www.infoglobe.sk » Argentína, Patagónia – Isla Pavón a výlet za tučniakmi

Argentína, Patagónia – Isla Pavón a výlet za tučniakmi

Publikované: 5.3.2018
Z Ohňovej zeme sa vydávame späť na sever. Autobusom prejdeme do Rio Gallegos a potom máme v pláne opäť stopovať. Tentokrát pozdĺž pobrežia po ceste č. 3 až do Buenos Aires.

Po stopovaní na Ruta 40 sme už zvyknutí na čakanie, Ruta 3 je však omnoho frekventovanejšia a navyše tadeto jazdia kamióny. Zisťujeme, že nakoniec sa v tej Argentíne vôbec nestopuje zle. Zastavuje nám veselý chlapík s kamiónom a ani nám nevadí, že hodinu stojíme kvôli nejakej poruche. Šoféri kamiónov si tu pomáhajú, a tak ich tu po chvíľke stojí hneď niekoľko. Počas opravy sa dobre bavia a smejú a náš šofér vôbec nevyzerá, že by ho nejaké meškanie trápilo.

opravári

Nakoniec sa dostaneme len asi o 230 km ďalej, zato na veľmi pekné miesto, na ostrov Isla Pavón. Prechádzame po moste cez rieku Santa Cruz, odkiaľ je na rieku aj ostrov krásny výhľad. Na ostrove sa nachádza kemp, a pretože je príjemné teplé počasie a dnes je práve nedeľa, je tu veľa rodín, ľudia sa dokonca kúpu. Sedíme vonku, užívame si slnko a sme radi, že návšteva veternej Patagónie sa pre nás pomaly končí.

Isla Pavón

Ostrov Pavón objavil kapitán Juan Rodríguez Serrano v roku 1520. Počas stáročí navštívili tento ostrov a jeho okolie rôzni námorníci z celého sveta. Strategickým miestom na obranu suverenity zeme sa stal v roku 1859, kedy sem prišiel veliteľ Luis Piedra Buena. Spolu s ďalšími rodinami bol prvým osadníkom a na ostrove si postavil menší dom a neskôr aj továreň za účelom obchodu s miestnymi. Ostrov dostal meno na počesť víťazstva bitky pri Pavóne v roku 1861. O rok neskôr tu bola po prvý raz vztýčená argentínska vlajka. Zo starého domu veliteľa zostali ruiny, ktoré však zrekonštruovali a teraz slúžia ako ukážka historického dedičstva.

dom veliteľa Luisa Piedra Buena

Opúšťame Isla Pavón a len čo zdvihneme ruku na stopovanie, ihneď nám zastavuje kamión, až sa nám tomu ani veriť nechce. Máme veľké šťastie, pokračujeme touto nehostinnou krajinou ďalej, až do mesta Comodoro Rivadavia. Pozdĺž cesty dokonca zahliadneme kolóniu uškatcov. Samotné mesto Comodoro je obrovské, priemyselné a obchodné centrum regiónu, ktorému sa chceme vyhnúť. Dôjdeme preto až za mesto a prespíme v kempe. Odtiaľ to máme nasledujúci deň len kúsok do Trelewu.

okolie Punta Tombo

Po ceste je však ešte jedno miesto, ktoré stojí za návštevu, a tým je kolónia tučniakov. Takých kolónií je v Patagónii viacero, napr. Cabo Dos Bahías alebo Punta Tombo. Punta Tombo sa nachádza asi 120 km od Trelewu. Cesta k miestu mimo hlavnej cesty je nespevnená a teda horšie dostupná. Turisti si musia zaplatiť výlet v cestovnej kancelárii, ktorý je dosť predražený, alebo si požičať auto. Ani to však nie je najlacnejšie, ale požičanie auta nás vyšlo rovnako ako zaplatiť si výlet do Punta Tombo autobusom.

Punta Tombo   tučniaky dvojpáse

pri mori   múzeum v Punta Tombo

V Punta Tombo je najväčšia kolónia tučniakov dvojpásych mimo územia Antarktídy. Nachádza sa tu stredisko so všetkými informáciami o tučniakoch a tiež vytýčené cesty, ktorými sa dá prechádzať priamo medzi tučniakmi. Tí nám samozrejme občas skrížia cestu, vykračujú si pred nami a my si ich tak môžeme prehliadnuť úplne zblízka. Navyše majú práve obdobie sedenia na vajciach, takže sú všade okolo nás zalezení v dierach a čakajú. Sú tak blízko, že by sme sa ich mohli aj dotknúť, to je však zakázané a navyše by nás určite štipli. Na pobreží potom ešte pozorujeme tučniaky, ktoré sa idú vykúpať a loviť do mora. Občas ich spláchne nejaká tá vlna na pláži, tak sa len smejeme na ich nemotornej chôdzi. Miesto Punta Tombo a možnosť vidieť tučniaky v ich prirodzenom prostredí rozhodne stojí za to.

