www.infoglobe.sk » Izrael, Jeruzalem – za hradbami Starého Mesta

Izrael, Jeruzalem – za hradbami Starého Mesta

Publikované: 5.11.2022
Nielen jeruzalemské Staré Mesto ukrýva skutočné turistické poklady, preto sa dnes vydávame na prechádzku, ktorá vedie priamo za jeho hradby. Začíname na hore Sion, ktorej meno je pre židov len iným výrazom pre štát Izrael. Táto hora sa nachádza za juhozápadnou hradbou Starého Mesta. Práve tu je vraj pochovaný biblický kráľ Dávid a taktiež práve tu mala prebiehať veľmi známa posledná večera Pána.

Jesenné čítanie vám prináša:

spoločnosť V-spoj s.r.o.

Ako prvé navštevujeme mohutný chrám a kláštor Zosnutia Panny Márie, kde zomrela matka Ježiša Krista a následne bola vzatá do nebe. Pokračujeme k Večeradlu a hrobke kráľa Dávida, kde došlo k poslednej večeri. Nový zákon tu uvádza aj ďalšie udalosti, napríklad niektoré Ježišove zjavenia. Hrobka kráľa Dávida sa nachádza na prízemí.

  chrám a kláštor Zosnutia Panny Márie  chrám a kláštor Zosnutia Panny Máriechrám a kláštor Zosnutia Panny Márie

Pokračujeme na kresťanský cintorín, kde hľadáme slávny hrob, ktorého doska je podľa židovskej tradície pokrytá množstvom kamienkov. Jedná sa o hrob Oskara Schindlera – nemeckého obchodníka, ktorý sa narodil v českých Svitavách. Jeho hrob sa nachádza len kúsok od Sionskej brány. Vďaka tomu, že vo svojej poľskej továrni zamestnával židovských robotníkov, pomohol zachrániť viac než 1 000 ich životov. O kúsok ďalej sa nachádza malé Múzeum holokaustu, ktoré okrem iného obsahuje aj popol obetí z 36 vyhladzovacích táborov.

hrob Oskara Schidlera   pamätník holokaustucintorín, kde sa nachádza hrob Oskara Schindlera

Z hory Sion je tiež skvelý výhľad na východný Jeruzalem, ktorý obývajú Palestínčania a považujú ho za svoje hlavné mesto, Izraelčania však toto delenie odmietajú.

panoráma z Olivetské hory

Z hory Sion sa presúvame cez Dávidovo mesto na Olivetskú horu (tiež známa ako Olivová hora), ktorá nesie svoje meno kvôli obrovskému množstvu olivovníkov, ktoré na nej rastú. Ako prvé navštevujeme hrobku Panny Márie, hneď vedľa nej sa nachádza Getsemanská jaskyňa, kde prespával Ježiš so svojimi učeníkmi. Pokračujeme do Getsemanských záhrad, kde bol podľa biblického príbehu zatknutý a ukrižovaný Ježiš. Tunajšie obrovské olivovníky pochádzajú až z 11. storočia. V záhradách obdivujeme aj výrazný kostol Všetkých národov (tiež bazilika Utrpenia). Pôvodný kostol zo 4. storočia bol niekoľkokrát zničený a za svoj súčasný vzhľad vďačí finančnej zbierke, ktorá prebiehala po celom svete, čím mu v podstate dala aj meno. Nad Getsemanskými záhradami sa nachádza aj ďalšia netypická budova – pravoslávny chrám Márie Magdalény, ktorý dal postaviť cár Alexander III. na počesť jeho matky. 

Getsemanské záhradypohľad z Olivovej hory

kostol Všetkých národov

Začíname stúpať prudko do kopca, čím sme vyššie, tým krajší výhľad. Staré Mesto sa rozprestiera za našimi chrbtami. Konečne môžeme obdivovať aj Skalný dóm na Chrámovej hore v celej svojej kráse. So svojou zlatou kupolou dominuje celému mestu. Jeden z najkrajších výhľadov máme od kostola Dominus Flevit, čo v preklade znamená „Pán zaplakal“. Ježiš tu vraj plakal nad budúcou skazou židovského mesta. Aj preto má stavba charakteristický tvar kvapky. Na druhej strane cesty sa nachádza kostol Pater Noster, kde mal Ježiš vstúpiť do neba. O kúsok ďalej sa rozkladá obrovský židovský cintorín.

