www.infoglobe.sk » SR, Stará Turá: mestečko na moravsko-slovenskom pomedzí - VIDEO

SR, Stará Turá: mestečko na moravsko-slovenskom pomedzí - VIDEO

Publikované: 11.12.2022
V údolí medzi Malými a Bielymi Karpatmi pod vrcholom Veľká Javorina sa rozprestiera vyše 8 a pol tisícové mestečko Stará Turá. Verejnosti je známe hlavne prítomnosťou podniku Chirana vyrábajúceho i predávajúceho zdravotnú techniku, pomôcky či špecializovaný materiál, avšak my naň nahliadneme z pohľadu kultúrnych i sakrálnych pamiatok zasadených do nádherného prostredia kopaničiarskeho kraja.

Prijmite teda pozvánku na prechádzku mestom Stará Turá. Začneme na železničnej stanici, kde vás očarí jej budova, ktorá je postavená z tehál zo staroturianskej tehelne. Prvý vlak prišiel do Starej Turej už v roku 1929 a od tých čias dodnes cestovný ruch neustal. V súčasnosti tu nájdete aj Železničné múzeum, ktoré sa zameriava najmä na históriu železnice Nové Mesto nad Váhom – Veselí nad  Moravou ponúkajúc množstvo vzácnych exponátov ojedinelých v rámci celého Slovenska.

Stará Turá - železničná stanica

Stará Turá - Evanjelický kostolStará Turá - podnik Chirana

Ďalšou nami odporúčanou zastávkou bude najstaršia zachovaná stavba v meste, a to Stará veža na mestskom cintoríne. Z dejín vieme, že bola postavená v 17. storočí ako prístavba kostola zasväteného sv. Jánovi Evangelistovi (1569), ktorý však v druhej polovici 18. storočia vyhorel. Miestni ju nazývajú Husitská, pretože tento kraj bol osídlený husitmi podieľajúcimi sa na výstavbe týchto dnes už len čiastočne zachovaných sakrálnych stavieb.

Stará Turá - Stará veža

Na cintoríne nájdete aj pamätníky predsedu spolku DETVAN Prof. Juraja Neráda či strojného inžiniera a generálneho riaditeľa bývalého podniku Presná mechanika (neskôr Chirana) Miroslava Neráda. V blízkosti je osadená aj busta gen. Augustína Malára, ktorý bol popravený nemeckými fašistami vo Flossenburgu, no detstvo prežil v Starej Turej.

Stará Turá - pamätník predsedu spolku DETVAN Prof. Juraja Neráda

Stará Turá -  busta gen. Augustína MaláraStará Turá - busta Prof. Jozefa Roháčka

Postupne sa presunieme do centra mesta, presnejšie na Námestie slobody, ktorému dominuje Dom kultúry Javorina. Jeho slávnostné otvorenie sa konalo v roku 1962, kedy sa však nazýval  - Dom odborov. Dnes v ňom sídli okrem iného aj Mestské múzeum. Námestie je skrášlené pamätníkom na slávu a krásu nášho života, ako aj na počesť skončenia II. svetovej vojny. Ďalším veľmi pekným architektonickým prvkom námestia je i fontána so sochou Strážkyne vôd – Vodulky. 

Stará Turá - Námestie slobody

Stará Turá - Námestie slobody (fontána) Stará Turá - pranier

V priľahlých uliciach natrafíte na množstvo zaujímavých budov z histórie, medzi ktoré patrí aj Domov bielych hláv. Budova bola postavená v rokoch 1932 – 1933 ľuďom v starobe. Nádherná je aj stavba bývalej meštianskej školy postavenej v historizujúcom slohu v rokoch 1921 – 1922. Pomenovanie dostala po prvom československom prezidentovi Masarykovi a svojho času bola najväčšou školskou budovou na Slovensku postavenou po 1. svetovej vojne. Dnes tu pôsobí Základná umelecká škola.

