www.infoglobe.sk » SR, Turany – turčianske mestečko pri Váhu

SR, Turany – turčianske mestečko pri Váhu

Publikované: 13.10.2019
Na potulkách Slovenskom dnes navštívime dolný Turiec, presnejšie mesto Turany, ktoré je situované necelých 11 kilometrov od hlavného mesta kultúry Slovákov – Martina.

Medzi dvoma korytami rieky Váh sa rozprestiera mesto Turany, ktoré sa môže popýšiť bohatou históriou, malebnou architektúrou a viacerými zaujímavosťami. Dostať sa sem môžete po ceste I/18 či diaľnicou D1 autom i autobusom alebo po železničnej trati Žilina – Košice vlakom.

Turany

Turany sú zasadené do nádhernej prírodnej krajiny, ktorej dominujú polia i kopce Malej a Veľkej Fatry. Blízkosť jedných z najkrajších národných parkov na Slovensku robí z obce ideálny východiskový bod pre turistické vychádzky. My však zamierime do jej centra a začneme objavovať miestne pozoruhodnosti.

Turany - centrum

Niečo vyše 4-tisícové mesto patrí medzi najstaršie v regióne Turca. Jeho osídlenie sa datuje ešte do čias spred príchodu kresťanstva, avšak prvou zachovanou písomnou zmienkou je listina o nadobudnutí majetku z roku 1319. V roku 1341 sa prvý krát spomína názov Turan, ktorý je odvodený od pomenovania zvieraťa tura alebo od keltského slova tur, čiže veža.

Turany - centrum

Ďalším medzníkom pre rozrastajúcu sa osadu bol rok 1397, kedy dostali Turany výsadné právo krupinské od kráľa Žigmunda, čím povýšili na mesto. Napriek tomuto privilégiu stále patrili pod panstvo Sklabinského hradu. V roku 1461 kráľ Matej Korvín potvrdzuje mestské výsady Turian, následne v roku 1563 aj kráľ Ferdinand I., ktorý ich rozširuje o konania troch výročných jarmokov a týždenných trhov (v roku 1574 mestské práva potvrdzuje i kráľ Maximilián II., v roku 1659 kráľ Leopold I. atď.). Napriek historickým faktom boli v roku 1918 z neznámych dôvodov Turany zbavené štatútu mesta a na nápravu tejto krivdy čakali až do roku 2016, kedy sa opätovne stali mestom.

Turany - pamätník

Patálie Turany nemali len z mestskými výsadami, ale aj s prírodou či chorobami. Už od počiatku bojovali s morom, ohňom i vodou. Obec si v priebehu časov prešla viacerými ničivými požiarmi, mormi, ktoré vyhubili polovicu obyvateľstva, náletmi kobyliek, ohromnými povodňami či kamencami spôsobujúcimi nevyčísliteľné škody. Napriek tomu sa húževnatí obyvatelia zakaždým postavili na nohy a obnovili zničené, vďaka čomu obec nezanikla.

Turany - Mestský úrad

V revolučných rokoch obec navštívil Ľudovít Štúr i Jozef Miloslav Hurban, o výrazný rozvoj sa postarala Košicko-bohumínska železnica a bol tu vybudovaný aj významný drevársky závod. V 50-tych rokoch bol dokončený vážsky kanál, ktorý začal chrániť obec od povodní a neposledným medzníkom pre Turany bolo vybudovanie rekreačného zariadenia Trusalová, ktoré patrí k tým najlepším na Slovensku. V súčasnosti tu nájdete obchody, školy (vrátane učilišťa), kino, viaceré športoviská, zdravotné zariadenia i Dom smútku. Celá obec je plynofikovaná a centrum ponúka síce neveľkú, ale zato zaujímavú prechádzku po pamiatkach.

Turany - kostol svätého Gála

Medzi najvzácnejšie sa radia jednoloďový gotický Rímsko-katolícky kostol svätého Gála s predstavanou vežou z prvej polovice 14. storočia. Interiér kostola zdobí vzácny neskorogotický krídlový oltár z konca 15. storočia. Súčasťou sakrálneho areálu ohradeného kamenným murivom husitského pôvodu je aj renesančná zvonica.

Turany - Evanjelický kostol

Oproti kostolu sv. Gála, skrz potok Studenec sa nachádza dominantný modernistický Evanjelický kostol s hodinovou vežou a trojstrannou emporou v interiéri.

Turany - pamätník Miloša Alexandra Bazovského

Zaujímavý je aj pamätník s bustou najreprezentatívnejšieho predstaviteľa slovenského maliarstva a grafiky 20. storočia – miestneho rodáka Miloša Alexandra Bazovského, ktorý je situovaný pred budovou mestského úradu či o kúsok ďalej pamätník obetí vojen a SNP.

Turany - historická zástavba

Turany - historická zástavbaTurany - historická zástavba

Za návštevu určite stojí aj miestne múzeum (Budovateľská 6) dokumentujúce históriu a súčasnosť Turian spolu so zbierkou fauny a flóry z okolitého chotára či architektonicky zaujímavé domy vrátane nevšednej budovy strážnice a hasičského skladu.

Turany - historická zástavba

Turany sú vďaka riečnym kanálom ostrovom, ktorý ponúka počas roka mnoho spoločenských podujatí, ale aj prechádzku po trošku mestskej a viac dedinskej zástavbe. Tá svojou atmosférou nejedného z vás dozaista očarí, preto návštevu tejto neveľkej obce môžeme len odporúčať.

 

GPS: 49°06'57.7"N 19°02'07.7"E

Text a foto: Oskár MažgútDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

SR, Turiec – turistický výstup na Tlstú cez jaskyňu Mažarná
Publikované: 5.4.2020
Túlavé topánky nás dnes zavedú do malebného Turca, presnejšie do obce Blatnica, ktorá sa môže pochváliť nielen významnými archeologickými náleziskami (napr. Blatnicky meč), pamiatkami v podobe hradu, kaštieľa či Prónaiovskej kúrie, ale aj slávnymi osobnosťami a v neposlednom rade nádhernou okolitou prírodou.

SR: Najlepšie termálne pramene Slovenska, ktoré stoja za návštevu
Publikované: 25.3.2020
Horúce pramene alebo termálne kúpele boli dlho považované iba za miesto odpočinku starších ľudí, ktorí si sem chodia liečiť choroby pomocou liečivých vlastností minerálnych alebo termálnych vôd. Horúce pramene sa ale dnes už zmenili a sú oveľa viac ako kúpele, ktoré vám ponúkajú komplexný wellness pobyt pre všetky vekové kategórie.

SR: Mošovce – turčianska kráľovská dedinka I.
Publikované: 21.8.2014
Turčianska záhradka, ako sa familiárne nazýva oblasť regiónu Turca, skrýva v sebe krásy prírody, ľudových tradícií aj zachovalých pamätihodností. Dnes sa vydáme do jednej z najväčších turčianskych obcí - do Mošoviec, ktoré ponúkajú spojenie všetkých troch krás dokopy.

SR: Turčianska záhradka – vzácny raj na severe Slovenska
Publikované: 26.7.2012
Jeden z najkrajších kútov Slovenska sa rozprestiera medzi pohorím Malej a Veľkej Fatry. Zo severu ho ohraničuje národné kultúrne mesto Slovákov Martin a z juhu kúpeľné mesto Turčianske Teplice. Ten kút, či kraj, sa nazýva Turčianska kotlina, v starších prameňoch označovaná aj ako Turčianska záhradka.

SR: Turčianske Teplice – kúpeľné mesto v kolíske prírody I.
Publikované: 7.8.2014
V dnešnom putovaní po Slovensku zavítame do mestečka ležiacom v oblasti Horného Turca, ktoré je okrem funkcie okresného mesta aj významným kúpeľným, kultúrnym a historickým centrom regiónu. Vydajte sa spolu s nami do Turčianskych Teplíc.

SR: Vrútky – dopravný uzol i vstupná brána Turčianskej záhradky
Publikované: 15.1.2015
Na sútoku riek Váh a Turiec sa rozprestiera mestečko Vrútky, ktoré síce nie je veľké rozlohou, ale za to ponúka nevšedné turistické možnosti i bohatú históriu. Poďte spolu s nami spoznať toto malebné mestečko na okraji Turčianskej kotliny.

SR: Znievsky hrad – strážca Turca
Publikované: 27.11.2014
Dnes sa vydáme na zrúcaninu druhého najvyššie položeného hradu na Slovensku. Povieme si čo-to o jeho histórii a poprechádzame sa aj okolím.

SR, Martin: ferrata na Martinské hole – VIDEO
Publikované: 15.12.2015
Po dlhšom čase opäť zavítame do malebnej Turčianskej záhradky, ktorá je obklopená mocnými horami Malej a Veľkej Fatry. Vydáme sa do martinskej mestskej časti Stráne, kde na konečnej zástavke MHD začína jedna nádherná zaistená cesta.

SR, Martin: Lesopark Jedľoviny – zelený raj na okraji mesta
Publikované: 5.2.2015
Na okraji mesta Martin sa nachádza jedinečné miesto určené pre oddych i športovú rekreáciu. Je ním Lesopark Jedľoviny, ktorý už dlhé roky slúži verejnosti pre rodinné či firemné stretnutia, turistiku alebo na bezcieľne potulky prírodou. A tak sme sa vydali na návštevu lesoparku aj my.

SR: Martin - hlavné mesto kultúry Slovákov
Publikované: 25.3.2010
Kultúrne a hospodárske sídlo severoslovenského regiónu Turiec bolo v roku 1994 zákonom vyhlásené za Centrum národnej kultúry Slovákov. Nielen preto si tradície a pozoruhodnosti mesta Martin zasluhujú pozornosť turistov.

SR: Martin – Matica slovenská
Publikované: 4.12.2014
Hlavným centrom regiónu Turiec je mesto Martin, a práve tu má svoje sídlo inštitúcia, ktorá je pilierom kultúry a národného povedomia Slovákov. Je ňou celonárodná slovenská kultúrna ustanovizeň – Matica slovenská.

SR: Martin – Národný cintorín
Publikované: 13.11.2014
Len nedávno sme si pripomenuli Pamiatku všetkých zosnulých nazývanú aj ako Dušičky. Symbolickým zapaľovaním sviečok na cintorínoch, sme si v tichosti zaspomínali na ľudí, ktorých sme mali radi. Dnes zájdeme na cintorín aj my, no nie hocijaký, ale na Národný, ktorý sa nachádza v meste Martin.

SR: Martin – potulky mestom I.
Publikované: 19.2.2015
Dnes sa vydáme na potulky severoslovenským mestom Martin. V prvej časti si predstavíme miesta aktívneho života v meste a v druhej zas navštívime historické centrum, v ktorom sa pozrieme na pozoruhodné stavby a povieme si aj o histórií inštitúcií sídliacich v nich.

SR: Martin – potulky mestom II.
Publikované: 26.2.2015
Po tom, ako sme si minulý týždeň prešli trochu menej známe miesta Martina, sa dnes ocitneme v jeho samotnom historickom centre.


Súvisiaca fotogaléria

SR: Veľká Fatra – veľkolepá hora Lysec
Prijmite pozvanie na dominantný veľkofatranský vrchol Lysec, ktorý rozpoznáte podľa typických lúč...

SR, Turčianske Jaseno – malé Toskánsko
Necelých 8 kilometrov východne od mesta Martin sa rozprestiera dedinka Turčianske Jaseno, ktorej ...

