www.infoglobe.sk » India: Tajomné jaskyne Barabar

India: Tajomné jaskyne Barabar

Publikované: 23.1.2020
Tajomné mýtické jaskyne nazvané podľa kopca, v ktorom sú vyhĺbené – Barabar, nájdeme v Indii, v štáte Bihar, v oblasti Jehanabad. Ide o najstaršie skalné priestory vyhĺbené ľudskou rukou. Ich vznik spadá do obdobia vlády cisára Ašóka okolo roku 260 pred naším letopočtom. Jaskyne dodnes pletú hlavy bádateľom aj turistom.

Nepochopiteľná zručnosť starých Indov

Najpozoruhodnejší na týchto jaskyniach nie je ich vek, ale nevídaná geometrická presnosť s akou boli vyhĺbené, dokonalé zrkadlovo lesklé opracovanie žulových stien a klenieb a predovšetkým skutočnosť, že vznikli za účelom meditácie a navodenia transcendentných zážitkov. Akým spôsobom to dosahovali, pochopíte na mieste.

Kde ich nájdeme?

Len 35 km severovýchodne od mesta Gaya sa z úplnej roviny vypína nízky, 3 km dlhý žulový hrebeň. V jeho centrálnej časti je skupinka vyšších skalísk zvaná Barabar. Podobné miesto by sme našli ešte asi jeden a pol km východne – kopec Nagarjuni. A čo majú tieto dve miesta spoločné? V oboch sú do žulového masívu vyhĺbené jaskyne, svedectvo zručností príslušníkov Maurjovskej ríše a spolu s dvoma jaskyňami Son Bhandar v Rajgire sú najstaršími jaskynnými chrámami v Indii. Barabarské jaskyne sú jedinou stavbou spojenou so zaniknutou náboženskou a filozofickou kultúrou – šramanskou sektou asjivských filozofov.

vchody do jaskýň Sudama a Lomas Rishi

Karan Chaupar

Žulový masív pripomínajúci obrovskú ponorku má na jednej strane vytvorený pravidelný vchod a nad ním nápis, že jaskyňa bola vytesaná 19 rokov po nástupe cisára Ašóka na trón. Každá z niekoľkých jaskýň Barabar má ešte aj svoje vlastné meno. Prvou z nich je Karan Chaupar. Dokonale pravidelný priestor má rozmery 10,4×4,3 m a strop je zaoblený do klenby s výškou 3,3 m. Vo vnútri sa nenachádza jediná socha, kresba, nápis, reliéf, jednoducho nič, len dokonale vyhladené lesklé žulové steny.

interiér jaskyne Sudama

V jaskyni je šero, takmer tma, len vstupným otvorom sem slabo preniká svetlo. Váš sprievodca vám sprostredkuje nečakaný zážitok: dôjde až na koniec jaskyne a vykríkne niekoľko slov. Neslýchané echo zvuk takmer netlmí, niekoľkokrát ho vráti a po sekundách sa zvuky miešajú, zosilňujú a nakoniec je počuť slová, ktoré nijako nesúvisia s tým, čo bolo vyslovené. Je to fascinujúce. Návštevníkom to nedá a experimentujú s rôznymi zvukmi, tlieskaním, intonáciami. Nakoniec počujú zvuky, ktoré nikto nevydával: tlmenú konverzáciu, pouličný hluk, zvuky z blízkej dediny, bučanie kráv a tak podobne, až sa dostávajú k pocitu, že majú halucinácie. Práve tak sme aj my pochopili podstatu zážitkov dávnych meditujúcich. Ako fascinujúco tu museli znieť spevy mníchov!

portál jaskyne Lomas Rishi

Sudama, Lomas Rishi a Visvakarma

Aj ďalšie jaskyne Sudama a Lomas Rishi majú podobné rozmery, tvoria ich však vždy dve prepojené miestnosti. Vyleštené steny sú príčinou rovnakých akustických vlastností, ktoré boli základom navodenia psychedelických zážitkov vtedajších staviteľov. Jaskyňa Lomas Rishi zostala nedotknutá, práce na štvrtej jaskyni, Visvakarma, boli len započaté. Najzaujímavejší portál má jaskyňa Lomas Rishi. Dekoruje ho vytesaný rad slonov.

V súčasnosti vedci nemajú predstavu o technológii, akou ľudia 300 rokov pred Kristom v starovekej Indii opracovávali žulové steny s takou prekvapivou presnosťou a dokonalosťou.

zrkadlový efekt dokonale opracovaných žulových stien

Okolie jaskýň je takmer rovnako pozoruhodné ako samotné jaskyne. Schodisko vysekané do žulovej skaly a dômyselne vybudované prístupy k jaskyniam, skalné reliéfy a medzi tým všetkým pasúci sa dobytok dedinčanov, sušiaci sa trus na balvanoch a všadeprítomné zvedavé deti.

GPS: 25°00'21.2"N 85°03'49.1"E

 

Text: Radka Snížková

Foto: Wikimedia Commons: Fotografie Dharma, Klaus-Norbert, Devajyoti Sarkar, Photo Dharma

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

India – expedícia Tiger: cesta a uvítanie
Publikované: 9.3.2019
Asi by som mala ísť spať, keď musím už o 3.30 vstávať, ale čo s tým, keď nie som unavená. Všetko je už zbalené, len ešte premýšľam, či si mám vziať pršiplášť, alebo nie, keď hlásia slnečno 44 °C. Nakoniec som ho z kufru vybrala. Vám ho ale odporúčam pribaliť, je veľmi praktický, keď vás náhle prepadne prietrž mračien.

