www.infoglobe.sk » Argentína, Buenos Aires – úchvatné hlavné mesto II.

Argentína, Buenos Aires – úchvatné hlavné mesto II.

Publikované: 17.8.2021
Ďalšie dni sa v Buenos Aires vydáme po okolí centra. Okrem mnohých ulíc, historických domov a kostolov míňame aj Teatro Colón. Toto divadlo sa vďaka svojej fenomenálnej akustike považuje za jeden z najlepších operných domov na svete. Otvorili ho v roku 1908 a následne hostilo niektorých z najdôležitejších dirigentov, spevákov a tanečníkov dvadsiateho storočia, napr. Igora Stravinského či Luciana Pavarottiho. V roku 2010 bolo po renovácii mesta opäť otvorené pre verejnosť.

Počas prechádzania sa po meste míňame samozrejme mnoho kostolov ako je Basílica del Santísimo Sacramento, koloniálna bazilika z roku 1732 Basílica de Nuestra Señora del Pilar a kostol v staroruskom štýle Iglesia Ortodoxa Rusa de la Santísima Trinidad.

Iglesia Ortodoxa Rusa de la Santísima Trinidad

Basílica de Nuestra Señora del Pilar Basílica del Santísimo Sacramento

Asi najkrajší cintorín, aký sme na ceste po Južnej Amerike navštívili, je Recoleta Cemetery. Verejný cintorín tu vznikol v roku 1822 a navrhol ho francúzsky inžinier Próspero Catelin. V súčasnosti má cintorín viac než 6 400 sôch, sarkofágov, rakví a krýpt a z toho viac než 90 hrobiek sú národné historické pamiatky. Počas dňa sa tu vystrieda veľa turistov, najviac ich nájdete pri hrobkách najznámejších osobností ako Eva Perón (prvá dáma Argentíny).

hrob Evy Perón

Pokiaľ sa však po cintoríne vydáte trochu ďalej, odrazu zistíte, že ste v uličke sami, a tak sa hrob Liliany Crociati prechádzate týmto labyrintom hrobiek, kde náhle vidíte, že niektoré sú dokonca aj rozbité. Všetko odrazu začne pôsobiť akosi tajomne. Každý cintorín má svoje príbehy, tie samozrejme nechýbajú ani tu. Medzi výrazné hroby patrí secesná hrobka Rufiny Cambaceres, ktorú dala urobiť z mramoru jej matka potom, ako sa zistilo, že Rufina bola omylom pochovaná zaživa. Miestni robotníci počuli niekoľko dní po jej pohrebe výkriky, keď potom rakvu otvorili, boli na tvári Rufiny a na vnútrajšku rakvy objavené škrabance. David Alleno pracoval 30 rokov ako hrobár a svoje peniaze poctivo šetril na vlastnú sochu a hrob. Keď mu architekt oznámil, že sochu dokončil, Alleno išiel domov a zabil sa. Vraví sa, že na cintoríne môžete stále počuť cinkať jeho kľúče, keď sa jeho duch prechádza uličkami cintorína. Najstrašidelnejšie však na nás pôsobí socha Liliany Crociati, ktorá zomrela na svadobnej ceste v Rakúsku v 70. rokoch. Jej rodičia nechali vystavať jej hrobku ako rekonštrukciu spálne a pri vchode nechali postaviť jej sochu v svadobných šatách so svojím milovaným maznáčikom po boku.

cintorín Recoleta

Na rozveselenie stojí za návštevu turistická štvrť La Boca so svojou uličkou Caminito. V podstate sa jedná o pouličné múzeum s farebne maľovanými domami, ktoré sú typickými obydliami prisťahovalcov, ktorí sem prišli na konci 19. storočia. Do roku 1950 bola štvrť spustnutá, potom sa skupina susedov rozhodla ulicu obnoviť a miestny umelec Benito Quinquela Martín začal stavby požívať ako plátno. Dnes je v tomto pouličnom múzeu zakomponovaných niekoľko prác argentínskych umelcov a Caminito sa stalo obľúbeným miestom turistov. Niekoľko reštaurácii ponúka tanečnú show – tango a iné folkové tance. V podstate je to taká ulička vytvorená pre turistov. Pokiaľ sa vydáte niekam mimo toto turistické centrum, ocitnete sa v najchudobnejšej štvrti Buenos Aires, takže tu nemusí byť úplne bezpečne. V srdci La Boca sa nachádza aj Museo de Bellas Artes de la Boca Quinquela Martín. Toto umelecké múzeum daroval mestu práve muž zodpovedný za farebné domy v štvrti La Boca. Jeho zámerom bolo vytvoriť v okolí vzdelávacie a kultúrne centrum.

