www.infoglobe.sk » Ukrajina: Kyjev - chrám svätej Sofie

Ukrajina: Kyjev - chrám svätej Sofie

Publikované: 14.9.2011
Kedysi najbohatší chrám Európy je dodnes impozantnou náboženskou stavbou, ktorá láka nespočetné množstvo ľudí, aby uzreli jej monumentalitu.

Vstup do chrámového komplexuKyjevský chrám svätej Sofie, Božej múdrosti, je významná pamiatka staroruskej architektúry, hlavný chrám kyjevských metropolitov, hlavná kultová a verejná budova v období Kyjevskej Rusi za vlády kniežaťa Jaroslava Múdreho (1019—1054).

Sofijský chrám bol postavený v 11. storočí v centre Kyjeva na rozkaz kniežaťa Jaroslava Múdreho. Podľa posledných archeologických objavov bolo toto tvrdenie spochybnené a hovorí sa o tom, že chrám stál ešte skôr a to pravdepodobne za vlády kniežaťa Vladimíra. Spôsob stavby a architektonické zvláštnosti chrámu svedčia o tom, že jeho staviteľmi boli Gréci z Konštantínopolu, ktorí chrám vybudovali podľa vzorov a tradícií byzantskej architektúry.

Pôvodne predstavoval Sofijský chrám grandióznu stavbu s 13 kupolami, neskôr bolo v 17. storočí pridaných ešte šesť kupol. Chrám má päť chrámových lodí a z juhu, západu a severu je obklopený dvojitou radou galérií. Na múroch sa zachovalo veľké množstvo nápisov, najstarší z nich sa datuje rokom 1052. V tomto roku boli ukončené práce na výzdobe – svätostánok je okrášlený mozaikami a freskami, z ktorých sa pomerne veľká časť zachovala do súčasnosti. Najpreslávenejšími svätými obrazmi Sofijského chrámu sú mozaika s obrazom Matky Božej „Neporušiteľný múr“, ktorá je umiestnená na klenbe oltárnej apsidy, a ďalej ikona Zvestovania. Vo svojej dobe z hľadiska rozmerov a bohatej výzdoby predbehol Sofijský chrám ostatné chrámy nie len v Kyjevskej Rusi, ale tiež v celej Európe. Interiér domu metropolituDom metropolituZvony

 

 

 

 

 

 

V roku 1240 počas plienenia Kyjeva mongolo-tatárskymi hordami chána Batú, bol Sofijský chrám značne poškodený, no napriek tomu zostal hlavným chrámom kyjevských metropolitov a konali sa tam Svätá Sofiabohoslužby. V 15. storočí bol kostol vyrabovaný krymskými Tatármi, ktorí zabili kyjevského metropolitu svätého Makarija.

V 17. storočí metropolita Peter Mohyla zrekonštruoval Sofiu v štýle ukrajinského baroka a jeho vonkajšok sa veľmi líšil od pôvodného. V období 18. - 19. storočia pokračovala renovácia, počas ktorej bol inštalovaný nový bohatý ikonostas z pozláteného dreva a vedľa chrámu bola postavená vysoká zvonica, zimný kostol (tzv. Malá Sofia), bývanie pre metropolitu a mníchov. V roku 1882 bola prevedená posledná prestavba západnej fasády chrámu. Začiatkom 20. Storočia bol pri Sofijskom chrámu zriadený menší mužský kláštor. Svätá Sofia

V roku 1934 bol architektonický komplex, kam okrem Sofijského chrámu patrí tiež zvonica, dom metropolitu, bursa (kňazský seminár), trapeznaya (refektár – spoločná jedáleň mníchov), južná vstupná veža, západná brána, kláštorné cely, konzistor, vyhlásený za Štátnu architektúrno-historickú pamiatkou. V roku 1990 bol zaradený do zoznamu kultúrneho dedičstva UNESCO.

V interiéri chrámu sa zachovalo veľké množstvo fresiek a mozaiky z 11. storočia. V ústrednej kupole sa nachádza mozaika so zobrazením Ježiša a po jeho stranách stoja archanjeli. Iba jeden z nich je pôvodná mozaika, ostatné sa nedochovali, takže Komplex sv. Sofiezvyšok postáv archanjelov bol olejom domaľovaný v 19. storočí maliarom M. Vrubelom. Na tambure sú zobrazené postavy apoštolov a poniže sú evanjelisti. Z nich sa do súčasnosti dochovali len apoštol Pavol z Tarsu a evanjelista svätý Marek.   

Galérie chrámu sú vyzdobené freskami, na vrchných sú zobrazené dcéry (južný múr) a synovia (severný múr) kniežaťa Jaroslava Múdreho. Na západnom Altánokmúre, ktorý bol rozobraný na konci 17. storočia bolo možné vidieť zobrazenie samotného Jaroslava a jeho manželky Iriny. Na múre a klenbách schodiska sú umiestené fresky znázorňujúce život byzantských imperátorov.

V samotnom chráme a tiež v jeho areáli sa nachádza okolo 100 hrobov, vrátane hrobu Jaroslava Múdreho a Vladimíra Monomacha.

 

Text: Maxim Kucer

Foto: Maxim Kucer

Preklad: O. Maňáková



Diskusia k článku (0)


Súvisiace články

Ukrajina: Virtuálna prechádzka vojnou postihnutých miest
Publikované: 5.7.2022
Kyjevská oblasť bolo jedno z prvých zasiahnutých území, kde pocítili miestni obyvatelia ruskú vojenskú agresiu. Jej ničivé dôsledky si nateraz môžete pozrieť virtuálne, a to prostredníctvom online múzea.

