www.infoglobe.sk » Ukrajina: Kyjev - Pamätník hladomoru - spomienky na peklo

Ukrajina: Kyjev - Pamätník hladomoru - spomienky na peklo

Publikované: 28.9.2011
Ukrajina bola, ako jedna zo zväzových republík ZSSR, priamym svedkom ukrutností, ktoré komunistický režim páchal na svojich obyvateľoch. Ukrajina nechala postaviť pôsobivý pamätník, ktorý má pripomínať jeden z najväčších zločinov, ktoré sa jej v histórii stali.

Pamätník obetiam hladomoruPamätník obetí hladomoru na Ukrajine – je pamätník, ktorý sa nachádza v Kyjeve a je venovaný tragickému obdobiu hladomoru na Ukrajine v rokoch 1932-1933. Bol postavený v roku 2009 a v roku 2010 získal status národnej pamiatky.

Počas tridsiatich rokov zažila Ukrajina tri veľké hladomory: v rokoch 1921-1922, 1932-1933 a v ku 1946. Je potrebné tiež započítať násilnú kolektivizáciu v rokoch 1928-1931 a permanentnú vojnu boľševického režimu proti roľníkom, ktorá viedla k plánovanému vyhladeniu hladom, v rokoch 1932-1933. V dôsledku hladomoru priamo z hladu zomrelo 3,4 milióna osôb a odhaduje sa, že kvôli tomu sa nenarodilo 1,1 milióna detí.

Pamätník obetiam hladomoruPri vchode do areálu pamiatky sa nachádzajú sochy trúchliacich anjelov strážnych duší zosnulých. Uprostred námestia Pamätníku je umiestnená socha Dievčatka s piatimi klasmi, ktorá pripomína tragický osud najzraniteľnejších obetí hladomoru – detí. Päť klasov v rukách dievčatka symbolizuje tzv. zákon o piatich klasoch, čo bol názov, ktorý dali roľníci vládnemu uzneseniu, podľa ktorého stalinistický režim posielal ľudí do lágrov iba za to, že zbierali na poli klásky, čo zostali po žatve. Samotné námestie je obklopené 24 mlynskými kameňmi symbolizujúcimi kamene dejín, ktoré rozomleli každý deň 24 tisíc ľudských životov.

Hlavnou časťou monumentu je Pamätný svietnik, 32 metrov vysoká betónová kaplnka v podobe bieleho svietnika s pozláteným azúrovým plamienkom. Hrany svietnika sú ozdobené ornamentom z okienok, ktorá pripomínajú ukrajinskú výšivku. Tieto vysekané okienka -kríže symbolizujú duše Ukrajincov zomretých od hladu. Malé kríže sú duše malých detí, veľké kríže značia duše dospelých. Pamätník obetiam hladomoru

Zdola je svietnik olemovaný štyrmi krížmi, ktoré pripomínajú mlynské lopaty, pre každé obdobie hladomoru (1921-22, 1932-33, 1946-47) jeden z nich, štvrtý kríž je venovaný všetkým hladomorom na Ukrajine. Kríže - klietky pri úpätí svietnika sú ozdobené zlatými sochami žeriavov, ktorí sú zakovaní v klietkach, ale jednému sa podarilo uniknúť, čo znamená obrodenie ukrajinského národa.

Národné múzeum je umiestené pod Pamätným svietnikom. Vedú do neho dlhé schody lemované čiernym kameňom, ktorý symbolizuje zoranú pôdu, žatvu, Pamätník obetiam hladomoruz ktorej v dobe teroru nemohli dedinčania nič využiť. Múzeum je poňaté ako veľký priestor, uprostred ktorého sa nachádza symbolický oltár, kde môže každý návštevník zapáliť sviečku na pamiatku zosnulým obetiam. Sú tu tiež predmety zo života ukrajinskej dediny z 20. – 30. rokov 20. storočia pochádzajúce z obcí, ktoré boli zasiahnuté hladomorom. Na podstavcoch rozmiestnených po celej sále je umiestnených 19 samostatných zväzkov, ktoré ako celok tvoria Národnú knižnicu pamäti obetiam hladomoru rokov 1932-1933, obsahujúcu informácie o takmer 900 000 zosnulých v zmienenom období. Na stenách sa neustále premietajú dokumenty a fotografie, ktoré informujú o príčinách, priebehu a dôsledkoch hladomoru, zobrazujú sa mená obetí. V priestoroch je umiestnený aj zvon. Každý návštevník tu môže získať informácie o obetiach hladomoru a poskytnúť informácie o svojich príbuzných, ktorí zomreli následkom hladu. Pamätník obetiam hladomoru

Zo Sály pamäti sa vystupuje po Schodoch spomienok hore do Aleje s pamätnými čiernymi tabuľami, kde sú zaznamenané úplne vymreté dediny a tiež dediny, kde zomrela väčšina obyvateľov. Ich celkový počet je 14 000.  