Stará Turá - bývalá Rímskokatolícka škola

Stará Turá - bývala Meštianska školaStará Turá - bývala Evanjelická škola

Na ulici SNP, pri miestnom potoku, je k videniu busta Prof. Jozefa Roháčka, staroturianskeho rodáka, teológa a prekladateľa Biblie do slovenčiny. Jeho preklad vyšiel v roku 1936. Určite nevynechajte ani návštevu Rímskokatolíckeho kostola Nanebovzatia Panny Márie z roku 1748. Jedná sa o barokový jednoloďový skvost s 30 metrov vysokou vežou ukončenou barokovou medenou kupolou s dvojramenným krížom. Hlavný oltár tvorí štuková stĺpová architektúra s baldachýnom a rokokovým ornamentom. 

Stará Turá - Pomník padlým a Rímskokatolícky kostol

Stará Turá - Rímskokatolícky kostolStará Turá - Rímskokatolícky kostol a Pomník oslobodenia

V areáli kostola sa nachádzajú pieskovcové sochy svätcov a pred chrámom je zas umiestnený kamenný obelisk známy tiež ako Pranier. Nechýba tu ani Pomník padlých v 1. sv. vojne. Na dome č. 72 na ulici SNP je osadená pamätná tabuľa na Staroturský úverný spolok založený v roku 1902.

Stará Turá - Dom č. 72

Stará Turá - Dom kultúryStará Turá - Domov bielych hláv

Za zmienku stojí aj bývalá rímskokatolícka škola pri kostole postavená v roku 1861 či bývalá evanjelická škola nachádzajúca sa na Hurbanovej ulici vedľa evanjelickej fary. Škola bola zrušená v roku 1923 a v súčasnosti je v nej Pamätná izba spisovateľky a charitatívnej aktivistky Kristíny Royovej, kde sú vystavené rukopisy, prvé vydania či preklady autorkiných knižiek vrátane prvého čínskeho prekladu Bez Boha na svete. Okrem toho tu možno vidieť autorkine osobné veci a rodinné pamiatky Royovcov.

Stará Turá - Pamätná izba Kristíny Royovej

Stará Turá - Pamätná tabuľaStará Turá - Socha panny Márie

Medzi ďalšiu pozoruhodnú stavbu patrí Tolerančný evanjelicky kostol z roku 1784, ktorý v sebe snúbi klasicistický štýl s prvkami baroka. Pôvodne bol bez veže, no v roku 1798 bola pristavaná. Nadstavbu urobili v roku 1897. Zaujímavá je i Kalvária na rímskokatolíckom cintoríne v mestskej časti  „Nad humnami". Štrnásť zastavení Krížovej cesty lemuje cestu obklopenú alejou lipových stromov z roku 1898, ktorá vedie k dominante a národnej kultúrnej pamiatke - Kaplnke sv. Kríža. Jedná sa o jednoloďovú neogotickú stavbu s polkruhovým záverom, v priečelí ktorej sa nachádza veža s ihlancovou strechou a dvojkrížom. Za kaplnkou je umiestnená jaskynka so sochou Panny Márie. 

Stará Turá - Tolerančný evanjelický kostol

Stará Turá - Kalvária s Krížovou cestou Stará Turá - Kaplnka sv. Kríža

Stará Turá mimo pamätihodností ponúka návštevníkom aj veľa obchodov, reštaurácií, kaviarní či cezročných podujatí. Jedným z najvýznamnejších je každoročne sa konajúci remeselnícky trh s názvom – Remeslá našich predkov, Staroturiansky jarmok.

  Stará Turá

Stará Turá - jaskynka Stará Turá - Kopaničiarsky región

Okolie Starej Turej ponúka možnosti pre aktívne využitie voľného času. Môžete navštíviť vodné nádrže Dubník I. a Dubník II., alebo sa vydať po turistických a cykloturistických trasách. Jednoducho tunajší kopaničiarsky región je previazaný tradíciami svojich predkov v spojení jedinečnej prírodnej scenérie. Preto sa nechajte očariť mestečkom na moravsko-slovenskom pomedzí.

