www.infoglobe.sk » Bhután - krajina hromových drakov III.

Bhután - krajina hromových drakov III.

Publikované: 10.8.2011
V dnešnom diele budeme pokračovať v rozprávaní o bhutánskych pozorhodnostiach.

KyichuLaya  

Dedina Laya leží na severozápade Bhutánu a patrí medzi jedny z najvyššie položených vysokohorských dedín v krajine – nachádza sa vo výške 3700 m na svahu vrchu Tsenda Gang. V okolí sa rozprestierajú vysokohorské pastviny, chladné údolia a himalájske vrcholy pokryté večným snehom. V tomto regióne žijú ľudia národnosti Layap – táto etnická skupina má len 800 osôb, má však vlastný jazyk, zvyky a národné kroje. Dedinské ženy nosia špecifické bambusové klobúky s bambusovým šípom, ktorý je navrchu bohato zdobený korálikmi, obliekajú si čierne kabátiky, dlhé vlnené sukne a pýšia sa veľkým množstvom strieborných šperkov. Do tejto dediny sa dá dostať iba vrtuľníkom alebo po dlhých chodníkoch cez hory a priesmyk Laya Gasa, čo je jeden z najhoršie priechodných priesmykov na svete. Keď sa to podarí, čaká vás uchvacujúci pohľad na nedotknuté alpské pastviny a malebné horské dediny.

 Dzong v TrongsePunakha 

Táto starodávna metropola Bhutánu (do roku 1955) leží vo východnej časti krajiny v rovnomennom údolí, ktoré tvorí rieka Punakha. Samotné mesto leží vo výške 1300 m n. m., čo je na bhutánske pomery takmer nížina, kde je subtropické podnebie, ktoré robí z okolitého údolia jedno z najúrodnejších miest v štáte.  Horská cesta

Hlavnou pozoruhodnosťou mesta je unikátny chrámový komplex Pungthang Dechen Phodrang Dzong (Palác veľkého šťastia), známy tiež ako Punakha Dzong (1637), ležiaci na mieste sútoku riek Mo Chu a Pho Chu. Nemenej zaujímavými sú Chimi Lakhang (Chrám hojnosti – pútnické miesto bezdetných párov, 19. storočie), kláštor Wangdue Phodrang Dzong tiahnuci sa cez vrchol hory (1638) a Dzong Chang (18. storočie). Od mesta na sever do priesmyku Dochula sa vinie cesta preslávená prekrásnymi výhľadmi na rozľahlé borovicové lesy a malé horské Wangdue Phodrang Dzongdedinky. Cez malebné priesmyky Čiernych hôr, okolo krásneho údolia Phobjikha (Fobjika), kúpeľného mestečka Kyichu a cez početné horské riečky a potoky vedie takmer rozprávková cesta od Vanhdiphodranga do Trongsa. V údolí Phobjikha sa nachádza Národný park Čierne hory chrániaci miznúce druhy fauny i flóry.

 

Trongsa 

Mesto Trongsa leží priamo v centre Bhutánu a je dedičnou doménou vládnuceho panovníckehoNovici v chráme Wangdue Phodrang Dzong rodu. V súčasnej dobe je tu umiestnená princova rezidencia. Mesto je veľkým svetským a náboženským centrom krajiny, ktoré je plné značného množstva chrámov či malebných drevených budov, ktoré sú vyhľadávaným cieľom pre tisíce pútnikov. V centre mesta sa nachádza neprístupná pevnosť Trongsa Dzong (1648) – rodový dom kráľovskej rodiny, čo je v podstate rozľahlý komplex s mnohými budovami, ktorý tvorí príklad tradičnej bhutánskej architektúry. Ďalšími zaujímavými pamiatkami sú veža Ta Dzong (17. storočie), zimný palác druhého kráľa Bhutánu Kuenga Rabten s unikátnou knižnicou a tiež prekrásny Chendebji Chorten (19. storočie), postavený vo výške 2430 metrov tibetským lámom Shidae na mieste, kde sa udiala víťazná bitka s jedným z miestnych zlých démonov.

 

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikimedia Commons, Wikipedia - Mimoriso, Thomas Wanhoff, Jean-Marie Hullot, Technopilgrim, Christopher J. Fynn

Preklad: Zuzana MegerssováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Bhután - krajina hromových drakov I.
Publikované: 27.7.2011
Tento štát veľkosti Slovenska žil dlhú dobu v úplnej izolácii od okolitého sveta, ktorá skončila až nedávno, čo z neho robí atraktívne miesto pre turistov z celého sveta.

Bhután - krajina hromových drakov IV.
Publikované: 17.8.2011
Posledný diel o tomto nedotknutom kúte Ázie sa zaoberá jeho zaujímavými miestami.

Bhután – pozvoľne odhaľované tajomstvá
Publikované: 26.3.2015
Bolo nebolo jedno ázijské kráľovstvo. Štátik na svahoch Himalájí zovretý zo severu Čínou a z juhu Indiou. Divoká nedotknutá príroda s množstvom doposiaľ neopísaných zvieracích a rastlinných druhov a pár sto tisíc obyvateľov žijúcich striedmo a skromne podľa starých tradícií tibetského budhizmu v harmónii s okolím i so sebou.

Bhután - krajina hromových drakov II.
Publikované: 3.8.2011
V dnešnom diele o tejto veľmi zaujímavej krajine vás začneme zoznamovať s jej najzaujímavejšími miestami.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Česká a slovenská zima

1. 1. – 28. 2. 2021
1. cena:
Horský balíček od vydavateľstva Tatrica.sk
2. cena:
Obrazová publikácia z vydavateľstva CBS
3. cena:
Knižný sprievodca z vydavateľstva Dajama
1. cena redakcie:
Krásny šperk od Zlatníctva MILI
2. cena redakcie:
Celoročné poistenie ALPENVEREIN od Hory.sk
3. cena redakcie:
Darčekový kancelársky balíček od portálu Infoglobe

Aktuality:

22.1.2021
Fotopublikácia Slovenské hrady a zámky Slovenska z autorského pera Milana Paprčku bola spracovaná ako audiokniha pre seniorov. Na konci minulého roka bola darovaná domovom dôchodcov vo forme DVD nosičov a v súčasnosti je už dostupná aj širokej verejnosti.  
20.1.2021
Časopis Krásy Slovenska, ktorý je venovaný prírodným unikátom a kultúrnym zaujímavostiam Slovenska, turistike, cestovnému ruchu, horolezectvu, jaskyniarstvu, ochrane prírody a tradíciám sa v tomto roku dožíva jubilejných 100 rokov.
18.1.2021
Krehké vianočné ozdoby zostavené z maličkých trblietavých perličiek, ktoré poznajú celé generácie, sa vyrábajú v obci Poniklá (okres Semily). Rodinné striebro v podobe hviezdičiek, zvončekov či postavičiek, ktoré sú svetovým unikátom a technológiu výroby pozná len hŕstka ľudí, sa dočkalo zápisu do UNESCO.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - BHUTÁN a BANGLADÉŠ:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 22. 1. 2021
sviatok:Zora
dnes:
piatok 22.1.
10 °C
zajtra:
sobota 23.1.
4 °C