www.infoglobe.sk » Krakov - mesto hovoriacich kameňov

Krakov - mesto hovoriacich kameňov

Publikované: 28.7.2009
Univerzitné mesto Krakov je metropolou Malopoľského vojvodstva, v južnom Poľsku, s počtom obyvateľov necelých 800 000. Je nádherným historickým mestom priateľsky nakloneným k umelcom, s čulým kultúrnym životom a miestnymi ľuďmi, ktorí stále dodržiavajú staré zvyky a tradičné slávnosti.

Krakov, zapísaný v roku 1978 na zoznam svetového kultúrneho dedičstva UNESCO, je považovaný nie len za „mesto hovoriacich kameňov“, ale taktiež za mesto legiend. Ešte dnes sa tu nachádza cez 100 kostolov a kláštorov a návštevník tu môže stretnúť mníšky krásne ako madona či mladých mužov modliacich sa pred pomníkom sv. Stanislava. Už okolo roku 900 bol Krakov veľmi rušným obchodným miestom. Roku 965 získal oficiálny štatút mesta, v roku 1000 sa stal sídlom biskupstva a o 38 rokov neskôr hlavným mestom ríše, ktorú ovládal kráľovský rod Piastovcov. Na vrchu Wawel, jednej z niekoľkých strmých vápencových skál týčiacich sa nad riekou Vislou, založili príslušníci tohto slávneho rodu hrad, kde sa od roku 1320 až do 18. storočia korunovali a pochovávali poľskí panovníci.

Hrad Wawel

Piastovci Krakov neopustili ani potom, čo mesto v roku 1241 Tatári takmer zrovnali so zemou. Predovšetkým za vlády piastovského kniežaťa a neskôr aj kráľa Boleslava V. a jeho nasledovníka Kazimíra III. Krakov opäť zažíval rozkvet. Mesto prechádzalo novou výstavbou, na šachovnicovom pôdoryse na ploche s rozmermi 200x200 m vyrástlo trhovisko Rynek. Roku 1364 bola v Krakove založená prvá poľská univerzita, kde nejaký čas vyučoval aj Mikuláš Koperník. V 14. storočí sa mesto pripojilo k hanze. Ako prekladisko látok bol Krakov natoľko žiadaný, že sa jeho gotické výrobne a sklady súkna stali akýmisi katedrálami obchodu. S veľkým zmyslom pre súmernosť boli plánované aj ulice, ktoré dnes návštevníkov ohromujú svojimi elegantnými domami a jednotnosťou svojho štýlu. Veľa peňazí sa tu investovalo do vybavenia kostolov. V meste sa nachádza najväčší gotický oltár Európy s rozmermi 11x13 m a s 200 pozlátenými postavami z lipového dreva. Dvorskú nádheru potom vytvorili taliansky stavitelia a maliari, ktorí premenili Krakov na renesančný skvost.

Historické námestie

V roku 1596 zvolil kráľ Žigmund III. novou metropolou Varšavu. Krakov však zostal aj naďalej kultúrnou metropolou krajiny. Značný podiel na kultúrnom rozmachu mali aj Židia, ktorí tu boli od stredoveku ochotne prijímaní a na konci 15. storočia sa usídlili vo vlastnej štvrti Kazimierz. Práve tu svojho času prebývala najväčšia židovská obec v Európe, a to až do doby, kým nacisti deportovali 65 000 Židov do blízkeho koncentračného tábora Osvienčim. Len váhavo sa po rokoch útlaku a bezprávia vracala židovská kultúra späť a štvrť Kazimierz, v ktorej režisér Steven Spielberg točil film Schindlerov zoznam, je dnes opäť mestskou časťou, odkiaľ každý večer zaznieva hudba klezmer.

Sochy svätých

Ten, kto si chce Krakov prehliadnuť naozaj dôkladne, sa môže zastaviť na niektorom významnom mieste a oddávať sa svojim myšlienkam, možná potom bude nasledovať aj starú kráľovskú cestu, ktorá vedie od Floriánskej brány Floriánskou ulicou s vybranými obchodmi s módou a striebrom a s mnohými cukrárňami na Rynek Glowny s pouličnými kaviarňami. Na schodoch pomníku národného spisovateľa Adama Mickiewicza posedáva mládež a pred ním sa to hemží ľuďmi na kvetinovom trhu, zatiaľ čo tu vyhrávajú muzikanti v pestrých krojoch. Ulicou Grodzka sa potom dostanete hore k Wawelu, ktorý sa spoločne so zámkom, dómom a vedľajšími budovami zdvíha nad strechami mesta. Návštevník sa v Krakove skoro nikdy necíti unavený. Príčinou je asi istá povznesená nálada, ktorá je zapríčinená buď blízkosťou Vysokých Tatier alebo ľuďmi, ktorí sú považovaní za južanov strednej Európy. Okrem toho 50 000 tisíc študentov popoháňa staré mesto do klusu. Všade na uliciach hrá hudba a mímovia okúzľujú bizarnými tvárami. Večer sa potom ľudia ponoria do mnohých klenutých pivničiek, v ktorých znie jazz, hraje sa kabaret alebo sa len tak klábosí.

