www.infoglobe.sk » Ukrajina: Kyjev - Pamätník hladomoru - spomienky na peklo

Ukrajina: Kyjev - Pamätník hladomoru - spomienky na peklo

Publikované: 28.9.2011
Ukrajina bola, ako jedna zo zväzových republík ZSSR, priamym svedkom ukrutností, ktoré komunistický režim páchal na svojich obyvateľoch. Ukrajina nechala postaviť pôsobivý pamätník, ktorý má pripomínať jeden z najväčších zločinov, ktoré sa jej v histórii stali.

Pamätník obetiam hladomoruPamätník obetí hladomoru na Ukrajine – je pamätník, ktorý sa nachádza v Kyjeve a je venovaný tragickému obdobiu hladomoru na Ukrajine v rokoch 1932-1933. Bol postavený v roku 2009 a v roku 2010 získal status národnej pamiatky.

Počas tridsiatich rokov zažila Ukrajina tri veľké hladomory: v rokoch 1921-1922, 1932-1933 a v ku 1946. Je potrebné tiež započítať násilnú kolektivizáciu v rokoch 1928-1931 a permanentnú vojnu boľševického režimu proti roľníkom, ktorá viedla k plánovanému vyhladeniu hladom, v rokoch 1932-1933. V dôsledku hladomoru priamo z hladu zomrelo 3,4 milióna osôb a odhaduje sa, že kvôli tomu sa nenarodilo 1,1 milióna detí.

Pamätník obetiam hladomoruPri vchode do areálu pamiatky sa nachádzajú sochy trúchliacich anjelov strážnych duší zosnulých. Uprostred námestia Pamätníku je umiestnená socha Dievčatka s piatimi klasmi, ktorá pripomína tragický osud najzraniteľnejších obetí hladomoru – detí. Päť klasov v rukách dievčatka symbolizuje tzv. zákon o piatich klasoch, čo bol názov, ktorý dali roľníci vládnemu uzneseniu, podľa ktorého stalinistický režim posielal ľudí do lágrov iba za to, že zbierali na poli klásky, čo zostali po žatve. Samotné námestie je obklopené 24 mlynskými kameňmi symbolizujúcimi kamene dejín, ktoré rozomleli každý deň 24 tisíc ľudských životov.

Hlavnou časťou monumentu je Pamätný svietnik, 32 metrov vysoká betónová kaplnka v podobe bieleho svietnika s pozláteným azúrovým plamienkom. Hrany svietnika sú ozdobené ornamentom z okienok, ktorá pripomínajú ukrajinskú výšivku. Tieto vysekané okienka -kríže symbolizujú duše Ukrajincov zomretých od hladu. Malé kríže sú duše malých detí, veľké kríže značia duše dospelých. Pamätník obetiam hladomoru

Zdola je svietnik olemovaný štyrmi krížmi, ktoré pripomínajú mlynské lopaty, pre každé obdobie hladomoru (1921-22, 1932-33, 1946-47) jeden z nich, štvrtý kríž je venovaný všetkým hladomorom na Ukrajine. Kríže - klietky pri úpätí svietnika sú ozdobené zlatými sochami žeriavov, ktorí sú zakovaní v klietkach, ale jednému sa podarilo uniknúť, čo znamená obrodenie ukrajinského národa.

Národné múzeum je umiestené pod Pamätným svietnikom. Vedú do neho dlhé schody lemované čiernym kameňom, ktorý symbolizuje zoranú pôdu, žatvu, Pamätník obetiam hladomoruz ktorej v dobe teroru nemohli dedinčania nič využiť. Múzeum je poňaté ako veľký priestor, uprostred ktorého sa nachádza symbolický oltár, kde môže každý návštevník zapáliť sviečku na pamiatku zosnulým obetiam. Sú tu tiež predmety zo života ukrajinskej dediny z 20. – 30. rokov 20. storočia pochádzajúce z obcí, ktoré boli zasiahnuté hladomorom. Na podstavcoch rozmiestnených po celej sále je umiestnených 19 samostatných zväzkov, ktoré ako celok tvoria Národnú knižnicu pamäti obetiam hladomoru rokov 1932-1933, obsahujúcu informácie o takmer 900 000 zosnulých v zmienenom období. Na stenách sa neustále premietajú dokumenty a fotografie, ktoré informujú o príčinách, priebehu a dôsledkoch hladomoru, zobrazujú sa mená obetí. V priestoroch je umiestnený aj zvon. Každý návštevník tu môže získať informácie o obetiach hladomoru a poskytnúť informácie o svojich príbuzných, ktorí zomreli následkom hladu. Pamätník obetiam hladomoru

Zo Sály pamäti sa vystupuje po Schodoch spomienok hore do Aleje s pamätnými čiernymi tabuľami, kde sú zaznamenané úplne vymreté dediny a tiež dediny, kde zomrela väčšina obyvateľov. Ich celkový počet je 14 000.  

