www.infoglobe.sk » Francúzsko: výstup na Mont Blanc I.

Francúzsko: výstup na Mont Blanc I.

Publikované: 21.7.2021
Najvyššia hora Európy – Mont Blanc – je medzi horolezcami veľký pojem. Na vrchol vedie viacero ciest, ale najčastejšie sa využíva jedna z nich, tzv. normálka. A práve tú vám dnes predstavím. Vraví sa, že po tejto ceste je výstup na vrchol jednoduchý, ale nie je zadarmo. Pravdou ale je, že táto trasa je pre mnohých horolezcov smrteľná. O tom, ako to tam skutočne vyzerá, som sa chcela presvedčiť osobne, a tak sme vyrazili.

Cesta do Francúzska (pod bieleho velikána) trvá asi 11 hodín. Prvým cieľom bolo mestečko La Fayet, odkiaľ jazdí zubačkový vláčik Tramway du Mont Blanc pod Mont Blanc. Ten vás za neuveriteľných 70 minút vyvezie z 580 m n. m. do 2 372 m n. m. Z hornej stanice sa ide po vlastných do 3 167 m n. m. (aj tento presun dá poriadne zabrať, nám to trvalo 4 hodiny), kde sa nachádza chata Tete Rousse a jediný možný oficiálny kemp – Base Camp. Stanuje sa tam priamo na kameňoch, ale aj tak sa tam dá nájsť komfortný pľac na nadchádzajúce noci. Aj v  chate sa dá prespať aj si niečo kúpiť, ale veľké varenie tu nečakajte (nám ponúkli pizzu a polievku). S nápojmi tu problém nie je.

Base Camp

Tramway du Mont Blanc   horná stanica vláčiku

Ďalší deň je dobré absolvovať aklimatizačný výstup na chatu Gouter (3 815 m n. m.), ktorá sedí na vrcholku príkreho masívu. Cesta k chate vedie cez suťoviská a cez veľmi obávaný úsek Grand Couloir (stále tu padajú kamene) a následne priamo hore k chate cez skaly a balvany. Väčšinu trasy nie je cesta zaistená lanom, ale úplne bezpečná nie je – pripomína ferratu s obtiažnosťou B. Pre väčšiu bezpečnosť chodia ľudia k sebe navzájom naviazaní lanom už tu na kameňoch (ideálny počet na naviazanie sú tri osoby). Cesta vedie priamo k starej chate Gouter, kde začína biely raj.

pohľad na Base Camp zo steny   chata Tete Rousse a Base Camp

kráľovná snehu – chata Gouter

Pohľad na bielu plochu je okúzľujúci. Cítili sme sa tam výborne a veľmi sme sa tešili na pochod po ľadovci. Človek si tam urobí predstavu o začiatku snehovej cesty. Mačky sme si nevzali, a tak sme sa pomaly vracali zas späť dole. Cesta nás vyslovene bavila. Na tomto úseku ročne zomrú až desiatky ľudí, ale nám sa to zdalo v podstate bezpečné (to je ale človek vyspaný a odpočinutý). O pár hodín neskôr sme názor zmenili, pretože sme boli svedkami smrteľného pádu človeka do Grand Couloiru (aj z kempu je totiž viditeľný pohyb ľudí na stene). Helikoptéra bola na mieste do pár minút a okamžite bezvládne telo odviezla. Úsmevy nám stuhli a nadšenie vystriedal veľký strach. Museli sme prehltnúť a ísť pomaly spať, pred sebou sme mali náročný deň. 

nočná časť výstupu   svitanie

Predpoveď počasia je zásadná. Všeobecne sa vie, že sa musí vyjsť skoro, aby sa človek vyhol odpoludňajším mrakom. V deň nášho výstupu nehlásili úplne ideálne počasie, preto sme vstali o 1 hodine ráno, najedli sa, urobili čaj, nasadili helmy s čelovkami, expedičné topánky a o 2. hodine vyrazili hore za snehovým dobrodružstvom. Cesta k chate Gouter je v noci a v obuvi na ľad o niečo náročnejšia, ale človek ju už trochu pozná. Po dvoch hodinách cesty sme sa ocitli na okraji snehu. Nasadili sme si mačky a vzali do ruky cepíny. Možno dobre, že (takto zo začiatku) v tme nevidíte zrázy okolo vás. V diaľke vidíte svetlá čeloviek stúpajúcich hore k nebu, preto presne viete, kade máte ísť.

pohľad späť na údolie

V podstate sa tu nedá stratiť, jedine, že by ste vychádzali úplne prvý. Nekonečné stúpanie hore je hrozné, naozaj hrozné. Behom tohoto úseku, ktorý považujem za psychicky jeden z najnáročnejších, sa rozvidnelo. Už tu môže nastať prvý problém s dychom a prvé problémy v odlišnom tempe ľudí naviazaných na jednom lane. Krásny výhľad na svetlá miest pod horou vás bude trochu upokojovať. Aj keď motivácia musí byť obrovská, nevzdávajte to! Až zbadáte Mont Blanc, okamžite chytíte druhý dych. V ďalšom článku budeme pokračovať vo výstupe.

 

GPS: 45°49'57.9"N 6°51'54.7"E

Text a foto: Martina Brožková

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Švajčiarsko, Ženeva – hlavné mesto mieru I
Publikované: 26.8.2016
Pri našom cestovaní po celom svete dnes zostaneme v Európe. Naším konkrétnym cieľom bude Ženeva, ktorá sa často označuje ako hlavné mesto mieru. Ženeva je druhým najväčším mestom Švajčiarska (po Zürichu). Známa je ako domov mnohých medzinárodných organizácií (WHO, CERN, OSN atd.) a medzi jej ikonické dominanty patrí Palác národov (Palais des Nations), o ktorom si porozprávame v druhom dieli nášho cyklu.

