www.infoglobe.sk » Francúzsko, departement Isere – Grenoble

Francúzsko, departement Isere – Grenoble

Publikované: 28.4.2017
Dnes sa pozrieme do Grenoble. Toto menej známe francúzske mesto sa nachádza na juhovýchode krajiny. Obklopené je horami, čo je isto jeden z hlavných dôvodov, prečo sa jedná o veľmi atraktívne miesto, ktoré sa prezýva hlavné mesto Álp.

Grenoble

Srdce Grenoble tvorí Vieille Ville alebo Staré mesto, kde nájdeme krásne domčeky, dláždené uličky a malá námestíčka. Kde začať? Vydajte sa na Rue Très Cloîtres, kde na rohu s Place Notre-Dame nájdete Musee de l'Ancien Évêché. Toto múzeum je zamerané na mapovanie histórie departementu od najstarších časov až po 20. storočie. Sídli v biskupskom paláci, ktorý bol postavený na galsko-rímskom opevnení z 3. storočia.

Place Notre-Dame

Neďaleko odtiaľ môžete navštíviť katedrálu Notre-Dame, ktorá bola postavená medzi 11. a 15. storočím. Ďalej pokračujte na Place aux Herbes, stredoveké námestie, ktoré kedysi bývalo srdcom mesta a na ktorom sa v súčasnosti každý utorok a nedeľu ráno konajú farmárske trhy.

Pokiaľ máte radi Stendhalove knihy, tak určite nevynechajte jeho múzeum. Tento predstaviteľ realizmu sa v roku 1783 narodil práve v Grenoble. Jeho múzeum sídli v dome, ktorý je typickou ukážkou obydlia buržoázie 18. storočia a pôvodne patril jeho dedovi.

Grenoble

U múzeí zostaneme, pretože teraz spoločne navštívime Musée de Grenoble, ktoré sa považuje za jedno z najprestížnejších vo Francúzsku. Je totiž domovom impozantnej zbierky výtvarného umenia a sídli v modernej budove obklopenej nádherným parkom so sochami.

Musée de Grenoble

Zbierka múzea sa nesústredí len na jedno historické obdobie. Uvidíte tu diela z obdobia staroveku, stredoveku, novoveku aj 20. storočia. Svoje výrazné miesto tu však má aj talianska maľba 18. storočia a európska maľba 19. storočia, ktorú tu reprezentujú velikáni ako Gauguin, Monet alebo Ingres.

Ak chcete zájsť na miesto s pekným výhľadom na mesto a hory, tak vyskúšajte pevnosť Fort de la Bastille. Hore k pevnosti vás môže dostať kabínová lanovka, pričom už samotná jazda je skvelým zážitkom. Masívna pevnosť, ktorá slúžila ako väzenie, je dnes domovom niekoľkých múzeí. Jedno je zamerané na moderné umenie, ďalšie napríklad na horské vojenské jednotky.

Fort de la Bastille

Vo Fort de la Bastille však môžete robiť omnoho viac než sa len prechádzať medzi múzejnými exponátmi alebo si prehliadať mesto. Pokiaľ sú vám blízke adrenalínové zážitky alebo horolezectvo, tak aj to si tu môžete užiť. Ak máte radšej pokojnejšie aktivity, tak sa prejdite po niektorej z cestičiek.

GPS: 45°11'55.8"N 5°43'32.8"E

 

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia.org: Matthieu Riegler, Bertrand93, Milky, Milky (2), Milky (3), Simdaperce

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Francúzsko, departement Gard – Nîmes
Publikované: 21.4.2017
Záver pracovného týždňa dnes strávime v ďalšom malebnom francúzskom meste, v Nîmes. Nachádzajú sa v ňom skvelo zachované antické pamiatky. Tou najdôležitejšou je bezpochyby amfiteáter z 1. storočia nášho letopočtu. Jeho rozmery sú impozantné 133 na 101 metrov a naraz sa doň mohlo vojsť až 21 tisíc divákov. Divadlo bolo navrhnuté pre veľké davy skutočne dômyselne. Je tu 124 vchodov, takže všetci diváci sa mohli do divadla dostať v priebehu niekoľkých minút.

