www.infoglobe.sk » Francúzsko, Burgundsko – Dijon

Francúzsko, Burgundsko – Dijon

Publikované: 22.12.2021
Musée des Beaux-Arts alebo Múzeum výtvarného umenia je naším ďalším cieľom v krásnom Dijone. Minule sme skončili v paláci Palais des Ducs a teraz nepôjdeme od neho príliš ďaleko, pretože spomínané múzeum sa nachádza v jeho východnom krídle. Jedná sa o jedno z najstarších a úplne najvýznamnejších múzeí umenia vo Francúzsku. Je domovom rozsiahlych zbierok, ktoré začínajú starovekým Egyptom a končia súčasnosťou. Za pomerne nízke vstupné (6 euro) sa tak môžete tešiť na umelecké hody, ktoré inde len tak neuvidíte.

Múzeum života v Burgundsku (Musée de la Vie Bourguignonne) je ďalším miestom, ktorého návšteva je takmer povinnosťou. Nachádza sa v areáli bývalého kláštora. Ako už samotné meno múzea naznačuje, jeho hlavným účelom je priblížiť návštevníkom každodenný život v Dijone v období 18. až 20. storočia. Sú tu vystavené exponáty ako oblečenie vidiečanov a mešťanov, nábytok alebo predmety každodennej potreby. Pokiaľ ovládate francúzštinu, isto oceníte aj knižnicu, ktorá sa špecializuje na témy spojené s každodenným životom v Burgundsku v 19. storočí.

Múzeum života v Burgundsku

Návštevy zaujímavých múzeí v Dijone zakončíme v Musée Magnin, ktoré sídli v Lantine, hoteli postavenom v 17. storočí. V múzeu uvidíte maľby (vyše 650 kusov) a dizajnové kúsky francúzskych umelcov. Miestna zbierka je mimochodom súkromnou zbierkou manželov Jeanne a Mauricea Magninových.

Musée Magnin

Ďalším cieľom našich prechádzok po Dijone je Chartreuse de Champmol. Jedná sa o kartuziánsky kláštor, ktorý nájdete na západnom okraji mesta. Pôvodne tu bolo pohrebisko vojvodov z Valois a dnes tu sídli psychiatrická klinika. 

V areáli je aj jedna z najznámejších atrakcií Dijona – Mojžišova studňa (Puits de Moïse). Hexagonálna studňa je zdobená dekoratívnymi stĺpmi, na ktorých sú sochy anjelov a šiestich starozákonných prorokov (Mojžiš, Izaiáš, Daniel, Zachariáš, Jeremiáš a David).

kartuziánsky kláštor Chartreuse de Champmol

Hôtel de Vogüé je honosným sídlom, ktoré si nechal postaviť člen burgundského parlamentu Etienne Bouhier v roku 1614. Táto stavba je jednou z najcennejších historických budov, aké môžete v Dijone vidieť. Je príkladom klasického renesančného štýlu s malebným nádvorím, okázalou záhradou a majestátnym vchodom. Pre celú budovu je charakteristická bohatá dekorácia a škridlová strecha so vzormi, ak je v Burgundsku typické.

Hôtel de Vogüé   Hôtel de Vogüé

A ako posledné miesto, kam by sme vás radi zaviedli, sme vybrali Jardin des Sciences de l'Arquebuse. Jedná sa o múzeum, planetárium a botanickú záhradu v jednom. V pavilóne Pavillon de l'Arquebuse môžete vidieť mnoho exponátov z oblasti zoológie, geológie alebo mineralógie. Pavillon du Raines je vyčlenený pre dočasné výstavy na populárne témy ako napríklad ochrana prírody. V planetáriu sa dozviete niečo o astronómii a v botanickej záhrade spoznáte typickú burgundskú flóru.

 

GPS: 47°19'10.0"N 5°02'17.0"E

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia.org: Christophe.Finot, Christophe.Finot 2, Christophe.Finot 3François de Dijon, René-Gabriel Ojéda, I,Nargile

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Francúzsko, Burgundsko – Cluny, Vézelay, Dijon
Publikované: 15.12.2021
Naše cestovanie po historických regiónoch, miestach a mestách Francúzska dnes pokračuje smerom na východ krajiny – do Burgundska.

Francúzsko, Gaskonsko – raj pre pôžitkárov
Publikované: 17.11.2021
Gaskonsko je ďalším z historických regiónov Francúzska, do ktorého sa na našich potulkách vydáme. Nájdete ho na juhozápade krajiny a susedí so Španielskom. Klasickým obrázkom tohto regiónu sú vlnité polia, slnečnice, prázdne cesty a pokoj.

Francúzsko, Paríž – na skok vo veľkomeste I.
Publikované: 12.7.2015
Chcela som vyraziť niekam na výlet, a tak som sadla k internetu a skúmala svoje možnosti. Po chvíľke hľadania je rozhodnuté. Víťazí Paríž! Výlet bude síce krátky, ale nabitý zaujímavým programom.

Francúzsko, Paríž – na skok vo veľkomeste II.
Publikované: 19.7.2015
Po Luxemburských záhradách pokračujeme k svetoznámej univerzite Sorbonna, o ktorej rozvoj sa postaral sám kardinál Richelieu. Financoval jej rekonštrukciu a zmenil predtým obyčajné internáty pre chudobných študentov teológie na významné centrum vzdelanosti.

