www.infoglobe.sk » SR: Košice – unikátna metropola východného Slovenska – VIDEO

SR: Košice – unikátna metropola východného Slovenska – VIDEO

Publikované: 29.8.2017
Predtým, než Košice získali v roku 2013 titul Európske hlavné mesto kultúry, takmer nikto ich vo svete nepoznal. Ich popularita ale neustále rastie a dnes patria Košice medzi najnavštevovanejšie mestá regiónu a postupne sa menia z industriálneho centra na centrum kultúry a vzdelanosti. Poďme sa do Košíc krátko pozrieť aj my.

Košice sú prirodzenou východoslovenskou metropolou a so svoj viac než štvrť miliónom obyvateľov aj druhým najväčším mestom Slovenska. Označujú sa ako mesto mladých, a to nielen kvôli veľkému množstvu študentov tunajších univerzít, ale tiež kvôli nízkemu priemernému veku miestnych obyvateľov, ktorý dosahuje 35 rokov.

Košice

Prirodzené centrum mesta tvorí podlhovasté námestie – Hlavná ulica a námestie Slobody – ktorého stredom kedysi pretekal potok. Na ostrove, ktorý tvoril potok približne v strede námestia, bol v roku 1508 dokončený gotický dóm svätej Alžbety, ktorý je dodnes najväčším kostolom na Slovensku a jednou z najzaujímavejších gotických stavieb v celej strednej Európe. Hneď vedľa katedrály si môžete chvíľu odpočinúť pri spievajúcej fontáne a prehliadnuť si budovu divadla.

Hlavná ulica dóm sv. Alžbety dóm sv. Alžbety  morový stĺp

Celé centrum je zároveň najväčšou mestskou pamiatkovou rezerváciou na Slovensku a rozhodne stojí za to sa v ňom aspoň nejakou chvíľu len tak bezcieľne túlať a objavovať malé historické uličky. Jednou z nich je napríklad malebná Hrnčiarska ulica – Remeselná ulička.

 Remeselná ulička

Košice však v súčasnosti prechádzajú veľkou premenou a myslím, že sa im skvelo darí nadviazať na projekt Interface, vďaka ktorému zvíťazili v súťaži o titul Európskeho hlavného mesta kultúry. Niekoľko nevyužívaných miest sa vtedy podarilo prestavať na kultúrne a umelecké centrá, jedným z nich je napríklad Hala umenia, ktorá vznikla rekonštrukciou krytej plavárne. Už len samotné prebiehajúce zmeny je veľmi zaujímavé sledovať, aj dnes môžete navštíviť mnoho kultúrnych udalostí, medzi nimi napríklad júnový Art Film Fest.

Kulturfabrik Košice

V Košiciach som sa zastavil už niekoľkokrát a vždy sa mi darí nájsť nové a nové zaujímavé miesta, stretávať inšpiratívnych ľudí a navštíviť skvelé kultúrne akcie. Taktiež mám vždy pocit, že toho mesto ponúka o niečo viac než pri predchádzajúcej návšteve. Rozhodne odporúčam vyraziť do Košíc – myslím, že budete veľmi príjemne prekvapení!

 spievajúca fontána  kostol reformovanej kresťanskej cirkvi Levočský dom Košice

GPS: 48°43'12.6"N 21°15'27.6"E

Text, foto a video: Matouš Vinš

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Košice objektívom miestnych fotografov
Publikované: 10.10.2022
Metropolu na východnom Slovensku vám predstavia miestni fotografi cez svoje objektívy. Magické pohľady len utvrdia fakt, že ide o jeden z najväčších klenotov Slovenska.

SR: Európske hlavné mesto kultúry 2026
Publikované: 8.12.2019
V roku 2026 bude Slovensko spolu s Fínskom hostiť titul Európske hlavné mesto kultúry, ktorý má upriamiť pozornosť na bohatstvo a rozmanitosť danej krajiny v Európe. Zároveň má vyzdvihnúť spoločné črty oboch krajín.

Košice: Turistické atrakcie na dosah ruky
Publikované: 26.4.2020
Prostredníctvom virtuálnych prehliadok sa prenesiete k vyše 200 turistickým atrakciám košického kraja, a to vrátane pamiatok zapísaných v zozname svetového dedičstva UNESCO.

