www.infoglobe.sk » Francúzsko, departement Gard – Nîmes

Francúzsko, departement Gard – Nîmes

Publikované: 22.7.2022
Záver pracovného týždňa dnes strávime v ďalšom malebnom francúzskom meste, v Nîmes. Nachádzajú sa v ňom skvelo zachované antické pamiatky. Tou najdôležitejšou je bezpochyby amfiteáter z 1. storočia nášho letopočtu. Jeho rozmery sú impozantné 133 na 101 metrov a naraz sa doň mohlo vojsť až 21 tisíc divákov. Divadlo bolo navrhnuté pre veľké davy skutočne dômyselne. Je tu 124 vchodov, takže všetci diváci sa mohli do divadla dostať v priebehu niekoľkých minút.

Nîmes

V 5. storočí n. l. však bolo divadlo prestavané na pevnosť a v stredoveku dokonca na hrad. Našťastie však bola veľkolepá rímska stavba navrátená do svojej pôvodnej podoby a dnes opäť slúži ako miesto, kde sa konajú kultúrne udalosti. Napríklad v lete sa stáva amfiteáter dejiskom Les Grands Jeux Romains – cirkusových hier, ktoré boli populárne pred 2 tisíc rokmi. Súčasná podoba sa snaží držať svojej historickej predlohy, takže účastníci nosia dobové kostýmy. V lete sa zas v amfiteátri koná Festival de Nîmes, séria koncertov a ďalších kultúrnych udalostí.

amfiteáter

Druhou antickou pamiatkou, ktorá vám jednoznačne nesmie uniknúť, je Maison Carrée. Ide o jediný kompletne dochovaný rímsky chrám na svete. Postavený bol medzi rokmi 20 a 12 pred n. l.  Chrám bol zasvätený Caiusovi a Luciusovi. V priebehu rokov 2006 a 2008 prešiel dôkladnou rekonštrukciou a dnes funguje ako múzeum.

Maison Carrée

Jardins de la Fontaine sú nádherné a pokojné záhrady z prvej polovice 18. storočia, ktoré nájdete na mieste starobylého prameňa západne od Maison Carrée. Záhrady sú osadené masívnymi kamennými vázami a barokovými sochami. V parku isto narazíte aj na staroveký Dianin chrám, ktorý bol zrejme súčasťou starovekých kúpeľov. Za záhradami nájdete kopec Mont Cavalier, kde rastú subtropické rastliny. Na vrchole kopca stojí tridsať metrová veža Tour Magne z roku 15 nášho letopočtu, ktorá je pôvodnou súčasťou starovekého opevnenia.

Tour Magne

K zavŕšeniu historickej časti našej prehliadky Nîmes vás zavedieme do Archeologického múzea, ktoré sídli v pôvodne jezuitskom kláštore zo 17. storočia. Svojimi zbierkami sa zaraďuje medzi popredné múzea svojho druhu vo Francúzsku. Vystavené predmety pochádzajú z rôznych období počínajúc dobou železnou. Exponáty z rímskeho obdobia zahŕňajú prevažne predmety každodennej potreby, ako je keramika, bronzové príbory, lampy alebo doplnky oblečenia.

Dianin chrám

Západne od Maison Carrée sa nachádza ďalšie zaujímavé múzeum, ktoré sa zameriava na moderné umenie. Musée d'Art Contemporain sa nachádza v štýlovej budove, ktorú navrhol svetoznámy architekt Norman Foster, ktorý je napríklad aj autorom rekonštrukcie nemeckého Reichstagu, londýnskeho mostu Millennium Bridge alebo newyorskej Hearst Tower. Múzejná zbierka zahŕňa približne štyri stovky diel – od 60. rokov 20. storočia po súčasnosť.

 

GPS: 43°50'19.2"N 4°20'56.7"E

Text: Maxim Kucer

Foto: Pixabay.com (úvodná), Wikimedia Commons, Wikipedia: Ncadene, Jjonathan, Ericsfr, Ji-Elle, Daniel Villafruela, Daniel Villafruela (2)

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Francúzsko: departement Hérault – Montpellier
Publikované: 17.2.2017
Keď sa budete prechádzať po historickom centre, všimnite si pouličné umenie. Na rozdiel od iných miest, kde umenie v sebe často nesie politický podtext, tu pôsobí skôr veselo a uvoľnene. Nedivte sa, keď narazíte na obrázok pandy s revolverom alebo na polovicu bicykla, ktorá trčí z múru niektorého z domov.