SR, Turany – mestečko s nádychom vidieka
Prostredníctvom dnešnej fotogalérie vás zavedieme do Turčianskej kotliny, ktorá je známa svojim k...

SR, Malá Fatra – z Vrátnej na vrch Kraviarske
Absolvujte spolu s nami turistickú vychádzku začínajúc vo Vrátnej doline, kde sa nachádza aj najv...

SR, Turiec: Cyklotúra z obce Vrícko
Cyklistická sezóna začína a my vás pozývame na malý výlet. Cyklotúru začíname neďaleko obce Vríck...

SR, Malá Fatra – zamrznutý Kľacký vodopád
Vychutnajte si spolu s nami zimný výstup k národnej prírodnej pamiatke – ku Kľackému vodopádu. Pr...

SR: Turiec - zimný výstup na Zniev
Dnes vás pozveme na fotoprechádzku k možno menej známemu kopcu v Turčianskej kotline s pozostatka...

SR, Martin: Výlet náučným chodníkom a ferratou
Celoslovensky známej lokalite Martinské hole v pohorí Malá Fatra pribudla ďalšia turisticky vyhľa...

SR: Martin a Vrútky
Dve mestá v jednom, aj tak nejako by sa dalo pomenovať spojenie dvoch historicky významných miest...

SR: Martin – večerná prechádzka mestom
Mesto Martin sa nachádza v severnej časti Turčianskej kotliny. Zo všetkých strán ho obklopujú nád...

SR: Turiec a jeho zimná krása
Turčianska záhradka je krásna nielen v lete, ale aj v zime. Z vrcholov Malej Fatry sa ponúka unik...

SR: Turistika v Malej Fatre
Pohorie Mala Fatra, ktoré patrí k najnavštevovanejším pohoriam u nás, sa rozprestiera v severozáp...


Súvisiace video

SR, Malá Fatra – Veľký Rozsutec
Jeden z najkrajších vrchov Slovenska – Veľký Rozsutec sa nachádza na území Národného parku Malá F...

SR, Malá Fatra: najkrajšie pohorie Slovenska
Okúzľujúcu prírodu Malej Fatry a skvelé zjazdovky už dávno nevyhľadávajú iba domáci, ale stále ča...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Výlet s rúškom

1. 5. – 30. 6. 2020
1. cena:
Exkluzívne rúško na tvár od Milishop.sk
2. cena:
Bavlnené rúška na tvár
1. cena redakcie:
Tatranský balíček od Hory.sk
2. cena redakcie:
Kolekcia kníh S batohom po Slovensku od vydavateľstva Dajama
3. cena redakcie:
Cestovateľský balíček od festivalu Infofest

Aktuality:

27.5.2020
Najstarší kalendár síce vznikol v Egypte už v 4. tisícročí pred Kristom, no jeho dennodenné využívanie sa zachovalo dodnes. Okrem mien a rôznych sviatkov si prostredníctvom kalendára pripomíname všakovaké medzinárodné dni. A práve prehľad tých (podľa nás) najzaujímavejších vám prinášame v nasledujúcich riadkoch.
25.5.2020
Do 9. ročníka udeľovania cien o najobľúbenejší hotel roka Czech Hotel Awards 2020 sa zapojilo viac než 1200 hotelov. Poslaním organizátorov je vytvorenie zodpovednej platformy, ktorá prepojuje, oceňuje a podporuje všetkých hotelierov pristupujúcich k svojmu podnikaniu s otvorenou mysľou a láskyplným srdcom. Táto vízia nadobúda na význame najmä v súčasnom dianí.

22.5.2020
Všetci milovníci múzeí sa môžu tešiť na postupné otváranie týchto klenotníc histórie. Návštevníkov čakajú mnohé výstavy, tematické prehliadky, ako aj stále expozície.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - VENEZUELA a PARAGUAJ:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:streda 27. 5. 2020
sviatok:Iveta
dnes:
streda 27.5.
19 °C
zajtra:
štvrtok 28.5.
14 °C