www.infoglobe.sk » Ukrajina: Kyjevsko-pečerská lavra - impozantný odkaz Kyjevskej Rusi I.

Ukrajina: Kyjevsko-pečerská lavra - impozantný odkaz Kyjevskej Rusi I.

Publikované: 12.10.2011
Kyjevsko-pečerská lavra patrí medzi jeden z najzaujímavejších architektonických komplexov, ktoré môžte na Ukrajine nájsť.

Kyjevsko-pečerská lavraKyjevsko-pečerská lavra je unikátny kláštorný celok, ktorý bol zapísaný organizáciou UNESCO na zoznam pamiatok svetového kultúrneho dedičstva. Nachádza sa v Kyjeve a jedná sa o pravoslávny mužský kláštor, ktorý je jedným z najstarších a najvýznamnejších kláštorov v oblasti Kyjevskej Rusi. Celok je tvorený nadzemnou časťou (náboženské stavby) a podzemnou časťou (jaskyne).

Začiatky Kyjevsko-pečerskej lavry siahajú do roku 1051, kedy sa mních Antonij ubytoval v jaskyni v svahu hory. Čoskoro sa k nemu pripojili ďalší rovnako zmýšľajúci mnísi, ktorí začali jaskyne rozširovať a neskôr, keď už podzemné jaskyne nestačili, začali stavať prvé nadzemné stavby. Kláštor Kyjevsko-pečerská lavrabol pomenovaný podľa: pečera – jaskyne a lavra označuje status kláštora, ktorý získavali veľké a významné kláštory svojou rozsiahlosťou, pripomínajúce skôr menšie mestečká s uličkami (v preklade z gréckeho „lavra“ – ulica).  

Kláštor sa staval počas mnohých storočí. Kniežatá a bojari podporovali mníchov, darovali im zlato, striebro a pôdu s roľníkmi. V 11. - 12. storočí bol postavený Uspenský chrám, kostol Jána Krstiteľa, Kostol nad bránou svätej Trojice, kostol Spásy na Berestove, Trapeznaya palata (refektórium – jedáleň mníchov) a celý areál kláštora bol obohnaný kamenným múrom so šírkou približne 2 metre.

V roku 1240 do Kyjeva vtrhli mongolské hordy chána Bátú a kláštor bol veľmi poškodený. K jeho ďalšiemu ničeniu došlo počas vpádu krymského chána Mengli-Gyreja do Kyjeva.   

Kláštor hral významnú úlohu v rozvoji ukrajinskej kultúry – podobu chrámu zdokonaľovalo majstrovstvo architektov a maliarov a bola tu založená tiež prvá tlačiareň na Rusi. V lavre žili a pracovali známi letopisci, spisovatelia, vedci, maliari, lekári alebo Kyjevsko-pečerská lavravydavatelia. Práve tu letopisec Nestor napísal „Povest vremennykh let“ – hlavný zdroj súčastných poznatkov o Kyjevskej Rusi.

Po veľkom požiari v roku 1718 začala rekonštrukcia zničených budov a výstavba nových. Vďaka tomu sa v polovici 18. storočí stala Kyjevsko-pečerská lavra veľkým kláštorom s plochou takmer 30 ha. Všetci ruskí panovníci venovali lavre veľkú pozornosť – Peter Veľký, Katarína a tiež Mikuláš II., ktorí lavru navštevovali a darovali mníchom zlaté kríže, lampáše či dokonca dosky náboženských kníh posiate diamantmi. Po revolúcii roku 1917 sa k moci dostali komunisti a skonfiškovali všetok kláštorný majetok. Samotný kláštor zavreli a za nejaký čas tu otvorili múzeum. Počas druhej svetovej vojny, v roku 1941, bol Uspenský chrám vyhodený do povetria Kyjevsko-pečerská lavraa dodnes sa nevie, kto bol aktérom – či Nemci alebo odbojári.

V súčasnosti je na území pamiatkovej rezervácie veľkej 28 ha rozmiestnených 122 architektonických pamiatok z obdobia 11. - 18. storočia. Územie lavry je rozdelené na dve časti – Hornú a Dolnú. Horná lavra je národná historicko-kultúrna pamiatka a v Dolnej lavre sa nachádza mužský kláštor.

Jaskyne Kyjevsko-pečerskej lavry predstavujú systém podzemných chodieb, ktoré sa skladajú z dvoch častí – blízkych a ďalekých. Zo začiatku žili v jaskyniach mnísi, ktorí tu neskôr pochovávali mŕtvych, medzi ktorými je okrem iných pochovaný i letopisec Nestor. V niektorých podzemných kobkách žili mnísi pustovníci, ktorí zasvätili celý život modlitbám. V múroch jaskynných chodieb zostali zachované okienka, cez ktoré sa podávalo jedlo a pitie.

