www.infoglobe.sk » Poľsko, soľná baňa vo Wieliczke V. – baňa ako centrum kultúry, športu i zdravia  

Poľsko, soľná baňa vo Wieliczke V. – baňa ako centrum kultúry, športu i zdravia

Publikované: 20.3.2019
Soľné podzemie vo Wieliczke chce priťahovať turistov v každom období, preto ani tu nezabúdajú na trendy, ktoré so sebou prináša moderná doba. Po ukončení prehliadky sa nemusíte ponáhľať na povrch, ale napríklad si môžete vychutnať nejakú tú dobrotu z typickej poľskej kuchyne.

Baníci trávili pod zemou prevažnú časť svojho života, preto sa po vyťažení soli snažili v týchto priestoroch vytvoriť niečo príjemné a pekné, čo by im zútulnilo život v podzemí. A tak aj táto baňa získala nový zmysel a stala sa atraktívnou pre turistov. Každým rokom pribúda v tejto lokalite niečo nové a zaujímavé na rozvoj turistického ruchu a prepojenie s najnovšími výdobytkami techniky a nárokmi spoločnosti. Časť trasy je napríklad prístupná i vozičkárom. Imobilní návštevníci tak môžu nazrieť do najzaujímavejších častí bane, medzi ktoré patrí kaplnka sv. Kingy, kaplnka sv. Kríža či komora Erazma Baracza.

soľná stena (Wieliczka)

V jednej zo záverečných miestností prehliadky sa dokonca môžete pripojiť na wifi. Je tu 5D kino, interaktívne obrazovky s informáciami a videami o histórii a fungovaní bane, či tematickými hrami.

Okrem klasickej turistickej či pútnickej prehliadky pripravujú pracovníci bane rôzne tematické okruhy určené najmä deťom. No ak ste náročnejší turisti obľubujúci adrenalín, je pre vás ako vyšitá Banícka cesta podzemím. Dostanete sa do iného dobrodružnejšieho priestoru mimo turistickej trasy, odetí v pracovnom odeve s prilbou a baterkou na hlave. Tu si na vlastnej koži vyskúšate, čo v skutočnosti znamená práca v bani.

permoník (Wieliczka)

Počas prehliadky nezabudnite zhlboka dýchať, baňa sa totiž používa aj ako rehabilitačné a wellness stredisko. Vďaka svojej klíme - vzduch je bohatý na chlorid sodný, vápnik a horčík, pomáha pri mnohých chorobách. Je prospešná pri liečbe ochorení dýchacích ciest, astmy, alergií, kožných problémoch, ale i srdcových ochoreniach. Na túto špeciálnu liečbu majú vyhradenú miestnosť, kde sa konajú osobité cvičenia. V roku 1997 bolo na treťom poschodí,  v komore Teodora Wessela pri soľnom jazierku v hĺbke 135m otvorené jediné poľské Podzemné rehabilitačné liečebné stredisko. Pod dohľadom zdravotníka sa o vás postarajú počas denných i nočných pobytov. Pri častom opakovaní zápalov dýchacích ciest lekári odporúčajú ísť dvakrát denne celý týždeň dýchať vzduch do tunajšej veže, ktorá má najväčšie zásoby soli. Jedna 15 minútová terapia sa vraj vyrovná účinku jedného dňa pri mori.

detail soľného lustra (Wieliczka)

Po skončení prehliadky môžete ostať v bani a pokojne si tak obzrieť aj menšie múzeum minerálov. Okrem múzea sa tu nachádza i miestnosť na bankety, plesy, veľtrhy, ale aj na športové aktivity akými sú tenis, volejbal či futbal. Ďalšia všestranná miestnosť vznikla v komore Varšava v 19. storočí po vyťažení 20 000 ton soli. Soľné reliéfy na jej stenách predstavujú obdobie moderny, zo stropu visia lustre a podlaha je z mahagónu. Využíva sa ku kultúrnym a športovým aktivitám.

komora Varšava (Wieliczka)

Po niekoľko hodinovej prehliadke sme neboli ani tak unavení, ako skôr hladní. Na škvŕkajúce žalúdky tu tiež nezabúdajú. Priamo v podzemí po skončení prehliadky sa môžete najesť v reštaurácii, ktorá je špecializovaná na domácu gastronómiu.

reštaurácia v podzemí, komora Witolda Budryka (Wieliczka)Jedinečnosť tejto reštaurácie v komore Witolda Budryka nespočíva len v hĺbke, v ktorej sa nachádza, ale je i miestom kde sa kedysi stravovali samotní baníci. Medzi ponúkané tradičné jedlá patrí polievka žurek, bigos, pirohy alebo plnené kapustové holúbky. Ak nie ste viazaní na skupinu, môžete si tu vychutnávať tieto špeciality až do záverečnej. Medzi zaujímavosti bane patrí aj taká samozrejmosť akou sú toalety, tie sú totiž najhlbšie položené na svete!

