www.infoglobe.sk » SR, región Záhorie: Adamovské jazerá – obľúbená oblasť chatárov a oáza pre tisícky vodných vtákov

SR, región Záhorie: Adamovské jazerá – obľúbená oblasť chatárov a oáza pre tisícky vodných vtákov

Publikované: 19.6.2014
Krásne Adamovské jazerá, ktoré patria do katastrálneho územia mesta Gbely, húfne vyhľadávajú predovšetkým rekreanti a chatári. Oázu pokoja tu však našlo aj niekoľko tisíc vodných vtákov, ktorých môže trpezlivý návštevník pozorovať z prístreška drevenej rozhľadne.

Adamovské jazerá, ktoré sú zaradené do chráneného vtáčieho území, sa nachádzajú pri Adamove, mestskej časti mesta Gbely. Ľahko sa sem dostanete, ak odbočíte zo štátnej cesty Kúty - Holíč, alebo budete sledovať červenú cyklistickú magistrálu vedúcu po hrádzi rieky Moravy. Rozprestierajú sa na 85. riečnom kilometri rieky Moravy, od ktorej treba prejsť ešte niekoľko sto metrov.

Adamovské jazerá - Väčšie severnejšie štrkovisko

Dve štrkoviská, dva svety

Človek a vodné vtáctvo tu žijú na pomerne malej ploche v peknej symbióze. A to aj napriek tomu, že na jednom z dvoch Adamovských jazier, ktoré vznikli činnosťou človeka pri ťažbe štrkových nánosov rieky Moravy, sa štrk ťaží ešte aj dnes. Väčšie severnejšie štrkovisko  s obľubou vyhľadávajú predovšetkým rybári a rekreanti, no a to menšie južnejšie sa stalo útočiskom pre viac ako 80 druhov vtákov. Aj preto je jeho rekreačné a rybolovné využitie sezónne veľmi prísne obmedzené. Južné jazero spolu s trinástimi menšími ostrovčekmi poskytuje ideálne podmienky na hniezdenie. V súčasnosti patria Adamovské jazerá k ornitologicky najvýznamnejším lokalitám nielen na Záhorí, ale v rámci celého Slovenska. Nachádza sa tu najvýznamnejšie slovenské hniezdisko husi divej, žije tu najväčšia kolónia čajok chichotavých na Záhorí, a celá táto lokalita je dôležitou migračnou zastávkou mnohých sťahovavých druhov.

Adamovské jazerá – menšie južnejšie štrkoviskoAdamovské jazerá – menšie južnejšie štrkovisko

Drevená vtáčia rozhľadňa

Adamovská vtáčí hledzírňaV roku 2009 postavilo mesto Gbely aj za pomoci príspevku z eurofondov 8 metrov vysokú drevenú rozhľadňu, ktorej domáci hovoria ávéháčka, čiže „Adamovská
vtáčí hledzírňa“. Nájdete ju na začiatku cestičky oddeľujúcej obe jazerá. Ešte predtým ako zdoláte 26 schodov, určite si prečítajte informačnú tabuľu. Tá stojí podobne ako lavičky so stolom dole pod vyhliadkou. Pekný kruhový výhľad na krajinu si z adamovskej rozhľadne isto vychutnáte v každom ročnom období. No najrušnejšie a najkrajšie je tu práve v čase ťahu divokých husí, ktoré tu mávajú dôležitú pravidelnú zastávku vo svojom putovaní. To znamená niekedy v období od februára do júla, ako sme sa dočítali z informačnej tabule.

Adamovské jazerá  

Slnko, voda, šantenie

Pre milovníkov slnenia, kúpania a vodných športov sú tu pripravené upravené pláže, sociálne zariadenia, zopár stromov a kríkov, aby sa v horúcich letných dňoch mohli aspoň počas najostrejšieho slnka skryť niekam do tieňa. Samozrejmosťou sú aj parkovacie plochy a viaceré možnosti občerstvenia.

