www.infoglobe.sk » Všeobecné informácie

Všeobecné informácie

Taliansko - všeobecné informácie

Hlavné mesto: Rím

Počet obyvateľov: 58 057 477

Rast HDP: + 1,9 % (2006)

Oficiálny jazyk: taliančina

Talianska republika je juhoeurópsky demokratický štát ležiaci na Apeninskom polostrove. Patrí k najhustejšie osídleným štátom Európy. Je tu veľký rozdiel, medzi bohatým a priemyselne rozvinutým severom a chudým, skôr poľnohospodársky zameraným juhom.

Politika

Taliansko je republika s parlamentnou demokraciou. Hlavou štátu je prezident volený na sedem rokov. Taliansko je rozdelené na 20 správnych oblastí, kde každá má vlastné volené zhromaždenie. Taliansko je členom EU, kde má 78 kresiel v Parlamente a 29 hlasov v Európskej rade a je aj členom Severoatlantickej aliancie.

Geografia

Takmer 80% povrchu zaberajú horstvá. Celkovo je možné povrch Talianska rozdeliť na tri oblasti: na severe krajiny prebieha obrovský horský masív Álp na hraniciach so Švajčiarskom a Francúzskom (Matterhorn 4478 m), najrozsiahlejším Alpským pohorím sú Dolomity ( Marmolada 3342 m). Pod masívom Álp sa rozprestiera najväčšia nížina, v údolí okolo rieky Pád, Pádská nížina. Horská bariéra Apenín, ktorá sa tiahne skoro cez celé Taliansko, delí polostrov na dve časti. Na časť spadajúcu k Jadranskému moru a na druhú, západnú, spadajúcu k Tyrhenskému moru.

Príroda

Svetoznáme sopky Vezuv pri Neapole a sicílska Etna určite patria k jedným z najtypickejších prírodných úkazov, čo nám môže Taliansko ponúknuť. Pre stredné a južné Taliansko je typická vždy zelená vegetácia, duby a olivovníky, rovnako ako pre Alpy ich biele horské štíty. Na severe je podnebie stredoeurópske, v Alpách vysokohorské a v ostatných častiach Talianska stredomorské.

Zdravie

Slovenský občan má nárok na nutnú a neodkladnú zdravotnú starostlivosť v prípade ohrozenia života alebo zdravia. Treba mať so sebou Európsku kartu zdravotného poistenia.

Doprava

Taliansko má veľmi kvalitnú a hustú diaľničnú sieť. Pretože sa ale viac ako tri štvrtiny tovaru prepravuje po cestách a individuálna doprava je tiež veľmi obľúbená je nutné túto sieť neustále rozširovať. Aj keď je železničná sieť tiež veľmi rozsiahla ( 20 000 km), prepravuje sa po nej iba 1/10 tovaru. V Taliansku je 9 medzinárodných letísk.

Média

Denne vychádza nad 70 novín v náklade takmer 9 miliónov výtlačkov. Okrem štátneho vysielania RAI existuje v Taliansku celá rada ďalších súkromných televíznych a rozhlasových staníc.

Zdroj: MZV a wikipedia.org

 

späť

 

Lokácia:

Taliansko
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosúťaž:

Zvierací svet

1. 5. – 30. 6. 2019
1. cena:
E-book Tajomstvo lacného a bezpečného cestovania od cestujauzivaj.sk
2. cena:
Kozmetický balíček Bella Natura
3. cena:
Kniha Jezuiti – pätnásť rokov obnoveného života na Slovensku od vydavateľstva Dobrá kniha
1. cena redakcie:
Pobyt pre 2 osoby na 2 noci s raňajkami v modernom hoteli Artin***
2. cena redakcie:
Dve vstupenky na predstavenie Umeleckého súboru Lúčnica s podtitulom "Z tvorby prof. Štefana Nosáľa"
3. cena redakcie:
Balíček „Zdravie a krása“ od lekárne OMNIA Trnava

Aktuality:

25.6.2019
Filmový sviatok strávený v prostredí kúpeľného mesta, kde súťažia filmy z celého sveta v niekoľkých kategóriách, to je Medzinárodný filmový festival Karlovy Vary. Tohtoročný 54. ročník potrvá od 28. júna do 6. júla. Filmy hodnotí nielen porota, ale aj diváci. Hlavnou cenou festivalu je Krištáľový glóbus.
24.6.2019
Všetci nadšenci korčuľovania sa môžu opäť tešiť na letnú inline akciu, ktorá sa koná každý piatok večer počas letných prázdnin od roku 2004. Organizované prejazdy Bratislavou na kolieskových korčuliach (a bicykloch) sú vhodné pre všetkých bez ohľadu na vek.
23.6.2019
Od 4. do 7. júla 2019 sa uskutoční najväčší a najstarší folklórny festival na Slovensku – Východná 2019, kde sa po 65. krát predstaví viac než tisíc účinkujúcich. Tešiť sa môžete na domáce folklórne súbory, detské folklórne súbory, spevácke skupiny, ľudové hudby a sólistov, špičkové zahraničné súbory, ako aj na víťazov celoštátnych súťažných prehliadok.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - NOVÁ KALEDÓNIA, PAPUA NOVÁ GUINEA, TASMÁNIA a ŠALAMÚNOVÉ OSTROVY:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 25. 6. 2019
sviatok: