www.infoglobe.sk » Bhután – pozvoľne odhaľované tajomstvá

Bhután – pozvoľne odhaľované tajomstvá

Publikované: 26.3.2015
Bolo nebolo jedno ázijské kráľovstvo. Štátik na svahoch Himalájí zovretý zo severu Čínou a z juhu Indiou. Divoká nedotknutá príroda s množstvom doposiaľ neopísaných zvieracích a rastlinných druhov a pár sto tisíc obyvateľov žijúcich striedmo a skromne podľa starých tradícií tibetského budhizmu v harmónii s okolím i so sebou.

budhistické modlitebné mlýnčekyA nad tým všetkým múdry kráľ, ktorý vie, že HDP je nezmyselný parameter duchovne zakrpatených kultúr, kráľ, merajúci úplne inú hodnotu – národné šťastie.

Zrejme ste o tejto rozprávke už počuli a my nemáme v úmysle bhutánsky mýtus vyvracať, tiež nás baví snívať o takomto raji. Chceli by sme vám málinko rozšíriť povedomie o kultúre bhutánskeho ľudu a snáď tak ukojiť vašu zvedavosť.

Jedným z najvýraznejších prejavov bhutánskej kultúry je textil – jeho výroba, nosenie a význam v zložitej etikete. Bežne sa v tradičný spôsob tkaniadomácnostiach, aj v tých aristokratických, tká tradičným spôsobom z vlny alebo hodvábnych nití. Spriadajú sa kokóny priadky morušovej aj motýľa okáňa. Tradičný chrbtový stav umožňuje pomocou zakláňania tela cez popruh regulovať napätie nite. Vznikajú veľmi jemné vzory výrazných farieb, kde každý krížik je nositeľom významu. Bhutánci zo vzoru na odeve poznajú spoločenské postavenie jeho nositeľa a darovanie odevu je akt zvláštnej dôležitosti. O hodnote takto vytvorených látok svedčí napríklad aj to, že predtým sa v niektorých oblastiach vyberdetail výšivky na pokrývke trónuali v textíliách i dane.

Dôležitou súčasťou odevu je čiapka. Panovník máva hlavu zdobenú čiapkou s výšivkou, ktorá je vyhradená iba jemu a symbolizuje havrana. Ide podľa legendy o vtáka, ktorý sa zjavil v sne žabdungovi Ngawang Namgjalovi, aby inicioval jeho cestu do Bhutánu, a potom zjednotenie a ustanovenie bhutánskeho kráľovstva v 17. storočí.

Muži v Bhutáne si obliekajú tuniky, ktoré sú dlhé až po zem a majú rukávy. Ženy sa zahaľujú do kjiry – veľkého štvorca látky zošitého z pruhov. Na upevnenie odevov slúžia ozdobné spony a ihlice. S iným, než tradičným odevom sa tu nestretnete, samozrejmosťou sú uniformy v školách. Každá škola (kláštor) má svoje farby a vzory.

tradičné vzorytradičné vzorytradičné vzory

Textilné sú aj obrazy na stenách príbytkov aj kláštorov, nazývajú sa thangky. Ich Členky Kráľovskej textilnej akadémie pred obrazminámetom sú náboženské mýty, božstvá a životy duchovných učiteľov. Často sa vyšívajú alebo maľujú na špeciálne upravený podklad, ktorý sa potom pripevní na vzácnu hodvábnu tkaninu. Spevňujú ju výstuže z drievok a môžu byť prikryté aj jemným rúškom.

V roku 2014 sa českej diplomacii podarilo naviazať oficiálne vzťahy s Bhutánom. Záujem turistov o túto oblasť je stále väčšia, „divoká“ individuálna turistika však neprichádza do úvahy. Pre vstup do krajiny je potrebné vízum, vláda striktne reguluje počet turistov (ten je však limitovaný aj kapacitou jediného letiska v krajine) a turisti musia využívať služby bhutánskej cestovnej kancelárie, ktorej uhradia povinnú dennú útratu (cca 200-250 USD). Vstup do krajiny po ceste je možný iba z Indie, hBhutánska budhistická stavbaranica s Čínou je uzavretá. Cestovať však po Bhutáne vlastným motorovým vozidlom nie je povolené. Železnica tu nie je. Letecké spojenie zaisťujú aerolínie Druk-Air, na ktorých, nie mnohých linkách – pre zaujímavosť – lietajú aj českí piloti.