 

GPS: 48°46'46.5"N 17°41'38.8"E

Text, foto a video: Pavol Jemala, Slovensko zdola

Hudba: Pixabay.com; Minimal Tech Ambient Main - 9899



Diskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

SR, Čachtické Karpaty: výstup na Malý a Veľký Plešivec - VIDEO
Publikované: 6.7.2023
Dnes sa vydáme objavovať krásu Čachtických Karpát, ktoré sú jedným zo štyroch podcelkov Malých Karpát. Naším cieľom bude výstup na Veľký Plešivec, ktorý obklopuje rovnomenná prírodná rezervácia významná nielen z estetického, ale aj prírodného hľadiska.

SR, Myjava: centrum kopaničiarskeho regiónu – VIDEO
Publikované: 28.8.2022
Vydajte sa spolu s nami do jedného hrdého slovenského mesta, ktoré si ctí a chráni tradície, udržiava folklór svojich predkov a pozýva návštevníkov do prekrásnej prírody kopaničiarskeho kraja. Spoznajte Myjavu, mesto reprezentujúce rázovitú oblasť, ležiacu medzi Záhorím na jednej strane a Považím na strane druhej, tvoriac pomedzie medzi Slovenskom a Moravou.

SR, Brezová pod Bradlom – mesto národnej hrdosti - VIDEO
Publikované: 28.2.2017
Trenčiansky kraj ponúka mnoho pamätihodností v objatí prírody. Jedným z takýchto spojení je aj približne 5-tisícové mesto Brezová pod Bradlom, ktoré sa rozprestiera na úpätí Malých Karpát. Nad mestom sa týči vrch Bradlo, na ktorom sa nachádza pietne miesto významného rodáka z neďalekých Košarísk – Milana Rastislava Štefánika.

SR, Brezová pod Bradlom: Mohyla generála M. R. Štefánika na Bradle I.
Publikované: 4.10.2012
Mohyla generála Milana Rastislava Štefánika na Bradle patrí k najvýznamnejším národným kultúrnym pamiatkam Slovenska.

SR, Brezová pod Bradlom: Mohyla generála M. R. Štefánika na Bradle II.
Publikované: 11.10.2012
Dnes spoločne navštívime jednu z najvýznamnejších národných kultúrnych pamiatok Slovenska - majestátnu Mohylu generála Milana Rastislava Štefánika na Bradle. Kto to bol Milan Rastislav Štefánik a prečo sa mu dostalo toľko uznania aj po smrti, ste si mohli prečítať v predchádzajúcej časti. Dnes sa spoločne vyberieme na malý výlet k jeho mohyle.

SR, Lakšárska Nová Ves: obec uprostred Záhorskej nížiny - VIDEO
Publikované: 11.10.2021
Naším dnešným tipom na výlet bude Lakšárska Nová Ves, obec nachádzajúca sa v juhozápadnej časti Slovenska, uprostred Záhorskej nížiny, v povodí rieky Morava. Od okresného mesta Senica je vzdialená 17 km a tvorená je dvomi katastrálnymi územiami, a to Lakšárska Nová Ves a Mikulášov. Susedí so Šaštínom-Stráže, Borským Mikulášom či vojenským obvodom Záhorie.

SR, región Záhorie: Adamovské jazerá – obľúbená oblasť chatárov a oáza pre tisícky vodných vtákov
Publikované: 19.6.2014
Krásne Adamovské jazerá, ktoré patria do katastrálneho územia mesta Gbely, húfne vyhľadávajú predovšetkým rekreanti a chatári. Oázu pokoja tu však našlo aj niekoľko tisíc vodných vtákov, ktorých môže trpezlivý návštevník pozorovať z prístreška drevenej rozhľadne.

SR, Záhorská Ves: návšteva najzápadnejšej obce - VIDEO
Publikované: 26.7.2021
Záhorská Ves je obec pri rieke Morava na okraji Borskej nížiny. Dostupná je romantickou cyklotrasou z bratislavského Devína. Pre športovo menej zdatných sa naskytá možnosť prepravy vlakom alebo priamym autobusovým spojom. A čo vás tu čaká? Krásna prírodná scenéria v povodí rieky Moravy, zaujímavosti hraničnej línie, monumentálny starý cukrovar i pôvabné sakrálne pamiatky, a to všetko len 40 km od hlavného mesta.

