www.infoglobe.sk » Gruzínsko, Kutaisi – krásna príroda a množstvo pamiatok

Gruzínsko, Kutaisi – krásna príroda a množstvo pamiatok

Publikované: 6.10.2018
Gruzínsko je štát ležiaci na rozhraní juhovýchodnej Európy a juhozápadnej Ázie. Pri východnom okraji Gruzínska sa nachádza Čierne more. Jeho susedmi sú na severe a severovýchode Rusko, na juhu Turecko a Arménsko a na juhovýchode Azerbajdžan.

Do Gruzínska sa môžete dostať mnohými spôsobmi, ale najlepší je samozrejme lietadlo, z Prahy dokonca lietajú priame lety, a to do Kutaisi. Na mieste potom doporučujem kúpiť SIM kartu, ktorá má signál aj v horách.

zapadnuté uličky v Kutaisi   elektrické drôty

Kutaisi je po Tbilisi druhým najväčším mestom Gruzínska. A čaká tam na vás mnoho zaujímavostí. Na hlavnom námestí Davida Staviteľa nájdete impozantnú fontánu. Kolchidská fontána je vyzdobená zväčšenými kópiami 30 nájdených kolchidských sôch. Kedysi na tomto mieste stál kostol, potom socha Stalina. Fontána bola postavená v roku 2011.

námestie v Kutaisi

Ďalej môžete navštíviť katedrálu Bagrati, ktorá sa nachádza nad mestom na kopci Ukimerioni, vysoko nad riekou Rioni a je zapísaná do zoznamu UNESCO. Prvý pohľad na ňu bol skutočne neuveriteľný, katedrála sa v celej svojej kráse týči na kopci, z ktorého je prekrásny výhľad na mesto a okolie.

katedrála Bagrati   pohľad od katedrály na Kutaisi

Našou ďalšou zastávkou bola jaskyňa Prometheus Cave, ktorá leží necelých 22 km od mesta Kutaisi. Vstup do jaskyne stojí 20 GEL (cca 180 Kč), ale my sme si kúpili COMBO ticket za 50 GEL, ktorý zahŕňa 4 vstupy, a to do Prometheus Cave, Okatse Canyon, Gachedili Canyon a Sataplia National Park. Ponúka sa tu aj možnosť previesť sa na lodičke. Najskôr sme zamierili do Prometheus Cave. Prehliadka s anglicky hovoriacou sprievodkyňou trvá asi 40 minút a za ten čas prejdete asi 2 km v podzemí. Jaskyňa je plná stalagmitov a stalaktitov rôznych tvarov. Celá je nasvietená farebnými svetielkami. Posledná časť prehliadky vedie pozdĺž podzemnej riečky. V týchto miestach sa prehliadka končí, ale len pre tých, ktorí nemajú zaplatenú plavbu lodičku. My teda dochádzame k loďke, vyfasujeme helmy a vesty a vyrážame do cieľa. Po vylodení už len čakáme na mašrutku (druh verejnej dopravy hlavne v krajinách bývalého Sovietskeho zväzu, Balkánu a Turecka), ktorá nás zas odvezie k vstupnej bráne.

Prometheus Cave   Prometheus Cave

plavba loďou v Prometheus Cave   výjazd loďou z jaskyne Prometheus Cave

Potom zas nasadáme do auta a vyrážame do Martvili na Gachedili Canyon. Vstupenky už máme, tak si opäť zaplatíme loďku a vyrážame. Táto atrakcia s loďkou je dobrá aj pre deti. Naskočíme do nafukovacieho člnu a plavíme sa asi 10 minút proti prúdu, potom sa otáčame a ideme zas späť. Po vylodení sme sa ešte prešli po cestičke pozdĺž kaňonu.

plavba na loďke v Gachedili Canyon   Gachedili Canyon

Prvý deň strávený v Gruzínsku sa nám veľmi vydaril. Boli sme nadšení miestnou prírodou a skvelým jedlom. Ľudia sú tu všade strašne milí. Rozhodne stoja všetky tieto miesta za návštevu.

