www.infoglobe.sk » Bhután - krajina hromových drakov IV.

Bhután - krajina hromových drakov IV.

Publikované: 17.8.2011
Posledný diel o tomto nedotknutom kúte Ázie sa zaoberá jeho zaujímavými miestami.

Bumthang  Bumthang

Provincia Bumthang je duchovným centrom Bhutánu a miestom, kde sa nachádza mnoho starých budhistických pamiatok. Leží na križovatkách štyroch horských údolí Choskhor, Tang, Ura a Chhume. Hlavným mestom provincie je Jakar.  

Jakar Dzong (1549) je najväčším a najstarším kláštorom v Bhutánu. Pôvodne bol postavený ako obyčajný kláštor, ale za vlády kráľa Shabdrunga (17. storočie) bol prestavaný a zväčšený, takže v súčasnosti dĺžka jeho múrov je 1,5 kilometra. Teraz slúži ako administratívne centrum údolia Choskhor a tiež ako veľké Chrám Zangodg Pelriduchovné centrum. Jedna z významných náboženských budov, kláštor Jambay Lhakhang, bola založená v roku 659 tibetským kráľom Songtenom Jampo ako jeden zo 108 kláštorov, ktoré obklopovali južné Himaláje ako ochranný múr pred zlými duchmi. V súčasnosti sa tu pravidelne koná Festival hladných duchov 

Blízko Jakaru, v údolí rieky Tang, leží sväté jazero Mebartsho (Planúce jazero), na ktorého dne boli podľa legendy objavené sväté texty a niekoľko sôch Budhu. Na brehu jazera sa konajú púte a meditácie.   Jakar Dzong

Mongar

Mestečko Mongar leží na kopci, je druhým najväčším mestom v regióne. Od Bumthangu do Mongaru vedie cesta po horských svahoch okolo vodopádov, skál a údolí. V Mongare sa nachádza jeden z najmladších kláštorov v krajine  Mongar Dzong (1930), postavený podľa starodávnych tradícií bez použitia nákresov a klincov.

Tashigang

JakarMesto Tashigan leží na východe krajiny a je centrom veľkej provincie, ktorá spája Tibet, indický Assam a miestne horské kmene. Hlavnými pozoruhodnosťami mesta sú kláštor Tashi Thongmoen Dzong (17. storočie) a chrám Gom Kora (17. storočie) postavený pred jaskyňou v 24 kilometrovej vzdialenosti od mesta.  Snehová búrka nad Pele La

Sakten

Izolované údolie Sakten leží na severovýchode Bhutánu. Je to prekrásna krajina nedotknutá civilizáciou, ktorej obyvatelia žijú ako pred storočiami. Pokladajú sa za pôvodné obyvateľstvo Bhutánu a odlišujú sa od iných etnických skupín Bhutánu ako svojbytným štýlom oblečenia, tak jazykom a životným štýlom.

 

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia, Wikimedia Commons - Jean-Marie Hullot (foto 2), Chirstopher J. Fynn, Thomas Wanhoff, Vladimir Sazonov

Preklad: Zuzana MegerssováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Bhután - krajina hromových drakov I.
Publikované: 27.7.2011
Tento štát veľkosti Slovenska žil dlhú dobu v úplnej izolácii od okolitého sveta, ktorá skončila až nedávno, čo z neho robí atraktívne miesto pre turistov z celého sveta.

Bhután – pozvoľne odhaľované tajomstvá
Publikované: 26.3.2015
Bolo nebolo jedno ázijské kráľovstvo. Štátik na svahoch Himalájí zovretý zo severu Čínou a z juhu Indiou. Divoká nedotknutá príroda s množstvom doposiaľ neopísaných zvieracích a rastlinných druhov a pár sto tisíc obyvateľov žijúcich striedmo a skromne podľa starých tradícií tibetského budhizmu v harmónii s okolím i so sebou.

Bhután - krajina hromových drakov III.
Publikované: 10.8.2011
V dnešnom diele budeme pokračovať v rozprávaní o bhutánskych pozorhodnostiach.

Bhután - krajina hromových drakov II.
Publikované: 3.8.2011
V dnešnom diele o tejto veľmi zaujímavej krajine vás začneme zoznamovať s jej najzaujímavejšími miestami.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Česká a slovenská zima

1. 1. – 28. 2. 2021
1. cena:
Horský balíček od vydavateľstva Tatrica.sk
2. cena:
Obrazová publikácia z vydavateľstva CBS
3. cena:
Knižný sprievodca z vydavateľstva Dajama
1. cena redakcie:
Krásny šperk od Zlatníctva MILI
2. cena redakcie:
Celoročné poistenie ALPENVEREIN od Hory.sk
3. cena redakcie:
Darčekový kancelársky balíček od portálu Infoglobe

Aktuality:

22.1.2021
Fotopublikácia Slovenské hrady a zámky Slovenska z autorského pera Milana Paprčku bola spracovaná ako audiokniha pre seniorov. Na konci minulého roka bola darovaná domovom dôchodcov vo forme DVD nosičov a v súčasnosti je už dostupná aj širokej verejnosti.  
20.1.2021
Časopis Krásy Slovenska, ktorý je venovaný prírodným unikátom a kultúrnym zaujímavostiam Slovenska, turistike, cestovnému ruchu, horolezectvu, jaskyniarstvu, ochrane prírody a tradíciám sa v tomto roku dožíva jubilejných 100 rokov.
18.1.2021
Krehké vianočné ozdoby zostavené z maličkých trblietavých perličiek, ktoré poznajú celé generácie, sa vyrábajú v obci Poniklá (okres Semily). Rodinné striebro v podobe hviezdičiek, zvončekov či postavičiek, ktoré sú svetovým unikátom a technológiu výroby pozná len hŕstka ľudí, sa dočkalo zápisu do UNESCO.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - BHUTÁN a BANGLADÉŠ:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 22. 1. 2021
sviatok:Zora
dnes:
piatok 22.1.
10 °C
zajtra:
sobota 23.1.
4 °C