www.infoglobe.sk » SR, Trnavský kraj – región vinárstva, histórie a umenia I.

SR, Trnavský kraj – región vinárstva, histórie a umenia I.

Publikované: 13.5.2020
V západnej časti Slovenskej republiky sa rozprestiera Trnavský kraj. Rozlohou je síce druhý najmenší, za to turistických atraktivít ponúka viac než dosť. Milovníci histórie môžu absolvovať prehliadku Trnavy nazývanej aj Malý Rím, pre tých čo obľubujú kúpeľníctvo odporúčame návštevu Piešťan, Veľkého Medera či Galanty, pre gurmánov i vyznávačov špecifickej architektúry zas Skalicu a pre pútnikov je dozaista povinnou zastávkou malebný Šaštín-Stráže.

Trnavský kraj je plný vôní a chutí dobrého vínka či kvalitnej medoviny v obklopení jazier, vodných mlynov a hôľnych pahorkatín, ktoré vás dozaista uchvátia.   

Trnava - centrum mesta

Trnava – Malý Rím

Vašou prvou zastávkou v tomto regióne by malo byť krajské mesto Trnava, ktoré sa z pohľadu histórie radí medzi jedno z najzaujímavejších miest Slovenska. Od pradávna sa tu križovali obchodné cesty, striedali panovníci a vznikali dychvyrážajúce sakrálne stavby. Vďaka ich množstvu je mesto právom nazývané Malý Rím.

Trnava - katedrála sv. Jána Krstiteľa

Okrem tejto jedinečnej architektúry sa môže Trnava s hrdosťou popýšiť aj najstaršími kráľovskými mestskými výsadami na Slovensku. Už viac ako 300 rokov je kultúrnym a náboženským centrom krajiny. Len v samotnom centre má návštevník možnosť obdivovať 8 katolíckych kostolov, z ktorých najznámejším je katedrála sv. Jána Krstiteľa s ranobarokovým oltárom, jedným z najväčších v Európe.  Nemenej významnou pamiatkou je aj replika obrazu zázračnej (Trnavskej) Panny Márie z kostola sv. Alexeja a sv. Bonifáca v Ríme, ktorá podľa legendy po vpáde Turkov do mesta ronila slzy. Umiestnená je v monumentálnej Bazilike sv. Mikuláša.

Trnava - Bazilika sv. Mikuláša

Okrem svetskej turistiky je mesto sídlom aj Trnavskej univerzity, ktorú už v roku 1635 založil arcibiskup Petr Pazmáň. Svojho času bola považovaná za najvýznamnejšiu vzdelávaciu inštitúciu v bývalom Uhorsku. O významnosti tejto metropoly západného Slovenska vypovedá aj prítomnosť osobností slovenského národa, akými boli Anton Bernolák – kodifikátor prvého spisovného slovenského jazyka, Juraj Fándly, ktorý tu založil Slovenské učené tovarišstvo či hudobný skladateľ  Mikuláš Schneider Trnavský. Preto neváhajte a vydajte sa po stopách týchto velikánov a spoznajte tak neopakovateľnú atmosféru historickej Trnavy.

Trnava - Trojičný stĺp pri Bazilike sv. Mikuláša

Vežaté mesto ponúka aj bohatý spoločenský život, ktorému dominuje futbal, koncerty a celoslovenské festivaly. Sídli tu i viacero nadnárodných spoločností. Okrem historického centra za návštevu určite stojí aj Západoslovenské múzeum.

Trnava

Múzeum je ideálnym rodinným tipom na trávenie voľného času aj za zlého počasia. Svojim návštevníkom predstavuje najkomplexnejšiu múzejnú dokumentáciu v Trnavskom kraji. Zameriava sa na festival Dobrofest, kampanológiu, dejiny tehliarstva, osobnosť Mikuláša Schneidera Trnavského a jeho dielo, bezstavovcov v odbore paleontológie, ako aj na históriu Slovenského učeného tovarišstva a osobnosť Antona Bernoláka. Z viacerých budov, v ktorých múzeum vystavuje, je azda najzaujímavejší kláštor klarisiek z roku 1239, v ktorom je umiestnené gro muzeálnych zbierok.

Trnava - stredoveké hradby

Pre vyznávačov prírody zas odporúčame návštevu chráneného areálu Trnavské rybníky, ktorý neďaleko rušného mesta ponúka domov pre vzácne vodné a močiarne živočíšstvo.

