA, TASMÁNIA a ŠALAMÚNOVÉ OSTROVY:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 25. 6. 2019
sviatok: