www.infoglobe.sk » Belize – Corozal, Altun Ha a Spanish Lookout

Belize – Corozal, Altun Ha a Spanish Lookout

Publikované: 9.9.2019
Belize je na našej ceste Strednou Amerikou malý štát, ktorý je navyše pomerne drahý, takže ho skôr len tak prejdeme stopom, než aby sme sa zdržiavali pri Karibiku alebo nejakých turistických aktivitách. Za zmienku však rozhodne stoja tri miesta.

Prvým z nich je Corozal. Mesto, kam sa dostanete, pokiaľ mierite do Belize z mexického mesta Chetumal. Tá zmena kultúry je tu dosť citeľná, skôr mnohonárodnostná, než že by tu nejaká jedna kultúra výrazne prevažovala, väčšina obyvateľov hovorí anglicky aj španielsky. Celkovo je okres Corozal obľúbeným miestom Severoameričanov a Európanov na dôchodku. V pokojnom meste Corozal pri zátoke sa nič moc nedeje, väčšina obyvateľov by vraj údajne tvrdila, že najväčšou zábavou je mexické mesto Chetumal s jeho odlišnou kultúrou, nákupnými centrami a zábavou.

Corozal   Corozal

Vydávame sa navštíviť mayské ruiny Altun Ha. V Belize sa pomerne dobre stopuje a nám sa podarí dostať sa kúsok za mesto Lucky Strike, kde sa za pár dolárov ubytujeme v už nefungujúcom reštauračnom komplexe. Aspoň je tu pokoj, a dokonca tu na stromoch vidíme aj tukana, ktorý je národným vtákom Belize. Pamiatky Altun Ha sú pre samostatných cestovateľov horšie dostupné, pretože v okolí nefunguje takmer žiadne ubytovanie. Môžete sem však dôjsť s cestovnou agentúrou.

Altun Ha

Altun Ha   Altun Ha

Samotné nálezisko Altun Ha bolo obradné centrum, ktorého počiatok sa datuje k roku 200 pred Kristom a výstavba pokračovala asi do roku 900 po Kristovi. Prečo potom došlo k úpadku, nie je známe. Bohaté náleziská v hrobkách však naznačujú, že vtedajšia elita mala prístup k veľkému množstvu exotického tovaru. Najznámejším nálezom je preslávená hlava mayského boha Slnka (Kinich Ahau) z jadeitu (nefrit), ktorú tu našli v roku 1968 (meria 15 centimetrov a váži 4,42 kg). Takže je najväčším nájdeným artefaktom z jadeitu z mayskej kultúry. Originál je uložený v Central Bank of Belize, a dokonca je na všetkých belizských papierových bankovkách.

Altun Ha

Na ceste po Belize sa nám podarí ešte stopnúť starší pár z mesta Spanish Lookout. Ukážu nám celé „mesto“ a povedia niečo o svojej histórii. Spanish Lookout nie je tak úplne obyčajné mesto. Žije tu komunita Mennonitov, ktorých spoznáte hneď na prvý pohľad. Aj keď sú Mennoniti známi tým, že sa vyhýbajú moderným technológiám, v Belize patria medzi hlavných producentov mlieka, mäsa a hydiny. Vidíme tu obrovské továrne, poľnohospodárske stroje a úhľadne obrábanú pôdu vrátane moderných obchodov. Samotné Spanish Lookout sa nám javí ako taký štát v štáte.

Spanish Lookout   Spanish Lookout

Spanish Lookout   Spanish Lookout

Aj tu narazíme na strom s názvom chlebovník obyčajný, tu ho volajú Breadfruit, ale aj Mazapan. Jeho opečené plody pripomínajú zemiaky či chlieb, nám tieto opečené tenké plátky pripomínajú naše české osolené „brambůrky“ (zemiakové lupienky).

Breadfruit

GPS: 18°23'25.8"N 88°23'13.0"W

Text: Tomáš Novák

Foto: Tomáš Novák, Wikimedia Commons: Babs Umenhofer

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Mexiko, Oaxaca de Juarez – farebné mesto
Publikované: 1.7.2019
Našou poslednou zastávkou v Mexiku, ktorá stojí za zmienku, je mesto Oaxaca. Zo začiatku som nevedel, ako to poriadne vysloviť, teda „Oachaka“, ale bolo to asi najkrajšie mesto na ceste Mexikom, ktoré sme navštívili. Len tá cesta sem bola trochu divoká.

Guatemala – Flores a cesta do Cobánu
Publikované: 16.9.2019
Z Belize máme namierené do mesta Flores. Len čo prekročíme hranice, začnú nás naháňať do drahých turistických autobusov. Nenecháme sa zmiasť, prejdeme miestny most a tam sa spýtame na „neturistické autobusy“. Samozrejme, že do Flores mieria aj obyčajné autobusy, ktoré sú omnoho lacnejšie.

Guatemala, Antigua – medzi koloniálnymi budovami
Publikované: 7.10.2019
Mesto Antigua patrí k najnavštevovanejším miestam Guatemaly. Od roku 1979 je uvedené na zozname svetového dedičstva UNESCO a niet sa čomu diviť. Vďaka krásnym opraveným koloniálnym budovám je fascinujúcim miestom.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Jarné vábenie

1. 3. – 30. 4. 2020
1. cena:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino
2. cena:
Dve voľné vstupenky na inšpiratívnu prednášku od Lab.cafe
3. cena:
Vitamínový balíček od portálu Infoglobe
1. cena redakcie:
Fantastický pobyt pre 2 osoby na 3 dni v rodinnom hoteli Solisko**** s výhľadom na Štrbské pleso, raňajkami, večerou a neobmedzeným vstupom do wellness
2. cena redakcie:
Krásny šperk od kamenej predajne ZLATNÍCTVO MILI
3. cena redakcie:
Kniha Trnava – retro od rodinného vydavateľstva DAJAMA

Aktuality:

28.3.2020
Prinášame vám pár tipov, kam sa vydať do prírody, keď zostávajú pamiatky, múzeá a galérie zatvorené. Každý vo svojom okolí nájde nejakú voľne prístupnú rozhľadňu, vyhliadku alebo náučný chodník.
27.3.2020
Organizácia spojených národov si každoročne necháva spracovávať trošku netradičný rebríček o najšťastnejších národoch sveta (World Happiness Report) resp. najlepších miestach pre život. Ako dopadli tohtoročné merania sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.  
26.3.2020
Až pominú reštriktívne opatrenia, bude cestujúcim, ktorí odlietajú z Terminálu 2, k dispozícii samoobslužný systém odbavenia batožiny. Ide o vysoko účinné riešenie, ktoré je súčasťou technologického rozvoja letiska. Ruzyňské letisko má celkovo 12 zariadení pre samoobslužné odbavenie batožiny.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - GUATEMALA, BELIZE a DOMINIKÁNSKA REPUBLIKA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:sobota 28. 3. 2020
sviatok:Soňa
dnes:
sobota 28.3.
11 °C
zajtra:
nedeľa 29.3.
12 °C