 

Top podujatie

Trnava - Tradičný trnavský jarmok

Ak by ste Trnavu chceli skutočne zažiť naplno, výlet si naplánujte počas konania najstaršieho jarmoku na Slovensku, a to Tradičného trnavského jarmoku. Návštevníci tohto jesenného podujatia majú možnosť zhliadnuť ukážky tradičných ľudovoumeleckých remesiel priamo na pešej zóne, ďalej vyšantiť sa na kolotočoch, zatancovať si pri dobrej hudbe a kultúrnom programe na Trojičnom námestí či kúpiť si všakovaké serepetičky od komerčných predajcov, a tiež ochutnať domáce špeciality i lahodné nápoje. Súčasťou podujatia je aj akcia Stredovek pod hradbami s dobovými ukážkami súbojov a bytia v časoch minulých.

Trnava - Tradičný trnavský jarmokTrnava - Stredovek pod hradbami

Do pozornosti dávame aj jedinečný gospelový open-air festival európskeho formátu - Festival Lumen, ktorý každoročne (počas júna) prináša do Trnavy špičku domácej a zahraničnej gospelovej hudobnej scény. Mimo hudobného programu ponúka aj široké spektrum prednášok, workshopov i besied, ktoré umocňujú svetské dejiny tohto mesta.

Trnava - Trojičné námestie

Už o týždeň prekročíme pomyselné brány Trnavy a vydáme sa do jej okolia.

 

GPS: 48°22'39.6"N 17°35'09.0"E

Text: redakcia

Foto: redakcia, Pixabay.comDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

SR, Trnava – slovenský Malý Rím
Publikované: 3.4.2014
Mesto Trnava rozkladajúce sa v centrálnej časti Trnavskej pahorkatiny je jedným z historicky najzaujímavejších miest Slovenska. Preto neváhajte a vydajte sa spolu s nami na spoznávanie mesta, kde sa od pradávna križovali obchodné cesty, striedali panovníci a vznikali dychvyrážajúce sakrálne stavby.

SR, Trnavský kraj – región vinárstva, histórie a umenia II.
Publikované: 20.5.2020
Po minulotýždňovej návšteve krajského mesta Trnava sa dnes vydáme spoznávať okolie malebného regiónu. Navštívime prírodné miesta v podobe chránených oblastí, rezervácií i areálov, stredovekých klenotov a nevynecháme ani pohľady z výšky na tento nádherný kus Slovenska.

SR, Smolenice – Hlbočiansky vodopád – VIDEO
Publikované: 24.3.2015
Po krátkej prestávke sme sa opäť vydali na prechádzku do Malých Karpát, tentoraz do Hlbočianskej doliny, ktorá sa nachádza neďaleko obce Smolenice.

SR, Trnava: známa – neznáma očami Mateja Bela
Publikované: 19.12.2018
Prijmite pozvanie na prechádzku historickou Trnavou, ktorou nás prevedie „slávna ozdoba Uhorska“ – Matej Bel. Objavme spolu s ním neznáme zákutia mesta a jeho dejín a nechajme sa unášať atmosférou trnavských ulíc v osemnástom storočí.

SR: Smolenice - Smolenický zámok a krásy okolia
Publikované: 17.5.2012
Rozprávkovo krásny Smolenický zámok dnes slúži ako kongresové centrum Slovenskej akadémie vied, a tak si mnohí ľudia myslia, že je pre verejnosť uzavretý. Nie je tomu celkom tak.

SR: Smolenice – malebná obec s rozprávkovým zámkom
Publikované: 10.5.2012
Pokiaľ žijete na západnom Slovensku, alebo sa sem len chystáte na pár dní za rodinou či známymi, máme pre vás ďalší tip, kde môžete stráviť príjemný jarný deň.

SR, Piešťany – domov zdravia a krásy I.
Publikované: 28.5.2017
Začiatkom tohto roku sme navštívili mesto Piešťany, ktoré nás okúzlilo natoľko, že sme sa sem museli vrátiť. Avšak tentoraz nielen na jeden deň. Postupne sme objavovali prírodné zákutia, pamiatky a históriu tohto kúpeľného mestečka, ktoré vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.

SR, Dobrá Voda – obec s hradom aj významnou osobnosťou -VIDEO
Publikované: 21.7.2015
Minulý týždeň sme sa vydali na túru z obce Dechtice ku Kostolu a kláštoru svätej Kataríny. Príjemná prechádzka nás inšpirovala k ďalšiemu výletu, a to len k pár kilometrov vzdialenej obci Dobrá Voda, ktorá sa hrdí krásnou zrúcaninou hradu a osobnosťou Jána Hollého.

