www.infoglobe.sk » Gruzínsko – z Mestie do Ushguli

Gruzínsko – z Mestie do Ushguli

Publikované: 27.10.2018
Z Mestie do Ushguli vedie len jedna jediná cesta. Dá sa tam dostať vlastným vozidlom, taxíkom, mašrutkou (čo je miestna hromadná doprava), ale dá sa ísť aj stopom. Cesta tedy vedie smerom Ughviri pass. Počítajte však s nespevneným terénom. Hneď ako sme prešli Ughviri pass, serpentínami sme schádzali do prvej dediny. Človekovi sa až veriť nechce,v akých podmienkach tu ľudia žijú.

Všade je bahno a smrad, takže nezastavujeme a ideme ďalej. V diali sa už opäť týči strážna veža. Stojí tu úplne sama a prekvapivo je pri nej dosť ľudí. Odrazu vidíme, že si z nej miestni urobili atrakciu. Nazvali ju Tower of love a za malý poplatok môžete vliezť dovnútra a vyfotiť sa.

Tower of love

obydlie v Ushguli   divoká stavba s divokou prírodou

O Ushguli sa často hovorí ako o najvyššie trvalo osídlenej dedine v Európe, leží v historickom regióne Svanetie pri severozápadných hraniciach Gruzínska. Celá oblasť je obklopená pohorím Kaukaz a nachádza sa tu najvyšší kaukazský vrchol Šchara, ktorý dosahuje 5 193 m, a nemenej známy dvojvrchol Ušba so 4 710 m. Niektoré budovy v tejto obci sú zapísané do zoznamu svetového dedičstva UNESCO.

rozpadnuté domy v Ushguli   ako sa žije v Ushguli

Hneď ako sme prišli do Ushguli, úplne sme onemeli. Pohľad na veže, divokú rieku a na tie hory je úžasný. Auto sme zaparkovali na prvom možnom mieste a vyrazili sme na obhliadku mesta. Zarazilo ma však množstvo PET fliaš v rieke, sem ešte triedenie odpadu nedorazilo. Keď sme sa dostatočne nabažili miestnych stavieb, vyrazili sme do údolia pozdĺž riečky vytekajúcej z hôr pod ľadovec Šchary. Táto prechádzka je veľmi príjemná a je na pol dňa.

dedina s cestou k ľadovcu

pohľad do údolia z Ushguli   divoká rieka pri Ushguli

Cesta je nenáročná a veľmi fajn. Pred vami sú hory, okolo vás preteká riečka, stretávate kravy, ktoré sa pasú úplne všade. Cestou sa k nám pripojil dokonca aj pes tulák. Asi po necelých 8 km začíname málinko stúpať. Preskakujeme cez kamene, predierame sa cez rôzne kríky, až nakoniec dorazíme k miestu, kde sa pred nami odhalí celý ľadovec.

Zagaro Pass   hory

Opäť sme plní zážitkov. A musím povedať, že ma táto oblasť úplne okúzlila. Je to skvelé miesto pre všetky typy turistov. Každému ho odporúčam. Nájdete tu mnoho trekov s krásnymi výhľadmi a tajuplnú krajinu, ktorú sa dá prejsť aj na koni.

GPS: 42°55'03.3"N 43°00'58.6"E

 

Text a foto: Kateřina Janovská

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Gruzínsko – mesto Mestia a výpravy do okolia
Publikované: 20.10.2018
Mestia je krásne horské mestečko ležiace 128 km severovýchodne od krajského mesta Zugdidi. Patrí k najmalebnejším častiam krajiny a nie nadarmo sa nazýva gruzínske Švajčiarsko. S touto alpskou krajinou má totiž mnoho spoločného. Nielen krásnu krajinu zelených pastvín pod zaľadnený mi horami, ale tiež množstvo turistov.

Gruzínsko: zo Zagaro Pass do Kutaisi – posledná časť výpravy
Publikované: 3.11.2018
Keď sme sa ráno prebudili, nad Zagaro Pass krásne svietilo slniečko. Cesta preč však bola kvôli snehu neprejazdná, a tak sme čakali a čakali…

Excentrický pútnik Ladislav Zibura príde do Bratislavy
Publikované: 2.11.2019
Nenáročný výlet, ktorý sa rýchlo vymkol z nôh. Excentrický pútnik Ladislav Zibura sa vydal prebádať Arménsko, Gruzínsko a Náhorný Karabach, a opäť, ako sú jeho fanúšikovia u neho zvyknutí, sa vrátil s priehrštím zábavných historiek a autentických zážitkov.

Gruzínsko – z mesta do hôr alebo cesta plná zastávok
Publikované: 13.10.2018
Dnešnou zastávkou a takým malým spestrením na ceste bude Balda Canyon. Nachádza sa necelých 12 km od mesta Martvili. Nájsť ho je však pomerne náročné. Keď sme chceli prebrodiť rieku, prišiel za nami miestny pán. Dorozumievali sme sa ťažko, ale podarilo sa. Rieku vraj neprebrodíme, pretože tam sú ostré a veľké kamene, ale že za 200 metrov je vodopád.

Gruzínsko, Kutaisi – krásna príroda a množstvo pamiatok
Publikované: 6.10.2018
Gruzínsko je štát ležiaci na rozhraní juhovýchodnej Európy a juhozápadnej Ázie. Pri východnom okraji Gruzínska sa nachádza Čierne more. Jeho susedmi sú na severe a severovýchode Rusko, na juhu Turecko a Arménsko a na juhovýchode Azerbajdžan.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zimná krajina

1. 1. – 29. 2. 2020
1. cena:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino
2. cena:
Celoročné poistenie ALPENVEREIN od Hory.sk
3. cena:
kniha Zimný hrebeň Tatier od vydavateľstva Tatrica.sk
1. cena redakcie:
Fantastický pobyt pre 2 osoby na 3 dni v rodinnom hoteli Solisko**** s výhľadom na Štrbské pleso, raňajkami, večerou a neobmedzeným vstupom do wellness
2. cena redakcie:
Skialpinistický knižný balíček od Hory.sk
3. cena redakcie:
Darčeková kazeta VINCENTKA

Aktuality:

23.1.2020
V poradí už 5. ročník pretekov dvojčlenných tímov na rohatých saniach známych ako krňačky doplnený o špeciálne disciplíny spojené s históriou Malej Úpy a jej prvými osadníkmi sa koná v sobotu 25. januára od 10. hodiny na zjazdovke U Kostola.
22.1.2020
Bratislavské letisko si tento rok pre cestujúcich pripravilo viacero noviniek. Azda tou najlepšou sú pravidelné letecké linky na grécke ostrovy Korfu a Rodos.

21.1.2020
Národné poľnohospodárske múzeum v Prahe spojilo dve tradičné zimné akcie. V sobotu 25. januára sa uskutoční 13. ročník akcie Letenské prasa alebo zabíjačka v múzeu spolu so 7. ročníkom akcie Letenské fašiangy.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - RUSKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:štvrtok 23. 1. 2020
sviatok:Miloš
dnes:
štvrtok 23.1.
-2 °C
zajtra:
piatok 24.1.
0 °C