www.infoglobe.sk » Všeobecné informácie

Všeobecné informácie

Taliansko - všeobecné informácie

Hlavné mesto: Rím

Počet obyvateľov: 58 057 477

Rast HDP: + 1,9 % (2006)

Oficiálny jazyk: taliančina

Talianska republika je juhoeurópsky demokratický štát ležiaci na Apeninskom polostrove. Patrí k najhustejšie osídleným štátom Európy. Je tu veľký rozdiel, medzi bohatým a priemyselne rozvinutým severom a chudým, skôr poľnohospodársky zameraným juhom.

Politika

Taliansko je republika s parlamentnou demokraciou. Hlavou štátu je prezident volený na sedem rokov. Taliansko je rozdelené na 20 správnych oblastí, kde každá má vlastné volené zhromaždenie. Taliansko je členom EU, kde má 78 kresiel v Parlamente a 29 hlasov v Európskej rade a je aj členom Severoatlantickej aliancie.

Geografia

Takmer 80% povrchu zaberajú horstvá. Celkovo je možné povrch Talianska rozdeliť na tri oblasti: na severe krajiny prebieha obrovský horský masív Álp na hraniciach so Švajčiarskom a Francúzskom (Matterhorn 4478 m), najrozsiahlejším Alpským pohorím sú Dolomity ( Marmolada 3342 m). Pod masívom Álp sa rozprestiera najväčšia nížina, v údolí okolo rieky Pád, Pádská nížina. Horská bariéra Apenín, ktorá sa tiahne skoro cez celé Taliansko, delí polostrov na dve časti. Na časť spadajúcu k Jadranskému moru a na druhú, západnú, spadajúcu k Tyrhenskému moru.

Príroda

Svetoznáme sopky Vezuv pri Neapole a sicílska Etna určite patria k jedným z najtypickejších prírodných úkazov, čo nám môže Taliansko ponúknuť. Pre stredné a južné Taliansko je typická vždy zelená vegetácia, duby a olivovníky, rovnako ako pre Alpy ich biele horské štíty. Na severe je podnebie stredoeurópske, v Alpách vysokohorské a v ostatných častiach Talianska stredomorské.

Zdravie

Slovenský občan má nárok na nutnú a neodkladnú zdravotnú starostlivosť v prípade ohrozenia života alebo zdravia. Treba mať so sebou Európsku kartu zdravotného poistenia.

Doprava

Taliansko má veľmi kvalitnú a hustú diaľničnú sieť. Pretože sa ale viac ako tri štvrtiny tovaru prepravuje po cestách a individuálna doprava je tiež veľmi obľúbená je nutné túto sieť neustále rozširovať. Aj keď je železničná sieť tiež veľmi rozsiahla ( 20 000 km), prepravuje sa po nej iba 1/10 tovaru. V Taliansku je 9 medzinárodných letísk.

Média

Denne vychádza nad 70 novín v náklade takmer 9 miliónov výtlačkov. Okrem štátneho vysielania RAI existuje v Taliansku celá rada ďalších súkromných televíznych a rozhlasových staníc.

Zdroj: MZV a wikipedia.org

 

späť

 

Lokácia:

Taliansko
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosúťaž:

Leto plné radosti

1. 7. – 31. 8. 2019
1. cena:
Dve vstupenky na koncert Lucie Bíla v Tatrách
2. cena:
Dámske štýlové slnečné okuliare Polaroid od Optik Morvay
3. cena:
Turistický sprievodca z rodinného vydavateľstva Dajama
1. cena redakcie:
Poukážka pre dve osoby na dve noci s raňajkami v Hoteli Európa Liptovský Mikuláš
2. cena redakcie:
Letný kozmetický balíček z dm drogérie
3. cena redakcie:
Kombinovaná vstupenka na zámok Schloss Hof a Niederweiden

Aktuality:

18.8.2019
Metropola východu – Košice vás pozýva 24. augusta 2019 na workshop Svet na modro, prostredníctvom ktorého odhalíte tajomstvá modrotlače.
17.8.2019
Do konca septembra bude v pražských uliciach prebiehať kampaň zameraná na pravidlá, ktoré musia dodržiavať turisti v hlavnom meste. Sústredí sa na chovanie turistov v nočnej Prahe v problematických lokalitách.
16.8.2019
Turistická krajina Nemecko vás pozýva osláviť leto. Počas horúcich dní ožívajú ulice nemeckých miest tancom, kinom pod holým nebom, koncertami i veľkolepou atmosférou.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ESTÓNSKO, LOTYŠSKO, LITVA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:nedeľa 18. 8. 2019
sviatok:
dnes:
nedeľa 18.8.
29 °C
zajtra:
pondelok 19.8.
30 °C