www.infoglobe.sk » Francúzsko – výstup na Mont Blanc II

Francúzsko – výstup na Mont Blanc II

Publikované: 18.6.2018
V dnešnom článku si môžete prečítať, ako pokračoval náš výstup na slávnu horu Mont Blanc.

Sme asi 6 hodín chôdze od nášho kempu a práve sme zdolali prudký snehový úsek nad chatou Gouter. Čakala na nás odmena v podobe pohľadu na samotný Mont Blanc! Hneď je cesta pozitívnejšia. Pri pohľade na ranné zore okolo hory chvíľku zabudneme na náročnosť predchádzajúceho úseku. Za svitu prvých slnečných lúčov sme kráčali k úpätiu hory. V týchto miestach začal vietor naberať na sile a mne začali mrznúť prsty. Pracky na batohu, kde som mala páperové rukavice, mi nešli zmrznutými prstami vôbec otvoriť. Aj to sa vám môže stať, preto si poriadne rukavice radšej včas oblečte. Našťastie Vallot, plechová búda vo výške 4 362 m n. m., ktorá slúži ako kryt pred nepriaznivým počasím, bolo už neďaleko. Je tam množstvo odpadkov, ale človek aspoň na dve minúty pocíti teplo, potom mu začne byť opäť zima aj tam. Treba byť neustále v pohybe, preto sa tu dlho nezdržujte a pokračujte radšej hneď ďalej. Keby mi niekto povedal, nech ideme späť, asi by som ani neprotestovala, cítila som, že mi ten zážitok asi už stačil, ale nevzdali sme to a už bez slniečka pokračovali ďalej.

ranné zore   plechová záchranná búda Vallot

prvý pohľad na vrchol

Ďalší úsek cesty nad Vallotom je prudká hora, kde sú vytvorené biele vysoké schody do nebies. Po chvíľkovom odpočinku sa ide pomerne dobre, človeku začne byť opäť teplo, tak sa aj nálada zlepšila. Aj keď je svah prudší než ten predchádzajúci, tak sa po ňom vďaka schodom ide omnoho lepšie. V tomto úseku nie je úplne príjemné vyhýbať sa ľuďom, ktorí sa už vracajú. Miestami vedie cesta po ostrých ľadových hrebeňoch, ktoré budia rešpekt. Horolezcov tu nebolo veľmi veľa, pravdepodobne kvôli počasiu, ktoré nebolo ideálne. Počas krásneho dňa tu určite musí byť omnoho viac ľudí. Počasie sa však zhoršovalo a mraky sa stále viac prevaľovali cez vrchol. Aj vietor začal ešte viac silnieť, preto sme si nasadili lyžiarske okuliare, ktoré určite odporúčam vziať so sebou. Sú tu nádherné panorámy, škoda len, že človek nemá veľmi priestor na to, aby si to užil. Akonáhle sa zastavíte, okamžite je vám zima. Aj fotenie a rýchle natáčanie je problém. V týchto podmienkach je pohyb nevyhnutný. Vrchol je v podstate pomerne dlho vidieť pred vami, ale cesta k nemu je nekonečná. Pohľad na bielu plochu dosť skresľuje. Tesne nad nami sa začala kumulovať hustá biela hmla, ktorá pomaly klesala, otočili sme sa a nad zemou videli tenkú vrstvu hmly, ktorá sa zaoblene vznášala nad okolím pod hustým mrakom, ktorý pokrýval oblohu. Tento jav som nikdy nevidela a úplne ma uchvátil, snáď ho tam uvidíte aj vy.

strmý úsek nad Vallotom   úsek cesty cez tri vrcholky

Niektorí horolezci sa hmly tak zľakli, že sa rozhodli pre návrat. My sme mali jasný cieľ a rozhodli sme sa vyjsť aj za cenu, že z vrcholu nič neuvidíme. Posledné desiatky krokov vedú po ostrom hrebeni a kroky hore kompenzuje chvíľkové zastavenie na polapenie dychu. Chvíľkami nám bolo zle od žalúdku a chvíľkami nás veľmi bolela hlava. Po viac ako 8 hodinách nepretržitej chôdze sme stáli na vrchole! Škoda len tej šialenej hmly okolo. Vrchol nie je ostrá špička, ktorá by takejto hore veľmi slušala, ale je rozľahlý, oblý a nie je na ňom žiadny kríž, doštička ani iné označenie, čo by asi niekto mohol čakať.

