www.infoglobe.sk » Ukrajina: Kyjev - Michajlovský Zlatovrchý chrám - dominanta pravoslávnej cirkvi

Ukrajina: Kyjev - Michajlovský Zlatovrchý chrám - dominanta pravoslávnej cirkvi

Publikované: 21.9.2011
Michaljovský chrám je jedným z najvýraznejším chrámom nielen v Kyjeve, ale tiež na Ukrajine.

Michajlovský chrámV roku 1108 vnuk Jaroslava Múdreho – Svätopluk Iziaslavič založil v Kyjeve na mieste starého Dmitrijevského kláštora Michajlovský kláštor (Michajlivskyj Zolotoverchnyj sobor). V rovnakom roku na počesť víťazstva nad Polovcami sa začalo so stavbou hlavného chrámu na zraze Starokyjevskej hory, ktorý niesol meno archanjela Michaela. V roku 1113 bol Michajlovský chrám vysvätený a stal sa pohrebiskom niekoľkých generácií kyjevských kniežat.

Michajlovský chrám získal názov Zlatovrchý, pretože bol jediným kostolom v Kyjeve, ktorý mal pozlátenú kopulu. Vo vnútri bol chrám vyzdobený mramorom, mozaikou a boli tu umiestnené vzácne ikony. Roku 1113 sa sem z Konštantínopola dostali pozostatky mučeníčky svätej okolí Michajlovského chrámuBarbory a stali sa centrom svätyne. Počas sovietskej moci, pred zničením Michajlovského chrámu, boli zostatky predané Vladimírskemu chrámu, kde sú doposiaľ. V roku 1114 tu bolo pochované knieža Svätopluk. O sto rokov neskôr, roku 1240, bol chrám vyrabovaný a poškodený mongolsko-tatárskymi hordami chána Batua.

Najväčšie zmeny sa diali v 17. - 18. storočí, kedy sa na rozvoji a vylepšení chrámu veľkou časťou podieľali ukrajinskí hajtmani – v roku 1718 Bohdan Chmelnickij za svoje prostriedky obmenil pozlátenie na ústrednej kupole chrámu, hajtman Skoropadský zariadil nový ikonostas a Ivan Mazepa daroval kláštoru panikadilo (luster s množstvom sviečok) a striebornú truhlicu pre ostatky svätej Barbory.  Michajlovský chrám

Po spojení Ukrajiny s Ruskom Michajlovský kláštor stratil značnú časť svojich pozemkov, ktoré zostali na území Rzeczpospolity. Na oplátku však dostal veľké územia na ľavobrežnej Ukrajine. 

V 17. a 18. storočí sa chrám opätovne niekoľkokrát rekonštruoval. Z troch strán bol obklopený prístavbami a miesto jednej sa u neho objavilo sedem kupol. Fasáda chrámu bola vyzdobená štukovou výzdobou z dielne kyjevského architekta I. Grigoroviča-Barského. Vlysy bubnov boli vyzdobené originálnymi majolikami. Najväčšiu slávu Michajlovský chrám získal vďaka mozaikám a freskám z dielne staroruského maliara, mnícha Kyjevo-Pečerského kláštora Alimpija.

V roku 1919 bol chrám znárodnený a roku 1935 sa začalo s jeho Michajlovský chrámdemoláciou. O dva roky neskôr sa uskutočnilo vyhodenie chrámu do povetria.

Časť fresiek a mozaík sa zachovala, hlavne  v Sofijskom chráme v Kyjeve, v Treťjakovskej galérii v Moskve a v Červenom múzeu v SaMichajlovský chrámnkt Peterburgu, avšak počas rekonštrukcie chrámu tieto fresky a mozaiky boli navrátené Michajlovskému soboru. Z výzdoby chrámu sa zachovali dve bridlicové tabule so zobrazením poskakujúcich jazdcov. Jedného z nich pokladajú za svätého Juraja a druhého za svätého Dimitrija. Niektorí z vedcov však zastávajú názor, že to sú vyobrazenia kniežaťa alebo členovia kniežacích družín.

Na konci 20. storočia začala veľká obnova Michajlovského cMichajlovský chrámhrámu. Súčasní historici, maliari a sochári museli študovať staré techniky tvorby ich remesla, aby efekt rekonštrukcie bol čo najvernejší. Obnova Michajlovského chrámu bola ukončená v roku 1998 a oficiálne otvorenie sa konalo v roku 1999. V roku 2000 ústredná časť Michajlovského chrámu bola otvorená pre návštevníkov a bohoslužby a v roku 2001 boli sprístupnené aj Varvarinská a Jekaterinská prístavba.

