www.infoglobe.sk » Ekvádor: Vilcabamba - údolie dlhovekosti

Ekvádor: Vilcabamba - údolie dlhovekosti

Publikované: 12.5.2022
Mesto Vilcabamba sa stalo medzi turistami veľmi obľúbené. Prezýva sa „Valle de los Longevos“ (údolie dlhovekosti), a to vďaka obyvateľom, ktorí sa dožívajú vysokého veku. Vo Vilcabambe sa skrátka dožijete pokojne aj 100 rokov! Prečo to tak je, nikto nevie, ale pripisuje sa to miestnej vode, jedlu, podnebiu a životu bez stresu. Preto je Vilcabamba miestom, ktoré priťahuje pozornosť vedcov a lekárov.

Pre nás bola Vilcabamba jednou z posledných zastávok pred Peru. Mesto sa hemží turistami. Ale nie všetci sú turisti. Mnohí „gringos“ tu už žijú. Buď sú to takí miestni „hipíci“, ktorí sa tu živia predajom ručne vyrobených umeleckých predmetov, alebo sú to už dôchodcovia, ktorí si sem prišli užiť starobu a možno si aj trošku predĺžiť život, veď nie nadarmo sa to tu nazýva údolie dlhovekosti. Vilcabamba však ponúka skutočne príjemné prostredie pre život. Nachádza sa v nadmorskej výške 1 500 m a po celý rok tu je skôr jarné počasie, kedy sa teploty pohybujú okolo 18–22 °C. Všade navôkol je príroda a pokoj. Takže jediné, čo tu ten pokoj trošku ruší, je možno nočný život ako miestnych, tak aj prisťahovalcov alebo turistov, ktorí sa tu radi bavia. A práve rozkvitajúci turistický ruch je možnou príčinou, prečo tu dlhovekých ľudí pozvoľna ubúda. Narušujú kvalitu života domorodých obyvateľov, harmonické prostredie a prinášajú nové zvyky.

výhľad na Vilcabambu

Malé mesto Vilcabamba s 3 800 obyvateľmi bolo založené 1. septembra 1576 Španielom Luisom Fernandom de la Vega. Spočiatku sa jednalo len o cirkevnú farnosť s názvom La Victoria, od roku 1861 už bola Vilcabamba občianskou farnosťou. Námestie s kostolom je pekne opravené. Cez deň tu vidíme miestnych „hipíkov“ predávať svoj tovar, večer sa vyroja skôr miestni s deťmi. Aj keď stretávame i zopár Američanov, ktorí sa do Vilcabamby presťahovali. Nie sú tu však sami, dá sa povedať, že tu už majú akúsi svoju komunitu a každý deň ich vidíme sedieť na ich mieste pri bare.

Vilcabamba   sprievodca na koni

Vo Vilcabambe nehľadajte žiadnu architektúru, ale skôr odpočinok a a krásnu prírodu, priam určenú na vychádzky. Keďže bývame v penziónu, kde majú aj kone a kde robia výlety na koňoch, rozhodneme sa pre jeden dvojhodinový. Ekvádor je pomerne lacná krajina, takže nás to stojí iba 10 dolárov na osobu. A treba spomenúť, že to je dosť adrenalínový zážitok! Náš sprievodca José sa celú cestu ponáhľa a nás ani kone pritom veľmi nešetrí. Ale takto sa tu proste jazdí. Výhodou je, že nám cestou ukazuje okolitú prírodu a zaujímavosti, pretože všetko pozná. Napríklad také skalné „hríby“ vytvorené na zráze. Zhruba po hodine si pri rieke urobíme malú pauzu a potom zas pokračujeme ďalej. Po dvoch hodinách sa vytrasení cvalom vraciame ulicami mesta. Takýto výlet na koni môžeme len odporúčať.