hra mrakov

Dojmy z vrcholu boli zmiešané. Boli sme nadšení, že sme to zvládli, že sme to prežili a tento blažený pocit nás chvíľu hrial. Zároveň nám bola hrozná zima, bolela nás hlava a samozrejme nás mrzelo, že vôbec nič nevidíme. Pre veľký vietor sme sa skoro ani nepočuli. Svoj (niekoľko mesiacov plánovaný) cieľ sme ale splnili. Čaká nás drsná cesta späť, podrobnosti sa dozviete už budúci pondelok.

GPS: 45°49'58.2"N 6°51'52.9"E

 

Text a foto: Martina Brožková

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Francúzsko – výstup na Mont Blanc I
Publikované: 11.6.2018
Najvyššia hora Európy – Mont Blanc – je medzi horolezcami veľký pojem. Na vrchol vedie viacero ciest, ale najčastejšie sa využíva jedna z nich, tzv. normálka. A práve tú vám dnes predstavím. Vraví sa, že po tejto ceste je výstup na vrchol jednoduchý, ale nie je zadarmo. Pravdou ale je, že táto trasa je pre mnohých horolezcov smrteľná. O tom, ako to tam skutočne vyzerá, som sa chcela presvedčiť osobne, a tak sme vyrazili.

Francúzsko: výstup na Mont Blanc III
Publikované: 25.6.2018
Sme na vrchole Európy, na vrchole hory Mont Blanc. Pre bežné výstupy je vrchol miestom, kde si človek sadne, odpočinie a užije si výhľad do okolia, to sa však na snehovom vrchole skutočne nedá. Tu vydržíte len chvíľku, pretože sa do vás ihneď pustí zima. Človek si zároveň tiež uvedomuje, ako veľmi je unavený a vie, aká diaľka ho zas čaká cestou späť a aké sú niektoré úseky nebezpečné.

Francúzsko, departement Isere – Grenoble
Publikované: 28.4.2017
Dnes sa pozrieme do Grenoble. Toto menej známe francúzske mesto sa nachádza na juhovýchode krajiny. Obklopené je horami, čo je isto jeden z hlavných dôvodov, prečo sa jedná o veľmi atraktívne miesto, ktoré sa prezýva hlavné mesto Álp.


Súvisiace video

Švajčiarsko, Ženeva – mesto mieru pod najvyššou horou Európy
Ženeva leží pod najvyššími vrcholkami Álp a patrí medzi najlepšie miesta pre život na svete. Ľudi...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zostaňme doma

1. 7. – 31. 8. 2020
1. cena:
Voucher na službu SledovanieTV.sk
2. cena:
Kniha Čarovné Slovensko 2 od vydavateľstva CBS
3. cena:
Kniha Čarovné Tatry a Zamagurie od vydavateľstva CBS
1. cena redakcie:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino + cestovateľský balíček od festivalu Infofest
2. cena redakcie:
Krásny šperk s polodrahokamom od Zlatníctva MILI
3. cena redakcie:
Tatranský balíček od vydavateľstva Tatrica.sk

Aktuality:

7.8.2020
V týchto dňoch bola verejnosti predstavená nová bezplatná mobilná aplikácia Horskej záchrannej služby (ďalej len HZS), ktorá okrem privolania pomoci prostredníctvom jedného tlačidla prináša hneď niekoľko ďalších noviniek.
5.8.2020
Spišské múzeum vás pozýva stráviť leto na Spišskom hrade. Pripravený je pre vás bohatý program, ktorý tvoria koncerty, divadelné predstavenia, šerm i nočné prehliadky.

3.8.2020
Karlove Vary budú hostiť 25. ročník karlovarského folklórneho festivalu tento rok v septembri, počas predĺženého víkendu 3.–6. vystúpia folklórne súbory na rôznych scénach v regióne.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - KEŇA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 7. 8. 2020
sviatok:Štefánia
dnes:
piatok 7.8.
30 °C
zajtra:
sobota 8.8.
25 °C