www.infoglobe.sk » Gruzínsko – mesto Mestia a výpravy do okolia

Gruzínsko – mesto Mestia a výpravy do okolia

Publikované: 20.10.2018
Mestia je krásne horské mestečko ležiace 128 km severovýchodne od krajského mesta Zugdidi. Patrí k najmalebnejším častiam krajiny a nie nadarmo sa nazýva gruzínske Švajčiarsko. S touto alpskou krajinou má totiž mnoho spoločného. Nielen krásnu krajinu zelených pastvín pod zaľadnený mi horami, ale tiež množstvo turistov.

Symbolom Mestie sú kamenné obranné veže koškebi, ktorých tu stojí niekoľko desiatok. Väčšina z nich bola postavená medzi 9. a 13. storočím. V minulosti slúžili dedinčanom ako úkryt pri nájazdoch cudzích armád. Dnes slúžia niektoré z nich ako kostolné veže a iné sú zas obstavané novšími domami. Možností ubytovania tu je mnoho, ale trochu si priplatíte. Predsa len sa tu chcú vyrovnať alpským mestečkám.

kamenné obranné veže koškebi   domy v Mestii

Naším dôležitým bodom v meste je infocentrum, ktoré sa nachádza pri centrálnom parku. Tečie tu prameň minerálnej vody, opodiaľ je radnica, kaviareň a nesmú chýbať ani bankomaty na každom rohu. V infocentre vyfasujeme mapy a môžeme vyraziť. Náš plán je jasný, vyrazíme k jazeru Koruldi Lakes. Pešky je cesta tam a späť celodenným výletom, ale keď budete chcieť, môžete sa až k nemu doviezť autom.

trek ku Koruldi Lakes

A tak sme teda vyrazili v ústrety dobrodružstvu. Cesta je naozaj divoká, kľukatí sa ako had a má mnoho výmoľov a hlbokých dier. Keď sme ale stretli zopár turistov, boli sme radi, že sa vezieme. Kúsok pod vrcholom nás však zarazil sneh, takže sme ďalej pokračovali pešky. Cesta trvala ešte asi tak hodinu, ale jazero sme aj tak nevideli, pretože bolo pod snehom. Ale výhľady do šíreho okolia stály za to. Zhora je vždycky všetko také iné, ten neuveriteľný pokoj, krásna príroda, špicaté skaly a vysoké kopce…

panoráma

miestna divoká príroda   nádherná krajina pri Mestii

Po tomto výlete však budete mať čas ešte na jednu zastávku, a to pri ľadovci Chalati Glacier. Tento trek je nenáročný, autom sa dá ísť celý čas pozdĺž rieky Mestiachala. Cesta je síce nespevnená, ale ide sa po nej dobre. Zaparkovať musíte pri lanovom moste, odtiaľ sa potom ide pešky až pod ľadovec. Cesta tam a späť je maximálne tak na dve hodinky. Vedie lesom, potom pozdĺž divokej rieky a nakoniec sa ide po vyznačenej ceste medzi kameňmi. Pôjdete korytom cesty, kde kedysi býval ľadovec a s postupným topením ľadu sa ide ďalej a ďalej. Na niektorých balvanoch je zaznamenané, kam až siahal ľad v určitých rokoch.

príroda pri ľadovci Chalati Glacier   ľadovec Chalati Glacier

ľadovec

Obe tieto turistické cesty sú naozaj krásne. Na mesto a na výlety do okolia budete potrebovať aspoň dva dni.

GPS: (Koruldi Lakes) 43°05'18.1"N 42°41'56.3"E

 

Text a foto: Kateřina Janovská

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Gruzínsko – z mesta do hôr alebo cesta plná zastávok
Publikované: 13.10.2018
Dnešnou zastávkou a takým malým spestrením na ceste bude Balda Canyon. Nachádza sa necelých 12 km od mesta Martvili. Nájsť ho je však pomerne náročné. Keď sme chceli prebrodiť rieku, prišiel za nami miestny pán. Dorozumievali sme sa ťažko, ale podarilo sa. Rieku vraj neprebrodíme, pretože tam sú ostré a veľké kamene, ale že za 200 metrov je vodopád.

Gruzínsko – z Mestie do Ushguli
Publikované: 27.10.2018
Z Mestie do Ushguli vedie len jedna jediná cesta. Dá sa tam dostať vlastným vozidlom, taxíkom, mašrutkou (čo je miestna hromadná doprava), ale dá sa ísť aj stopom. Cesta tedy vedie smerom Ughviri pass. Počítajte však s nespevneným terénom. Hneď ako sme prešli Ughviri pass, serpentínami sme schádzali do prvej dediny. Človekovi sa až veriť nechce,v akých podmienkach tu ľudia žijú.

Gruzínsko: zo Zagaro Pass do Kutaisi – posledná časť výpravy
Publikované: 3.11.2018
Keď sme sa ráno prebudili, nad Zagaro Pass krásne svietilo slniečko. Cesta preč však bola kvôli snehu neprejazdná, a tak sme čakali a čakali…

Gruzínsko, Kutaisi – krásna príroda a množstvo pamiatok
Publikované: 6.10.2018
Gruzínsko je štát ležiaci na rozhraní juhovýchodnej Európy a juhozápadnej Ázie. Pri východnom okraji Gruzínska sa nachádza Čierne more. Jeho susedmi sú na severe a severovýchode Rusko, na juhu Turecko a Arménsko a na juhovýchode Azerbajdžan.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Leto plné radosti

1. 7. – 31. 8. 2019
1. cena:
Dve vstupenky na koncert Lucie Bíla v Tatrách
2. cena:
Dámske štýlové slnečné okuliare Polaroid od Optik Morvay
3. cena:
Turistický sprievodca z rodinného vydavateľstva Dajama
1. cena redakcie:
Poukážka pre dve osoby na dve noci s raňajkami v Hoteli Európa Liptovský Mikuláš
2. cena redakcie:
Letný kozmetický balíček z dm drogérie
3. cena redakcie:
Kombinovaná vstupenka na zámok Schloss Hof a Niederweiden

Aktuality:

25.8.2019
V hornej časti podtatranskej obce Ždiar môžete navštíviť novú letnú expozíciu zachytávajúcu svet unikátnych živočíchov.
24.8.2019
Nielen pre potreby Pražanov, ale aj pre návštevníkov Prahy, vzniklo ďalšie miesto pre oddych a vychádzky prírodou. Na území Prahy v Horných Počerniciach zrevitalizovali nehostinné územie V Ladech (vrátane vodných plôch), a tak vznikol nový lesopark.
23.8.2019
Do konca augusta, od pondelka do piatku, sa o 10-tej hodine konajú bezplatné prehliadky historického centra Trnavy. Zraz zaujemcov je vždy pred Turistickým informačným centrom.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ESTÓNSKO, LOTYŠSKO, LITVA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:nedeľa 25. 8. 2019
sviatok:Ľudovít
dnes:
nedeľa 25.8.
27 °C
zajtra:
pondelok 26.8.
26 °C