Francúzsko – Perpignan a stredoveké Carcassonne
Publikované: 5.5.2017
Od Álp, kde sme minule zavítali do mesta Grenoble, poputujeme ďaleko na juhovýchod Francúzska – až takmer k hraniciam so Španielskom.

Francúzsko, departement Isere – Grenoble
Publikované: 24.11.2021
Dnes sa pozrieme do Grenoble. Toto menej známe francúzske mesto sa nachádza na juhovýchode krajiny. Obklopené je horami, čo je isto jeden z hlavných dôvodov, prečo sa jedná o veľmi atraktívne miesto, ktoré sa prezýva hlavné mesto Álp.

Francúzsko, Bouches-du-Rhône – Arles
Publikované: 16.6.2017
Čítali ste Smäd po živote od Irvinga Stonea? Alebo aspoň trošku lepšie poznáte život Vincenta van Gogha? Arles je totiž mesto, ktoré je so životom slávneho maliara úzko späté. Van Gogh tu strávil posledné roky svojho života a vy môžete ísť po jeho stopách.

Francúzsko, Štrasburg – mesto umenia
Publikované: 11.8.2021
Krásne meštianske domy, elegantné stavby z obdobia vlády Ľudovíta XV. a nádherná katedrála týčiaca sa do nebies. Po Štrasburgu sa budete prechádzať dlho a radi. Mesto sa nachádza na významných obchodných cestách a vďaka tomu sa v istom čase stalo dokonca najbohatším mestom Svätej ríše rímskej. Umenie tu rozkvitalo a inak tomu nie je ani dnes. Štrasburg je domovom mnohých múzeí umenia, archeologických múzeí a podobne.

Francúzsko, Martinik – kúpanie v Karibiku
Publikované: 25.8.2021
Dnešok síce strávime vo Francúzsku, ale trochu inak, než ste zvyknutí. Martinik je vzdialený od Paríža asi osem a pol hodiny letu – v krásnom Karibskom mori. Tento ostrov je kombináciou prvotriednych pláží, hôr a tropických záhrad. Hlavné mesto ostrova – Fort-de-France zaujme návštevníkov svojou architektúrou a v múzeách im predstaví koloniálne aj predkolumbovské obdobie.

Francúzsko: departement Hérault – návšteva mesta Montpellier
Publikované: 10.2.2017
Centrom juhofrancúzskeho departmentu Hérault je Montpellier. Toto štvrťmiliónové mesto sa rozkladá v kopcovitom teréne na brehoch Stredozemného mora.


Súvisiaca fotogaléria

Francúzsko, Azúrové pobrežie – v srdci Provensalska
Azúrové pobrežie alebo tiež francúzska Riviéra je jednou z najatraktívnejších rekreačných oblastí...

Francúzsko – len čriepky z tejto krásnej krajiny
Francúzsko (oficiálne Francúzska republika) je štát, ktorého väčšina územia sa nachádza v západne...

Francúzsko: Paríž – perla na Seine
Paríž, hlavné mesto Francúzska, sa rozprestiera po oboch brehoch rieky Seina a patrí k najkrajším...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Ahoj leto

1. 7. – 31. 8. 2022
1. cena:
Ročné elektronické predplatné časopisu Krásy Slovenska
2. cena:
Darčeková kazeta s produktami Vincentka
3. cena:
Letný balíček od redakcie portálu Infoglobe
1. cena redakcie:
Kolekcia kníh z edície Výlety s deťmi od vydavateľstva Dajama
2. cena redakcie:
Fotokniha a turistická mapa od vydavateľstva CBS
3. cena redakcie:
Letný balíček od redakcie portálu Infoglobe

Aktuality:

16.8.2022
Nenechajte si ujsť dve zaujímavé podujatia, ktoré vám prinesú to najnovšie i najzaujímavejšie z oblastí poľnohospodárstva, potravinárstva a zo sveta minerálov, hornín či skamenelín. Navyše chýbať nebude aj množstvo sprievodných podujatí.
13.8.2022
Európske letiská sú túto dovolenkovú sezónu nevídane vyťažené! Nápor, ktorý zažívajú je spôsobený rekordným dopytom cestujúcich, nedostatkom personálu a rušením letov zo strany aerolínií.
10.8.2022
Počas 11., 18. a 25. augusta 2022 sa môžete zúčastniť nočnej prehliadky Kutnej Hory a spoznávať tak jej romantické či až mystické uličky a zákutia. Dozviete sa nielen to, ako to vlastne bolo s kutnohorským striebrom, ale aj to či tu bola alebo nebola pekelná pobočka a koľko práce vie urobiť jeden kostlivec z Neškaredic.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 16. 8. 2022
sviatok:Leonard

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X