SR: Morové stĺpy - kamenní svedkovia víťazstva nad epidémiami I. (2)
Publikované: 31.5.2020
Potom ako sme si minulý týždeň povedali čo-to o histórii výstavby a symbolike morových stĺpov v Európe, sa dnes zameriame na tieto pamätihodnosti na Slovensku. Upriamime sa na mariánske stĺpy, ktoré majú najväčšie zastúpenie. Typické sú vyobrazením Panny Márie s dieťaťom alebo sochou Immaculaty (Nepoškvrnenej Panny Márie) na ich vrchole.

SR, Košický kraj – región mnohých tvárí II.
Publikované: 23.5.2021
Po minulotýždňovej prechádzke Košicami dnes navštívime obľúbenú prímestskú rekreačnú zónu obohatenú o jedinečnú železničku, vydáme sa po stopách gotiky a nevynecháme ani náročnejšiu cyklotúru na Kojšovskú hoľu.

SR, Košický kraj – región mnohých tvárí I.
Publikované: 16.5.2021
Dnes navštívime kraj rozprestierajúci sa na území štyroch historických regiónov, a to Abov, Gemer, Spiš a Zemplín. Dobre si myslíte, že sa vydáme na potulky Košickým krajom, ktorý sa môže popýšiť mnohými pozoruhodnosťami, veľa ráz označovanými prívlastkom „naj“ nielen v rámci územia Slovenska či Európy, ale v niektorých prípadoch dokonca aj sveta.

Slovensko ponúka nádherné možnosti na cestovanie aj na šport
Publikované: 30.9.2020
Slovensko je častokrát podceňovanou krajinou, čo sa turistického ruchu a športových možností týka. Faktom ostáva, že Slovenská republika má čo ponúknuť.

SR, Malá Tŕňa – jedinečná vyhliadková veža
Publikované: 25.4.2018
V nasledujúcich riadkoch zavítame na východné Slovensko, kde navštívime svetoznámu vinohradnícku oblasť Tokaj. Našim cieľom však nebudú vínne pivnice, ale nevšedná rozhľadňa, unikátna svojim tvarom i výhľadom.

SR, Košice – Hlavná ulica I.
Publikované: 14.1.2016
Po návšteve Východoslovenského múzea a prezretí si jeho okolia sme sa vydali na prechádzku pýchou Košíc - Hlavnou ulicou, kde sa nachádza väčšina najvýznamnejších historických pamiatok.

SR, Košice – Hlavná ulica II.
Publikované: 21.1.2016
Po tom, čo sme si povedali o parkoch, spievajúcej fontáne či podzemí košickej Hlavnej ulice, sa dnes prejdeme po jej najvýznamnejších pamiatkach.


Súvisiaca fotogaléria

SR, Košice – metropola východu
Perlou východného Slovenska sú dozaiste Košice. Druhé najväčšie mesto Slovenska ukrýva nielen pre...


Súvisiace video

SR: Košice – unikátna metropola východného Slovenska
Popularita Košíc stále rastie, a to hlavne od r. 2013, kedy získali titul Európske hlavné mesto k...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Veľká Vianočná súťaž

27. 11. – 15. 1. 2023
1. cena:
Vianočný balíček plný prekvapení
2. cena:
Vianočný balíček plný prekvapení
3. cena:
Vianočný balíček plný prekvapení
1. cena redakcie:
Vianočný balíček plný prekvapení
2. cena redakcie:
Vianočný balíček plný prekvapení
3. cena redakcie:
Vianočný balíček plný prekvapení

Aktuality:

30.11.2022
Portál Infoglobe a spoločnosť Viago organizuje v poradí piaty ročník medzinárodného cestovateľského festivalu infofest, ktorý sa aj tento rok uskutoční len vo virtuálnej podobe. Súčasne sa po vyše 6. ročnej prestávke vracia festival umeleckej tvorby o horách Horalfest.
29.11.2022
Pomaly už zimné číslo časopisu Krásy Slovenska prináša zaujímavý rozhovor s odborníkom  z oblasti obnovy pamiatok a ochrany nehnuteľného kultúrneho dedičstva Ing. arch. Pavlom Ižvoltom, PhD., pozve vás do fascinujúceho sveta machu, predstaví filmový Žitný ostrov i nazriete na pozoruhodný jav v Občasnej vyvieračke.
26.11.2022
Slovenské horské strediská aj v tejto mimoriadnej situácii plánujú ponúknuť služby v čo najväčšom rozsahu. Zimné rezorty sú pripravené privítať zimných návštevníkov, pre ktorých nachystali viaceré novinky, aby si pobyt na horách čo najviac užili.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:streda 30. 11. 2022
sviatok:Ondrej, Andrej
dnes:
streda 30.11.
3 °C
zajtra:
štvrtok 1.12.
2 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X