www.infoglobe.sk » Ukrajina: Kyjev - chrám svätej Sofie

Ukrajina: Kyjev - chrám svätej Sofie

Publikované: 14.9.2011
Kedysi najbohatší chrám Európy je dodnes impozantnou náboženskou stavbou, ktorá láka nespočetné množstvo ľudí, aby uzreli jej monumentalitu.

Vstup do chrámového komplexuKyjevský chrám svätej Sofie, Božej múdrosti, je významná pamiatka staroruskej architektúry, hlavný chrám kyjevských metropolitov, hlavná kultová a verejná budova v období Kyjevskej Rusi za vlády kniežaťa Jaroslava Múdreho (1019—1054).

Sofijský chrám bol postavený v 11. storočí v centre Kyjeva na rozkaz kniežaťa Jaroslava Múdreho. Podľa posledných archeologických objavov bolo toto tvrdenie spochybnené a hovorí sa o tom, že chrám stál ešte skôr a to pravdepodobne za vlády kniežaťa Vladimíra. Spôsob stavby a architektonické zvláštnosti chrámu svedčia o tom, že jeho staviteľmi boli Gréci z Konštantínopolu, ktorí chrám vybudovali podľa vzorov a tradícií byzantskej architektúry.

Pôvodne predstavoval Sofijský chrám grandióznu stavbu s 13 kupolami, neskôr bolo v 17. storočí pridaných ešte šesť kupol. Chrám má päť chrámových lodí a z juhu, západu a severu je obklopený dvojitou radou galérií. Na múroch sa zachovalo veľké množstvo nápisov, najstarší z nich sa datuje rokom 1052. V tomto roku boli ukončené práce na výzdobe – svätostánok je okrášlený mozaikami a freskami, z ktorých sa pomerne veľká časť zachovala do súčasnosti. Najpreslávenejšími svätými obrazmi Sofijského chrámu sú mozaika s obrazom Matky Božej „Neporušiteľný múr“, ktorá je umiestnená na klenbe oltárnej apsidy, a ďalej ikona Zvestovania. Vo svojej dobe z hľadiska rozmerov a bohatej výzdoby predbehol Sofijský chrám ostatné chrámy nie len v Kyjevskej Rusi, ale tiež v celej Európe. Interiér domu metropolituDom metropolituZvony

 

 

 

 

 

 

V roku 1240 počas plienenia Kyjeva mongolo-tatárskymi hordami chána Batú, bol Sofijský chrám značne poškodený, no napriek tomu zostal hlavným chrámom kyjevských metropolitov a konali sa tam Svätá Sofiabohoslužby. V 15. storočí bol kostol vyrabovaný krymskými Tatármi, ktorí zabili kyjevského metropolitu svätého Makarija.

V 17. storočí metropolita Peter Mohyla zrekonštruoval Sofiu v štýle ukrajinského baroka a jeho vonkajšok sa veľmi líšil od pôvodného. V období 18. - 19. storočia pokračovala renovácia, počas ktorej bol inštalovaný nový bohatý ikonostas z pozláteného dreva a vedľa chrámu bola postavená vysoká zvonica, zimný kostol (tzv. Malá Sofia), bývanie pre metropolitu a mníchov. V roku 1882 bola prevedená posledná prestavba západnej fasády chrámu. Začiatkom 20. Storočia bol pri Sofijskom chrámu zriadený menší mužský kláštor. Svätá Sofia

V roku 1934 bol architektonický komplex, kam okrem Sofijského chrámu patrí tiež zvonica, dom metropolitu, bursa (kňazský seminár), trapeznaya (refektár – spoločná jedáleň mníchov), južná vstupná veža, západná brána, kláštorné cely, konzistor, vyhlásený za Štátnu architektúrno-historickú pamiatkou. V roku 1990 bol zaradený do zoznamu kultúrneho dedičstva UNESCO.

V interiéri chrámu sa zachovalo veľké množstvo fresiek a mozaiky z 11. storočia. V ústrednej kupole sa nachádza mozaika so zobrazením Ježiša a po jeho stranách stoja archanjeli. Iba jeden z nich je pôvodná mozaika, ostatné sa nedochovali, takže Komplex sv. Sofiezvyšok postáv archanjelov bol olejom domaľovaný v 19. storočí maliarom M. Vrubelom. Na tambure sú zobrazené postavy apoštolov a poniže sú evanjelisti. Z nich sa do súčasnosti dochovali len apoštol Pavol z Tarsu a evanjelista svätý Marek.   