India, Váránasí – posvätné mesto, ktoré nikdy nespí
Publikované: 29.6.2020
Návšteva mesta na brehoch posvätnej rieky Gangy nie je len tak pre každého. Ak chcete spoznať skutočnú Indiu, rituálne obrady a kolobeh života v indickej spoločnosti, potom je Váránásí pre vás. Toto mystické mesto je najobľúbenejším pútnickým miestom hinduistov a zároveň je jedným z najdlhšie obývaných miest na svete. Známe tiež ako mesto lorda Šivy, boha stvorenia a ničiteľa Vesmíru. Viera hovorí, že každý, kto zomrie vo Váránasí, bude oslobodený z cyklu reinkarnácie.

India – expedícia Tiger: cesta na safari
Publikované: 16.3.2019
Jedlo sa tu podáva ako bufet. Z miestnej kuchyne mi asi najviac chutia placky čapátí alebo naan, tie by som mohla jesť bez obmedzenia. A tiež mam rada jahňacie mäso, ktoré tu pripravujú skutočne veľmi dobre. Veľkým lákadlom sú rôzne dezerty, sú nielen veľmi dobré, ale tiež veľmi sladké, no skrátka kalorická bomba. Radšej si dám exotické ovocie.

India – expedícia Tiger: cesta za mláďatami
Publikované: 20.4.2019
Už sa teším, čo pekného dnes nafotím. Tak teda rýchla sprcha, zubná hygiena, popadnúť všetku techniku a hurá na recepciu. Náš džíp je už tu a s ním aj celá posádka.

India – expedícia Tiger: ďalšie safari
Publikované: 30.3.2019
Budíček o 4.45 h, a to je vážne najneskorší možný čas. Krátko po piatej totiž už odchádzame na recepciu. Raňajky teraz nehrozia, ja by som do sebe tak skoro aj tak nič nedostala. Môžete si však dať čaj, kávu alebo masalu.

India, Ahmadábád – Manchester východu
Publikované: 1.5.2015
V severozápadnom cípe Indie sa rozkladá štát o veľkosti dva a pol Českých republík a šesť násobkom jej populácie - Gudžarát. V tomto štáte sa pred nejakými šesť tisíc rokmi zrodila civilizácia pozdĺž rieky Indus.

India, Kóčin – hlavné mesto korenia
Publikované: 17.4.2015
Kóčin je dozaista najdôležitejším prístavom v juhozápadnej Indii. Po veľa storočí bol centrom indického obchodu s korením, ktoré bolo od staroveku známe Grékom, Rimanom, Židom, Syrčanom, Arabom a Číňanom.

India, Hajdarábád – perly a diamanty
Publikované: 24.4.2015
Indický subkontinent ponúka mnoho miest na preskúmanie. To je dôvodom, prečo aj dnes na ňom zostaneme a pozrieme sa do ďalšieho významného mesta.

India, Vidžajanagar – padlá sláva
Publikované: 8.5.2015
Nedá nám to, aby sme sa v Indii ešte chvíľku nezdržali. Vydáme sa do štátu Karnátaka, ktorý nájdete v juhozápadnej Indii.


Súvisiaca fotogaléria

India III.
Tretia fotogaléria z Indie obsahuje fotky z oblasti Darjeelingu a himalájske panorámy z indicko-n...

India II.
V ďalšej fotogalérii z Indie si môžete pozrieť monumentálnu stavbu Tádž Mahal ako aj fotografie z...

India I.
Fotografie niektorých historických pamiatok v Dillí, miestneho múzea železnice, života ľudí v ruš...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Jeseň na bicykli

27. 8. – 31. 10. 2020
1. cena:
Dve vstupenky do expozície Nestville Distillery
2. cena:
Kniha Okolo Slovenska na bicykli od rodinného vydavateľstva Dajama
3. cena:
Kniha Čarovný Liptov od vydavateľstva CBS
1. cena redakcie:
Štartovací balíček do súťaže Všetci na bajk 2021
2. cena redakcie:
Nové vydanie ORAVA – Panoráma ľudovej piesňovej a hudobnej kultúry (október 2020)
3. cena redakcie:
Kniha Moje najkrajšie cesty za spoznaním sveta od Marcela Králika

Aktuality:

25.9.2020
Pri príležitosti Svetového dňa cestovného ruchu (27. september 2020), ponúka Gemersko-malohontské múzeum bezplatný vstup do výstavných a expozičných priestorov v čase od 13-tej do 18-tej hodiny.
24.9.2020
• 2 500 kilometrov českou a slovenskou prírodou.
• Peši, na bicykli, na lodi, na lyžiach aj na koni.
• Jednodenné výlety rôznej náročnosti.
• Príroda národných parkov a chránených oblastí.
• Profesionálne a panoramatické fotografie.
23.9.2020
Svetový deň cestovného ruchu sa každoročne slávi 27. septembra a jeho cieľom je zvyšovať povedomie v rámci medzinárodného spoločenstva o význame cestovného ruchu, jeho sociálnych, kultúrnych, environmentálnych aj ekonomických hodnotách a prínose k dosiahnutiu cieľov udržateľného rozvoja.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - NEPÁL:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:pondelok 28. 9. 2020
sviatok:Václav
dnes:
pondelok 28.9.
14 °C
zajtra:
utorok 29.9.
14 °C