Francúzsko: výstup na Mont Blanc II.
Publikované: 28.7.2021
V dnešnom článku si môžete prečítať, ako pokračoval náš výstup na slávnu horu Mont Blanc.

Francúzsko: výstup na Mont Blanc III.
Publikované: 4.8.2021
Sme na vrchole Európy, na vrchole hory Mont Blanc. Pre bežné výstupy je vrchol miestom, kde si človek sadne, odpočinie a užije si výhľad do okolia, to sa však na snehovom vrchole skutočne nedá. Tu vydržíte len chvíľku, pretože sa do vás ihneď pustí zima. Človek si zároveň tiež uvedomuje, ako veľmi je unavený a vie, aká diaľka ho zas čaká cestou späť a aké sú niektoré úseky nebezpečné.

Švajčiarsko, Ženeva – hlavné mesto mieru II
Publikované: 2.9.2016
V minulej časti sme v krátkosti spomenuli, že Ženeva je sídlom mnohých medzinárodných organizácií a že tu okrem iného stojí aj Palác národov, ktorý je sídlom Spojených národov.

Taliansko, Turín – nielen Turínske plátno I.
Publikované: 22.12.2017
Určite ste zachytili meno mesta v súvislosti s Turínskym plátnom. Traduje sa, že práve do neho bol krátko po svojom ukrižovaní zahalený Ježiš Kristus. Významné je ale aj preto, že otlačok tváre, ktorý je na ňom viditeľný, údajne patrí samotnému Kristovi. Plátno je už dlho predmetom debát a špekulácií, podrobili ho nespočetnému množstvu skúmaní, vzniklo veľké množstvo teórií, ktoré buď vyvracajú, alebo potvrdzujú jeho vierohodnosť.

Taliansko, Turín – nielen Turínske plátno II.
Publikované: 29.12.2017
Dnes pokračujeme v našich prechádzkach po meste, ktoré je domovom slávneho Turínskeho plátna.

Francúzsko, departement Isere – Grenoble
Publikované: 28.4.2017
Dnes sa pozrieme do Grenoble. Toto menej známe francúzske mesto sa nachádza na juhovýchode krajiny. Obklopené je horami, čo je isto jeden z hlavných dôvodov, prečo sa jedná o veľmi atraktívne miesto, ktoré sa prezýva hlavné mesto Álp.


Súvisiaca fotogaléria

Francúzsko, Nancy – perla Lotrinska
Prostredníctvom nasledujúcich fotografií vás zavedieme do francúzskeho mesta Nancy, ktoré ponúka ...

Francúzsko, Azúrové pobrežie – v srdci Provensalska
Azúrové pobrežie alebo tiež francúzska Riviéra je jednou z najatraktívnejších rekreačných oblastí...

Francúzsko – len čriepky z tejto krásnej krajiny
Francúzsko (oficiálne Francúzska republika) je štát, ktorého väčšina územia sa nachádza v západne...

Francúzsko: Paríž – mesto inšpirácie
Kamkoľvek sa v metropole Francúzska vydáte, narazíte na históriu v podobe úchvatných pamiatok. Ša...

Francúzsko: La Norma - pohodové lyžovanie
Poďte sa s nami pozrieť do jedného malého lyžiarskeho strediska vo Francúzsku. Skutočnosť, že je ...


Súvisiace video

Švajčiarsko, Ženeva – mesto mieru pod najvyššou horou Európy
Ženeva leží pod najvyššími vrcholkami Álp a patrí medzi najlepšie miesta pre život na svete. Ľudi...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Jesenná atmosféra

31. 8. – 31. 10. 2021
1. cena:
Knižný sprievodca z vydavateľstva Dajama
2. cena:
Obrazová publikácia z vydavateľstva CBS + mapa
3. cena:
Festivalový balíček Infofest 2021
1. cena redakcie:
Krásny šperk od Zlatníctva MILI
2. cena redakcie:
Darčeková kazeta Vincentka + respirátory FFP2
3. cena redakcie:
Vstupenka na ONLINE cestovateľskú besedu od Cestovateľského kina

Aktuality:

15.9.2021
Zažite výnimočné podujatie, ktoré pozostáva z čítania kníh európskych autorov v podaní známych osobností na netradičných miestach i online – Noc literatúry 2021.
14.9.2021
Najväčší festival súčasného umenia na Slovensku – Biela noc sa tento rok uskutoční od 17. septembra do 3. októbra v Bratislave a od 9. do 24. októbra 2021 v Košiciach.
8.9.2021
Už 11. septembra 2021 budete mať možnosť zažiť tradície a zvyky na podujatí Slivková paráda v Španej Doline. Od 10-tej hodiny vás čaká nielen varenie slivkového lekváru tradičným spôsobom, ale aj ochutnávka špecialít zo sliviek.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

TOP 5 MIEST v Rakúsku:

Rakúsko

Prinášame vám mestské tipy na výlety, ktoré sa určite oplatí vidieť.

 

Viedeň

Salzburg: Javisko sveta

Národný park Vysoké Taury a mesto Kaprun

Parndorf – nákupné mestečko

Baden pri Viedni – kúpeľné mesto s noblesou

 

Pokiaľ hľadáte ešte viac cestovateľsky atraktívnych miest, tak sa inšpirujte TU.

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 17. 9. 2021
sviatok:Olympia
dnes:
piatok 17.9.
20 °C
zajtra:
sobota 18.9.
19 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X