Galérie chrámu sú vyzdobené freskami, na vrchných sú zobrazené dcéry (južný múr) a synovia (severný múr) kniežaťa Jaroslava Múdreho. Na západnom Altánokmúre, ktorý bol rozobraný na konci 17. storočia bolo možné vidieť zobrazenie samotného Jaroslava a jeho manželky Iriny. Na múre a klenbách schodiska sú umiestené fresky znázorňujúce život byzantských imperátorov.

V samotnom chráme a tiež v jeho areáli sa nachádza okolo 100 hrobov, vrátane hrobu Jaroslava Múdreho a Vladimíra Monomacha.

 

Text: Maxim Kucer

Foto: Maxim Kucer

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Ukrajina: Kyjev - Michajlovský Zlatovrchý chrám - dominanta pravoslávnej cirkvi
Publikované: 21.9.2011
Michaljovský chrám je jedným z najvýraznejším chrámom nielen v Kyjeve, ale tiež na Ukrajine.

Ukrajina: Kyjev - Pamätník hladomoru - spomienky na peklo
Publikované: 28.9.2011
Ukrajina bola, ako jedna zo zväzových republík ZSSR, priamym svedkom ukrutností, ktoré komunistický režim páchal na svojich obyvateľoch. Ukrajina nechala postaviť pôsobivý pamätník, ktorý má pripomínať jeden z najväčších zločinov, ktoré sa jej v histórii stali.

Fascinácia Černobyľom. Cestovateľské kino navštívi mesto duchov
Publikované: 31.3.2019
Živý skanzen 80. rokov a jadrovej katastrofy, ktorá vystrašila svet. Cestovateľské kino sa vyberie do mesta duchov, ktoré pred viac ako tromi dekádami zahalil rádioaktívny mrak a premenil čulé, moderné ukrajinské mesto na strašiaka. O svoje (rádio)aktívne zážitky sa podelia Martin Dubeň a Yurij Syrcek. Hovoriť budú o tomto míľniku novodobej histórie, ale aj živote v černobyľskej oblasti pred a po katastrofe. Zdieľať budú nielen fotografie, zážitky, reálny život domorodcov, ale vysvetlia aj mýty, ktoré o Černobyle, Pripjati, atómovej elektrárni a vyľudnenej zóne kolujú.

Pre tých čo zaujíma história, katastrofy, adrenalín aj objavovanie. Cestovateľské kino sa vyberie do Černobyľu
Publikované: 30.9.2019
Mesto duchov. Míľnik novodobej histórie. Černobyľ, kedysi pýcha sovietskeho zriadenia a čulé moderné mesto, dnes strašiak celého sveta.

Černobyľ je jedna z top lokalít adrenalínového turizmu
Publikované: 29.9.2019
“Nech sa atóm stane naším pomocníkom a nie protivníkom.” Takto znie slogan, ktorý pred viac ako 30 rokmi symbolizoval vrchol sovietskeho progresu. Dnes je jedným zo symbolov najznámejšieho mesta duchov na svete.


Súvisiaca fotogaléria

Ukrajina - Rieka Sejm
Pozrite sa na naše letné dobrodružstvo na rieke Sejm v strednej Ukrajine. Podľa Wiki - Sejm&nbs...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zimná krajina

1. 1. – 29. 2. 2020
1. cena:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino
2. cena:
Celoročné poistenie ALPENVEREIN od Hory.sk
3. cena:
kniha Zimný hrebeň Tatier od vydavateľstva Tatrica.sk
1. cena redakcie:
Fantastický pobyt pre 2 osoby na 3 dni v rodinnom hoteli Solisko**** s výhľadom na Štrbské pleso, raňajkami, večerou a neobmedzeným vstupom do wellness
2. cena redakcie:
Skialpinistický knižný balíček od Hory.sk
3. cena redakcie:
Darčeková kazeta VINCENTKA

Aktuality:

27.2.2020
Udržateľná architektúra – to je téma festivalu o staviteľstve, ktoré je ohľaduplné k životnému prostrediu. Na brnianskom výstavisku sa v pavilóne V do soboty 29. februára stretnete s projektami budúcnosti, ktoré sú zamerané na udržateľnú architektúru.
26.2.2020
Jeden zo svetovo najznámejších cestovateľských bedekrov zostavil rebríček desiatich krajín sveta, ktoré by ste rozhodne mali v roku 2020 navštíviť. Ich prehľad vám prinášame v nasledujúcich riadkoch.
25.2.2020
Každý, kto tieto najvyššie české hory miluje, isto uvíta obrazového knižného sprievodcu po známych, ale aj úplne zabudnutých kútoch Krkonôš.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - UKRAJINA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:štvrtok 27. 2. 2020
sviatok:Alexander
dnes:
štvrtok 27.2.
4 °C
zajtra:
piatok 28.2.
5 °C