Vďaka čerstvým diplomatickým vzťahom môžeme dotyk tejto neobyčajnej kultúry zažiť aj v Prahe, a to na výstave „Bhután – krajina blízko neba“ v Náprstkovom múzeu. Sú tu exponáty zo zbierky Kráľovskej textilnej akadémie v Thimphu, veľkoformátové fotografie, šperky a prebehne tu aj bohatý sprievodný program, a to od 13. 3. 2015 do 13. 6. 2015, kedy celá výstava vyvrcholí tematickou múzejnou nocou. Detaily o konaní workshopov a prednášok nájdete v našom kalendári akcií.

Taktshang    HaaValley

Text/foto: Radka Snížková, Wikimedia Commons: Douglas J. McLaughlin, Douglas J. McLaughlin 2, Antho0603

Preklad: Oskár MažgútDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Bhután - krajina hromových drakov II.
Publikované: 3.8.2011
V dnešnom diele o tejto veľmi zaujímavej krajine vás začneme zoznamovať s jej najzaujímavejšími miestami.

SVET: Spoznajte krajiny roka 2020
Publikované: 26.2.2020
Jeden zo svetovo najznámejších cestovateľských bedekrov zostavil rebríček desiatich krajín sveta, ktoré by ste rozhodne mali v roku 2020 navštíviť. Ich prehľad vám prinášame v nasledujúcich riadkoch.

Bhután - krajina hromových drakov I.
Publikované: 27.7.2011
Tento štát veľkosti Slovenska žil dlhú dobu v úplnej izolácii od okolitého sveta, ktorá skončila až nedávno, čo z neho robí atraktívne miesto pre turistov z celého sveta.

Bhután - krajina hromových drakov IV.
Publikované: 17.8.2011
Posledný diel o tomto nedotknutom kúte Ázie sa zaoberá jeho zaujímavými miestami.

Bhután - krajina hromových drakov III.
Publikované: 10.8.2011
V dnešnom diele budeme pokračovať v rozprávaní o bhutánskych pozorhodnostiach.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Česká a slovenská zima

1. 1. – 28. 2. 2021
1. cena:
Horský balíček od vydavateľstva Tatrica.sk
2. cena:
Obrazová publikácia z vydavateľstva CBS
3. cena:
Knižný sprievodca z vydavateľstva Dajama
1. cena redakcie:
Krásny šperk od Zlatníctva MILI
2. cena redakcie:
Celoročné poistenie ALPENVEREIN od Hory.sk
3. cena redakcie:
Darčekový kancelársky balíček od portálu Infoglobe

Aktuality:

22.1.2021
Fotopublikácia Slovenské hrady a zámky Slovenska z autorského pera Milana Paprčku bola spracovaná ako audiokniha pre seniorov. Na konci minulého roka bola darovaná domovom dôchodcov vo forme DVD nosičov a v súčasnosti je už dostupná aj širokej verejnosti.  
20.1.2021
Časopis Krásy Slovenska, ktorý je venovaný prírodným unikátom a kultúrnym zaujímavostiam Slovenska, turistike, cestovnému ruchu, horolezectvu, jaskyniarstvu, ochrane prírody a tradíciám sa v tomto roku dožíva jubilejných 100 rokov.
18.1.2021
Krehké vianočné ozdoby zostavené z maličkých trblietavých perličiek, ktoré poznajú celé generácie, sa vyrábajú v obci Poniklá (okres Semily). Rodinné striebro v podobe hviezdičiek, zvončekov či postavičiek, ktoré sú svetovým unikátom a technológiu výroby pozná len hŕstka ľudí, sa dočkalo zápisu do UNESCO.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - BHUTÁN a BANGLADÉŠ:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 22. 1. 2021
sviatok:Zora
dnes:
piatok 22.1.
10 °C
zajtra:
sobota 23.1.
4 °C