La Boca La Boca – Caminito

La Boca

Za odpočinkom vyrážame do ekologickej rezervácie Costanera Sur, ktorá je s 350 hektármi najväčším a najrozšírenejším zeleným priestorom v Buenos Aires. Navzdory blízkosti rušného centra mesta je to pozoruhodne pokojná oáza ticha a útočisko pre divokú zver. Cestou z parku do centra mesta míňame ešte otáčavý most, ktorý lodiam umožňuje preplávať kanálom. Je to trochu zvláštne, keď spadnú závory a odrazu sa most odsunie a namiesto vlaku pred vami prepláva loď.

Teatro Colón

Keď je už človek z toľkého chodenia po pamiatkach unavený, stačí si nájsť nejakú turistickú uličku plnú trhov s remeselnými výrobkami, kde sa spieva a tancuje, popíja maté a zábava je v plnom prúde.

 

GPS: 34°38'16.1"S 58°21'45.0"W

Text a foto: Tomáš Novák

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Uruguaj, Colonia del Sacramento – miesto plné histórie
Publikované: 17.9.2018
Mesto Colonia del Sacramento je jedným z najvýznamnejších historických miest Uruguaja, ktoré ročne navštívia tisíce turistov. Z Buenos Aires sa sem dostanete loďou za hodinku, z Montevidea je to autom dve hodiny.

Argentína, Patagónia – Ushuaia a Ohňová zem
Publikované: 26.2.2018
Názov Ohňová zem (Tierra del Fuego) zrejme vznikol, keď skupina prieskumníkov videla brehy neznámeho územia s rozptýlenými požiarmi a stĺpy dymu z ohňov domorodých obyvateľov. Oheň z diaľky vyzeral, ako keby plával v hmle nad morom.

Argentína, Buenos Aires – úchvatné hlavné mesto I.
Publikované: 10.8.2021
Hlavné mesto Argentíny, Buenos Aires, je kozmopolitné mesto, kde žije asi 13 miliónov porteños – obyvateľov Buenos Aires. Taktiež je jedným z najúchvatnejších hlavných miest Južnej Ameriky, kde sa prelína historická aj moderná architektúra s neopakovateľnou atmosférou mestských štvrtí a divokým nočným životom.

Uruguaj, Carmelo – poznávame ďalšiu krajinu Južnej Ameriky
Publikované: 10.9.2018
Opäť sa musíme „zoznámiť“ s novým štátom. Meníme si peniaze, prepočítavame kurz a zisťujeme miestne ceny za jedlo. Návšteva supermarketu nás šokuje, pretože ceny tu sú oproti Argentíne dvojnásobné! Preto sme radi, že aspoň spanie máme zadarmo a ľudia tu sú príjemní.

Argentína, Buenos Aires – Luján a Tigre
Publikované: 9.4.2018
Okrem samotného Buenos Aires je mnoho zaujímavostí aj v okolí, v provincii Buenos Aires. My sme navštívili Luján a na záver Tigre, to keď odtiaľ loďou odchádzali do Uruguaja.

Argentína, Patagónia – Trelew a Gaiman
Publikované: 12.3.2018
Mesto Trelew, ktorého história je úzko spätá s kolonizáciou, sa nachádza v dolnom údolí rieky Chubut. Vznik mesta sa datuje k roku 1884, kedy waleskí kolonisti hľadali cestu k prístavu, aby mohli previesť svoju poľnohospodársku produkciu. Následne bola povolená výstavba železnice medzi údolím a Puerto Madrynem a mesto Trelew tak vzniklo v podstate ako železničný terminál.

Argentína, Patagónia – Isla Pavón a výlet za tučniakmi
Publikované: 5.3.2018
Z Ohňovej zeme sa vydávame späť na sever. Autobusom prejdeme do Rio Gallegos a potom máme v pláne opäť stopovať. Tentokrát pozdĺž pobrežia po ceste č. 3 až do Buenos Aires.

Argentína, Patagónia – El Calafate, ľadovec Perito Moreno
Publikované: 19.2.2018
Svoj názov mesto získalo podľa ovocia Calafate (česky dřišťál, slovensky dráč). Sú to sladké bobule, z ktorých sa vyrábajú marmelády. Legenda dokonca hovorí, že kto toto ovocie ochutná, nikdy už nedokáže uspokojiť svoju chuť. Dnes je El Calafate svetovou destináciou najmä vďaka topiacemu sa ľadovcu Perito Moreno. Národný park Los Glaciares zaberá plochu 500 tisíc hektárov a na tomto ľadovcovom území začína spolu 47 ľadovcov.

