www.infoglobe.sk » Bhután - krajina hromových drakov II.

Bhután - krajina hromových drakov II.

Publikované: 3.8.2011
V dnešnom diele o tejto veľmi zaujímavej krajine vás začneme zoznamovať s jej najzaujímavejšími miestami.

Ministerstvo kultúry v ThimphuPozoruhodnosti Bhutánu

Tento fascinujúci štát sa po storočia nachádzal v úplnej izolácii od okolitého sveta, čo naznačuje aj jeho samotný názov, ktorý sa dá preložiť ako okraj Tibetu. Vďaka tomu sa tu zachovali jedny z najstarších lesov na planéte a unikátne druhy flóry a fauny. V krajine sa nachádza veľa pre Bhután charakteristických dzongov – obrovských opevnených kláštorov, preslávených svojou architektúrou a tradíciami.

 

Thimphu

Národná knižnicaMetropola leží vo výške takmer 2500 m n. m. v prekrásnom údolí sformovanom riekou Thimphu-Chhu (Vang-Chu). Počet obyvateľov mesta je 89 tisíc. Architektúra Thimphu odráža mnohoveké tradície miestnych staviteľov, ktorým sú vlastné farebne dekorované fasády a vysoké špice navodzujúce stredovekú atmosféru.  Na kopci za mestom sa nachádza hlavná dominanta mesta Tashi Chho Dzong („Pevnosť požehnaného náboženstva“, 19. - 20. storočia). Je to rozľahlý kláštor, ktorý v minulosti zastával dôležitú úlohu v obrane a kultúrnom živote hlavného mesta. Blízko neho leží národná pamiatka Chorten, ktorý je zasvätený tretiemu kráľovi BhutánuDzong Dzhigma Dorji Bangchukovi, škola tradičnej maľby a Národná knižnica s veľkou zbierkou starých rukopisov, ktorú pokladajú za najlepšiu zbierku náboženskej a historickej literatúry v Himalájach. Veľkému záujmu turistov sa tiež teší Národné centrum tradičnej medicíny, ležiace na juh od Tashi Chho Dzong.  Ďalšími zaujímavými miestami, ktoré stoja za návštevu, sú Kráľovská škola umenia, Národné textilné múzeum, Umelecká škola Thangka a množstvo iných kultúrnych inštitúcií. V Thimphu sa nachádza tiež podnik na výrobu Thimphu z juhutradičného papiera z rastlinných vlákien a na hlavnej pošte je možné zakúpiť farebné známky, ktorými je kráľovstvo preslávené. 

Dvanásť kilometrov od hlavného mesta leží majestátny kláštor Phadjoding (13. storočie), z ktorého vyhliadky sa otvára prekrásny pohľad na hlavné mesto a okolie a menší kláštor Sulukha Dzong. Kláštor Cheri, umiestnený na okraji hlavného mesta, je preslávený svojou farbistou architektúrou. Poblíž hlavného mesta, približne 8 kilometrov na juh na horskom hrebeni, leží kláštor Simtokha Dzong (dostavaný roku 1627 – najstaršia pevnosť a najstarší dzong v krajine), v ktorého vnútri sa nachádza Kráľovská duchovná akadémia.Thimphu

 

Paro

Mesto Paro je centrom rozľahlého a úrodného údolia Paro, ktoré je preslávené svojimi malebnými krajinami, dedinami a veľkým množstvom historických budov - kláštorov a obytných budov. Je to najhustejšie obývaná oblasť v Bhutáne, kde žijú prevažne obyvatelia nepálskeho pôvodu. Hlavnou pamiatkou Paro je unikátny kláštor ParoTaktsang Lahang Dzong (Tigrí brloh), ležiaci na vrchole skalného útesu vo výške 900 m nad údolím. Kláštor bol založený Guru Rimpoche (8. storočie) na mieste jaskyne, kde meditoval Padmasambhava (budhistický učiteľ, ktorý podľa tradície priniesol budhizmus do Tibetu), v súčasnosti je jednou z hlavných budhistických svätýň v krajine. Je tu sústredených 8 jednotlivých chrámov, vodopád (v ňom sa kúpali ženy Padmasambhavy, keď meditoval), niekoľko obydlí mníchov a nad kláštorom na svahoch je položených niekoľko ďalších kláštorov a kultové miesto – detský cintorínLetisko v Paro.

