www.infoglobe.sk » Všeobecné informácie

Všeobecné informácie

Taliansko - všeobecné informácie

Hlavné mesto: Rím

Počet obyvateľov: 58 057 477

Rast HDP: + 1,9 % (2006)

Oficiálny jazyk: taliančina

Talianska republika je juhoeurópsky demokratický štát ležiaci na Apeninskom polostrove. Patrí k najhustejšie osídleným štátom Európy. Je tu veľký rozdiel, medzi bohatým a priemyselne rozvinutým severom a chudým, skôr poľnohospodársky zameraným juhom.

Politika

Taliansko je republika s parlamentnou demokraciou. Hlavou štátu je prezident volený na sedem rokov. Taliansko je rozdelené na 20 správnych oblastí, kde každá má vlastné volené zhromaždenie. Taliansko je členom EU, kde má 78 kresiel v Parlamente a 29 hlasov v Európskej rade a je aj členom Severoatlantickej aliancie.

Geografia

Takmer 80% povrchu zaberajú horstvá. Celkovo je možné povrch Talianska rozdeliť na tri oblasti: na severe krajiny prebieha obrovský horský masív Álp na hraniciach so Švajčiarskom a Francúzskom (Matterhorn 4478 m), najrozsiahlejším Alpským pohorím sú Dolomity ( Marmolada 3342 m). Pod masívom Álp sa rozprestiera najväčšia nížina, v údolí okolo rieky Pád, Pádská nížina. Horská bariéra Apenín, ktorá sa tiahne skoro cez celé Taliansko, delí polostrov na dve časti. Na časť spadajúcu k Jadranskému moru a na druhú, západnú, spadajúcu k Tyrhenskému moru.

Príroda

Svetoznáme sopky Vezuv pri Neapole a sicílska Etna určite patria k jedným z najtypickejších prírodných úkazov, čo nám môže Taliansko ponúknuť. Pre stredné a južné Taliansko je typická vždy zelená vegetácia, duby a olivovníky, rovnako ako pre Alpy ich biele horské štíty. Na severe je podnebie stredoeurópske, v Alpách vysokohorské a v ostatných častiach Talianska stredomorské.

Zdravie

Slovenský občan má nárok na nutnú a neodkladnú zdravotnú starostlivosť v prípade ohrozenia života alebo zdravia. Treba mať so sebou Európsku kartu zdravotného poistenia.

Doprava

Taliansko má veľmi kvalitnú a hustú diaľničnú sieť. Pretože sa ale viac ako tri štvrtiny tovaru prepravuje po cestách a individuálna doprava je tiež veľmi obľúbená je nutné túto sieť neustále rozširovať. Aj keď je železničná sieť tiež veľmi rozsiahla ( 20 000 km), prepravuje sa po nej iba 1/10 tovaru. V Taliansku je 9 medzinárodných letísk.

Média

Denne vychádza nad 70 novín v náklade takmer 9 miliónov výtlačkov. Okrem štátneho vysielania RAI existuje v Taliansku celá rada ďalších súkromných televíznych a rozhlasových staníc.

Zdroj: MZV a wikipedia.org

 

späť

 

Lokácia:

Taliansko
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosúťaž:

Jarné vábenie

1. 3. – 30. 4. 2020
1. cena:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino
2. cena:
Dve voľné vstupenky na inšpiratívnu prednášku od Lab.cafe
3. cena:
Vitamínový balíček od portálu Infoglobe
1. cena redakcie:
Fantastický pobyt pre 2 osoby na 3 dni v rodinnom hoteli Solisko**** s výhľadom na Štrbské pleso, raňajkami, večerou a neobmedzeným vstupom do wellness
2. cena redakcie:
Krásny šperk od kamenej predajne ZLATNÍCTVO MILI
3. cena redakcie:
Kniha Trnava – retro od rodinného vydavateľstva DAJAMA

Aktuality:

2.4.2020
Západná časť hradného komplexu, ktorý okrem iného zahŕňa Jurkovičov palác a objekt šiestej brány, prechádza rekonštrukciou. Projekt obnovy národnej kultúrnej pamiatky má tri etapy. V súčasnej dobe sa dokončujú práce na bývalej reštaurácii, ktorá bola vystavaná podľa návrhu architekta Dušana Jurkoviča.
1.4.2020
V dôsledku celosvetovej pandémie koronavírusu sú pre verejnosť zatvorené aj múzeá či galérie po celom svete. No prostredníctvom bezplatnej služby Google Arts & Culture môžete z pohodlia vašej obývačky virtuálne navštíviť vyše 500 umelecko-vedných inštitúcií.  
31.3.2020
Národné múzeum je rovnako ako ostatné múzeá v súčasnej dobe pre návštevníkov zatvorené. Vybrané výstavy ale môžete vidieť online a ďalšie sa pripravujú.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - BRAZÍLIA a SALVÁDOR:

Brazília, Salvádor

TIPY NA VÝLETY V BRAZÍLII a SALVÁDORE:

 

BRAZÍLIA:

Paraty – bez áut

Rio de Janeiro – divoký karneval a krásne pláže (I., II.)

Amazónia – cesta do pralesa

Manaus: Paríž Južnej Ameriky

Z Uruguaja do Porto Alegre

SALVÁDOR:

Alegría – cesta k lagúne

Joya de Cerén a San Salvador

 

Všetko dôležité, čo by ste o Brazílii mali vedieť, nájdete TU a o Salvádore TU.

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:štvrtok 2. 4. 2020
sviatok:
dnes:
štvrtok 2.4.
12 °C
zajtra:
piatok 3.4.
14 °C