www.infoglobe.sk » SR: Košice – unikátna metropola východného Slovenska – VIDEO

SR: Košice – unikátna metropola východného Slovenska – VIDEO

Publikované: 29.8.2017
Predtým, než Košice získali v roku 2013 titul Európske hlavné mesto kultúry, takmer nikto ich vo svete nepoznal. Ich popularita ale neustále rastie a dnes patria Košice medzi najnavštevovanejšie mestá regiónu a postupne sa menia z industriálneho centra na centrum kultúry a vzdelanosti. Poďme sa do Košíc krátko pozrieť aj my.

Košice sú prirodzenou východoslovenskou metropolou a so svoj viac než štvrť miliónom obyvateľov aj druhým najväčším mestom Slovenska. Označujú sa ako mesto mladých, a to nielen kvôli veľkému množstvu študentov tunajších univerzít, ale tiež kvôli nízkemu priemernému veku miestnych obyvateľov, ktorý dosahuje 35 rokov.

Košice

Prirodzené centrum mesta tvorí podlhovasté námestie – Hlavná ulica a námestie Slobody – ktorého stredom kedysi pretekal potok. Na ostrove, ktorý tvoril potok približne v strede námestia, bol v roku 1508 dokončený gotický dóm svätej Alžbety, ktorý je dodnes najväčším kostolom na Slovensku a jednou z najzaujímavejších gotických stavieb v celej strednej Európe. Hneď vedľa katedrály si môžete chvíľu odpočinúť pri spievajúcej fontáne a prehliadnuť si budovu divadla.

Hlavná ulica dóm sv. Alžbety dóm sv. Alžbety  morový stĺp

Celé centrum je zároveň najväčšou mestskou pamiatkovou rezerváciou na Slovensku a rozhodne stojí za to sa v ňom aspoň nejakou chvíľu len tak bezcieľne túlať a objavovať malé historické uličky. Jednou z nich je napríklad malebná Hrnčiarska ulica – Remeselná ulička.

 Remeselná ulička

Košice však v súčasnosti prechádzajú veľkou premenou a myslím, že sa im skvelo darí nadviazať na projekt Interface, vďaka ktorému zvíťazili v súťaži o titul Európskeho hlavného mesta kultúry. Niekoľko nevyužívaných miest sa vtedy podarilo prestavať na kultúrne a umelecké centrá, jedným z nich je napríklad Hala umenia, ktorá vznikla rekonštrukciou krytej plavárne. Už len samotné prebiehajúce zmeny je veľmi zaujímavé sledovať, aj dnes môžete navštíviť mnoho kultúrnych udalostí, medzi nimi napríklad júnový Art Film Fest.

Kulturfabrik Košice

V Košiciach som sa zastavil už niekoľkokrát a vždy sa mi darí nájsť nové a nové zaujímavé miesta, stretávať inšpiratívnych ľudí a navštíviť skvelé kultúrne akcie. Taktiež mám vždy pocit, že toho mesto ponúka o niečo viac než pri predchádzajúcej návšteve. Rozhodne odporúčam vyraziť do Košíc – myslím, že budete veľmi príjemne prekvapení!

 spievajúca fontána  kostol reformovanej kresťanskej cirkvi Levočský dom Košice

GPS: 48°43'12.6"N 21°15'27.6"E

Text, foto a video: Matouš Vinš

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

SR, Košice – Hlavná ulica I.
Publikované: 14.1.2016
Po návšteve Východoslovenského múzea a prezretí si jeho okolia sme sa vydali na prechádzku pýchou Košíc - Hlavnou ulicou, kde sa nachádza väčšina najvýznamnejších historických pamiatok.

SR: Európske hlavné mesto kultúry 2026
Publikované: 8.12.2019
V roku 2026 bude Slovensko spolu s Fínskom hostiť titul Európske hlavné mesto kultúry, ktorý má upriamiť pozornosť na bohatstvo a rozmanitosť danej krajiny v Európe. Zároveň má vyzdvihnúť spoločné črty oboch krajín.

Košice: Turistické atrakcie na dosah ruky
Publikované: 26.4.2020
Prostredníctvom virtuálnych prehliadok sa prenesiete k vyše 200 turistickým atrakciám košického kraja, a to vrátane pamiatok zapísaných v zozname svetového dedičstva UNESCO.

