www.infoglobe.sk » Jordánsko – za pamiatkami

Jordánsko – za pamiatkami

Publikované: 19.8.2016
Dnes opustíme Ammán, aby sme preskúmali ďalšie zaujímavé miesta, ktoré by ste nemali pri návšteve Jordánska minúť.

Začneme zrejme najlákavejším a najvzácnejším miestom v krajine. Je ním skalné mesto Petra, ktoré je zapísané do zoznamu UNESCO. Nájdete ho na juhu krajiny v srdci Šarských hôr, a to konkrétne v údolí Vádí Musa (Wadi Musa).

skalné mesto Petra

Nie je isté, kedy presne bolo mesto založené, ale pravdepodobne v 3. storočí pred Kristom. Najväčšiu slávu zažilo medzi prvým storočím pred našim letopočtom a prvým storočí nášho letopočtu. Vtedy v tomto bohatom a kozmopolitnom meste žilo údajne okolo tridsať tisíc ľudí. Okrem domov pre obyčajný ľud nechýbali ani vily pre bohatých či záhrady.

Mesto bolo vytesané do pieskovca a iste ste aspoň raz niekde videli ikonickú fasádu Al-Khazneh alebo Pokladnice. Ten názov preto, že podľa jednej z legiend tu banditi ukryli veľký poklad. Al-Khazneh sa objavila aj v nejednom filme, tým najznámejším je zrejme Indiana Jones a posledná krížová výprava. Pôvodne bola Pokladnica postavená ako mauzóleum a krypta (na začiatku 1. storočia nášho letopočtu).

jeden z púštnych hradov

Z Petry sa presunieme asi 150 kilometrov severne do prírodnej rezervácie Wadi Mujib. Je to skôr púštna rezervácia, kde nájdete mnoho kaňonov, hôr a tiesňav, ale tiež okolo 300 druhov rastlín, 10 druhov mäsožravých zvierat a širokú paletu vtáctva. K turisticky najobľúbenejším miestam patria tunajšie termálne pramene Hammamat Main.

Wadi Mujib

Keď sme hovorili o Ammáne, vraveli sme, že tam veľa starovekých pamiatok nie je. Pokiaľ máte radi starovek, tak vás musíme nasmerovať do mesta Džaraš, ktoré sa prezýva Pompeje Východu (v 8. storočí nášho letopočtu zasiahlo Džaraš rozsiahle zemetrasenie). Toto rímske mesto zostalo fantasticky zachovalé, a tak môžete vidieť monumentálne ulice po stranách lemované stĺpmi, hipodrom, nádherný Hadriánov oblúk, takmer kompletné opevnenie, dva veľké mosty alebo dva obrovské chrámy, z ktorých jeden je zasvätený Diovi a druhý bohyni lovu – Artemis.

Džaraš

Umm Qais je ďalším z pozoruhodných jordánskych miest. Turisti sem často jazdia na jednodenné výlety zo 100 kilometrov vzdialeného Ammánu. Hlavným cieľom, podobne ako v Džaraše, sú antické ruiny. V meste si ale môžete užiť aj krásne panoramatické výhľady napríklad na neďaleké Galilejské jazero, ktoré je najnižšie položeným sladkovodným jazerom na svete, či mesto Tiberias, ktoré však leží v susednom Izraeli.

Hadriánov oblúk

Posledný tip na výlet je súhrnnou pozvánkou do púštnych hradov, ktoré boli postavené dynastiou Umajjovcov v období od druhej polovice 7. storočia nášho letopočtu do polovice 8. storočia nášho letopočtu. Tí sa inšpirovali rímskymi pevnosťami, ktoré boli stavané na štvorcovom pôdoryse. Dnes sú okrem iného významné ako príklad architektúry a umenia raného islamu.

GPS: (skalné mesto Petra) 30°19'41.4"N 35°26'39.9"E

 

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia.org: High Contrast, Diego Delso, Azurfrog, Susanahajer, Effi Schweizer, Diego Delso

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Jordánsko, Ammán – mesto siedmich kopcov
Publikované: 5.8.2016
V prvej časti venovanej mestu Ammán vám najprv prezradíme niečo o Jordánsku a jeho kultúre, potom sa na krátku chvíľu pozrieme do samotného mesta a nakoniec sa niečo dozviete aj o moslimskej etikete stolovania.