Adresa múzea: Ukrajina, Kyjev, ulica Ivana Mazepy, park Večnej Slávy, stanica metra Arsenalnaja

Text: Maxim Kucer

Foto: Maxim Kucer

Preklad: O. Maňáková

 Diskusia k článku (0)


Súvisiace články

Ukrajina: Kyjev - Michajlovský Zlatovrchý chrám - dominanta pravoslávnej cirkvi
Publikované: 21.9.2011
Michaljovský chrám je jedným z najvýraznejším chrámom nielen v Kyjeve, ale tiež na Ukrajine.

Ukrajina: Kyjevsko-pečerská lavra - impozantný odkaz Kyjevskej Rusi I.
Publikované: 12.10.2011
Kyjevsko-pečerská lavra patrí medzi jeden z najzaujímavejších architektonických komplexov, ktoré môžte na Ukrajine nájsť.

Fascinácia Černobyľom. Cestovateľské kino navštívi mesto duchov
Publikované: 31.3.2019
Živý skanzen 80. rokov a jadrovej katastrofy, ktorá vystrašila svet. Cestovateľské kino sa vyberie do mesta duchov, ktoré pred viac ako tromi dekádami zahalil rádioaktívny mrak a premenil čulé, moderné ukrajinské mesto na strašiaka. O svoje (rádio)aktívne zážitky sa podelia Martin Dubeň a Yurij Syrcek. Hovoriť budú o tomto míľniku novodobej histórie, ale aj živote v černobyľskej oblasti pred a po katastrofe. Zdieľať budú nielen fotografie, zážitky, reálny život domorodcov, ale vysvetlia aj mýty, ktoré o Černobyle, Pripjati, atómovej elektrárni a vyľudnenej zóne kolujú.

Černobyľ je jedna z top lokalít adrenalínového turizmu
Publikované: 29.9.2019
“Nech sa atóm stane naším pomocníkom a nie protivníkom.” Takto znie slogan, ktorý pred viac ako 30 rokmi symbolizoval vrchol sovietskeho progresu. Dnes je jedným zo symbolov najznámejšieho mesta duchov na svete.

Ukrajina: Kyjev - chrám svätej Sofie
Publikované: 14.9.2011
Kedysi najbohatší chrám Európy je dodnes impozantnou náboženskou stavbou, ktorá láka nespočetné množstvo ľudí, aby uzreli jej monumentalitu.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Výlet s rúškom

1. 5. – 30. 6. 2020
1. cena:
Exkluzívne rúško na tvár od Milishop.sk
2. cena:
Bavlnené rúška na tvár
1. cena redakcie:
Tatranský balíček od Hory.sk
2. cena redakcie:
Kolekcia kníh S batohom po Slovensku od vydavateľstva Dajama
3. cena redakcie:
Cestovateľský balíček od festivalu Infofest

Aktuality:

3.6.2020
Gemersko-malohontské múzeum vás pozýva na výstavu s názvom Bionika – príroda na to prišla prvá, ktorá je zameraná na prírodu ako nevyčerpateľný zdroj inšpirácie a poznatkov pre techniku, architektúru aj dizajn.
1.6.2020
Sliezskoostravský hrad ožije živou hudbou od 19. 6. do 18. 7.2020! Takmer dve desiatky kapiel zahrajú v pokoronavírusovej premiére. Tešiť sa môžete na jednodenné koncerty zvučných mien – Monkey Business, Chinaski, David Koller, Pokáč, Wohnout, Bára Poláková, Anna K., Kali a Peter Pann. Z tvrdších žánrov to budú kapely Citron a Lautr, Trautenberk, Horkýže Slíže, Zakázaný ovoce, Vypsaná fixa. Špecialitou bude minifestival Metal!!!, kde zahrajú lokálne kapely Malignant Tumour, Silent Stream of Godless Elegy, Antigod, Primary Resistance, Postcards from Arkham, Dead Carnage a cezpoľní Gutalax.
29.5.2020
Dnes vám prinášame druhú časť tých (podľa nás) najzaujímavejších medzinárodných či svetových dní podľa kalendára (mesiace júl až december), bez ktorého sa ani v súčasnej dobe nezaobídeme.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - TANZÁNIA (ZANZIBAR):

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:streda 3. 6. 2020
sviatok:Karolína
dnes:
streda 3.6.
19 °C
zajtra:
štvrtok 4.6.
25 °C