www.infoglobe.sk » Guatemala, Antigua – medzi koloniálnymi budovami

Guatemala, Antigua – medzi koloniálnymi budovami

Publikované: 7.10.2019
Mesto Antigua patrí k najnavštevovanejším miestam Guatemaly. Od roku 1979 je uvedené na zozname svetového dedičstva UNESCO a niet sa čomu diviť. Vďaka krásnym opraveným koloniálnym budovám je fascinujúcim miestom.

katedrála Santiago

Mesto bolo založené v roku 1543, okrem zachovalých koloniálnych budov a starobylých kláštorov a chrámov sa môže pýšiť aj príjemným podnebím a výnimočnými výhľadmi na sopky Fuego a Acatenango.

Medzi hlavné turistické pamiatky patrí hlavné námestie (Parque Central), ktoré si zachováva rovnakú štruktúru už od koloniálneho obdobia. Nachádzajú sa tu lavičky a fontány a je ideálnym miestom na stretnutia s priateľmi a rodinou. Pri parku sa nachádza katedrála Santiago, ktorej výstavba začala v roku 1545, v roku 1773 ju však poničilo zemetrasenie. Z katedrály zostala len farnosť San José, ktorá slúži ako základňa pre guatemalské tradície, napr. procesie či krstiny. Z hlavnej časti katedrály zostali len zrúcaniny bez strechy.

Parque Central    Parque Central

Iglesia y Convento La Merced, nápadná žltá budova s bielym zdobením, ukazuje typický barokový štýl, ktorý prevládal v historických budovách vtedajšej doby. Veľkolepá fontána v konvente s priemerom 27 metrov v tvare lekna patrí k najväčším, ktoré v meste dodnes zostali.

Iglesia y Convento La Merced

K najznámejším pamiatkam mesta patrí aj oblúk Arco de Santa Catalina s vulkánom Agua v pozadí, ktorý bol postavený v roku 1694, aby mníškam z kláštora Santa Catalina umožnil prejsť ulicu bez povšimnutia. Veža s hodinami bola doplnená až v 19. storočí. Vulkán Agua dosahuje výšku 3766 m n. m. a je to symetrický kužeľ pokrytý vegetáciou až na vrchol. V známej histórii nebol aktívny, no stále sa nevie, či práve bahenné prúdy zo sopky napomohli spolu so zemetrasením v roku 1541 zničiť mesto.  

Arco de Santa Catalina

K ďalším pekným pamiatkam patria napr. Palacio de los Capitanes Generales, El Convento y Arco de Santa Catalina, Convento de Capuchinas alebo Antiguo Colegio de la Compañía de Jesús. Táto škola a jezuitský kláštor boli založené v roku 1626 a boli súčasťou tunajšej kultúry až do roku 1767, kedy bol rád vylúčený. O šesť rokov neskôr zničilo túto budovu zemetrasenie, dnes je z komplexu kultúrne centrum Centro de Formación de la Cooperación Española. Okrem pamiatok je mesto bohaté aj na remeselné výrobky – textílie, keramiku, striebro, zlato a tiež typické sladkosti a gastronómiu.

Antiguo Colegio de la Compañía de Jesús   ulička v meste

Pre panoramatický výhľad na celé mesto stojí za návštevu známa vyhliadka Cerro de la Cruz. Odtiaľ sa dá obdivovať krása koloniálneho mesta v údolí Panchoy a tiež vulkán Agua v pozadí. Kríž, ktorý sa tu nachádza, sem umiestnili v roku 1930. Je to príjemný park, kde sú lavičky, takže je ako stvorený pre záverečnú prechádzku a odpočinok v meste Antigua.

výhľad na mesto

GPS: 14°33'27.5"N 90°44'00.4"W

Text a foto: Tomáš Novák

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Guatemala – Flores a cesta do Cobánu
Publikované: 16.9.2019
Z Belize máme namierené do mesta Flores. Len čo prekročíme hranice, začnú nás naháňať do drahých turistických autobusov. Nenecháme sa zmiasť, prejdeme miestny most a tam sa spýtame na „neturistické autobusy“. Samozrejme, že do Flores mieria aj obyčajné autobusy, ktoré sú omnoho lacnejšie.

Salvador – Joya de Cerén a San Salvador
Publikované: 17.2.2020
Už v Guatemale sme sa rozhodovali, či sa vydať do Salvadoru alebo Hondurasu. Ani jedna krajina nepatrí k tým bezpečným, tak sme sa nakoniec rozhodli pre El Salvador. Pravda je, že väčšina vrážd a prepadnutí sa odohráva medzi miestnymi gangami a nejaké základné bezpečnostné pravidlá pre turistov treba dodržiavať všade. Takže sa nebojíme a vyrážame!

Guatemala, Huehuetenango a Quetzaltenango – mestá s krkolomným názvom
Publikované: 23.9.2019
Mesto Huehuetenango sa nachádza v departmente Huehuetenango, ktorý patrí medzi najrozmanitejšie ako svojou prírodou, tak aj kultúrne v rámci celej Guatemaly. Zároveň ani nie je príliš známy a navštevovaný, takže ani nie je preplnený turistami. Samotné mesto je takým obyčajným mestom bez mnohých pamiatok, zato si však zachováva svoju autentickosť. Je to skôr mesto vhodné na krátku zastávku a prespanie.

Guatemala: San Pedro la Laguna a jazero Atitlán
Publikované: 30.9.2019
Z mesta Quetzaltenango sa autobusom vydávame k jazeru Atitlán. To sa nachádza v departmente Sololá a v širokom okolí patrí rozhodne k najznámejším prírodným atrakciám.

Belize – Corozal, Altun Ha a Spanish Lookout
Publikované: 9.9.2019
Belize je na našej ceste Strednou Amerikou malý štát, ktorý je navyše pomerne drahý, takže ho skôr len tak prejdeme stopom, než aby sme sa zdržiavali pri Karibiku alebo nejakých turistických aktivitách. Za zmienku však rozhodne stoja tri miesta.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zostaňme doma

1. 7. – 31. 8. 2020
1. cena:
Voucher na službu SledovanieTV.sk
2. cena:
Kniha Čarovné Slovensko 2 od vydavateľstva CBS
3. cena:
Kniha Čarovné Tatry a Zamagurie od vydavateľstva CBS
1. cena redakcie:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino + cestovateľský balíček od festivalu Infofest
2. cena redakcie:
Krásny šperk s polodrahokamom od Zlatníctva MILI
3. cena redakcie:
Tatranský balíček od vydavateľstva Tatrica.sk

Aktuality:

8.7.2020
Fond na podporu umenia rozhodol o víťazovi v poradí 3. ročníka projektu slovenského Mesta kultúry. Budúci rok sa popýši týmto titulom mesto Stará Ľubovňa, ktoré je kultúrnym uzlom v danom regióne.
5.7.2020
Rekonštrukcia štátneho zámku Slatiňany prináša takmer po troch rokoch svojim návštevníkom bezbariérové návštevnícke centrum, unikátne detské hospodárstvo a revitalizovaný zámocký park. Obnovou prešli aj interiéry, z ktorých niektoré budú slúžiť na nové účely.
3.7.2020
Nenechajte si ujsť úžasné výstavy a podujatia počas tohto leta v Slovenskom národnom múzeu. Azda najväčším lákadlom pre návštevníkov bude svetová výstava Poklad Inkov, ktorá sa koná v priestoroch Bratislavského hradu.

Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - MAURÍCIUS:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:štvrtok 9. 7. 2020
sviatok:Lujza
dnes:
štvrtok 9.7.
29 °C
zajtra:
piatok 10.7.
33 °C