www.infoglobe.sk » Izrael, pevnosť Masada – symbol odhodlania a slobody

Izrael, pevnosť Masada – symbol odhodlania a slobody

Publikované: 20.1.2020
Táto staroveká pevnosť leží len asi 3 kilometre od južného konca Mŕtveho mora, na okraji Judskej púšte. Počas 1. storočia pred Kristom ju nechal postaviť Herodes Veľký. Už v období jej výstavby malo toto miesto významnú strategickú polohu. Masada leží v nadmorskej výške 30 metrov, napriek tomu, že je postavená na skalnatom útese vysokom 450 metrov. Ako je to možné? Jednoducho – Mŕtve more totiž leží zhruba 430 metrov pod úrovňou hladiny Stredozemného mora.

Na vrchol hory môžete vyjsť aj pešo po tzv. Snake Path, ale vzhľadom na tunajšie podnebie a vysoké teploty je to skôr trasa pre odvážlivcov. Pokiaľ si chcete šetriť sily na samotnú prehliadku pevnosti, radšej využite lanovku, ktorá vás behom chvíľky prepraví na vrchol. Tam na vás čaká okrem samotnej pevnosti aj krásny výhľad na Mŕtve more, Judskú púšť a Moabské hory v Jordánsku. S návštevou by ste sa však mali poponáhľať. V čase založenia pevnosti siahalo Mŕtve more až k úpätiu hory. V posledných desaťročiach sa však rýchlo zmenšuje a jeho vysychaniu sa nedá zabrániť.

pohľad na Masadu zo spodnej stanice lanovky   cesta hore lanovkou, v pozadí Mŕtve more

Masada dodnes oslovuje svojím silným príbehom. Kráľ Herodes si tu vybudoval pevnosť pre svoje prípadné núdzové útočisko, keby náhodou nastal v krajine prevrat, čo bolo v tej dobe úplne bežné. Preto Masadu mohutne opevnil, ale vo vnútri vytvoril krásne zázemie, ktoré pripomínalo rímsku palácovú kultúru. Vznikol tu Západný a Severný trojposchodový palác, v ktorom sa podľa nálezov konali bohaté hostiny a tiež tu boli postavené aj kúpele. Dômyselne bol vyriešený aj problém vody v púšti pomocou cisterien a akvaduktov, ktoré prinášali vodu z neďalekých dvoch vádí.

vstup do NP Masada   prehliadka Masady je v horúcich dňoch náročná   dochované rímske stĺpy

Hradba mala po obvode 1290 metrov, výšku 4–8 metrov a hĺbku opevnenia 1,4 metra. V tejto podobe sa dožila svojej najznámejšej udalosti – prvého židovského povstania. V roku 66 nášho letopočtu vyhnali sikariovia, príslušníci radikálnej židovskej sekty, ľsťou rímskych vojakov. Tým sa darilo pokračovať v bojoch aj ďalej do oblasti Ein Gedi a Jeruzalema. Rimania však postupne zozbierali sily a sikariovia museli začať ustupovať. V tomto čase zažila Masada najväčšiu udalosť vo svojich dejinách.

Masada sa aj napriek neustálym bojom na izraelskom území pomerne dobre zachovala

kedysi siahalo Mŕtve more až tesne pod Masadu   neďaleko je vidieť známy areál, ktorý sa využíva na konanie veľkých koncertov

Sikariovia a ďalší radikálni Židia sa uchýlili na Masadu a vedeli, že nemajú žiadnu šancu na víťazstvo. Rimania sa totiž na obliehanie pevnosti veľmi dobre pripravili. Nechceli však byť porazení, a tak si vybrali dobrovoľnú smrť. Pretože židovský zákon je proti samovražde, rozhodli sa takto: muži zabijú svoje rodiny (ženy a deti), potom desať vylosovaných zabije ostatných mužov a nakoniec sa vylosuje jeden, ktorý zabije zvyšných deväť a sám spácha samovraždu. Celú udalosť prežilo len 5 žien a 2 deti, ktoré sa schovali za cisterny. Keď potom Rimania víťazne vtrhli do pevnosti, našli tu len miesto smrti.

areál je veľmi dobre riešený pre pohodlné poznávanie

Či však hromadná samovražda prebehla presne takto, sa už nikto nedozvie. Dnešné archeologické nálezy to úplne nepotvrdzujú. Napriek tomu zostáva Masada symbolom židovského boja za slobodu. Dnešný Izrael ju prezentuje ako symbol odhodlania a statočnosti. A my môžeme na vrchole hory dodnes obdivovať pozostatky hradieb či nástenné maľby a mozaikovú podlahu v Herodesovom paláci.

