www.infoglobe.sk » Izrael, Jeruzalem – za hradbami Starého Mesta

Izrael, Jeruzalem – za hradbami Starého Mesta

Publikované: 21.5.2018
Nielen jeruzalemské Staré Mesto ukrýva skutočné turistické poklady, preto sa dnes vydávame na prechádzku, ktorá vedie priamo za jeho hradby. Začíname na hore Sion, ktorej meno je pre židov len iným výrazom pre štát Izrael. Táto hora sa nachádza za juhozápadnou hradbou Starého Mesta. Práve tu je vraj pochovaný biblický kráľ Dávid a taktiež práve tu mala prebiehať veľmi známa posledná večera Pána.

Ako prvé navštevujeme mohutný chrám a kláštor Zosnutia Panny Márie, kde zomrela matka Ježiša Krista a následne bola vzatá do nebe. Pokračujeme k Večeradlu a hrobke kráľa Dávida, kde došlo k poslednej večeri. Nový zákon tu uvádza aj ďalšie udalosti, napríklad niektoré Ježišove zjavenia. Hrobka kráľa Dávida sa nachádza na prízemí.

chrám a kláštor Zosnutia Panny Márie  chrám a kláštor Zosnutia Panny Márie  chrám a kláštor Zosnutia Panny Márie

Pokračujeme na kresťanský cintorín, kde hľadáme slávny hrob, ktorého doska je podľa židovskej tradície pokrytá množstvom kamienkov. Jedná sa o hrob Oskara Schindlera – nemeckého obchodníka, ktorý sa narodil v českých Svitavách. Jeho hrob sa nachádza len kúsok od Sionskej brány. Vďaka tomu, že vo svojej poľskej továrni zamestnával židovských robotníkov, pomohol zachrániť viac než 1 000 ich životov. O kúsok ďalej sa nachádza malé Múzeum holokaustu, ktoré okrem iného obsahuje aj popol obetí z 36 vyhladzovacích táborov.

                 cintorín, kde sa nachádza hrob Oskara Schindlera   hrob Oskara Schidlera   pamätník holokaustu

Z hory Sion je tiež skvelý výhľad na východný Jeruzalem, ktorý obývajú Palestínčania a považujú ho za svoje hlavné mesto, Izraelčania však toto delenie odmietajú.

panoráma z Olivetské hory

Z hory Sion sa presúvame cez Dávidovo mesto na Olivetskú horu (tiež známa ako Olivová hora), ktorá nesie svoje meno kvôli obrovskému množstvu olivovníkov, ktoré na nej rastú. Ako prvé navštevujeme hrobku Panny Márie, hneď vedľa nej sa nachádza Getsemanská jaskyňa, kde prespával Ježiš so svojimi učeníkmi. Pokračujeme do Getsemanských záhrad, kde bol podľa biblického príbehu zatknutý a ukrižovaný Ježiš. Tunajšie obrovské olivovníky pochádzajú až z 11. storočia. V záhradách obdivujeme aj výrazný kostol Všetkých národov (tiež bazilika Utrpenia). Pôvodný kostol zo 4. storočia bol niekoľkokrát zničený a za svoj súčasný vzhľad vďačí finančnej zbierke, ktorá prebiehala po celom svete, čím mu v podstate dala aj meno. Nad Getsemanskými záhradami sa nachádza aj ďalšia netypická budova – pravoslávny chrám Márie Magdalény, ktorý dal postaviť cár Alexander III. na počesť jeho matky. 