SR, Veľký Meder –  termálne srdce Žitného ostrova
Publikované: 3.11.2019
Dnes vás zavedieme do okresu Dunajská Streda, presnejšie do obce Veľký Meder ležiacej v južnej časti Žitného ostrova. Prevedieme vás jej dejinami, navštívime pár pamiatok a samozrejme nevynecháme azda najväčšiu atrakciu mestečka v podobe termálneho akvaparku.

SR, Holíč – unikátny veterný mlyn
Publikované: 6.8.2015
Dnes sa presunieme do regiónu Záhorie, kde navštívime mesto Holíč, ktoré sa hrdí unikátnym barokovo-klasicistickým zámkom, tzv. Holíčskymi megalitmi a v neposlednom rade veterným mlynom, ktorého návšteva bude naším cieľom.

SR, Skalica – mesto na hraniciach s Českou republikou
Publikované: 1.8.2013
Starobylé mesto Skalica ukrýva mnoho pozoruhodných pamiatok, ale aj jednu preslávenú gastronomickú špecialitu – dutý koláč Skalický trdelník, ktorý v roku 2007 získal ako prvý slovenský potravinársky výrobok ochrannú známku Európskej únie.

Dechtice: Kostol a kláštor svätej Kataríny - VIDEO
Publikované: 14.7.2015
Dnes našim putovaním Slovenskom navštívime jednu pozoruhodnú zrúcaninu, ktorá leží v Trnavskom kraji, približne 3 kilometre od obce Dechtice. Ľudovo sa nazýva Katarínka, no jej oficiálny názov znie Kostol a kláštor svätej Kataríny Alexandrijskej.


Súvisiaca fotogaléria

SR, Trnava: Tradičný trnavský jarmok
Aj tento rok sa konal Tradičný trnavský jarmok, ktorý je zároveň najstarší jarmokom na Slovensku....

SR: Šaľa - Slávnosti mesta a jarmok remesiel
Šalianske slávnosti 2011, ktoré boli aj tento rok spojené s jarmokom tradičných remesiel, sa nies...

SR: Mesto Šaľa
Mesto Šaľa leží v juhozápadnej časti Slovenska na Podunajskej rovine v chránenej vodohospodárskej...

SR: Mesto Trnava
Trnava je jedným z historicky najzaujímavejších miest Slovenska. Rozkladá sa v centrálnej časti T...


Súvisiace video

SR, Ostrý Kameň – pôvabná zrúcanina
Neďaleko obce Buková v trnavskom okrese sa nachádza pôvabná zrúcanina hradu Ostrý Kameň, ktorý ke...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Výlet s rúškom

1. 5. – 30. 6. 2020
1. cena:
Exkluzívne rúško na tvár od Milishop.sk
2. cena:
Bavlnené rúška na tvár
1. cena redakcie:
Tatranský balíček od Hory.sk
2. cena redakcie:
Kolekcia kníh S batohom po Slovensku od vydavateľstva Dajama
3. cena redakcie:
Cestovateľský balíček od festivalu Infofest

Aktuality:

25.5.2020
Do 9. ročníka udeľovania cien o najobľúbenejší hotel roka Czech Hotel Awards 2020 sa zapojilo viac než 1200 hotelov. Poslaním organizátorov je vytvorenie zodpovednej platformy, ktorá prepojuje, oceňuje a podporuje všetkých hotelierov pristupujúcich k svojmu podnikaniu s otvorenou mysľou a láskyplným srdcom. Táto vízia nadobúda na význame najmä v súčasnom dianí.

22.5.2020
Všetci milovníci múzeí sa môžu tešiť na postupné otváranie týchto klenotníc histórie. Návštevníkov čakajú mnohé výstavy, tematické prehliadky, ako aj stále expozície.
20.5.2020
Praha je nádherná počas všetkých ročných období. Nateraz je navyše poloprázdna! Ponúka zážitky nielen pre milovníkov historických pamiatok a kultúry, ale aj pre tých, ktorí radi trávia čas v prírode. Preto vám prinášame niekoľko tipov na potulky po krásnych pražských parkoch.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - VENEZUELA a PARAGUAJ:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:pondelok 25. 5. 2020
sviatok:Urban
dnes:
pondelok 25.5.
15 °C
zajtra:
utorok 26.5.
17 °C