Francúzsko, Paríž – na skok vo veľkomeste III.
Publikované: 26.7.2015
Nedeľný program je veľmi lákavý. Po raňajkách opúšťame hotel, odvážame časť turistov do Paríža k individuálnemu programu a smerujeme do Giverny. Mestečko, kde žil a pracoval Claude Monet, vás okúzli. Obzvlášť, keď dorazíte v slnečný deň.

Francúzsko: výstup na Mont Blanc I.
Publikované: 21.7.2021
Najvyššia hora Európy – Mont Blanc – je medzi horolezcami veľký pojem. Na vrchol vedie viacero ciest, ale najčastejšie sa využíva jedna z nich, tzv. normálka. A práve tú vám dnes predstavím. Vraví sa, že po tejto ceste je výstup na vrchol jednoduchý, ale nie je zadarmo. Pravdou ale je, že táto trasa je pre mnohých horolezcov smrteľná. O tom, ako to tam skutočne vyzerá, som sa chcela presvedčiť osobne, a tak sme vyrazili.

Francúzsko, Azúrové pobrežie I.: Slávny revír žandára zo St. Tropez – VIDEO
Publikované: 22.9.2021
Stará námornícka a rybárska tradícia, vynikajúce víno z miestnych viníc, srdeční a priateľskí Francúzi, nádherné počasie aj povestné modré Stredozemné more. Toto všetko sem každý rok privedie milióny ľudí, ktorí si chcú odpočinúť od každodenných starostí a načerpať trochu južanskej energie. Francúzska riviéra síce nepatrí k najlacnejším európskym letoviskám, rozhodne však odtiaľ nebudete odchádzať sklamaní.

Francúzsko, Antibes – Picassove múzeum, neoklasicistická vila a ďalšie
Publikované: 28.7.2017
Tento piatok zavítame do ďalšieho francúzskeho letoviska, tentokrát na Azúrové pobrežie. Regiónu nechýba slnko ani piesčité pláže. Nie je to tu ale iba o plážach, kúpaní alebo celebritách, ktoré sem rady zavítajú. Na miestnej ekonomike má značný podiel aj pestovanie kvetín, prevažne ruží a karafiátov. Ako v meste, tak aj v jeho okolí sa nachádza mnoho zaujímavých pamiatok, na ktoré sa v dnešnom článku pozrieme.


Súvisiaca fotogaléria

Francúzsko, Nancy – perla Lotrinska
Prostredníctvom nasledujúcich fotografií vás zavedieme do francúzskeho mesta Nancy, ktoré ponúka ...

Francúzsko – len čriepky z tejto krásnej krajiny
Francúzsko (oficiálne Francúzska republika) je štát, ktorého väčšina územia sa nachádza v západne...

Francúzsko: Paríž – mesto inšpirácie
Kamkoľvek sa v metropole Francúzska vydáte, narazíte na históriu v podobe úchvatných pamiatok. Ša...

Francúzsko: Paríž – perla na Seine
Paríž, hlavné mesto Francúzska, sa rozprestiera po oboch brehoch rieky Seina a patrí k najkrajším...


Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Mrazivý deň

1. 1. – 28. 2. 2022
1. cena:
Zimný balíček pre potešenie tela i duše
1. cena redakcie:
Zimný balíček pre potešenie tela i duše
2. cena redakcie:
Zimný balíček pre potešenie tela i duše
3. cena redakcie:
Zimný balíček pre potešenie tela i duše

Aktuality:

25.1.2022
Už túto stredu (26.1.) budete mať možnosť prostredníctvom Cestovateľského kina a Martina Šimka nájsť neobrúsené diamanty uprostred Atlantiku. Reč bude totiž o zabudnutom kúte sveta, ktorý poteší každého milovníka divokej škandinávskej prírody a nenútenej severskej sofistikovanosti.
31.12.2021
Už nás delí len pár hodín od nového roku 2022, no vďaka dátumovej hranici sa vítanie na ostrovoch Kiribati a Samoa odohrá už o 11tej hodine nášho stredoeurópskeho času, zatiaľ čo neosídlený Bakerov a Howlandov ostrov ho uvítajú ako posledné, a to o 13-tej hodine nasledujúceho dňa (1.1. 2022).
23.12.2021
Vyhliadku s útulňou uviedli do prevádzky nad bývalým vlekom v meste Svidník. Stavba v ťažko prístupnom teréne sprístupnila jedinečný výhľad z veže, ponúkajúci panorámu mesta Svidník od Pamätníka sovietskej armády až po lesný komplex Osy.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

TOP 5 MIEST v Taliansku:

Taliansko

Prinášame vám mestské tipy na výlety, ktoré sa určite oplatí vidieť.

 

Pisa – Campo Santo a skvosty mesta

Benátky – mesto medzi vodnými kanálmi

Sardínia – Cagliari a jeho široké okolie

Neapol – hlavné mesto Kampánie a pizze

Bari – prístavné mestečko na pobreží Jadranského mora

 

Pokiaľ hľadáte ešte viac cestovateľsky atraktívnych miest, tak sa inšpirujte TU.

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 25. 1. 2022
sviatok:Gejza
dnes:
utorok 25.1.
3 °C
zajtra:
streda 26.1.
1 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X