Adresa múzea: Ukrajina, Kyjev, ulica Ivana Mazepy, park Večnej Slávy, stanica metra Arsenalnaja

Text: Maxim Kucer

Foto: Maxim Kucer

Preklad: O. Maňáková

 



Diskusia k článku (0)


Súvisiace články

SR, ČR: Pomoc pre Ukrajinu
Publikované: 1.3.2022
V týchto dňoch sme svedkom ruskej vojenskej invázie na Ukrajinu čoho dôsledkom sú nielen straty na životoch, ale aj obmedzenie prístupu k základným životným potrebám obyvateľstva. Preto sa mimovládne organizácie i dobrovoľníci spojili a vytvorili viaceré finančné i materiálne zbierky určené na zmiernenie následkov vojnového konfliktu.

Černobyľ je jedna z top lokalít adrenalínového turizmu
Publikované: 29.9.2019
“Nech sa atóm stane naším pomocníkom a nie protivníkom.” Takto znie slogan, ktorý pred viac ako 30 rokmi symbolizoval vrchol sovietskeho progresu. Dnes je jedným zo symbolov najznámejšieho mesta duchov na svete.

Fascinácia Černobyľom. Cestovateľské kino navštívi mesto duchov
Publikované: 31.3.2019
Živý skanzen 80. rokov a jadrovej katastrofy, ktorá vystrašila svet. Cestovateľské kino sa vyberie do mesta duchov, ktoré pred viac ako tromi dekádami zahalil rádioaktívny mrak a premenil čulé, moderné ukrajinské mesto na strašiaka. O svoje (rádio)aktívne zážitky sa podelia Martin Dubeň a Yurij Syrcek. Hovoriť budú o tomto míľniku novodobej histórie, ale aj živote v černobyľskej oblasti pred a po katastrofe. Zdieľať budú nielen fotografie, zážitky, reálny život domorodcov, ale vysvetlia aj mýty, ktoré o Černobyle, Pripjati, atómovej elektrárni a vyľudnenej zóne kolujú.

Ukrajina: Kyjevsko-pečerská lavra - impozantný odkaz Kyjevskej Rusi I.
Publikované: 12.10.2011
Kyjevsko-pečerská lavra patrí medzi jeden z najzaujímavejších architektonických komplexov, ktoré môžte na Ukrajine nájsť.

Ukrajina: Kyjev - Michajlovský Zlatovrchý chrám - dominanta pravoslávnej cirkvi
Publikované: 21.9.2011
Michaljovský chrám je jedným z najvýraznejším chrámom nielen v Kyjeve, ale tiež na Ukrajine.

Ukrajina: Virtuálna prechádzka vojnou postihnutých miest
Publikované: 5.7.2022
Kyjevská oblasť bolo jedno z prvých zasiahnutých území, kde pocítili miestni obyvatelia ruskú vojenskú agresiu. Jej ničivé dôsledky si nateraz môžete pozrieť virtuálne, a to prostredníctvom online múzea.

Ukrajina: Kyjev - chrám svätej Sofie
Publikované: 14.9.2011
Kedysi najbohatší chrám Európy je dodnes impozantnou náboženskou stavbou, ktorá láka nespočetné množstvo ľudí, aby uzreli jej monumentalitu.


Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Hravá zima

12. 12. – 15. 2. 2024
1. cena:
Zimný balíček od eshopu ViaTrek.sk
2. cena:
Zimný balíček od vydavateľstva Dajama
3. cena:
Zimný balíček od vydavateľstva CBS
1. cena redakcie:
Zimný balíček od eshopu Tatrica.sk
2. cena redakcie:
Vstupenky na vybrané predstavenie v STARS auditorium (súťaž prebieha na FB)

Aktuality:

1.3.2024
Nádherný klenot cisárskeho dedičstva, zámok Schloss Hof otvára svoju veľkolepú hlavnú sezónu 9. marca 2024. Jedinečný komplex budov s luxusne zariadenými zámockými komnatami, barokovými záhradami a rozsiahlym statkom na ploche takmer 70 hektárov, tvorí umelecký celok a pozýva na nezabudnuteľnú cestu časom.
1.3.2024
Klub slovenských turistov, Fakulta informatiky РEVŠ a OZ Karpaty Vás pozývajú na 38. ročník medzinárodného stretnutia expedičných turistov a netradičných cestovateľov EXPEDÍCIE 2024.
13.2.2024
Pozývame vás na 3 dni plné inšpirácie so 48 cestovateľskými prezentáciami a diskusiami, ktoré sa uskutočnia od 1. do 3. marca 2024 v bratislavskom Dome kultúry Ružinov.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 19. 3. 2024
sviatok:Jozef
dnes:
utorok 19.3.
0 °C
zajtra:
streda 20.3.
0 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X