skalné hríby

Keď nás už nebaví posedávanie na námestí a sledovanie okolitého šumu, vydáme sa na túru. Uprostred údolia sa nachádza Cerro Mandango, kopec v tvare pyramídy, ktorému sa pripisuje mnoho bájí a legiend. V sprievodcovi si prečítate hlavnú legendu – že tu boli hlásené lúpeže, a preto si je dobré overiť, či je toto miesto bezpečné na túru. Na informáciách sme sa dozvedeli, že si vôbec nemusíme robiť starosti. A tak sme sa ráno vydali na túru. Lepšie je vyraziť skôr, pretože tu nie je veľa tieňa a slnko sa do svahu citeľne opiera. Taktiež tu je veľa pavúkov, takže je lepšie dívať sa pred seba, pretože mnohokrát sú na svojich pavučinách priamo v ceste a dosahujú veľkosť vyše 5 centimetrov. Keď sa ale človek dostane až hore, naskytne sa mu naozaj krásny výhľad. Hrebeňová prechádzka je vážne nezabudnuteľná. Krajinu krásne dofarbuje aj dofialova sfarbená tráva, ktorá je však dosť vysoká a lepí sa na nás. Aj hrebeň je občas z oboch strán dosť prudký, a tak je lepšie nepozerať sa veľmi dole, pokiaľ máte strach. Odporúčam vziať si so sebou aj telefón s mapou a GPS, pretože cesta späť sa dosť zle hľadá bez GPS. Nám to hľadanie navyše skomplikovali psy, ktoré nás zúrivo naháňali, a potom ešte aj voľne pustený býk. Dole sme sa dostali v poriadku, aj keď na miestne psy si treba dávať pozor, hlavne na tie, čo strážia nejaký dom, bývajú totiž dosť zúrivé.

túra Cerro Mandango   Cerro Mandango

Celý okruh má asi 9 km a dosahuje prevýšenie do 500 metrov, takže to nie je nič náročné a naozaj to stojí za tú námahu. Navyše sme tu nikoho nestretli, a tak sme mali celú krajinu len pre seba.

výhľad na Vilcabambu

Vilcabamba je pekné mesto na odpočinok a na výlet do prírody. Pokiaľ ale človek nemá príliš v láske mesto plné turistov, nebude to pre neho to pravé miesto.

 

GPS: 4°15'40.4"S 79°13'21.1"W

Text a foto: Tomáš Novák

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Ekvádor: hlavné mesto Quito
Publikované: 7.9.2021
Mesto získalo názov od pôvodného obyvateľstva – kmeňa Quitu, ktorý tu žil pred príchodom Inkov a Španielov. Španieli sem prišli v roku 1534 a založili mesto San Francisco de Quito. Prvých osadníkov, ktorí sa usadili v dnešnej historickej časti mesta bolo len 204.

Ekvádor: Otavalo - trhovnícke mesto
Publikované: 24.3.2022
Mesto Otavalo leží v údolí vo výške 2 560 m n. m. a preslávené je predovšetkým svojimi trhmi. Každú sobotu sa tu koná obrovský trh, kde domorodci predávajú svoje ručne robené výrobky, oblečenie a iné suveníry. Trhy v Otavale sa považujú za najväčšie a najlepšie v Južnej Amerike. A nezabudnite trochu zjednávať.

Ekvádor: Zumbahua a lagúna Quilotoa
Publikované: 31.3.2022
Lagúna Quilotoa je fantastické kráterové jazero. Vďaka minerálom nachádzajúcim sa vo vode hrá lagúna odtieňmi zelenej, tyrkysovej a modrej. Akýsi Karibik ukrytý v andských horách.

Ekvádor – Baños de Agua Santa
Publikované: 7.4.2022
Mesto Baños de Agua Santa sa stalo obľúbenou turistickou destináciou. Príjemné mierne podnebie po celý rok sem láka zahraničných aj miestnych turistov. Mesto je schované medzi horami, v údolí s vodopádmi a horúcimi prameňmi. Dá sa povedať, že priam vyzýva k odpočinku. Či už tomu aktívnemu, alebo pasívnemu.

Ekvádor: Riobamba, El Tambo a Ingapirca
Publikované: 14.4.2022
Riobamba, hlavné mesto provincie Chimborazo, je menšie a okúzľujúce mesto v Andách. Vďaka svojej koloniálnej architektúre, dláždeným uliciam a pôsobivým námestiam je Riobamba považovaná za jedno z najkrajších miest Ekvádoru.

