www.infoglobe.sk » Izrael – Eilat a okolie

Izrael – Eilat a okolie

Publikované: 4.6.2018
Dnes nás čaká náš posledný deň v Izraeli. A pretože domov letíme až v noci, hneď ráno si požičiavame auto a čaká nás skutočne rôznorodý program.

Najskôr vyrážame po hlavnej ceste smerom na Tel Aviv do rezervácie Hai Bar Yotvata v Negevskej púšti, ktorá je súčasťou projektu s cieľom navrátiť vyhubené druhy do prírody. Nachádza sa približne pol hodiny od Eilatu a v podstate sa jedná o menšie safari. Vlastným autom tu jazdíte po areáli rezervácie a pozorujete zvieratá, ktoré tu žijú vo svojom prirodzenom prostredí. Môžete tu vidieť rôzne druhy antilop, gazely, pštrosy, osly, ale tiež napríklad hyeny či leopardy. Na šelmy však bohužiaľ šťastie nemáme, ich oddiel je uzavretý. No i tak stretávame veľké stáda najrôznejších druhov antilop a cestu nám občas skríži pštros, pred ktorým sa treba mať skutočne na pozore. Auto ho veľmi zaujíma a len tesne sme pred jeho dlhým a rýchlym krkom stihli zavrieť okienko. Výlet autom naprieč rezerváciou trvá zhruba 40 minút.

rezervácia Hai Bar Yotvata   rezervácia Hai Bar Yotvata

rezervácia Hai Bar Yotvata

Našou ďalšou zastávkou je údolie Timna, kde sa chystáme navštíviť Timna Park. Nachádza sa rovnakým smerom ako rezervácia Hai Bar Yotvata, no od Eilatu je vzdialený len 25 kilometrov. Pri vstupe do parku je veľké turistické centrum, kde dostávame prehľadnú mapku a fľaštičku na namixovanie tunajšieho farebného piesku, ktorá slúži ako milý suvenír. A za chvíľu už vyrážame do tej pravej púšte. Výlet je vhodný pre peších, ale aj pre cyklistov či ľudí, ktorí si chcú užiť výlet počas jazdy v aute. Určite treba brať do úvahy, že je tou skutočne horúco.

Timna Park

Timna Park – Solomon Pillars   suvenír

Timna Park ponúka nádherné piesčité scenérie so skalnými útesmi a s tvarmi nesúcimi mená ako Krokodíl či Levia hlava. Zároveň tu objavujeme stopy jednej z najstarších medených baní na svete. Meď sa tu ťažila už v 6. tisícročí pred našim letopočtom. Vraj sa tu nachádzali aj bane kráľa Šalamúna, po ktorom sú dnes aspoň pomenované krásne pieskovcové stĺpy – Šalamúnove piliere, ktoré tu obdivuje mnoho turistov. Výlet do Timna Parku bol pre nás jedným z najlepších zážitkov z celého Izraela. Je to skutočne nádherné a neobvyklé miesto s mnohými cestičkami pre turistov.

Timna Park

Timna Park – Spiral Hill   Timna Park

Na neskoršie odpoludnie si už volíme skôr odpočinkový program. Vraciame sa do Eilatu, jediného mesta v Izraeli, ktoré leží pri Červenom mori. Aj preto je veľmi obľúbeným letoviskom. Pretože počasie nám dnes skutočne praje, aj my mierime na pláž. Hneď pozdĺž pláže sa totiž tiahne krásny korálový útes (dlhý 1,2 kilometra), vyrážame teda do podmorskej rezervácie Coral Beach (Coral Beach Nature Reserve) – jedná sa o platenú pláž, no len tu sa dá potápať ku chránenej morskej rezervácii. Pri vstupe dostávame šnorchel, potápačské okuliare aj stoličku na pláž. Pod vodou obdivujeme jedinečne zafarbené morské rybky, koráli aj maličké medúzy. Vydržali by sme tu dlho, ale čakajú nás ešte dve krásne zastávky pozdĺž Červeného mora.