SR, ČR: Pomoc pre Ukrajinu
Publikované: 1.3.2022
V týchto dňoch sme svedkom ruskej vojenskej invázie na Ukrajinu čoho dôsledkom sú nielen straty na životoch, ale aj obmedzenie prístupu k základným životným potrebám obyvateľstva. Preto sa mimovládne organizácie i dobrovoľníci spojili a vytvorili viaceré finančné i materiálne zbierky určené na zmiernenie následkov vojnového konfliktu.

Tajomno okolo černobyľskej katastrofy. Cestovateľské kino navštívi mesto duchov
Publikované: 14.9.2020
Skutočný príbeh, ktorý by ani autori sci-fi lepšie nevymysleli! Cestovateľské kino sa vyberie na miesto, ktoré z noci na ráno zmenilo dejiny sveta. Návštevníci budú mať možnosť vydať sa medzi rozpadávajúce sa pomníky jednej z najväčších jadrových katastrof a spoznať príbehy tichých hrdinov aj tých, ktorí sa postavili neviditeľnému nepriateľovi svojou húževnatosťou.

Černobyľ je jedna z top lokalít adrenalínového turizmu
Publikované: 29.9.2019
“Nech sa atóm stane naším pomocníkom a nie protivníkom.” Takto znie slogan, ktorý pred viac ako 30 rokmi symbolizoval vrchol sovietskeho progresu. Dnes je jedným zo symbolov najznámejšieho mesta duchov na svete.

Pre tých čo zaujíma história, katastrofy, adrenalín aj objavovanie. Cestovateľské kino sa vyberie do Černobyľu
Publikované: 30.9.2019
Mesto duchov. Míľnik novodobej histórie. Černobyľ, kedysi pýcha sovietskeho zriadenia a čulé moderné mesto, dnes strašiak celého sveta.

Fascinácia Černobyľom. Cestovateľské kino navštívi mesto duchov
Publikované: 31.3.2019
Živý skanzen 80. rokov a jadrovej katastrofy, ktorá vystrašila svet. Cestovateľské kino sa vyberie do mesta duchov, ktoré pred viac ako tromi dekádami zahalil rádioaktívny mrak a premenil čulé, moderné ukrajinské mesto na strašiaka. O svoje (rádio)aktívne zážitky sa podelia Martin Dubeň a Yurij Syrcek. Hovoriť budú o tomto míľniku novodobej histórie, ale aj živote v černobyľskej oblasti pred a po katastrofe. Zdieľať budú nielen fotografie, zážitky, reálny život domorodcov, ale vysvetlia aj mýty, ktoré o Černobyle, Pripjati, atómovej elektrárni a vyľudnenej zóne kolujú.

Ukrajina: Kyjev - Pamätník hladomoru - spomienky na peklo
Publikované: 28.9.2011
Ukrajina bola, ako jedna zo zväzových republík ZSSR, priamym svedkom ukrutností, ktoré komunistický režim páchal na svojich obyvateľoch. Ukrajina nechala postaviť pôsobivý pamätník, ktorý má pripomínať jeden z najväčších zločinov, ktoré sa jej v histórii stali.

Ukrajina: Kyjev - Michajlovský Zlatovrchý chrám - dominanta pravoslávnej cirkvi
Publikované: 21.9.2011
Michaljovský chrám je jedným z najvýraznejším chrámom nielen v Kyjeve, ale tiež na Ukrajine.

KNIŽNÝ TIP: Denníky z Mariupola
Publikované: 17.12.2023
Vedel si niekto predstaviť, že v dvadsiatom prvom storočí môže byť mesto nezávislej európskej krajiny vymazané z povrchu zeme, zatiaľ čo jeho obyvatelia budú postavení na pokraj humanitárnej katastrofy?


Súvisiaca fotogaléria

Ukrajina, Ľvov - kultúrny skvost
Poďme sa aspoň virtuálne pozrieť do mesta Ľvov -  ležiaceho poblíž západnej hranice Ukrajiny neďa...

Ukrajina - Rieka Sejm
Pozrite sa na naše letné dobrodružstvo na rieke Sejm v strednej Ukrajine. Podľa Wiki - Sejm&nbs...


Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Hravá zima

12. 12. – 15. 2. 2024
1. cena:
Zimný balíček od eshopu ViaTrek.sk
2. cena:
Zimný balíček od vydavateľstva Dajama
3. cena:
Zimný balíček od vydavateľstva CBS
1. cena redakcie:
Zimný balíček od eshopu Tatrica.sk
2. cena redakcie:
Vstupenky na vybrané predstavenie v STARS auditorium (súťaž prebieha na FB)

Aktuality:

1.3.2024
Nádherný klenot cisárskeho dedičstva, zámok Schloss Hof otvára svoju veľkolepú hlavnú sezónu 9. marca 2024. Jedinečný komplex budov s luxusne zariadenými zámockými komnatami, barokovými záhradami a rozsiahlym statkom na ploche takmer 70 hektárov, tvorí umelecký celok a pozýva na nezabudnuteľnú cestu časom.
1.3.2024
Klub slovenských turistov, Fakulta informatiky РEVŠ a OZ Karpaty Vás pozývajú na 38. ročník medzinárodného stretnutia expedičných turistov a netradičných cestovateľov EXPEDÍCIE 2024.
13.2.2024
Pozývame vás na 3 dni plné inšpirácie so 48 cestovateľskými prezentáciami a diskusiami, ktoré sa uskutočnia od 1. do 3. marca 2024 v bratislavskom Dome kultúry Ružinov.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 19. 3. 2024
sviatok:Jozef
dnes:
utorok 19.3.
1 °C
zajtra:
streda 20.3.
-1 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X