SR: Morové stĺpy - kamenní svedkovia víťazstva nad epidémiami I. (2)
Publikované: 31.5.2020
Potom ako sme si minulý týždeň povedali čo-to o histórii výstavby a symbolike morových stĺpov v Európe, sa dnes zameriame na tieto pamätihodnosti na Slovensku. Upriamime sa na mariánske stĺpy, ktoré majú najväčšie zastúpenie. Typické sú vyobrazením Panny Márie s dieťaťom alebo sochou Immaculaty (Nepoškvrnenej Panny Márie) na ich vrchole.

Slovensko ponúka nádherné možnosti na cestovanie aj na šport
Publikované: 30.9.2020
Slovensko je častokrát podceňovanou krajinou, čo sa turistického ruchu a športových možností týka. Faktom ostáva, že Slovenská republika má čo ponúknuť.

SR, Košický kraj – región mnohých tvárí I.
Publikované: 16.5.2021
Dnes navštívime kraj rozprestierajúci sa na území štyroch historických regiónov, a to Abov, Gemer, Spiš a Zemplín. Dobre si myslíte, že sa vydáme na potulky Košickým krajom, ktorý sa môže popýšiť mnohými pozoruhodnosťami, veľa ráz označovanými prívlastkom „naj“ nielen v rámci územia Slovenska či Európy, ale v niektorých prípadoch dokonca aj sveta.

SR, Košický kraj – región mnohých tvárí II.
Publikované: 23.5.2021
Po minulotýždňovej prechádzke Košicami dnes navštívime obľúbenú prímestskú rekreačnú zónu obohatenú o jedinečnú železničku, vydáme sa po stopách gotiky a nevynecháme ani náročnejšiu cyklotúru na Kojšovskú hoľu.

SR, Malá Tŕňa – jedinečná vyhliadková veža
Publikované: 25.4.2018
V nasledujúcich riadkoch zavítame na východné Slovensko, kde navštívime svetoznámu vinohradnícku oblasť Tokaj. Našim cieľom však nebudú vínne pivnice, ale nevšedná rozhľadňa, unikátna svojim tvarom i výhľadom.

Borša: Znovuotvorenie kaštieľa Františka II. Rákociho
Publikované: 29.6.2021
V malebnej obci Borša v okrese Trebišov sa verejnosti sprístupnil kaštieľ historicky spojený s osobnosťou vodcu posledného protihabsburgského stavovského povstania Františka II. Rákociho.

SR, Košice – Hlavná ulica II.
Publikované: 21.1.2016
Po tom, čo sme si povedali o parkoch, spievajúcej fontáne či podzemí košickej Hlavnej ulice, sa dnes prejdeme po jej najvýznamnejších pamiatkach.


Súvisiaca fotogaléria

SR, Košice – metropola východu
Perlou východného Slovenska sú dozaiste Košice. Druhé najväčšie mesto Slovenska ukrýva nielen pre...


Súvisiace video

SR: Košice – unikátna metropola východného Slovenska
Popularita Košíc stále rastie, a to hlavne od r. 2013, kedy získali titul Európske hlavné mesto k...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Slnečná dovolenka

1. 7. – 31. 8. 2021
1. cena:
Letné čítanie s vydavateľstvom CBS v podobe obrazovej publikácie
2. cena:
Letné čítanie s Dajamou v podobe turistického sprievodcu
1. cena redakcie:
Letný balíček prekvapení od portálu Infoglobe
2. cena redakcie:
Unikátna čokoláda s Vincentkou
3. cena redakcie:
Výber legendárnych turistických máp VKÚ

Aktuality:

3.8.2021
Odvezte sa historickými tatranskými električkami typu Kométa z roku 1912 či Trojča z roku 1969, a to  každú sobotu (Trojča) i nedeľu (Kométa) počas celej letnej sezóny 2021.
31.7.2021
Milé deti, vezmite svojich rodičov aj prarodičov na prehliadku!
28.7.2021
Zoologická záhrada Bojnice vás pozýva na prehliadku nielen úplne nového pavilónu slonov, ale aj do obľúbenej expozície motýľov. Navyše vás čakajú nové zvieracie prírastky či náučné podujatia.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

TOP 5 MIEST v Maďarsku:

Maďarsko

Prinášame vám mestské tipy na výlety, ktoré sa určite oplatí vidieť.

 

Mestečko Mosonmagyaróvár

Kráľovské mesto Székesfehérvár

Ostrihom nie je len známa bazilika

Kúpeľne mestečko Hévíz

Budapešť – pulzujúca metropola na Dunaji

 

Pokiaľ hľadáte ešte viac cestovateľsky atraktívnych miest, tak sa inšpirujte TU.

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 3. 8. 2021
sviatok:Jerguš
dnes:
utorok 3.8.
23 °C
zajtra:
streda 4.8.
21 °C