Adamovské jazerá

Zaujímavosti v okolí

Pokiaľ by ste si návštevu jazier chceli spojiť aj s nejakým výletom, za návštevu rozhodne stojí veterný mlyn nad neďalekým mestom Holíč, či Kostol sv. Margity Antiochijskej stojaci v poli medzi Kopčanmi a riekou Morava. Pravdepodobne ide o najstarší kostol na Slovensku, ktorý sa dokonca uchádza o zápis do Zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO, no o ňom si bližšie porozprávame až niekedy nabudúce.

Kostol sv. Margity Achtiochijskej

Text a foto: O. MaňákováDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

SR, Trnava – slovenský Malý Rím
Publikované: 3.4.2014
Mesto Trnava rozkladajúce sa v centrálnej časti Trnavskej pahorkatiny je jedným z historicky najzaujímavejších miest Slovenska. Preto neváhajte a vydajte sa spolu s nami na spoznávanie mesta, kde sa od pradávna križovali obchodné cesty, striedali panovníci a vznikali dychvyrážajúce sakrálne stavby.

SR, Záhorská Ves: návšteva najzápadnejšej obce - VIDEO
Publikované: 26.7.2021
Záhorská Ves je obec pri rieke Morava na okraji Borskej nížiny. Dostupná je romantickou cyklotrasou z bratislavského Devína. Pre športovo menej zdatných sa naskytá možnosť prepravy vlakom alebo priamym autobusovým spojom. A čo vás tu čaká? Krásna prírodná scenéria v povodí rieky Moravy, zaujímavosti hraničnej línie, monumentálny starý cukrovar i pôvabné sakrálne pamiatky, a to všetko len 40 km od hlavného mesta.

SR, Čáry: malebná záhorská dedinka - VIDEO
Publikované: 31.5.2021
Za krásami sakrálnych pamiatok sa vydáme aj dnes. Tentoraz navštívime obec Čáry rozprestierajúcu sa v severnej časti Záhorskej nížiny. Nachádza sa v údolí rieky Myjava približne 22 km od okresného mesta Senica. Susedí s významným pútnickým mestečkom Šaštín-Stráže či obcou Gbely preslávenou náleziskami ropy.

SR, Trnavský kraj – región vinárstva, histórie a umenia III. (1)
Publikované: 27.5.2020
Minulý týždeň sme spoznávali Trnavský kraj z výšky, tiež sme vás pozvali do prírody a navštívili stredovekú zrúcaninu. Dnes vás pozveme na prechádzku výnimočnými stavbami a mestami, ktoré ukrývajú nejeden skvost.

SR, Trnavský kraj – región vinárstva, histórie a umenia II.
Publikované: 20.5.2020
Po minulotýždňovej návšteve krajského mesta Trnava sa dnes vydáme spoznávať okolie malebného regiónu. Navštívime prírodné miesta v podobe chránených oblastí, rezervácií i areálov, stredovekých klenotov a nevynecháme ani pohľady z výšky na tento nádherný kus Slovenska.

SR, Petrova Ves: obec s unikátnym kostolom i rybníkom - VIDEO
Publikované: 2.8.2021
Pozývame vás na výlet do dedinky Petrova Ves (okres Skalica), ktorá sa rozprestiera síce vo výškovo neveľkej, ale o to malebnejšej Chvojnickej pahorkatine. Jej okolitými susedmi sú Gbely, Šaštín-Stráže, Letničie, Unín, Radimov a Holíč. Územie obce je z väčšej miery odlesnené a intenzívne poľnohospodársky využívané. Najstaršia písomná zmienka o obci pochádza z roku 1392.

SR, Jablonica – turistická vychádzka
Publikované: 28.12.2016
Naše túlavé topánky nás dnes zavedú k úpätiu Malých Karpát presnejšie k obci Jablonica. Tentoraz sme za dopravný prostriedok zvolili vlak, vlastné nohy a regionálnu autobusovú linku. Čo všetko nás na tomto výlete postretlo, aj čo sme videli, sa postupne dozviete v nasledujúcich riadkoch.