Getsemanské záhrady   pohľad z Olivovej hory

kostol Všetkých národov

Začíname stúpať prudko do kopca, čím sme vyššie, tým krajší výhľad na Staré Město sa rozprestiera za našimi chrbtami. Konečne môžeme obdivovať aj Skalný dóm na Chrámovej hore v celej svojej kráse. So svojou zlatou kupolou dominuje celému mestu. Jeden z najkrajších výhľadov máme od kostola Dominus Flevit, čo v preklade znamená „Pán zaplakal“. Ježiš tu vraj plakal nad budúcou skazou židovského mesta. Aj preto má stavba charakteristický tvar kvapky. Na druhej strane cesty sa nachádza kostol Pater Noster, kde mal Ježiš vstúpiť do neba. O kúsok ďalej sa rozkladá obrovský židovský cintorín.

kostol Dominus Flevit

židovský cintorín   židovský pohreb

Potom ešte obdivujeme neprehliadnuteľný ruský kostol Nanebovstúpenia s jeho 64 metrov vysokou vežou. Vo vnútri je osemtonový zvon, ktorý bol odliaty v Rusku. Z veže kostola môžu pútnici vidieť aj rieku Jordán.

výhľad na Palestínu z hory Sion

Tým sa končí naša návšteva, no treba dodať, že toto mesto ukrýva ešte veľmi veľa ďalších pamiatok, takže sa tu dá stráviť určite ďalších niekoľko krásnych dní. My sa však už s klasickým izraelským Jeruzalemom lúčime a po zajtrajšej prehliadke palestínskeho Betlehema už opäť zamierime späť na juh, kde plánujeme náš posledný izraelský výlet, a to v okolí mesta Eilat.

GPS: 31°46'55.2"N 35°13'48.6"E

 

Text a foto: Veronika Schubertová

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Izrael – pevnosť Masada a kúpanie v Mŕtvom mori
Publikované: 30.4.2018
Z prekrásnej oázy Ein Gedi pokračujeme po hlavnej ceste pozdĺž Mŕtveho mora, aby sme navštívili slávnu starovekú pevnosť Masada. Táto historická pamiatka je súčasťou svetového dedičstva UNESCO už od roku 2001 a patrí k hlavným turistickým atrakciám celého Izraela.

Palestína, Betlehem – na skok z Izraela
Publikované: 28.5.2018
Ešte než sa vydáme späť na juh Izraela do mesta Eilat, čaká nás krátky výlet za hranice do susedného štátu. Jedná sa o Palestínu. Prevažná väčšina z necelých 4 miliónov obyvateľov, ktorí tu žijú, sú moslimovia a hovorí sa tu arabsky. Medzi Izraelom a Palestínou prebiehajú neustále konflikty prameniace zo sporov o územie a vymedzenie hraníc.

Izrael – Eilat a okolie
Publikované: 4.6.2018
Dnes nás čaká náš posledný deň v Izraeli. A pretože domov letíme až v noci, hneď ráno si požičiavame auto a čaká nás skutočne rôznorodý program.

Izrael, pevnosť Masada – symbol odhodlania a slobody
Publikované: 20.1.2020
Táto staroveká pevnosť leží len asi 3 kilometre od južného konca Mŕtveho mora, na okraji Judskej púšte. Počas 1. storočia pred Kristom ju nechal postaviť Herodes Veľký. Už v období jej výstavby malo toto miesto významnú strategickú polohu. Masada leží v nadmorskej výške 30 metrov, napriek tomu, že je postavená na skalnatom útese vysokom 450 metrov. Ako je to možné? Jednoducho – Mŕtve more totiž leží zhruba 430 metrov pod úrovňou hladiny Stredozemného mora.

Izrael – prílet a návšteva Tel Avivu a Jaffy
Publikované: 16.4.2018
Let do Izraela trvá približne 4 hodiny, treba však pripočítať ešte necelú hodinu, než sa dostanete z letiska v Ovde do centra Eilatu. My prilietame vo štvrtok v noci okolo jedenástej hodiny a až o pol jednej ráno sa zdarne dostávame do postele. Určite si dajte pozor aj na výber ubytovania. Lacnejšie varianty sa tu prevádzkujú najpravdepodobnejšie načierno, takže si treba s majiteľom ubytovania dopredu dohodnúť čas príjazdu. Taktiež odporúčam dôkladnejšie si pozrieť hodnotenie ubytovania, my sme sa hneď na prvom mieste trochu vydesili, keď sme zbadali skutočne špinavú izbu.