Jordánsko, Ammán – mesto siedmich kopcov II
Publikované: 12.8.2016
V minulej časti sme okúsili niečo z jordánskej kultúry a rýchlo nahliadli do jedného z najliberálnejších miest arabského sveta – do Ammánu. Dnes v ňom strávime viac času a povieme si, kam sa pozrieť.

Izrael: Cézarea Prímorská – Herodesovo mesto
Publikované: 10.7.2013
Cézarea Prímorská nazývaná aj Cézarea, či grécky Kaisareia je mesto nachádzajúce sa na Izraelskej pobrežnej planine pri Stredozemnom mori neďaleko väčšieho mesta Hadera. Toto historicky dôležité mesto patrí medzi najnavštevovanejšie miesta v krajine a prečo je tomu tak, si povieme v dnešnom článku.

Izrael: Haifa – neuveriteľné Bahájské záhrady
Publikované: 3.7.2013
V dnešnom článku budeme na potulkách Izraelom pokračovať. Tentoraz sa vydáme do tretieho najväčšieho mesta Izraela, do mesta Haifa. Toto prístavné mesto ponúka nielen úchvatný pohľad na Stredozemné more, ale aj tolerantnú atmosféru a krásnu prírodu.

Izrael: Múr nárekov – najposvätnejšie miesto Židov
Publikované: 26.6.2013
V najväčšom izraelskom meste Jeruzalem sa nachádza mnoho pamätihodností, posvätných miest a symbolov rôznych náboženstiev. Jednou z takýchto pamiatok je aj Múr nárekov alebo Západný múr, ktorý láka milióny pútnikov z celého sveta, aby práve pri ňom vyslovili svoje modlitby.


Súvisiaca fotogaléria

Izrael: Putovanie po Svätej zemi III.
Na Zemi azda nie je posvätnejšieho miesta ako štát Izrael a jeho pamiatky. Väčšina pamätihodností...

Izrael: Putovanie po Svätej zemi II.
Azda najväčšou perlou Blízkeho východu je štát Izrael, ktorý v sebe spája bohatú históriu, rozman...

Izrael: Putovanie po Svätej zemi I.
Židovský štát Izrael leží na Blízkom východe v oblasti juhozápadnej Ázie pri pobreží Stredozemnéh...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Česká a slovenská zima

1. 1. – 28. 2. 2021
1. cena:
Horský balíček od vydavateľstva Tatrica.sk
2. cena:
Obrazová publikácia z vydavateľstva CBS
3. cena:
Knižný sprievodca z vydavateľstva Dajama
1. cena redakcie:
Krásny šperk od Zlatníctva MILI
2. cena redakcie:
Celoročné poistenie ALPENVEREIN od Hory.sk
3. cena redakcie:
Darčekový kancelársky balíček od portálu Infoglobe

Aktuality:

15.1.2021
Na území Slovenska je v súčasnosti vybudovaných viac ako 600 náučných trás a chodníkov, pričom sa ich počet stále mení (rastie). Keďže náučné chodníky nebudujú iba štátne a samosprávne inštitúcie, ale aj rôzne občianske združenia, absentuje centrálna databáza náučných chodníkov s relevantnými informáciami dostupnými širokej verejnosti.
13.1.2021
Agentúra Henley & Partners aj tento rok zostavila rebríček najsilnejších pasov sveta na základe počtu krajín, ktoré môže navštíviť držiteľ pasu bez nutnosti vybavovania povolení a platenia víz. Samozrejme v roku 2021 bude vysoko pravdepodobná nutnosť preukázania vakcinácie, ktorá bude požadovaná, ako jednotlivými štátmi, tak aj prepravnými spoločnosťami.
11.1.2021
Svetoznáme vydavateľstvo turistických sprievodcov - Lonely Planet predstavilo druhé vydanie tých najzaujímavejších miest na našej planéte, ktoré by sme mali tento rok resp. keď pominú cestovateľské obmedzenia určite navštíviť.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - BHUTÁN a BANGLADÉŠ:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:nedeľa 17. 1. 2021
sviatok:Nataša
dnes:
nedeľa 17.1.
-6 °C
zajtra:
pondelok 18.1.
-3 °C