SR, Cerová – hrad Korlátka
Publikované: 4.1.2017
Minulý týždeň sme vyrazili z obce Jablonica cez lokalitu Dúbrava, Lipový vrch až do miestnej časti Cerová – Rozbehy. Tu sme navštívili nevysokú, no čarokrásnu rozhľadňu a zakrátko na to sa vydali do stredoveku, presnejšie povedané k hradu Korlátka.

SR, Záhorie: Kunovská priehrada – letná pohoda
Publikované: 16.8.2012
Po niekoľkých týždňoch, strávených viac menej doma pred televízorom, nakoľko som si počas bláznivej jazdy na motokárach dolámala rebrá, som sa už nemohla dočkať ďalšieho výletu. Na dlhé túry si moje telo ešte netrúfalo, a tak sme sa rozhodli, že sa vyberieme niekam k vode.

SR, Skalica – mesto na hraniciach s Českou republikou
Publikované: 1.8.2013
Starobylé mesto Skalica ukrýva mnoho pozoruhodných pamiatok, ale aj jednu preslávenú gastronomickú špecialitu – dutý koláč Skalický trdelník, ktorý v roku 2007 získal ako prvý slovenský potravinársky výrobok ochrannú známku Európskej únie.

SR, región Záhorie - Kostol sv. Margity Antiochijskej
Publikované: 29.6.2014
Čím ďalším si nás získal západoslovenský región Záhorie? Kde leží jediná dodnes zachovaná sakrálna stavba z čias Veľkej Moravy a ktorá to vlastne je? Odpovede na tieto, ale aj mnohé iné otázky sa dozviete v dnešnom článku.

SR, Holíč – unikátny veterný mlyn
Publikované: 6.8.2015
Dnes sa presunieme do regiónu Záhorie, kde navštívime mesto Holíč, ktoré sa hrdí unikátnym barokovo-klasicistickým zámkom, tzv. Holíčskymi megalitmi a v neposlednom rade veterným mlynom, ktorého návšteva bude naším cieľom.

SR, Skalica: Baťov kanál
Publikované: 13.12.2012
Podmanivé mestečko Skalica ležiace na juhozápadnom cípe Slovenska je známe svojimi historickými pamiatkami, tradíciou vinohradníctva, ako i miestnou špecialitou – Skalickým trdelníkom. Okrem spomenutých lákadiel typických pre túto oblasť a krás okolitej prírody Chvojnickej pahorkatiny, môže táto lokalita návštevníkom ponúknuť aj ďalšiu nevšednú turistickú atrakciu – Baťov kanál.

SR: Smolenice – malebná obec s rozprávkovým zámkom
Publikované: 10.5.2012
Pokiaľ žijete na západnom Slovensku, alebo sa sem len chystáte na pár dní za rodinou či známymi, máme pre vás ďalší tip, kde môžete stráviť príjemný jarný deň.

SR: Smolenice - Smolenický zámok a krásy okolia
Publikované: 17.5.2012
Rozprávkovo krásny Smolenický zámok dnes slúži ako kongresové centrum Slovenskej akadémie vied, a tak si mnohí ľudia myslia, že je pre verejnosť uzavretý. Nie je tomu celkom tak.


Súvisiaca fotogaléria

SR, Veľké a Malé Leváre – záhorské krásky
Na západnej strane Záhorskej nížiny sa rozprestierajú dve malebné dedinky, ktoré ponúkajú hneď ni...

SR: Dedinky v okolí Malých Karpát
V okolí pohoria Malých Karpát sa rozprestierajú mnohé malebné dedinky. My dnes prostredníctvom fo...

Záhorie: Sahara Slovakia
Jedným z obľúbených pravidelných letných podujatí je rozhodne Sahara. Ak sa zaujímate o vojenskú ...