Ďalšími zaujímavými pamiatkami sú napríklad bhutánske Národné múzeum Ta Dzog, ktoré je umiestnené v priestoroch bývalej strážnej veže (1651-1656), napol zbúraný opevnený kláštor Druk Yul Dzong, palác kráľovnej matky, veľké kláštory Paro Dzong alebo Rinchen Pung Dzong (Pevnosť na hore šperkov), Zari Dzong a i. V horách nad Paro sa nachádza mnoho malých kláštorov a čortenov – Satsam Chorten, Rinpung Dzong, Djele Dong a tiež ženský kláštor Chelila. Nad mestom sa týči svätá hora Chomolgari (7400 m, výstup na ňu je zakázaný).

 

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikimedia Commons - Christopher J. Fynn (foto 2, foto 3, foto 4, foto 5), Greenmnm69 (foto 2)

Preklad: Zuzana MegerssováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Bhután - krajina hromových drakov I.
Publikované: 27.7.2011
Tento štát veľkosti Slovenska žil dlhú dobu v úplnej izolácii od okolitého sveta, ktorá skončila až nedávno, čo z neho robí atraktívne miesto pre turistov z celého sveta.

Bhután - krajina hromových drakov III.
Publikované: 10.8.2011
V dnešnom diele budeme pokračovať v rozprávaní o bhutánskych pozorhodnostiach.

Bhután - krajina hromových drakov IV.
Publikované: 17.8.2011
Posledný diel o tomto nedotknutom kúte Ázie sa zaoberá jeho zaujímavými miestami.

Bhután – pozvoľne odhaľované tajomstvá
Publikované: 26.3.2015
Bolo nebolo jedno ázijské kráľovstvo. Štátik na svahoch Himalájí zovretý zo severu Čínou a z juhu Indiou. Divoká nedotknutá príroda s množstvom doposiaľ neopísaných zvieracích a rastlinných druhov a pár sto tisíc obyvateľov žijúcich striedmo a skromne podľa starých tradícií tibetského budhizmu v harmónii s okolím i so sebou.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Česká a slovenská zima

1. 1. – 28. 2. 2021
1. cena:
Horský balíček od vydavateľstva Tatrica.sk
2. cena:
Obrazová publikácia z vydavateľstva CBS
3. cena:
Knižný sprievodca z vydavateľstva Dajama
1. cena redakcie:
Krásny šperk od Zlatníctva MILI
2. cena redakcie:
Celoročné poistenie ALPENVEREIN od Hory.sk
3. cena redakcie:
Darčekový kancelársky balíček od portálu Infoglobe

Aktuality:

22.1.2021
Fotopublikácia Slovenské hrady a zámky Slovenska z autorského pera Milana Paprčku bola spracovaná ako audiokniha pre seniorov. Na konci minulého roka bola darovaná domovom dôchodcov vo forme DVD nosičov a v súčasnosti je už dostupná aj širokej verejnosti.  
20.1.2021
Časopis Krásy Slovenska, ktorý je venovaný prírodným unikátom a kultúrnym zaujímavostiam Slovenska, turistike, cestovnému ruchu, horolezectvu, jaskyniarstvu, ochrane prírody a tradíciám sa v tomto roku dožíva jubilejných 100 rokov.
18.1.2021
Krehké vianočné ozdoby zostavené z maličkých trblietavých perličiek, ktoré poznajú celé generácie, sa vyrábajú v obci Poniklá (okres Semily). Rodinné striebro v podobe hviezdičiek, zvončekov či postavičiek, ktoré sú svetovým unikátom a technológiu výroby pozná len hŕstka ľudí, sa dočkalo zápisu do UNESCO.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - BHUTÁN a BANGLADÉŠ:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 22. 1. 2021
sviatok:Zora
dnes:
piatok 22.1.
10 °C
zajtra:
sobota 23.1.
4 °C