GPS: 31°18'42.9"N 35°21'46.4"E

 

Text a foto: Jana Hejlová

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Izrael – Eilat a okolie
Publikované: 4.6.2018
Dnes nás čaká náš posledný deň v Izraeli. A pretože domov letíme až v noci, hneď ráno si požičiavame auto a čaká nás skutočne rôznorodý program.

Izrael – mesto Haifa a hora Karmel
Publikované: 7.5.2018
Z Tel Avivu sa vlakom ráno vydávame smerom na sever, aby sme navštívili krásne mesto Haifa a urobili si prechádzku v tunajšom národnom parku. Cesta vlakom je skutočne pohodlná, ideme presne na čas a na staniciach je dostupná aj wi-fi.

Izrael – prílet a návšteva Tel Avivu a Jaffy
Publikované: 16.4.2018
Let do Izraela trvá približne 4 hodiny, treba však pripočítať ešte necelú hodinu, než sa dostanete z letiska v Ovde do centra Eilatu. My prilietame vo štvrtok v noci okolo jedenástej hodiny a až o pol jednej ráno sa zdarne dostávame do postele. Určite si dajte pozor aj na výber ubytovania. Lacnejšie varianty sa tu prevádzkujú najpravdepodobnejšie načierno, takže si treba s majiteľom ubytovania dopredu dohodnúť čas príjazdu. Taktiež odporúčam dôkladnejšie si pozrieť hodnotenie ubytovania, my sme sa hneď na prvom mieste trochu vydesili, keď sme zbadali skutočne špinavú izbu.

Izrael – Qasr al-Yahud a oáza Ein Gedi
Publikované: 23.4.2018
Dnes nás čaká návšteva slávneho územia Qasr al-Yahud, ktoré leží na východnom brehu rieky Jordán, a potom výlet v oáze Ein Gedi.

Izrael, Jeruzalem – Staré Mesto
Publikované: 14.5.2018
Skoro ráno vyrážame autobusom z Haify do Jeruzalema, historicky presláveného mesta. Tu plánujeme stráviť nadchádzajúce dve noci. Bývame len pár krokov od Damašskej brány, ktorá je jedným zo vstupov do slávneho Starého Mesta.

Izrael, Jeruzalem – za hradbami Starého Mesta
Publikované: 21.5.2018
Nielen jeruzalemské Staré Mesto ukrýva skutočné turistické poklady, preto sa dnes vydávame na prechádzku, ktorá vedie priamo za jeho hradby. Začíname na hore Sion, ktorej meno je pre židov len iným výrazom pre štát Izrael. Táto hora sa nachádza za juhozápadnou hradbou Starého Mesta. Práve tu je vraj pochovaný biblický kráľ Dávid a taktiež práve tu mala prebiehať veľmi známa posledná večera Pána.


Súvisiaca fotogaléria

Izrael: Putovanie po Svätej zemi III.
Na Zemi azda nie je posvätnejšieho miesta ako štát Izrael a jeho pamiatky. Väčšina pamätihodností...

Izrael: Putovanie po Svätej zemi II.
Azda najväčšou perlou Blízkeho východu je štát Izrael, ktorý v sebe spája bohatú históriu, rozman...

Izrael: Putovanie po Svätej zemi I.
Židovský štát Izrael leží na Blízkom východe v oblasti juhozápadnej Ázie pri pobreží Stredozemnéh...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zimná krajina

1. 1. – 29. 2. 2020
1. cena:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino
2. cena:
Celoročné poistenie ALPENVEREIN od Hory.sk
3. cena:
kniha Zimný hrebeň Tatier od vydavateľstva Tatrica.sk
1. cena redakcie:
Fantastický pobyt pre 2 osoby na 3 dni v rodinnom hoteli Solisko**** s výhľadom na Štrbské pleso, raňajkami, večerou a neobmedzeným vstupom do wellness
2. cena redakcie:
Skialpinistický knižný balíček od Hory.sk
3. cena redakcie:
Darčeková kazeta VINCENTKA

Aktuality:

27.2.2020
Udržateľná architektúra – to je téma festivalu o staviteľstve, ktoré je ohľaduplné k životnému prostrediu. Na brnianskom výstavisku sa v pavilóne V do soboty 29. februára stretnete s projektami budúcnosti, ktoré sú zamerané na udržateľnú architektúru.
26.2.2020
Jeden zo svetovo najznámejších cestovateľských bedekrov zostavil rebríček desiatich krajín sveta, ktoré by ste rozhodne mali v roku 2020 navštíviť. Ich prehľad vám prinášame v nasledujúcich riadkoch.
25.2.2020
Každý, kto tieto najvyššie české hory miluje, isto uvíta obrazového knižného sprievodcu po známych, ale aj úplne zabudnutých kútoch Krkonôš.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - UKRAJINA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:štvrtok 27. 2. 2020
sviatok:Alexander
dnes:
štvrtok 27.2.
4 °C
zajtra:
piatok 28.2.
5 °C