Ekvádor: Cuenca - mesto zapísané v UNESCO
Publikované: 21.4.2022
Mesto Cuenca, celým názvom Santa Ana de los Cuatro Ríos de Cuenca, je vďaka svojej architektúre, umeleckému a vedeckému prínosu známe aj ako „Atény Ekvádoru“. V roku 1557 ho založil Don Gil Ramírez Dávalos a od roku 1999 je zapísané do zoznamu svetového dedičstva UNESCO. A dokonca bolo označené ako jedno z najlepších miest pre dôchodok.

Ekvádor: Saraguro a Loja - indiánske centrá
Publikované: 28.4.2022
Južne od Cuency žije etnická skupina Saragurov, je to jedno z najvýznamnejších indiánskych centier Ekvádoru. Obyvatelia mesta Saraguro si stále zachovávajú inkské zvyklosti ako oblečenie, jazyk, umeleckú výrobu, rituály pri slnovrate, využitie liečivých rastlín, typické jedlo a pitie, hudbu a andské tance a tiež mýty a legendy.

Ekvádor: Zamora - vitajte v džungli
Publikované: 5.5.2022
Zamora je malé a pokojné mesto bez koloniálnej architektúry, zato vďaka ekvádorskej amazonskej džungli bohaté na faunu a flóru. Je najlepším východiskovým bodom pre prieskum zelených nížin v Parque Nacional Podocarpus.

Ekvádor, Galapágy – slávny oblúk je minulosťou
Publikované: 22.5.2021
Skalný útvar Darwinov oblúk sa zrútil do mora, zostali z neho len dva stĺpy. Nestalo sa ale nič zvláštneho, ide o výsledok prirodzenej erózie.


Súvisiaca fotogaléria

Ekvádor - rovníková krajina plná dobrodružstva
Na severozápade Južnej Ameriky sa rozprestiera Ekvádorská republika. Jej súčasťou je aj súostrovi...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Objavujeme

1. 5. – 30. 6. 2022
1. cena:
Čitateľsko-turistický balíček plný prekvapení
1. cena redakcie:
Čitateľsko-turistický balíček plný prekvapení
2. cena redakcie:
Čitateľsko-turistický balíček plný prekvapení
3. cena redakcie:
Čitateľsko-turistický balíček plný prekvapení

Aktuality:

21.5.2022
Aktuálne číslo časopisu Krásy Slovenska vychádzajúceho od roku 1921 prináša zaujímavý rozhovor so slovenským reprezentantom v dráhovej i cestnej paracyklistike Jozefom Metelkom, pozve vás na potulky prírodou, dozviete sa o našich susedoch – Ukrajine v kocke a budete pozvaní na celoslovenské stretnutie čitateľov časopisu.
11.5.2022
Pozývame vás na 57. stretnutie čitateľov časopisu Krásy Slovenska, ktoré sa uskutoční od 27. do 29. mája 2022 v nádhernom prostredí rekreačného strediska Malinô Brdo a bude venované storočnici časopisu.
10.5.2022
Oravská galéria v Dolnom Kubíne vám už 49. sezónu ponúka nezabudnuteľnú vyhliadkovú plavbu po Oravskej priehrade a prehliadku expozícií tradičného ľudového umenia na Slanickom ostrove umenia.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

TOP 5 MIEST v Spojenom kráľovstve:

Spojené kráľovstvo

Prinášame vám mestské tipy na výlety, ktoré sa určite oplatí vidieť.

 

Londýn – „pupok sveta” na Temži

Southampton – lode, lode, lode

Oxford – vzdelanosť na každom kroku

Seaford – výlet k Siedmim sestrám

Brighton and Hove – najlepšie miesto pre život

 

Pokiaľ hľadáte ešte viac cestovateľsky atraktívnych miest, tak sa inšpirujte TU.

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:pondelok 23. 5. 2022
sviatok:Želmíra

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X