 vyhliadková veža    pod morskou hladinou

Kúsok od rezervácie sa nachádza podmorské observatórium a morský park. V akváriách tu žije okolo 500 druhov morských živočíchov a v priebehu dňa tu môžete obdivovať komentované kŕmenie morských korytnačiek, rají či trebárs aj žralokov. Ako podmorské observatórium slúži biela vyhliadková veža, z ktorej sa dá pozorovať okolie ako z výšky, tak aj pod morskou hladinou.

vyhliadková veža – Červené more, korálový útes

podmorské observatórium a morský park   podmorské observatórium a morský park

Na rovnakej trase sa nachádza aj naša posledná izraelská zastávka – Útes delfínov (Dolphin Reef). Jedná sa o výskumné centrum z roku 1990, kde študujú chovanie delfínov. Ako atrakcia pre turistov tu funguje napr. možnosť potápania, šnorchlovania či len plávania s delfínmi. Centrum pristupuje k interakcii človeka s delfínom nenásilne, takže len vtedy keď delfín prejaví záujem. Tri delfíny, ktoré momentálne obývajú tento útes, sú veľmi hravé, preto rozhodne nie je núdza o zábavu aj pri samotnom pozorovaní z tunajších drevených mól.

útes delfínov – na pozorovacom móle   pozorovanie delfínov

GPS: 29°30'15.6"N 34°55'03.4"E

Text a foto: Veronika Schubertová

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Izrael – mesto Haifa a hora Karmel
Publikované: 7.5.2018
Z Tel Avivu sa vlakom ráno vydávame smerom na sever, aby sme navštívili krásne mesto Haifa a urobili si prechádzku v tunajšom národnom parku. Cesta vlakom je skutočne pohodlná, ideme presne na čas a na staniciach je dostupná aj wi-fi.

Izrael, pevnosť Masada – symbol odhodlania a slobody
Publikované: 20.1.2020
Táto staroveká pevnosť leží len asi 3 kilometre od južného konca Mŕtveho mora, na okraji Judskej púšte. Počas 1. storočia pred Kristom ju nechal postaviť Herodes Veľký. Už v období jej výstavby malo toto miesto významnú strategickú polohu. Masada leží v nadmorskej výške 30 metrov, napriek tomu, že je postavená na skalnatom útese vysokom 450 metrov. Ako je to možné? Jednoducho – Mŕtve more totiž leží zhruba 430 metrov pod úrovňou hladiny Stredozemného mora.

Izrael – pevnosť Masada a kúpanie v Mŕtvom mori
Publikované: 30.4.2018
Z prekrásnej oázy Ein Gedi pokračujeme po hlavnej ceste pozdĺž Mŕtveho mora, aby sme navštívili slávnu starovekú pevnosť Masada. Táto historická pamiatka je súčasťou svetového dedičstva UNESCO už od roku 2001 a patrí k hlavným turistickým atrakciám celého Izraela.

Izrael – prílet a návšteva Tel Avivu a Jaffy
Publikované: 16.4.2018
Let do Izraela trvá približne 4 hodiny, treba však pripočítať ešte necelú hodinu, než sa dostanete z letiska v Ovde do centra Eilatu. My prilietame vo štvrtok v noci okolo jedenástej hodiny a až o pol jednej ráno sa zdarne dostávame do postele. Určite si dajte pozor aj na výber ubytovania. Lacnejšie varianty sa tu prevádzkujú najpravdepodobnejšie načierno, takže si treba s majiteľom ubytovania dopredu dohodnúť čas príjazdu. Taktiež odporúčam dôkladnejšie si pozrieť hodnotenie ubytovania, my sme sa hneď na prvom mieste trochu vydesili, keď sme zbadali skutočne špinavú izbu.

Izrael – Qasr al-Yahud a oáza Ein Gedi
Publikované: 23.4.2018
Dnes nás čaká návšteva slávneho územia Qasr al-Yahud, ktoré leží na východnom brehu rieky Jordán, a potom výlet v oáze Ein Gedi.