kostol Dominus Flevit

židovský cintorínžidovský pohreb

Potom ešte obdivujeme neprehliadnuteľný ruský kostol Nanebovstúpenia s jeho 64 metrov vysokou vežou. Vo vnútri je osemtonový zvon, ktorý bol odliaty v Rusku. Z veže kostola môžu pútnici vidieť aj rieku Jordán.

výhľad na Palestínu z hory Sion

Tým sa končí naša návšteva, no treba dodať, že toto mesto ukrýva ešte veľmi veľa ďalších pamiatok, takže sa tu dá stráviť určite ďalších niekoľko krásnych dní.

 

GPS: 31°46'55.2"N 35°13'48.6"E

Text a foto: Veronika Schubertová

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Izrael – pevnosť Masada a kúpanie v Mŕtvom mori
Publikované: 22.10.2022
Z prekrásnej oázy Ein Gedi pokračujeme po hlavnej ceste pozdĺž Mŕtveho mora, aby sme navštívili slávnu starovekú pevnosť Masada. Táto historická pamiatka je súčasťou svetového dedičstva UNESCO už od roku 2001 a patrí k hlavným turistickým atrakciám celého Izraela.

Izrael, Jeruzalem – Staré Mesto
Publikované: 29.10.2022
Skoro ráno vyrážame autobusom z Haify do Jeruzalema, historicky presláveného mesta. Tu plánujeme stráviť nadchádzajúce dve noci. Bývame len pár krokov od Damašskej brány, ktorá je jedným zo vstupov do slávneho Starého Mesta.

Izrael – mesto Haifa a hora Karmel
Publikované: 7.5.2018
Z Tel Avivu sa vlakom ráno vydávame smerom na sever, aby sme navštívili krásne mesto Haifa a urobili si prechádzku v tunajšom národnom parku. Cesta vlakom je skutočne pohodlná, ideme presne na čas a na staniciach je dostupná aj wi-fi.

Izrael – Eilat a okolie
Publikované: 19.11.2022
Dnes nás čaká náš posledný deň v Izraeli. A pretože domov letíme až v noci, hneď ráno si požičiavame auto a čaká nás skutočne rôznorodý program.

Palestína, Betlehem – na skok z Izraela
Publikované: 12.11.2022
Ešte než sa vydáme späť na juh Izraela do mesta Eilat, čaká nás krátky výlet za hranice do susedného štátu. Jedná sa o Palestínu. Prevažná väčšina z necelých 4,8 miliónov obyvateľov, ktorí tu žijú, sú moslimovia a hovorí sa tu arabsky. Medzi Izraelom a Palestínou prebiehajú neustále konflikty prameniace zo sporov o územie a vymedzenie hraníc.

Izrael: Cézarea Prímorská – Herodesovo mesto
Publikované: 1.10.2022
Cézarea Prímorská nazývaná aj Cézarea, či grécky Kaisareia je mesto nachádzajúce sa na Izraelskej pobrežnej planine pri Stredozemnom mori neďaleko väčšieho mesta Hadera. Toto historicky dôležité mesto patrí medzi najnavštevovanejšie miesta v krajine a prečo je tomu tak, si povieme v dnešnom článku.

Izrael – Qasr al-Yahud a oáza Ein Gedi
Publikované: 15.10.2022
Dnes nás čaká návšteva slávneho územia Qasr al-Yahud, ktoré leží na východnom brehu rieky Jordán, a potom výlet v oáze Ein Gedi.

Izrael: Múr nárekov – najposvätnejšie miesto Židov
Publikované: 17.9.2022
V najväčšom izraelskom meste Jeruzalem sa nachádza mnoho pamätihodností, posvätných miest a symbolov rôznych náboženstiev. Jednou z takýchto pamiatok je aj Múr nárekov alebo Západný múr, ktorý láka milióny pútnikov z celého sveta, aby práve pri ňom vyslovili svoje modlitby.

Izrael: Haifa – neuveriteľné Bahájské záhrady
Publikované: 24.9.2022
V dnešnom článku budeme na potulkách Izraelom pokračovať. Tentoraz sa vydáme do tretieho najväčšieho mesta Izraela, do mesta Haifa. Toto prístavné mesto ponúka nielen úchvatný pohľad na Stredozemné more, ale aj tolerantnú atmosféru a krásnu prírodu.