Poslednou zastávkou pred výstupom na povrch je komora Visla, ktorá vznikla až v rokoch 1959 – 1966 a je miestom kde sa sústreďujú turisti pred návštevou Múzea soľných baní alebo ako my, čakajúci v rade na prepravu výťahom späť na povrch. Štvorposchodový výťah s nosnosťou 36 osôb nás rýchlosťou 4 m/s vyviezol z hĺbky 135,6 m na povrch.  

priestor pre imobilných návštevníkov (Wieliczka)

A ak ste v podzemí zabudli na suveníry, nezúfajte. V takto turistami navštevovanom objekte nesmie chýbať pri východe obchodík so suvenírmi. Ak chcete sebe či známym priniesť nejakú pamiatku z prehliadky, na výber je tu toho dosť. Oslovia vás najmä výrobky zo soli. Nemusí to byť len jedlá soľ, ale i rôzne soli do kúpeľa, špeciálne soli s liečiacim účinkom a kozmetické prípravky. Špecialitou sú slané cukríky vyrábané v rôznych príchutiach.

východ z bane (Wieliczka)

Po úspešnom výstupe na povrch sa môžeme s Wieliczkou rozlúčiť typickým baníckym pozdravom Zdar Boh!

 

GPS: 49°58'59.0"N 20°03'19.4"E

Text a foto: Mgr. Anna Nociarová

Textová úprava: redakciaDiskusia k článku (0)

Názov: *
Obsah: *
Nick: *
E-mail:
Kontrolní číslo: *
* Povinná položka

Súvisiace články

Poľsko, soľná baňa vo Wieliczke IV. – kaplnky pod zemou
Publikované: 13.3.2019
V predošlých článkoch sme nahliadli do chodieb a komôr soľnej bane vo Wieliczke, pripomínajúc si tak jej bohatú banskú históriu. No baňa ukrýva aj svoju dušu v podobe kaplniek, ktoré baníci pravidelne navštevovali k modlitbe. Preto sa v nasledujúcich riadkoch vydáme na tieto miesta a absolvujeme špeciálny pútnický okruh baňou.

Poľsko: Unikátna soľná baňa Velička (Wieliczka)
Publikované: 19.12.2010
Svetoznáma stará soľná baňa vo Veličke (Wieliczka) patrí k najnavštevovanejším turistickým atrakciám v Poľsku. Leží len pár kilometrov južne od mesta Krakov, ktoré je hlavným mestom Malopoľského vojvodstva.

Poľsko, soľná baňa vo Wieliczke I. – história a súčasnosť
Publikované: 20.2.2019
Svetový unikát na juhu Poľska láka nahliadnuť do útrob zeme ročne vyše milióna turistov. Soľný svet, ktorý tu za stáročia vznikal vďaka ťažbe soli, nenechal ľahostajných ani nás. Preto sa vydajme odkrývať históriu i súčasnosť tohto výnimočného miesta v nasledujúcich riadkoch.

Poľsko, soľná baňa vo Wieliczke II. – prvá polovica cesty cez komory
Publikované: 27.2.2019
Zostúpte s nami do podzemných chodieb a komôr soľnej bane, kde môžete na vlastné oči vidieť priestory, v ktorých sa po stáročia ťažila soľ. Jedinečný priestor prekvapí najmä množstvom originálnych umeleckých diel. V nasledujúcich riadkoch sa vydáme obdivovať zaujímavosti pozdĺž prvej polovice prehliadkovej trasy.

Poľsko, soľná baňa vo Wieliczke III. – druhá polovica turistickej trasy podzemím
Publikované: 6.3.2019
Prvá polovica cesty podzemím nás očarila svojimi priestormi či legendou vytesanou v skale, avšak to nie je ani zďaleka všetko, čo baňa svojim návštevníkom ponúka. Preto poďte s nami zostúpiť ešte hlbšie, do jej chodieb a komôr, na miesta kde sa ligocú krištáľové lustre a slané banské jazierka.

Poľsko, Wieliczka – história nad zemou
Publikované: 13.2.2019
Keď sa povie Wieliczka, azda každého z nás napadne slávna soľná baňa na juhu Poľska. Toto rovnomenné mestečko ponúka turistom nielen krásu v svojom podzemí, ale oplatí sa preskúmať i to, čo ponúka nad zemou. Skôr ako nahliadneme do starodávnych hlbín, prejdeme sa pomedzi pamiatky v jej uliciach, ktoré pripomínajú bohatú históriu tohto baníckeho mesta.

Poľsko: Krakov – mesto kráľov a jedného draka
Publikované: 12.9.2011
Krakov – kedysi hlavné mesto Poľska, dnes jeden z najkrajších architektonických skvostov v Európe. Celé mesto dýcha stredovekom a tento dojem podčiarkuje aj nezvyčajné množstvo zelene, ktorá vo veľkých mestách zvykne chýbať. Krakov predstavuje dielo zručných remeselníkov, ktorí nenechávajú nikoho na pochybách, že boli majstrami vo svojom odbore.