GPS: (jaskyňa) 42°22'37.8"N 42°36'02.3"E

 

Text a foto: Kateřina JanovskáDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Gruzínsko – z mesta do hôr alebo cesta plná zastávok
Publikované: 13.10.2018
Dnešnou zastávkou a takým malým spestrením na ceste bude Balda Canyon. Nachádza sa necelých 12 km od mesta Martvili. Nájsť ho je však pomerne náročné. Keď sme chceli prebrodiť rieku, prišiel za nami miestny pán. Dorozumievali sme sa ťažko, ale podarilo sa. Rieku vraj neprebrodíme, pretože tam sú ostré a veľké kamene, ale že za 200 metrov je vodopád.

Gruzínsko – mesto Mestia a výpravy do okolia
Publikované: 20.10.2018
Mestia je krásne horské mestečko ležiace 128 km severovýchodne od krajského mesta Zugdidi. Patrí k najmalebnejším častiam krajiny a nie nadarmo sa nazýva gruzínske Švajčiarsko. S touto alpskou krajinou má totiž mnoho spoločného. Nielen krásnu krajinu zelených pastvín pod zaľadnený mi horami, ale tiež množstvo turistov.

Gruzínsko – z Mestie do Ushguli
Publikované: 27.10.2018
Z Mestie do Ushguli vedie len jedna jediná cesta. Dá sa tam dostať vlastným vozidlom, taxíkom, mašrutkou (čo je miestna hromadná doprava), ale dá sa ísť aj stopom. Cesta tedy vedie smerom Ughviri pass. Počítajte však s nespevneným terénom. Hneď ako sme prešli Ughviri pass, serpentínami sme schádzali do prvej dediny. Človekovi sa až veriť nechce,v akých podmienkach tu ľudia žijú.

Gruzínsko: zo Zagaro Pass do Kutaisi – posledná časť výpravy
Publikované: 3.11.2018
Keď sme sa ráno prebudili, nad Zagaro Pass krásne svietilo slniečko. Cesta preč však bola kvôli snehu neprejazdná, a tak sme čakali a čakali…

Excentrický pútnik Ladislav Zibura príde do Bratislavy
Publikované: 2.11.2019
Nenáročný výlet, ktorý sa rýchlo vymkol z nôh. Excentrický pútnik Ladislav Zibura sa vydal prebádať Arménsko, Gruzínsko a Náhorný Karabach, a opäť, ako sú jeho fanúšikovia u neho zvyknutí, sa vrátil s priehrštím zábavných historiek a autentických zážitkov.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zimná krajina

1. 1. – 29. 2. 2020
1. cena:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino
2. cena:
Celoročné poistenie ALPENVEREIN od Hory.sk
3. cena:
kniha Zimný hrebeň Tatier od vydavateľstva Tatrica.sk
1. cena redakcie:
Fantastický pobyt pre 2 osoby na 3 dni v rodinnom hoteli Solisko**** s výhľadom na Štrbské pleso, raňajkami, večerou a neobmedzeným vstupom do wellness
2. cena redakcie:
Skialpinistický knižný balíček od Hory.sk
3. cena redakcie:
Darčeková kazeta VINCENTKA

Aktuality:

23.1.2020
V poradí už 5. ročník pretekov dvojčlenných tímov na rohatých saniach známych ako krňačky doplnený o špeciálne disciplíny spojené s históriou Malej Úpy a jej prvými osadníkmi sa koná v sobotu 25. januára od 10. hodiny na zjazdovke U Kostola.
22.1.2020
Bratislavské letisko si tento rok pre cestujúcich pripravilo viacero noviniek. Azda tou najlepšou sú pravidelné letecké linky na grécke ostrovy Korfu a Rodos.

21.1.2020
Národné poľnohospodárske múzeum v Prahe spojilo dve tradičné zimné akcie. V sobotu 25. januára sa uskutoční 13. ročník akcie Letenské prasa alebo zabíjačka v múzeu spolu so 7. ročníkom akcie Letenské fašiangy.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - RUSKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:štvrtok 23. 1. 2020
sviatok:Miloš
dnes:
štvrtok 23.1.
-2 °C
zajtra:
piatok 24.1.
0 °C