Izrael – prílet a návšteva Tel Avivu a Jaffy
Publikované: 16.4.2018
Let do Izraela trvá približne 4 hodiny, treba však pripočítať ešte necelú hodinu, než sa dostanete z letiska v Ovde do centra Eilatu. My prilietame vo štvrtok v noci okolo jedenástej hodiny a až o pol jednej ráno sa zdarne dostávame do postele. Určite si dajte pozor aj na výber ubytovania. Lacnejšie varianty sa tu prevádzkujú najpravdepodobnejšie načierno, takže si treba s majiteľom ubytovania dopredu dohodnúť čas príjazdu. Taktiež odporúčam dôkladnejšie si pozrieť hodnotenie ubytovania, my sme sa hneď na prvom mieste trochu vydesili, keď sme zbadali skutočne špinavú izbu.

Izrael, pevnosť Masada – symbol odhodlania a slobody
Publikované: 20.1.2020
Táto staroveká pevnosť leží len asi 3 kilometre od južného konca Mŕtveho mora, na okraji Judskej púšte. Počas 1. storočia pred Kristom ju nechal postaviť Herodes Veľký. Už v období jej výstavby malo toto miesto významnú strategickú polohu. Masada leží v nadmorskej výške 30 metrov, napriek tomu, že je postavená na skalnatom útese vysokom 450 metrov. Ako je to možné? Jednoducho – Mŕtve more totiž leží zhruba 430 metrov pod úrovňou hladiny Stredozemného mora.

Izrael: Mŕtve more – soľ nad zlato
Publikované: 10.9.2022
Na hraniciach Jordánska a Izraela sa rozprestiera najnižšie položená vodná plocha na svete, ktorú všetci poznajú pod názvom Mŕtve more. Toto bezodtokové slané jazero je nielen turistickým lákadlom pre cestovateľov, zlatou baňou pre firmy tu ťažiace liečivú soľ, ale aj klenotnicou bohatej a pútavej histórie.


Súvisiaca fotogaléria

Izrael: Putovanie po Svätej zemi III.
Na Zemi azda nie je posvätnejšieho miesta ako štát Izrael a jeho pamiatky. Väčšina pamätihodností...

Izrael: Putovanie po Svätej zemi II.
Azda najväčšou perlou Blízkeho východu je štát Izrael, ktorý v sebe spája bohatú históriu, rozman...

Izrael: Putovanie po Svätej zemi I.
Židovský štát Izrael leží na Blízkom východe v oblasti juhozápadnej Ázie pri pobreží Stredozemnéh...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Farby jari

1. 2. – 31. 3. 2023
1. cena:
Jarný balíček plný krásy a vôní...
2. cena:
Jarný balíček plný krásy a vôní...
3. cena:
Jarný balíček plný krásy a vôní...
1. cena redakcie:
Jarný balíček plný krásy a vôní...
2. cena redakcie:
Jarný balíček plný krásy a vôní...
3. cena redakcie:
Jarný balíček plný krásy a vôní...

Aktuality:

4.2.2023
Pre všetkých nadšencov skialpinizmu máme dobrú správu. Svetlo sveta uzrela nová skialpinistická aplikácia SKIALP TÚRY – Roháče a aktualizovaná aplikácia SKIALP TÚRY – Žiarska dolina, ktoré vám pomôžu pri orientácii v teréne a zároveň vás upozornia pred možným uvoľnením lavíny.
1.2.2023
V poradí už 22. ročník prehliadky horských a adrenalinových filmov – Diašou Babia hora, ktorý je určený predovšetkým priaznivcom skialpinizmu a milovníkom hôr, sa tento rok uskutoční opäť na chate Slaná voda. Tešiť sa naň môžete v dňoch od 17. do 19. februára 2023.
31.1.2023
Mobilná aplikácia Infoglobe prinášajúca každý deň nový autorský cestovateľský článok, ktorý vás vovedie do hôr, veľkomiest, prírody či malebných dediniek, čelila v uplynulých dňoch hackerskému útoku.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:sobota 4. 2. 2023
sviatok:Veronika
dnes:
sobota 4.2.
2 °C
zajtra:
nedeľa 5.2.
-2 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X