www.infoglobe.sk » Guatemala – Flores a cesta do Cobánu

Guatemala – Flores a cesta do Cobánu

Publikované: 16.9.2019
Z Belize máme namierené do mesta Flores. Len čo prekročíme hranice, začnú nás naháňať do drahých turistických autobusov. Nenecháme sa zmiasť, prejdeme miestny most a tam sa spýtame na „neturistické autobusy“. Samozrejme, že do Flores mieria aj obyčajné autobusy, ktoré sú omnoho lacnejšie.

hranice

Vo Flores sa ubytovávame na pevnine, ktorá sa nazýva ja Santa Elena. Na samotný ostrov Isla de Flores sa ideme len prejsť. Nachádza sa na jazere Peten Itzá a kedysi sa volal Tayasal. V 16. storočí Španieli po niekoľkých pokusoch donútiť indiánov prejsť na kresťanskú vieru zničili Taysal a ten zostal opustený až do 18. storočia.

Kým Santa Elena je také obyčajné mesto, ostrov je v podstate zameraný na turistov, ktorí odtiaľ navštevujú trosky Tikalu. Je tu mnoho hotelov, reštaurácií, turistických kancelárií a obchodov so suvenírmi. Okrem centrálneho námestia tu sú pekné a príjemné uličky, ktoré stojí za to prejsť. Krásna je aj prechádzka po promenáde okolo brehu jazera. Ale pozor, kvôli hladine jazera je čiastočne ponorená.

Isla de Flores   Isla de Flores

Z Flores sa potom vydávame do mesta Cobán. Je to len ďalšie mesto na prespanie, ale cesta sem je dosť dobrodružná. Stopom dôjdeme do La Libertad, odtiaľ použijeme miestny autobus a potom už len striedame autobusy a nakoniec sa plavíme aj loďku cez rieku.

Tie cesty autobusom sú nezabudnuteľné. Do mikrobusu sa natlačí čo najviac ľudí, takmer si sedíme jeden druhému na kolenách, pár odvážlivcov cestuje dokonca aj na streche. Pretože prší, sú zakrytí plachtou a pred kontrolou mikrobus vždy zastaví, tých pár chlapcov sa k nám na chvíľu natlačí dovnútra a potom zas vylezú a vezú sa na streche.

cesta do Cobánu   cesta do Cobánu

Keď dôjdeme k prestupnej stanici, ľudia sa z minibusu vyrútia a rýchlo sa tlačia do ďalšieho. Ten je hneď zaplnený, tak si vravíme, že asi máme smolu a budeme musieť čakať niekoľko hodín na ďalší. Nemusíme, vezmú nám ruksaky, priviažu ich na strechu a natlačia nás k ostatným. Ale asi je to nakoniec takto lepšie, ďalší minibus by vyzeral úplne rovnako preplnene.

Cobán

Cesta loďkou je asi najpríjemnejšia. Nakoniec berieme posledný autobus do mesta Cobán, kde sa ubytujeme. Je tu dosť chladno a prší. Prejdeme si narýchlo aspoň trhy, vyskúšame miestnu špecialitu tamales, čo je taká kukuričná kaša obalená v banánovom liste. Vyspíme sa a vydávame sa ďalej, ale o tom si porozprávame až o týždeň. 

GPS: (Isla de Flores) 16°55'50.3"N 89°53'29.5"W

 

Text a foto: Tomáš Novák

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Belize – Corozal, Altun Ha a Spanish Lookout
Publikované: 9.9.2019
Belize je na našej ceste Strednou Amerikou malý štát, ktorý je navyše pomerne drahý, takže ho skôr len tak prejdeme stopom, než aby sme sa zdržiavali pri Karibiku alebo nejakých turistických aktivitách. Za zmienku však rozhodne stoja tri miesta.

Guatemala, Huehuetenango a Quetzaltenango – mestá s krkolomným názvom
Publikované: 23.9.2019
Mesto Huehuetenango sa nachádza v departmente Huehuetenango, ktorý patrí medzi najrozmanitejšie ako svojou prírodou, tak aj kultúrne v rámci celej Guatemaly. Zároveň ani nie je príliš známy a navštevovaný, takže ani nie je preplnený turistami. Samotné mesto je takým obyčajným mestom bez mnohých pamiatok, zato si však zachováva svoju autentickosť. Je to skôr mesto vhodné na krátku zastávku a prespanie.

Guatemala: San Pedro la Laguna a jazero Atitlán
Publikované: 30.9.2019
Z mesta Quetzaltenango sa autobusom vydávame k jazeru Atitlán. To sa nachádza v departmente Sololá a v širokom okolí patrí rozhodne k najznámejším prírodným atrakciám.

Guatemala, Antigua – medzi koloniálnymi budovami
Publikované: 7.10.2019
Mesto Antigua patrí k najnavštevovanejším miestam Guatemaly. Od roku 1979 je uvedené na zozname svetového dedičstva UNESCO a niet sa čomu diviť. Vďaka krásnym opraveným koloniálnym budovám je fascinujúcim miestom.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Pestrá jeseň

1. 9. – 31. 10. 2019
1. cena:
Balance test a Balance Oil od spoločnosti ZINZINO
2. cena:
sada čokolád značky Lindt a vstupenky na prehliadku Velkopopovického pivovaru Kozel
3. cena:
Poukážka na dve vstupenky do talkshow SUPERMAMY
1. cena redakcie:
Darčekový poukaz pre 2 osoby na 2 noci vrátane raňajok na Chate Magurka v Nízkych Tatrách
2. cena redakcie:
Hniezdo pre bábätko od ZUZ made with love
3. cena redakcie:
Darčeková kazeta VINCENTKA

Aktuality:

16.10.2019
Počas víkendu 26. a 27. októbra 2019 sa zámocký komplex Schloss Hof stane ideálnym miestom pre všetkých milovníkov tajomna, duchov a strašidiel.
15.10.2019
Šumavská príroda zaznamenala po viac ako sto rokoch výskyt pralesného bezstavovca – ploskáňa veľkého (Peltis grossa), 1,5 centimetra veľkého čierneho chrobáka, ktorý sa znovu objavil v národnom parku Šumava.
14.10.2019
V sobotu 19. októbra 2019 ožijú Pezinské vinohrady pod Starou horou lahodnými vínami, piknikovými lahôdkami aj uchu lahodiacou hudbou v obklopení pestrých farieb jesene.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ÍRSKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:streda 16. 10. 2019
sviatok:Vladimíra
dnes:
streda 16.10.
14 °C
zajtra:
štvrtok 17.10.
17 °C