Francúzsko, Chamonix – na úpätí Mont Blancu
Publikované: 14.7.2017
Tento piatok sa vydáme viac do prírody – k hore Mont Blanc, ktorá sa prezýva strecha Európy. Vyrazíme do alpského mestečka Chamonix a jeho okolia.

Francúzsko – výstup na Mont Blanc I
Publikované: 11.6.2018
Najvyššia hora Európy – Mont Blanc – je medzi horolezcami veľký pojem. Na vrchol vedie viacero ciest, ale najčastejšie sa využíva jedna z nich, tzv. normálka. A práve tú vám dnes predstavím. Vraví sa, že po tejto ceste je výstup na vrchol jednoduchý, ale nie je zadarmo. Pravdou ale je, že táto trasa je pre mnohých horolezcov smrteľná. O tom, ako to tam skutočne vyzerá, som sa chcela presvedčiť osobne, a tak sme vyrazili.

Francúzsko – výstup na Mont Blanc II
Publikované: 18.6.2018
V dnešnom článku si môžete prečítať, ako pokračoval náš výstup na slávnu horu Mont Blanc.

Francúzsko: výstup na Mont Blanc III
Publikované: 25.6.2018
Sme na vrchole Európy, na vrchole hory Mont Blanc. Pre bežné výstupy je vrchol miestom, kde si človek sadne, odpočinie a užije si výhľad do okolia, to sa však na snehovom vrchole skutočne nedá. Tu vydržíte len chvíľku, pretože sa do vás ihneď pustí zima. Človek si zároveň tiež uvedomuje, ako veľmi je unavený a vie, aká diaľka ho zas čaká cestou späť a aké sú niektoré úseky nebezpečné.

Francúzsko: departement Hérault – Montpellier
Publikované: 17.2.2017
Keď sa budete prechádzať po historickom centre, všimnite si pouličné umenie. Na rozdiel od iných miest, kde umenie v sebe často nesie politický podtext, tu pôsobí skôr veselo a uvoľnene. Nedivte sa, keď narazíte na obrázok pandy s revolverom alebo na polovicu bicykla, ktorá trčí z múru niektorého z domov.

Francúzsko: departement Hérault – návšteva mesta Montpellier
Publikované: 10.2.2017
Centrom juhofrancúzskeho departmentu Hérault je Montpellier. Toto štvrťmiliónové mesto sa rozkladá v kopcovitom teréne na brehoch Stredozemného mora.


Súvisiaca fotogaléria

Francúzsko – len čriepky z tejto krásnej krajiny
Francúzsko (oficiálne Francúzska republika) je štát, ktorého väčšina územia sa nachádza v západne...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Pamiatky okolo nás

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Elektrický mlynček na korenie
2. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
3. cena:
Darčeková kazeta VINCENTKA
1. cena redakcie:
Wellness pobyt pre 2 osoby na 2 noci s polpenziou a procedúrami v Grand Hoteli Bellevue**** Vysoké Tatry
2. cena redakcie:
Fitness náramok SAMSUNG Galaxy Fit e
3. cena redakcie:
Celodenný vstup do Aquacity Poprad pre 2 osoby

Aktuality:

19.11.2019
Dopravný podnik hlavného mesta Prahy pripravil v rámci programu „Zážitková turistika pre priaznivcov histórie mestskej hromadnej dopravy“ na sobotu 23. novembra jazdu historickou súpravou metra za poznaním zaujímavých miest na trase B so sprievodcom.
18.11.2019
Oponický kaštieľ ponúkne 22. a 23. novembra 2019 nočné prehliadky Aponiovskej knižnice obohatené o výklad v podaní Divalla Tesáre.
17.11.2019
Už v pondelok 18. novembra 2019 si môžete prísť vypočuť, čo zažil Martin Krasňanský pri svojej výprave za polárny kruh, po ktorej bude nasledovať filmové pásmo Reel Rock.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - MALTA a MONAKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 19. 11. 2019
sviatok:Alžbeta
dnes:
utorok 19.11.
10 °C
zajtra:
streda 20.11.
10 °C