www.infoglobe.sk » Gruzínsko: zo Zagaro Pass do Kutaisi – posledná časť výpravy

Gruzínsko: zo Zagaro Pass do Kutaisi – posledná časť výpravy

Publikované: 3.11.2018
Keď sme sa ráno prebudili, nad Zagaro Pass krásne svietilo slniečko. Cesta preč však bola kvôli snehu neprejazdná, a tak sme čakali a čakali…

výhľady na okolité hory v Zagaro Pass

A aby sme si skrátili čakanie, posunuli sme sa na druhú stranu údolia, takže sme sa zase mali čím kochať. Všade navôkol bola neuveriteľná a ľuďmi nedotknutá krajina. Tá divokosť a krása vám vyrazí dych. To už u nás neuvidíte. Dorazíme do dediny, kde žije len 8 rodín. Cez zimu musia žiť zo zásob, ktoré si v lete vypestovali, pretože do mesta je to sakra ďaleko.

rozpadnuté domy niekde cestou necestou

cesta cez Zagaro Pass    smer Lentheki

Cestou sme ešte prechádzali dedinami, kde líšky dávajú dobrú noc. Na to, ako veľmi tu sú ľudia chudobní, sú niektoré domy obrovské a väčšinou stavané do poschodia s veľkou terasou. Dokonca sme na jednej záhrade videli obrovskú sochu Stalina. Keď sme dorazili do Lentheki, ubytovali sme sa u veľmi milej rodiny. Ľudia by sa tu pre vás aj rozdali. Na večeru boli hody a ráno nás zas čakali slávnostné raňajky. Domáci milujú Česko a českých turistov, ukázali nám mnoho rodinných fotiek a dostali sme ešte jeden tip na výlet, a to jazero Green Lake, ktoré je kúsok od Lentheki. A tak sme vyrazili.

miestne honosné stavby   miestne stavby

Green Lake je úžasné miesto na samote. Ide sa k nemu cez drevený most, ktorý visí nad riekou. Pri jazere stají zrub, kde si môžete dať občerstvenie, dokonca si môžete nechať uloviť pstruha. V Green Lake sú totiž sádky so pstruhmi. Človek sa tu cíti ako v raji. Odtiaľ sme pokračovali až do Tkibulu k vodopádu Mukhuri.

Green Lake   vodopád Mukhuri

rýchle občerstvenie v horách

Celá táto cesta viedla krásnym údolím, ktoré bolo obklopené zalesnenými horami. Išli sme okolo divokej rieky a neustále nás vítali nejaké domáce zvieratá, ako sú kravy a prasatá. Tie tu majú takú slobodu, že keď sa človek nad tým zamyslí, tak ani nevie, ako môžu miestni poznať, ktoré zviera je čie. Aj tunajšia kvetena je nádherná – prvosienky, margarétky, divoké bylinky atď. Gruzínsko ma úplne uchvátilo. Návštevu tejto krajiny každému vrelo odporúčam. Nedotknutá príroda a pohostinnosť miestnych je až neuveriteľná.

GPS: 42°15'57.3"N 42°42'59.9"E

 

Text a foto: Kateřina Janovská

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Gruzínsko – mesto Mestia a výpravy do okolia
Publikované: 20.10.2018
Mestia je krásne horské mestečko ležiace 128 km severovýchodne od krajského mesta Zugdidi. Patrí k najmalebnejším častiam krajiny a nie nadarmo sa nazýva gruzínske Švajčiarsko. S touto alpskou krajinou má totiž mnoho spoločného. Nielen krásnu krajinu zelených pastvín pod zaľadnený mi horami, ale tiež množstvo turistov.

Gruzínsko – z Mestie do Ushguli
Publikované: 27.10.2018
Z Mestie do Ushguli vedie len jedna jediná cesta. Dá sa tam dostať vlastným vozidlom, taxíkom, mašrutkou (čo je miestna hromadná doprava), ale dá sa ísť aj stopom. Cesta tedy vedie smerom Ughviri pass. Počítajte však s nespevneným terénom. Hneď ako sme prešli Ughviri pass, serpentínami sme schádzali do prvej dediny. Človekovi sa až veriť nechce,v akých podmienkach tu ľudia žijú.

Gruzínsko – z mesta do hôr alebo cesta plná zastávok
Publikované: 13.10.2018
Dnešnou zastávkou a takým malým spestrením na ceste bude Balda Canyon. Nachádza sa necelých 12 km od mesta Martvili. Nájsť ho je však pomerne náročné. Keď sme chceli prebrodiť rieku, prišiel za nami miestny pán. Dorozumievali sme sa ťažko, ale podarilo sa. Rieku vraj neprebrodíme, pretože tam sú ostré a veľké kamene, ale že za 200 metrov je vodopád.

Gruzínsko, Kutaisi – krásna príroda a množstvo pamiatok
Publikované: 6.10.2018
Gruzínsko je štát ležiaci na rozhraní juhovýchodnej Európy a juhozápadnej Ázie. Pri východnom okraji Gruzínska sa nachádza Čierne more. Jeho susedmi sú na severe a severovýchode Rusko, na juhu Turecko a Arménsko a na juhovýchode Azerbajdžan.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Pestrá jeseň

1. 9. – 31. 10. 2019
1. cena:
Balance test a Balance Oil od spoločnosti ZINZINO
2. cena:
sada čokolád značky Lindt a vstupenky na prehliadku Velkopopovického pivovaru Kozel
3. cena:
Poukážka na dve vstupenky do talkshow SUPERMAMY
1. cena redakcie:
Darčekový poukaz pre 2 osoby na 2 noci vrátane raňajok na Chate Magurka v Nízkych Tatrách
2. cena redakcie:
Hniezdo pre bábätko od ZUZ made with love
3. cena redakcie:
Darčeková kazeta VINCENTKA

Aktuality:

20.9.2019
Obľúbený medzinárodný festival súčasného umenia – Biela noc sa uskutoční od 27. do 29. septembra v Bratislave a od 4. do 6. októbra v Košiciach. Tohtoročnou novinkou bude predĺženie trvania festivalu z jednej na tri noci.
19.9.2019
V dňoch 21. a 22. septembra sa na Letisku Leoša Janáčka v Ostrave odohráva hlavný program Dní NATO a Dní Vzdušných síl Armády Českej republiky. Devätnásty ročník leteckej a obrannej show predstaví leteckú aj pozemnú techniku členských štátov Severoatlantickej aliancie.
18.9.2019
Všetci priaznivci Tokajského vína sa môžu tešiť na v poradí už 16. ročník Vinobrania, ktorý sa uskutoční v obci Čerhov 27. a 28. septembra 2019.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - KOSTARIKA, PANAMA, NIKARAGUA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 20. 9. 2019
sviatok:Ľuboslav, Ľuboslava
dnes:
piatok 20.9.
16 °C
zajtra:
sobota 21.9.
13 °C