 

Nabudúce: Kyjevsko-pečerská lavra - impozantný odkaz Kyjevskej Rusi II.

 

Text/foto: Maxim Kucer

Preklad: Zuzana MegerssováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Ukrajina: Kyjev - Michajlovský Zlatovrchý chrám - dominanta pravoslávnej cirkvi
Publikované: 21.9.2011
Michaljovský chrám je jedným z najvýraznejším chrámom nielen v Kyjeve, ale tiež na Ukrajine.

Ukrajina: Kyjevsko-pečerská lavra - impozantný odkaz Kyjevskej Rusi II.
Publikované: 19.10.2011
Dnes sa pozrieme na chrámy, ktorými je Kyjevsko-pečerská lavra doslova posiata.

Fascinácia Černobyľom. Cestovateľské kino navštívi mesto duchov
Publikované: 31.3.2019
Živý skanzen 80. rokov a jadrovej katastrofy, ktorá vystrašila svet. Cestovateľské kino sa vyberie do mesta duchov, ktoré pred viac ako tromi dekádami zahalil rádioaktívny mrak a premenil čulé, moderné ukrajinské mesto na strašiaka. O svoje (rádio)aktívne zážitky sa podelia Martin Dubeň a Yurij Syrcek. Hovoriť budú o tomto míľniku novodobej histórie, ale aj živote v černobyľskej oblasti pred a po katastrofe. Zdieľať budú nielen fotografie, zážitky, reálny život domorodcov, ale vysvetlia aj mýty, ktoré o Černobyle, Pripjati, atómovej elektrárni a vyľudnenej zóne kolujú.

Pre tých čo zaujíma história, katastrofy, adrenalín aj objavovanie. Cestovateľské kino sa vyberie do Černobyľu
Publikované: 30.9.2019
Mesto duchov. Míľnik novodobej histórie. Černobyľ, kedysi pýcha sovietskeho zriadenia a čulé moderné mesto, dnes strašiak celého sveta.

Černobyľ je jedna z top lokalít adrenalínového turizmu
Publikované: 29.9.2019
“Nech sa atóm stane naším pomocníkom a nie protivníkom.” Takto znie slogan, ktorý pred viac ako 30 rokmi symbolizoval vrchol sovietskeho progresu. Dnes je jedným zo symbolov najznámejšieho mesta duchov na svete.

Ukrajina: Kyjev - Pamätník hladomoru - spomienky na peklo
Publikované: 28.9.2011
Ukrajina bola, ako jedna zo zväzových republík ZSSR, priamym svedkom ukrutností, ktoré komunistický režim páchal na svojich obyvateľoch. Ukrajina nechala postaviť pôsobivý pamätník, ktorý má pripomínať jeden z najväčších zločinov, ktoré sa jej v histórii stali.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Pamiatky okolo nás

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Elektrický mlynček na korenie
2. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
3. cena:
Darčeková kazeta VINCENTKA
1. cena redakcie:
Wellness pobyt pre 2 osoby na 2 noci s polpenziou a procedúrami v Grand Hoteli Bellevue**** Vysoké Tatry
2. cena redakcie:
Fitness náramok SAMSUNG Galaxy Fit e
3. cena redakcie:
Celodenný vstup do Aquacity Poprad pre 2 osoby

Aktuality:

7.12.2019
Vianočnú atmosféru na vsetínskom zámku odo dnes navodí výstava s názvom Sklenené Vianoce, ktorá predstaví súčasné aj historické sklenené vianočné ozdoby a dekoratívne aj umelecké sklo. Výstava potrvá do 19. januára 2020.
6.12.2019
SNM – Prírodovedné múzeum vás pozýva na výstavu TRITRI - Tatry očami geológov, ktorá prostredníctvom fotografií prináša pohľad na prácu geológov snažiacich sa rôznymi výskumnými metódami dešifrovať a pochopiť zložitú geologickú históriu vytvárajúcu unikátny prírodný klenot.
5.12.2019
Chvíle pokoja a pohody zažijete v dňoch 7. a 8. decembra v súbore ľudových stavieb v Zubrniciach, najmladšom skanzene v Čechách. Od 9. do 16. hodiny si tu pripomeniete vianočné zvyky z prelomu 19. a 20. storočia.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ANDORRA a VATIKÁN:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:sobota 7. 12. 2019
sviatok:Ambróz
dnes:
sobota 7.12.
7 °C
zajtra:
nedeľa 8.12.
3 °C