SR, Čachtice – hrad opradený tajomstvom - VIDEO
Publikované: 7.4.2015
Slovensko je krajinou bohatou na hrady, zámky a kaštiele, ktoré by sme mohli počítať v stovkách. Na voľné dni sme si naplánovali viaceré výlety, z ktorých nás jeden preniesol v čase, konkrétnejšie do stredoveku. Navštívili sme totiž tajomný Čachtický hrad.


Súvisiaca fotogaléria

SR, Veľké a Malé Leváre – záhorské krásky
Na západnej strane Záhorskej nížiny sa rozprestierajú dve malebné dedinky, ktoré ponúkajú hneď ni...

Záhorie: Sahara Slovakia
Jedným z obľúbených pravidelných letných podujatí je rozhodne Sahara. Ak sa zaujímate o vojenskú ...

SR, Záhorie: Adamovské jazerá a unikátny kostolík
Dnešnou fotogalériou sa presunieme do západoslovenského regiónu Záhorie, ktorý zo severozápadu oh...


Súvisiace video

SR, Stará Turá – mestečko na moravsko-slovenskom pomedzí
V údolí medzi Malými a Bielymi Karpatmi pod vrcholom Veľká Javorina sa rozprestiera vyše 8 a pol ...

SR: Myjava - centrum kopaničiarskeho regiónu
Vydajte sa na potulku po meste, ktoré si ctí a chráni tradície, udržiava folklór svojich predkov ...

SR: Čáry – kráska Záhorskej nížiny
V údolí rieky Myjava približne 22 km od okresného mesta Senica sa rozprestiera dedinka Čáry, ktor...

SR, Brezová pod Bradlom – mesto osobností
Svojrázne územie kopaníc sa stalo domovom národného povedomia, aspoň tak sme vnímali návštevu mes...

SR, Čachtice – tajomný hrad
Nad obcou Čachtice sa nachádza zrúcanina tajomného Čachtického hradu. Jeho úlohou v minulosti bol...


Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Jarné potulky prírodou

25. 4. – 30. 6. 2024
1. cena:
Fotokniha a turistická mapa od vydavateľstva CBS
2. cena:
Trilógia Turistické Slovensko od vydavateľstva Dajama
3. cena:
Darčeková kazeta s produktami Vincentka
1. cena redakcie:
Poukážka na nákup v e-shope Viatrek v hodnote 50€
2. cena redakcie:
Šperk od Zlatníctva MILI (OC DUBRAWA)
3. cena redakcie:
Cestovateľský balíček od portálu infoglobe

Aktuality:

9.4.2024
Krásy Slovenska, Trenčín región a KST Dubnica nad Váhom vás pozývajú na 59. stretnutie čitateľov časopisu Krásy Slovenska, ktoré sa uskutoční tradične poslednú májovú sobotu, tentokrát na Vršatských bradlách.
9.4.2024
Objavte najkrajšie turistické miesta s trilógiou kníh Turistické Slovensko. Trojica knižných sprievodcov pozýva spoznávať prírodné zákutia, krásne scenérie, výhľady a inšpiruje pri plánovaní výletov. Vydanie unikátnej trilógie môžete teraz podporiť priamo na StartLabe.
20.3.2024
Druhé tohtoročné číslo časopisu Krásy Slovenska prináša zaujímavý rozhovor s dobrovoľným horským záchranárom, horským sprievodcom a tatranským nosičom Štefanom Bačkorom, predstaví príťažlivosť Kysuckých bradiel a ponúkne aj cykloturistiku krížom-krážom Malými Karpatami.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:nedeľa 28. 4. 2024
sviatok:Jarmila
dnes:
nedeľa 28.4.
11 °C
zajtra:
pondelok 29.4.
14 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X