Text: Maxim Kucer

Foto: Maxim Kucer

Preklad: Zuzana Megerssová



Diskusia k článku (0)


Súvisiace články

SR, ČR: Pomoc pre Ukrajinu
Publikované: 1.3.2022
V týchto dňoch sme svedkom ruskej vojenskej invázie na Ukrajinu čoho dôsledkom sú nielen straty na životoch, ale aj obmedzenie prístupu k základným životným potrebám obyvateľstva. Preto sa mimovládne organizácie i dobrovoľníci spojili a vytvorili viaceré finančné i materiálne zbierky určené na zmiernenie následkov vojnového konfliktu.

Černobyľ je jedna z top lokalít adrenalínového turizmu
Publikované: 29.9.2019
“Nech sa atóm stane naším pomocníkom a nie protivníkom.” Takto znie slogan, ktorý pred viac ako 30 rokmi symbolizoval vrchol sovietskeho progresu. Dnes je jedným zo symbolov najznámejšieho mesta duchov na svete.

Ukrajina: Kyjevsko-pečerská lavra - impozantný odkaz Kyjevskej Rusi II.
Publikované: 19.10.2011
Dnes sa pozrieme na chrámy, ktorými je Kyjevsko-pečerská lavra doslova posiata.

Ukrajina: Kyjevsko-pečerská lavra - impozantný odkaz Kyjevskej Rusi I.
Publikované: 12.10.2011
Kyjevsko-pečerská lavra patrí medzi jeden z najzaujímavejších architektonických komplexov, ktoré môžte na Ukrajine nájsť.

Ukrajina: Kyjev - Pamätník hladomoru - spomienky na peklo
Publikované: 28.9.2011
Ukrajina bola, ako jedna zo zväzových republík ZSSR, priamym svedkom ukrutností, ktoré komunistický režim páchal na svojich obyvateľoch. Ukrajina nechala postaviť pôsobivý pamätník, ktorý má pripomínať jeden z najväčších zločinov, ktoré sa jej v histórii stali.

Ukrajina: Virtuálna prechádzka vojnou postihnutých miest
Publikované: 5.7.2022
Kyjevská oblasť bolo jedno z prvých zasiahnutých území, kde pocítili miestni obyvatelia ruskú vojenskú agresiu. Jej ničivé dôsledky si nateraz môžete pozrieť virtuálne, a to prostredníctvom online múzea.

Ukrajina: Kyjev - chrám svätej Sofie
Publikované: 14.9.2011
Kedysi najbohatší chrám Európy je dodnes impozantnou náboženskou stavbou, ktorá láka nespočetné množstvo ľudí, aby uzreli jej monumentalitu.


Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Jarné potulky prírodou

25. 4. – 30. 6. 2024
1. cena:
Fotokniha a turistická mapa od vydavateľstva CBS
2. cena:
Trilógia Turistické Slovensko od vydavateľstva Dajama
3. cena:
Darčeková kazeta s produktami Vincentka
1. cena redakcie:
Poukážka na nákup v e-shope Viatrek v hodnote 50€
2. cena redakcie:
Šperk od Zlatníctva MILI (OC DUBRAWA)
3. cena redakcie:
Cestovateľský balíček od portálu infoglobe

Aktuality:

9.4.2024
Krásy Slovenska, Trenčín región a KST Dubnica nad Váhom vás pozývajú na 59. stretnutie čitateľov časopisu Krásy Slovenska, ktoré sa uskutoční tradične poslednú májovú sobotu, tentokrát na Vršatských bradlách.
9.4.2024
Objavte najkrajšie turistické miesta s trilógiou kníh Turistické Slovensko. Trojica knižných sprievodcov pozýva spoznávať prírodné zákutia, krásne scenérie, výhľady a inšpiruje pri plánovaní výletov. Vydanie unikátnej trilógie môžete teraz podporiť priamo na StartLabe.
20.3.2024
Druhé tohtoročné číslo časopisu Krásy Slovenska prináša zaujímavý rozhovor s dobrovoľným horským záchranárom, horským sprievodcom a tatranským nosičom Štefanom Bačkorom, predstaví príťažlivosť Kysuckých bradiel a ponúkne aj cykloturistiku krížom-krážom Malými Karpatami.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 26. 4. 2024
sviatok:Jaroslava
dnes:
piatok 26.4.
5 °C
zajtra:
sobota 27.4.
9 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X