Poľsko: Krakov, židovské mesto Kazimierz
Publikované: 15.12.2016
Krakov, to úžasné, charizmatické a historické mesto má pre návštevníkov toľko lákadiel, že vyraziť tam iba na víkend je jedným slovom škoda. Pokiaľ ste to ešte nepočuli – Krakov sa stáva hlavným mestom barovej zábavy. Reštaurácie, kluby, cukrárne, pijalnie wódky… jeden podnik vedľa druhého a všetky skvelé. A keď sa dostatočne občerstvíte, rozhliadnite sa po meste. Židovské mesto Kazimierz, stredoveké Stare Miasto, Rynek Główny, hrad Wawel a katedrála, najposvätnejšie poľské miesto. To všetko sa tu nachádza na pár kilometroch štvorcových, práve tak akurát poznateľných počas víkendu.

Krakov - mesto hovoriacich kameňov
Publikované: 28.7.2009
Univerzitné mesto Krakov je metropolou Malopoľského vojvodstva, v južnom Poľsku, s počtom obyvateľov necelých 800 000. Je nádherným historickým mestom priateľsky nakloneným k umelcom, s čulým kultúrnym životom a miestnymi ľuďmi, ktorí stále dodržiavajú staré zvyky a tradičné slávnosti.

Poľsko, Varšava – zabudnuté mesto
Publikované: 15.8.2016
Najväčšie a zároveň hlavné mesto Poľska – Varšavu – si asi len málokto predstaví ako zaujímavé miesto, do ktorého by si chcel urobiť výlet. Najskôr sme sa aj my skepticky rozhodovali, predsa len cesta vlakom trvá z Prahy približne 8 hodín (za pomerne značný príplatok sa dá kúpiť lôžko a cestovať v noci) a letenka zas stojí cca 3000 Kč. Nakoniec sme si zvolili najlacnejší variant – cestu vlakom cez deň (spiatočný lístok stál cca 1400 Kč).


Súvisiaca fotogaléria

Poľsko, Krakov a Wieliczka očami fotografa
Dnes sa pozrieme do hlavného mesta Malopoľského vojvodstva, ktoré sa považuje za jedno z najkrajš...

Poľsko, Wieliczka – kráľovstvo soli
Na juhu Poľska sa rozprestiera malebné mestečko Wieliczka, ktoré ponúka turistom mnoho krásnych p...

Poľsko: Velička (Wieliczka) – soľná baňa
Svetoznáma stará soľná baňa vo Veličke (Wieliczka) patrí k najnavštevovanejším turistickým atrakc...

Krakov - jedno z najkrajších miest Európy
Krakov (Kraków), hlavné mesto Malopoľského vojvodstva, je rozhodne mestom, ktoré stojí za návštev...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Jeseň na bicykli

27. 8. – 31. 10. 2020
1. cena:
Dve vstupenky do expozície Nestville Distillery
2. cena:
Kniha Okolo Slovenska na bicykli od rodinného vydavateľstva Dajama
3. cena:
Kniha Čarovný Liptov od vydavateľstva CBS
1. cena redakcie:
Štartovací balíček do súťaže Všetci na bajk 2021
2. cena redakcie:
Nové vydanie ORAVA – Panoráma ľudovej piesňovej a hudobnej kultúry (október 2020)
3. cena redakcie:
Kniha Moje najkrajšie cesty za spoznaním sveta od Marcela Králika

Aktuality:

24.9.2020
• 2 500 kilometrov českou a slovenskou prírodou.
• Peši, na bicykli, na lodi, na lyžiach aj na koni.
• Jednodenné výlety rôznej náročnosti.
• Príroda národných parkov a chránených oblastí.
• Profesionálne a panoramatické fotografie.
23.9.2020
Svetový deň cestovného ruchu sa každoročne slávi 27. septembra a jeho cieľom je zvyšovať povedomie v rámci medzinárodného spoločenstva o význame cestovného ruchu, jeho sociálnych, kultúrnych, environmentálnych aj ekonomických hodnotách a prínose k dosiahnutiu cieľov udržateľného rozvoja.
21.9.2020
Medzinárodný deň architektúry ponúkne cez tri stovky akcií v rôznych mestách v Čechách a tiež na Slovensku. V týždni od 1. do 7. októbra vás pozýva na miesta verejnosti bežne neprístupné. Hlavná téma tohtoročného ročníku je UDRŽATEĽNOSŤ a podtéma Sociálny aspekt.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - NEPÁL:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:štvrtok 24. 9. 2020
sviatok:Ľuboš, Ľubor
dnes:
štvrtok 24.9.
23 °C
zajtra:
piatok 25.9.
17 °C