Izrael, Jeruzalem – Staré Mesto
Publikované: 14.5.2018
Skoro ráno vyrážame autobusom z Haify do Jeruzalema, historicky presláveného mesta. Tu plánujeme stráviť nadchádzajúce dve noci. Bývame len pár krokov od Damašskej brány, ktorá je jedným zo vstupov do slávneho Starého Mesta.

Izrael, Jeruzalem – za hradbami Starého Mesta
Publikované: 21.5.2018
Nielen jeruzalemské Staré Mesto ukrýva skutočné turistické poklady, preto sa dnes vydávame na prechádzku, ktorá vedie priamo za jeho hradby. Začíname na hore Sion, ktorej meno je pre židov len iným výrazom pre štát Izrael. Táto hora sa nachádza za juhozápadnou hradbou Starého Mesta. Práve tu je vraj pochovaný biblický kráľ Dávid a taktiež práve tu mala prebiehať veľmi známa posledná večera Pána.


Súvisiaca fotogaléria

Izrael: Putovanie po Svätej zemi III.
Na Zemi azda nie je posvätnejšieho miesta ako štát Izrael a jeho pamiatky. Väčšina pamätihodností...

Izrael: Putovanie po Svätej zemi II.
Azda najväčšou perlou Blízkeho východu je štát Izrael, ktorý v sebe spája bohatú históriu, rozman...

Izrael: Putovanie po Svätej zemi I.
Židovský štát Izrael leží na Blízkom východe v oblasti juhozápadnej Ázie pri pobreží Stredozemnéh...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Jarné vábenie

1. 3. – 30. 4. 2020
1. cena:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino
2. cena:
Dve voľné vstupenky na inšpiratívnu prednášku od Lab.cafe
3. cena:
Vitamínový balíček od portálu Infoglobe
1. cena redakcie:
Fantastický pobyt pre 2 osoby na 3 dni v rodinnom hoteli Solisko**** s výhľadom na Štrbské pleso, raňajkami, večerou a neobmedzeným vstupom do wellness
2. cena redakcie:
Krásny šperk od kamenej predajne ZLATNÍCTVO MILI
3. cena redakcie:
Kniha Trnava – retro od rodinného vydavateľstva DAJAMA

Aktuality:

3.4.2020
Pohyb na čerstvom vzduchu posilňuje imunitu a je jednou z mála zmysluplných činností, ktoré sa v súčasnej situácii dajú robiť. Prečo nespojiť pobyt v prírode s jej upratovaním?
2.4.2020
Západná časť hradného komplexu, ktorý okrem iného zahŕňa Jurkovičov palác a objekt šiestej brány, prechádza rekonštrukciou. Projekt obnovy národnej kultúrnej pamiatky má tri etapy. V súčasnej dobe sa dokončujú práce na bývalej reštaurácii, ktorá bola vystavaná podľa návrhu architekta Dušana Jurkoviča.
1.4.2020
V dôsledku celosvetovej pandémie koronavírusu sú pre verejnosť zatvorené aj múzeá či galérie po celom svete. No prostredníctvom bezplatnej služby Google Arts & Culture môžete z pohodlia vašej obývačky virtuálne navštíviť vyše 500 umelecko-vedných inštitúcií.  
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - BRAZÍLIA a SALVÁDOR:

Brazília, Salvádor

TIPY NA VÝLETY V BRAZÍLII a SALVÁDORE:

 

BRAZÍLIA:

Paraty – bez áut

Rio de Janeiro – divoký karneval a krásne pláže (I., II.)

Amazónia – cesta do pralesa

Manaus: Paríž Južnej Ameriky

Z Uruguaja do Porto Alegre

SALVÁDOR:

Alegría – cesta k lagúne

Joya de Cerén a San Salvador

 

Všetko dôležité, čo by ste o Brazílii mali vedieť, nájdete TU a o Salvádore TU.

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 3. 4. 2020
sviatok:Richard
dnes:
piatok 3.4.
13 °C
zajtra:
sobota 4.4.
12 °C