GPS: (Isla Pavón) 50°00'11.2"S 68°56'02.7"W

 

Text a foto: Tomáš Novák

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Argentína, Buenos Aires – Luján a Tigre
Publikované: 9.4.2018
Okrem samotného Buenos Aires je mnoho zaujímavostí aj v okolí, v provincii Buenos Aires. My sme navštívili Luján a na záver Tigre, to keď odtiaľ loďou odchádzali do Uruguaja.

Argentína, Buenos Aires – úchvatné hlavné mesto II
Publikované: 2.4.2018
Ďalšie dni sa v Buenos Aires vydáme po okolí centra. Okrem mnohých ulíc, historických domov a kostolov míňame aj Teatro Colón. Toto divadlo sa vďaka svojej fenomenálnej akustike považuje za jeden z najlepších operných domov na svete. Otvorili ho v roku 1908 a následne hostilo niektorých z najdôležitejších dirigentov, spevákov a tanečníkov dvadsiateho storočia, napr. Igora Stravinského či Luciana Pavarottiho. V roku 2010 bolo po renovácii mesta opäť otvorené pre verejnosť.

Argentína, Buenos Aires – úchvatné hlavné mesto I
Publikované: 26.3.2018
Hlavné mesto Argentíny, Buenos Aires, je kozmopolitné mesto, kde žije asi 13 miliónov porteños – obyvateľov Buenos Aires. Taktiež je jedným z najúchvatnejších hlavných miest Južnej Ameriky, kde sa prelína historická aj moderná architektúra s neopakovateľnou atmosférou mestských štvrtí a divokým nočným životom.

Argentína, Patagónia – Puerto Madryn
Publikované: 19.3.2018
Prístav Puerto Madryn leží na útese, ktorý tvorí náhorná plošina, odkiaľ je nekonečný výhľad na Atlantický oceán. Jednou z hlavných atrakcií je pozorovanie veľrýb – pozor, každý rok len od júna do decembra. Práve vďaka okolitým útesom je pozorovanie veľrýb omnoho jednoduchšie.

Argentína, Patagónia – El Calafate, ľadovec Perito Moreno
Publikované: 19.2.2018
Svoj názov mesto získalo podľa ovocia Calafate (česky dřišťál, slovensky dráč). Sú to sladké bobule, z ktorých sa vyrábajú marmelády. Legenda dokonca hovorí, že kto toto ovocie ochutná, nikdy už nedokáže uspokojiť svoju chuť. Dnes je El Calafate svetovou destináciou najmä vďaka topiacemu sa ľadovcu Perito Moreno. Národný park Los Glaciares zaberá plochu 500 tisíc hektárov a na tomto ľadovcovom území začína spolu 47 ľadovcov.

Argentína, Patagónia – Trelew a Gaiman
Publikované: 12.3.2018
Mesto Trelew, ktorého história je úzko spätá s kolonizáciou, sa nachádza v dolnom údolí rieky Chubut. Vznik mesta sa datuje k roku 1884, kedy waleskí kolonisti hľadali cestu k prístavu, aby mohli previesť svoju poľnohospodársku produkciu. Následne bola povolená výstavba železnice medzi údolím a Puerto Madrynem a mesto Trelew tak vzniklo v podstate ako železničný terminál.

Argentína, Patagónia – Ruta 40, druhá časť
Publikované: 5.2.2018
Čím viac sa dostávame na juh, tým viac nás trápi počasie. Neustály vietor, mraky, zima. Áut ubúda, nie je koho stopovať. Ale aj tak skúšame šťastie.

Argentína, Patagónia – Ruta 40, prvá časť
Publikované: 29.1.2018
Patagónia je jedinečné miesto, ktoré nezažijete nikde inde, len na juhu Južnej Ameriky. Je to obrovský múr na západe v podobe Ánd, modré more na východe v podobe Atlantického oceánu, krajina borovíc a jazier a tiež obrovská plošina v centrálnej časti. To všetko je zakončené Ohňovou zemou a mestom Ushuaia, doslova koncom sveta.

