www.infoglobe.sk » SR: Košice – unikátna metropola východného Slovenska – VIDEO

SR: Košice – unikátna metropola východného Slovenska – VIDEO

Publikované: 29.8.2017
Predtým, než Košice získali v roku 2013 titul Európske hlavné mesto kultúry, takmer nikto ich vo svete nepoznal. Ich popularita ale neustále rastie a dnes patria Košice medzi najnavštevovanejšie mestá regiónu a postupne sa menia z industriálneho centra na centrum kultúry a vzdelanosti. Poďme sa do Košíc krátko pozrieť aj my.

Košice sú prirodzenou východoslovenskou metropolou a so svoj viac než štvrť miliónom obyvateľov aj druhým najväčším mestom Slovenska. Označujú sa ako mesto mladých, a to nielen kvôli veľkému množstvu študentov tunajších univerzít, ale tiež kvôli nízkemu priemernému veku miestnych obyvateľov, ktorý dosahuje 35 rokov.

Košice

Prirodzené centrum mesta tvorí podlhovasté námestie – Hlavná ulica a námestie Slobody – ktorého stredom kedysi pretekal potok. Na ostrove, ktorý tvoril potok približne v strede námestia, bol v roku 1508 dokončený gotický dóm svätej Alžbety, ktorý je dodnes najväčším kostolom na Slovensku a jednou z najzaujímavejších gotických stavieb v celej strednej Európe. Hneď vedľa katedrály si môžete chvíľu odpočinúť pri spievajúcej fontáne a prehliadnuť si budovu divadla.

Hlavná ulica dóm sv. Alžbety dóm sv. Alžbety  morový stĺp

Celé centrum je zároveň najväčšou mestskou pamiatkovou rezerváciou na Slovensku a rozhodne stojí za to sa v ňom aspoň nejakou chvíľu len tak bezcieľne túlať a objavovať malé historické uličky. Jednou z nich je napríklad malebná Hrnčiarska ulica – Remeselná ulička.

 Remeselná ulička

Košice však v súčasnosti prechádzajú veľkou premenou a myslím, že sa im skvelo darí nadviazať na projekt Interface, vďaka ktorému zvíťazili v súťaži o titul Európskeho hlavného mesta kultúry. Niekoľko nevyužívaných miest sa vtedy podarilo prestavať na kultúrne a umelecké centrá, jedným z nich je napríklad Hala umenia, ktorá vznikla rekonštrukciou krytej plavárne. Už len samotné prebiehajúce zmeny je veľmi zaujímavé sledovať, aj dnes môžete navštíviť mnoho kultúrnych udalostí, medzi nimi napríklad júnový Art Film Fest.

Kulturfabrik Košice

V Košiciach som sa zastavil už niekoľkokrát a vždy sa mi darí nájsť nové a nové zaujímavé miesta, stretávať inšpiratívnych ľudí a navštíviť skvelé kultúrne akcie. Taktiež mám vždy pocit, že toho mesto ponúka o niečo viac než pri predchádzajúcej návšteve. Rozhodne odporúčam vyraziť do Košíc – myslím, že budete veľmi príjemne prekvapení!

 spievajúca fontána  kostol reformovanej kresťanskej cirkvi Levočský dom Košice

GPS: 48°43'12.6"N 21°15'27.6"E

Text, foto a video: Matouš Vinš

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

SR, Košice – Hlavná ulica I.
Publikované: 14.1.2016
Po návšteve Východoslovenského múzea a prezretí si jeho okolia sme sa vydali na prechádzku pýchou Košíc - Hlavnou ulicou, kde sa nachádza väčšina najvýznamnejších historických pamiatok.

SR: Európske hlavné mesto kultúry 2026
Publikované: 8.12.2019
V roku 2026 bude Slovensko spolu s Fínskom hostiť titul Európske hlavné mesto kultúry, ktorý má upriamiť pozornosť na bohatstvo a rozmanitosť danej krajiny v Európe. Zároveň má vyzdvihnúť spoločné črty oboch krajín.

SR, Malá Tŕňa – jedinečná vyhliadková veža
Publikované: 25.4.2018
V nasledujúcich riadkoch zavítame na východné Slovensko, kde navštívime svetoznámu vinohradnícku oblasť Tokaj. Našim cieľom však nebudú vínne pivnice, ale nevšedná rozhľadňa, unikátna svojim tvarom i výhľadom.

SR, Košice – Hlavná ulica II.
Publikované: 21.1.2016
Po tom, čo sme si povedali o parkoch, spievajúcej fontáne či podzemí košickej Hlavnej ulice, sa dnes prejdeme po jej najvýznamnejších pamiatkach.


Súvisiaca fotogaléria

SR, Košice – metropola východu
Perlou východného Slovenska sú dozaiste Košice. Druhé najväčšie mesto Slovenska ukrýva nielen pre...


Súvisiace video

SR: Košice – unikátna metropola východného Slovenska
Popularita Košíc stále rastie, a to hlavne od r. 2013, kedy získali titul Európske hlavné mesto k...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zimná krajina

1. 1. – 29. 2. 2020
1. cena:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino
2. cena:
Celoročné poistenie ALPENVEREIN od Hory.sk
3. cena:
kniha Zimný hrebeň Tatier od vydavateľstva Tatrica.sk
1. cena redakcie:
Fantastický pobyt pre 2 osoby na 3 dni v rodinnom hoteli Solisko**** s výhľadom na Štrbské pleso, raňajkami, večerou a neobmedzeným vstupom do wellness
2. cena redakcie:
Skialpinistický knižný balíček od Hory.sk
3. cena redakcie:
Darčeková kazeta VINCENTKA

Aktuality:

22.1.2020
Bratislavské letisko si tento rok pre cestujúcich pripravilo viacero noviniek. Azda tou najlepšou sú pravidelné letecké linky na grécke ostrovy Korfu a Rodos.

21.1.2020
Národné poľnohospodárske múzeum v Prahe spojilo dve tradičné zimné akcie. V sobotu 25. januára sa uskutoční 13. ročník akcie Letenské prasa alebo zabíjačka v múzeu spolu so 7. ročníkom akcie Letenské fašiangy.
20.1.2020
Pokiaľ chcete zažiť dotyk s blízkymi i vzdialenými krajinami, jedinečnú atmosféru cestovateľského dobrodružstva či závan voľnosti, tak navštívte Medzinárodný veľtrh cestovného ruchu ITF SLOVAKIATOUR, ktorý sa uskutoční od 23. do 26. januára 2020 na výstavisku Incheba.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - RUSKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:streda 22. 1. 2020
sviatok:Zora
dnes:
streda 22.1.
1 °C
zajtra:
štvrtok 23.1.
-2 °C