Izrael – Qasr al-Yahud a oáza Ein Gedi
Publikované: 23.4.2018
Dnes nás čaká návšteva slávneho územia Qasr al-Yahud, ktoré leží na východnom brehu rieky Jordán, a potom výlet v oáze Ein Gedi.

Izrael, Jeruzalem – Staré Mesto
Publikované: 14.5.2018
Skoro ráno vyrážame autobusom z Haify do Jeruzalema, historicky presláveného mesta. Tu plánujeme stráviť nadchádzajúce dve noci. Bývame len pár krokov od Damašskej brány, ktorá je jedným zo vstupov do slávneho Starého Mesta.

Izrael: Cézarea Prímorská – Herodesovo mesto
Publikované: 10.7.2013
Cézarea Prímorská nazývaná aj Cézarea, či grécky Kaisareia je mesto nachádzajúce sa na Izraelskej pobrežnej planine pri Stredozemnom mori neďaleko väčšieho mesta Hadera. Toto historicky dôležité mesto patrí medzi najnavštevovanejšie miesta v krajine a prečo je tomu tak, si povieme v dnešnom článku.


Súvisiaca fotogaléria

Izrael: Putovanie po Svätej zemi III.
Na Zemi azda nie je posvätnejšieho miesta ako štát Izrael a jeho pamiatky. Väčšina pamätihodností...

Izrael: Putovanie po Svätej zemi II.
Azda najväčšou perlou Blízkeho východu je štát Izrael, ktorý v sebe spája bohatú históriu, rozman...

Izrael: Putovanie po Svätej zemi I.
Židovský štát Izrael leží na Blízkom východe v oblasti juhozápadnej Ázie pri pobreží Stredozemnéh...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Jarné vábenie

1. 3. – 30. 4. 2020
1. cena:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino
2. cena:
Dve voľné vstupenky na inšpiratívnu prednášku od Lab.cafe
3. cena:
Vitamínový balíček od portálu Infoglobe
1. cena redakcie:
Fantastický pobyt pre 2 osoby na 3 dni v rodinnom hoteli Solisko**** s výhľadom na Štrbské pleso, raňajkami, večerou a neobmedzeným vstupom do wellness
2. cena redakcie:
Krásny šperk od kamenej predajne ZLATNÍCTVO MILI
3. cena redakcie:
Kniha Trnava – retro od rodinného vydavateľstva DAJAMA

Aktuality:

3.4.2020
Pohyb na čerstvom vzduchu posilňuje imunitu a je jednou z mála zmysluplných činností, ktoré sa v súčasnej situácii dajú robiť. Prečo nespojiť pobyt v prírode s jej upratovaním?
2.4.2020
Západná časť hradného komplexu, ktorý okrem iného zahŕňa Jurkovičov palác a objekt šiestej brány, prechádza rekonštrukciou. Projekt obnovy národnej kultúrnej pamiatky má tri etapy. V súčasnej dobe sa dokončujú práce na bývalej reštaurácii, ktorá bola vystavaná podľa návrhu architekta Dušana Jurkoviča.
1.4.2020
V dôsledku celosvetovej pandémie koronavírusu sú pre verejnosť zatvorené aj múzeá či galérie po celom svete. No prostredníctvom bezplatnej služby Google Arts & Culture môžete z pohodlia vašej obývačky virtuálne navštíviť vyše 500 umelecko-vedných inštitúcií.  
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - BRAZÍLIA a SALVÁDOR:

Brazília, Salvádor

TIPY NA VÝLETY V BRAZÍLII a SALVÁDORE:

 

BRAZÍLIA:

Paraty – bez áut

Rio de Janeiro – divoký karneval a krásne pláže (I., II.)

Amazónia – cesta do pralesa

Manaus: Paríž Južnej Ameriky

Z Uruguaja do Porto Alegre

SALVÁDOR:

Alegría – cesta k lagúne

Joya de Cerén a San Salvador

 

Všetko dôležité, čo by ste o Brazílii mali vedieť, nájdete TU a o Salvádore TU.

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 3. 4. 2020
sviatok:Richard
dnes:
piatok 3.4.
13 °C
zajtra:
sobota 4.4.
12 °C