Argentína, Patagónia – San Carlos de Bariloche
Publikované: 22.1.2018
Bariloche je mesto ležiace medzi tisícročnými lesmi, zasneženými horami a krištáľovo čistými jazerami v provincii Río Negro v Argentíne. Mesto sa nachádza v národnom parku Nahuel Huapi (vedľa pohoria Ánd) a tunajšia príroda ponúka aktivity a dobrodružstvo po celý rok. V roku 2012 bolo Bariloche prehlásené za hlavné mesto dobrodružnej turistiky a v roku 2015 za národné mesto čokolády.

Argentína, Patagónia – Ushuaia a Ohňová zem
Publikované: 26.2.2018
Názov Ohňová zem (Tierra del Fuego) zrejme vznikol, keď skupina prieskumníkov videla brehy neznámeho územia s rozptýlenými požiarmi a stĺpy dymu z ohňov domorodých obyvateľov. Oheň z diaľky vyzeral, ako keby plával v hmle nad morom.

Argentína, Patagónia: El Chaltén – krásne výlety do prírody
Publikované: 12.2.2018
Keď prichádzame do El Chalténu, stepi sa odrazu premenia na lesy a hory sa tiahnu vysoko k nebu. Jediné, čo sa nezmenilo, bol vietor. Do El Chalténu prichádzajú turisti za čistou panenskou prírodou. Ľadovce, hory, lagúny, vodopády a lesy, to všetko láka na príjemnú prechádzku. A k tomu sa môžete napiť priamo z rieky alebo jazera.

Argentína: Mendoza - vinárske mestečko
Publikované: 20.11.2017
Mesto sa nachádza na úpätí andského pohoria a je neuveriteľnou oázou vytvorenou človekom pomocou obrovského zavlažovacieho systému vďaka riekam Mendoza a Tunuyán. Je vstupnou bránou k Tichému oceánu, s príjemným podnebím, občasným dažďom a výnimočným vetrom.

Argentína: Difunta Correa a La Rioja
Publikované: 27.11.2017
Z Mendozy máme cieľ navštíviť mestá La Rioja a San Miguel de Tucumán. Zas ideme stopovať. Nakoniec sa však na odporúčanie jedného šoféra kamiónu ocitáme v meste Vallecito, ktoré je známe hlavne vďaka miestu s názvom Difunta Correa.

Argentína: Córdoba
Publikované: 30.10.2017
Córdoba je druhým najväčším mestom v zemi. Založil ho Jerónimo Luis de Cabrera v roku 1573 a pomenoval ho po španielskom meste Córdoba. Okrem toho, že je hlavným mestom provincie Córdoba, bolo počas svojej histórie dvakrát prehlásené za hlavné mesto Argentíny.

Argentína – Salta a Purmamarca
Publikované: 11.12.2017
Salta, mesto zastrčené v údolí Lerma, sa nachádza na jednom z najviac úrodných a príjemných miest, ktoré v tejto oblasti príroda vytvorila. Leží v nadmorskej výške 1 187 m a celoročne tu je ideálne počasie. Hotelierstvo tu preto prekvitá a mesto je obvykle po celý rok preplnené turistami.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zimná krajina

1. 1. – 29. 2. 2020
1. cena:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino
2. cena:
Celoročné poistenie ALPENVEREIN od Hory.sk
3. cena:
kniha Zimný hrebeň Tatier od vydavateľstva Tatrica.sk
1. cena redakcie:
Fantastický pobyt pre 2 osoby na 3 dni v rodinnom hoteli Solisko**** s výhľadom na Štrbské pleso, raňajkami, večerou a neobmedzeným vstupom do wellness
2. cena redakcie:
Skialpinistický knižný balíček od Hory.sk
3. cena redakcie:
Darčeková kazeta VINCENTKA

Aktuality:

26.2.2020
Jeden zo svetovo najznámejších cestovateľských bedekrov zostavil rebríček desiatich krajín sveta, ktoré by ste rozhodne mali v roku 2020 navštíviť. Ich prehľad vám prinášame v nasledujúcich riadkoch.
25.2.2020
Každý, kto tieto najvyššie české hory miluje, isto uvíta obrazového knižného sprievodcu po známych, ale aj úplne zabudnutých kútoch Krkonôš.
24.2.2020
V poradí už 21. ročník medzinárodného festivalu horského filmu a dobrodružstva sa uskutoční od 25. do 29. marca 2020 v priestoroch CINEMAX Bory a nákupného centra Bory Mall v Bratislave.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - UKRAJINA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:streda 26. 2. 2020
sviatok:Viktor
dnes:
streda 26.2.
6 °C
zajtra:
štvrtok 27.2.
5 °C