SR, ČR: Biele Karpaty a Veľký Lopeník
Na pomedzí Slovenskej a Českej republiky sa rozprestiera nádherné pohorie Bielych Karpát, ktoré p...

SR, Záhorie: Adamovské jazerá a unikátny kostolík
Dnešnou fotogalériou sa presunieme do západoslovenského regiónu Záhorie, ktorý zo severozápadu oh...

SR, Skalica - Výhľad z kostolnej veže
S výstavbou Farského kostola sv. Michala Archanjela, ktorý je dominantou centrálneho trojuholníko...

SR, Skalica – starobylé jadro mesta
Starobylé mesto Skalica ukrýva mnoho pozoruhodných pamiatok, ale aj jednu preslávenú gastronomick...

SR: Mesto Trnava
Trnava je jedným z historicky najzaujímavejších miest Slovenska. Rozkladá sa v centrálnej časti T...


Súvisiace video

SR, Petrova Ves – výlet za pamiatkami i oddychom
Preneste sa spolu s nami do dedinky Petrova Ves (okres Skalica), ktorá sa rozprestiera v malebnej...

SR, Záhorská Ves – výlet k hraniciam
Vydajte sa spolu s nami do najzápadnejšej obce Slovenska - Záhorskej Vsi, kde nájdete množstvo pa...

SR: Čáry – kráska Záhorskej nížiny
V údolí rieky Myjava približne 22 km od okresného mesta Senica sa rozprestiera dedinka Čáry, ktor...

SR, Ostrý Kameň – pôvabná zrúcanina
Neďaleko obce Buková v trnavskom okrese sa nachádza pôvabná zrúcanina hradu Ostrý Kameň, ktorý ke...

ČR, SR: Biele Karpaty - výlet na Veľký Lopeník
Vyhliadka na Veľkom Lopeníku (911 m n. m.), postavená z kombinácie materiálov kameň, betón a drev...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Jesenná atmosféra

31. 8. – 31. 10. 2021
1. cena:
Knižný sprievodca z vydavateľstva Dajama
2. cena:
Obrazová publikácia z vydavateľstva CBS + mapa
3. cena:
Festivalový balíček Infofest 2021
1. cena redakcie:
Krásny šperk od Zlatníctva MILI
2. cena redakcie:
Darčeková kazeta Vincentka + respirátory FFP2
3. cena redakcie:
Vstupenka na ONLINE cestovateľskú besedu od Cestovateľského kina

Aktuality:

15.9.2021
Zažite výnimočné podujatie, ktoré pozostáva z čítania kníh európskych autorov v podaní známych osobností na netradičných miestach i online – Noc literatúry 2021.
14.9.2021
Najväčší festival súčasného umenia na Slovensku – Biela noc sa tento rok uskutoční od 17. septembra do 3. októbra v Bratislave a od 9. do 24. októbra 2021 v Košiciach.
8.9.2021
Už 11. septembra 2021 budete mať možnosť zažiť tradície a zvyky na podujatí Slivková paráda v Španej Doline. Od 10-tej hodiny vás čaká nielen varenie slivkového lekváru tradičným spôsobom, ale aj ochutnávka špecialít zo sliviek.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

TOP 5 MIEST v Rakúsku:

Rakúsko

Prinášame vám mestské tipy na výlety, ktoré sa určite oplatí vidieť.

 

Viedeň

Salzburg: Javisko sveta

Národný park Vysoké Taury a mesto Kaprun

Parndorf – nákupné mestečko

Baden pri Viedni – kúpeľné mesto s noblesou

 

Pokiaľ hľadáte ešte viac cestovateľsky atraktívnych miest, tak sa inšpirujte TU.

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:sobota 18. 9. 2021
sviatok:Eugénia
dnes:
sobota 18.9.
18 °C
zajtra:
nedeľa 19.9.
17 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X