 

Text: Denisa Arvajová

Foto: Olga Kubáčková

Diskusia k článku (0)


Súvisiace články

Poľsko: Unikátna soľná baňa Velička (Wieliczka)
Publikované: 19.12.2010
Svetoznáma stará soľná baňa vo Veličke (Wieliczka) patrí k najnavštevovanejším turistickým atrakciám v Poľsku. Leží len pár kilometrov južne od mesta Krakov, ktoré je hlavným mestom Malopoľského vojvodstva.

Poľsko: Krakov – mesto kráľov a jedného draka
Publikované: 12.9.2011
Krakov – kedysi hlavné mesto Poľska, dnes jeden z najkrajších architektonických skvostov v Európe. Celé mesto dýcha stredovekom a tento dojem podčiarkuje aj nezvyčajné množstvo zelene, ktorá vo veľkých mestách zvykne chýbať. Krakov predstavuje dielo zručných remeselníkov, ktorí nenechávajú nikoho na pochybách, že boli majstrami vo svojom odbore.

Poľsko, soľná baňa vo Wieliczke IV. – kaplnky pod zemou
Publikované: 13.3.2019
V predošlých článkoch sme nahliadli do chodieb a komôr soľnej bane vo Wieliczke, pripomínajúc si tak jej bohatú banskú históriu. No baňa ukrýva aj svoju dušu v podobe kaplniek, ktoré baníci pravidelne navštevovali k modlitbe. Preto sa v nasledujúcich riadkoch vydáme na tieto miesta a absolvujeme špeciálny pútnický okruh baňou.

Poľsko, soľná baňa vo Wieliczke V. – baňa ako centrum kultúry, športu i zdravia  
Publikované: 20.3.2019
Soľné podzemie vo Wieliczke chce priťahovať turistov v každom období, preto ani tu nezabúdajú na trendy, ktoré so sebou prináša moderná doba. Po ukončení prehliadky sa nemusíte ponáhľať na povrch, ale napríklad si môžete vychutnať nejakú tú dobrotu z typickej poľskej kuchyne.


Súvisiaca fotogaléria

Poľsko, Krakov a Wieliczka očami fotografa
Dnes sa pozrieme do hlavného mesta Malopoľského vojvodstva, ktoré sa považuje za jedno z najkrajš...

Poľsko, Wieliczka – kráľovstvo soli
Na juhu Poľska sa rozprestiera malebné mestečko Wieliczka, ktoré ponúka turistom mnoho krásnych p...

Poľsko: Velička (Wieliczka) – soľná baňa
Svetoznáma stará soľná baňa vo Veličke (Wieliczka) patrí k najnavštevovanejším turistickým atrakc...

Krakov - jedno z najkrajších miest Európy
Krakov (Kraków), hlavné mesto Malopoľského vojvodstva, je rozhodne mestom, ktoré stojí za návštev...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zostaňme doma

1. 7. – 31. 8. 2020
1. cena:
Voucher na službu SledovanieTV.sk
2. cena:
Kniha Čarovné Slovensko 2 od vydavateľstva CBS
3. cena:
Kniha Čarovné Tatry a Zamagurie od vydavateľstva CBS
1. cena redakcie:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino + cestovateľský balíček od festivalu Infofest
2. cena redakcie:
Krásny šperk s polodrahokamom od Zlatníctva MILI
3. cena redakcie:
Tatranský balíček od vydavateľstva Tatrica.sk

Aktuality:

10.7.2020
Nové návštevnícke centrum sprostredkuje pohľad na výsledky archeologických prieskumov a nálezov v oblasti zaniknutej obce Mušov, ktorá ustúpila vodnej nádrži Nové Mlýny v Juhomoravskom kraji.
8.7.2020
Fond na podporu umenia rozhodol o víťazovi v poradí 3. ročníka projektu slovenského Mesta kultúry. Budúci rok sa popýši týmto titulom mesto Stará Ľubovňa, ktoré je kultúrnym uzlom v danom regióne.
5.7.2020
Rekonštrukcia štátneho zámku Slatiňany prináša takmer po troch rokoch svojim návštevníkom bezbariérové návštevnícke centrum, unikátne detské hospodárstvo a revitalizovaný zámocký park. Obnovou prešli aj interiéry, z ktorých niektoré budú slúžiť na nové účely.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - MAURÍCIUS:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 10. 7. 2020
sviatok:Amália
dnes:
piatok 10.7.
33 °C
zajtra:
sobota 11.7.
16 °C