Argentína, Patagónia – Puerto Madryn
Publikované: 19.3.2018
Prístav Puerto Madryn leží na útese, ktorý tvorí náhorná plošina, odkiaľ je nekonečný výhľad na Atlantický oceán. Jednou z hlavných atrakcií je pozorovanie veľrýb – pozor, každý rok len od júna do decembra. Práve vďaka okolitým útesom je pozorovanie veľrýb omnoho jednoduchšie.

Argentína, Patagónia – Ruta 40, druhá časť
Publikované: 5.2.2018
Čím viac sa dostávame na juh, tým viac nás trápi počasie. Neustály vietor, mraky, zima. Áut ubúda, nie je koho stopovať. Ale aj tak skúšame šťastie.

Argentína, Patagónia – Ruta 40, prvá časť
Publikované: 29.1.2018
Patagónia je jedinečné miesto, ktoré nezažijete nikde inde, len na juhu Južnej Ameriky. Je to obrovský múr na západe v podobe Ánd, modré more na východe v podobe Atlantického oceánu, krajina borovíc a jazier a tiež obrovská plošina v centrálnej časti. To všetko je zakončené Ohňovou zemou a mestom Ushuaia, doslova koncom sveta.

Argentína, Patagónia – San Carlos de Bariloche
Publikované: 22.1.2018
Bariloche je mesto ležiace medzi tisícročnými lesmi, zasneženými horami a krištáľovo čistými jazerami v provincii Río Negro v Argentíne. Mesto sa nachádza v národnom parku Nahuel Huapi (vedľa pohoria Ánd) a tunajšia príroda ponúka aktivity a dobrodružstvo po celý rok. V roku 2012 bolo Bariloche prehlásené za hlavné mesto dobrodružnej turistiky a v roku 2015 za národné mesto čokolády.

Argentína, Patagónia: El Chaltén – krásne výlety do prírody
Publikované: 12.2.2018
Keď prichádzame do El Chalténu, stepi sa odrazu premenia na lesy a hory sa tiahnu vysoko k nebu. Jediné, čo sa nezmenilo, bol vietor. Do El Chalténu prichádzajú turisti za čistou panenskou prírodou. Ľadovce, hory, lagúny, vodopády a lesy, to všetko láka na príjemnú prechádzku. A k tomu sa môžete napiť priamo z rieky alebo jazera.


Súvisiaca fotogaléria

Argentína, Patagónia – nespútaná krajina
Patagónia je jedinečné miesto na Zemi, ktoré nezažijete nikde inde, len na juhu Južnej Ameriky. J...

Argentína – juhoamerická perla v znamení tanga
Druhý rozlohou najväčší juhoamerický štát nazvaný po striebre – Argentína ponúka pestrú kultúru r...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Jesenná atmosféra

31. 8. – 31. 10. 2021
1. cena:
Knižný sprievodca z vydavateľstva Dajama
2. cena:
Obrazová publikácia z vydavateľstva CBS + mapa
3. cena:
Festivalový balíček Infofest 2021
1. cena redakcie:
Krásny šperk od Zlatníctva MILI
2. cena redakcie:
Darčeková kazeta Vincentka + respirátory FFP2
3. cena redakcie:
Vstupenka na ONLINE cestovateľskú besedu od Cestovateľského kina

Aktuality:

15.9.2021
Zažite výnimočné podujatie, ktoré pozostáva z čítania kníh európskych autorov v podaní známych osobností na netradičných miestach i online – Noc literatúry 2021.
14.9.2021
Najväčší festival súčasného umenia na Slovensku – Biela noc sa tento rok uskutoční od 17. septembra do 3. októbra v Bratislave a od 9. do 24. októbra 2021 v Košiciach.
8.9.2021
Už 11. septembra 2021 budete mať možnosť zažiť tradície a zvyky na podujatí Slivková paráda v Španej Doline. Od 10-tej hodiny vás čaká nielen varenie slivkového lekváru tradičným spôsobom, ale aj ochutnávka špecialít zo sliviek.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

TOP 5 MIEST v Rakúsku:

Rakúsko

Prinášame vám mestské tipy na výlety, ktoré sa určite oplatí vidieť.

 

Viedeň

Salzburg: Javisko sveta

Národný park Vysoké Taury a mesto Kaprun

Parndorf – nákupné mestečko

Baden pri Viedni – kúpeľné mesto s noblesou

 

Pokiaľ hľadáte ešte viac cestovateľsky atraktívnych miest, tak sa inšpirujte TU.

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 17. 9. 2021
sviatok:Olympia
dnes:
piatok 17.9.
20 °C
zajtra:
sobota 18.9.
19 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X