www.infoglobe.sk » SR: Levoča – mesto Majstra Pavla

SR: Levoča – mesto Majstra Pavla

Publikované: 6.7.2016
Dnes zavítame do jedného starobylého mesta, ktoré ponúka k videniu najucelenejší, a zároveň najhodnotnejší pamiatkový celok na Slovensku, ktorý spolu so Spišským hradom, Spišskou Kapitulou a pamiatkami okolia je zapísaný do svetového dedičstva UNESCO (v roku 2009). Tým mestom je krásna Levoča.

Azda niet na Slovensku mesta, ktoré sa môže pochváliť slávnou minulosťou, zachovanou architektúrou a rozmanitosťou akú má Levoča, ktorá sa nachádza v severovýchodnej časti Slovenska. Pokiaľ chceme byť presnejší, leží v Prešovskom kraji, regióne Spiš, približne pol hodinku autom od Popradu, v objatí Levočských vrchov. V tesnej blízkosti mesta prechádza diaľnica D1 a spojenie tu zabezpečuje aj železničná doprava. Takže dostať sa do Mekky slovenského turizmu nie je žiaden problém.

Levoča - historické centrum

Dejiny Levoče sa začali písať v roku 1249. Malá osada sa vďaka blízkosti obchodnej cesty nazývanej Via Magna veľmi rýchlo rozrastala a čoskoro získala aj mestské výsady. Postupne sa stala hlavným centrom nemeckej kolonizácie, až napokon v roku 1271 bola vyhlásená za hlavné mesto Spoločenstva spišských Sasov. To však netrvalo dlho a Levoča sa v roku 1323 stala slobodným kráľovským mestom. Hlavný vtedajší príjem mesta bol z obchodu a nielen z regionálneho hľadiska. Levoča svojho času obchodovala aj s Krakovom či dokonca Benátkami. Často sa tu konali trhy, jarmoky a prekvital tu aj spoločenský život, čoho výsledkom bol fakt, že mesto sa stalo významným centrom renesancie a humanizmu v bývalom Uhorsku.

Levoča - historické centrumLevoča - kostol sv. Jakuba

V súčasnosti  tento veľkolepý rozmach azda najlepšie ilustrujú pamiatky. Len v samotnom centre ich nájdete desiatky, možno aj stovky. Pri vstupe vás najskôr upútajú pomerne zachované mestské hradby s troma bránami, za ktorými sa nachádza klenot v podobe najväčšieho námestia so  stredovekým tvarom obdĺžnika v Európe, kde stojí aj mohutný rímskokatolícky farský kostol sv. Jakuba zo 14. storočia.

Levoča - kostol sv. Jakuba a stará radnica

Tento sakrálny unikát z charakteristickou vysokou štíhlou vežou, ktorá mimochodom pribudla ku kostolu „len“ od 19. storočia, patrí medzi najvýznamnejšie stavby na Slovensku. Svojím bohatstvom sa nepýši len zvonka, ale hlavne z vnútra. Ponúka totiž pohľad na vrchol stredovekého sakrálneho umenia, ktorého najvýstižnejším prejavom je neskorogotický drevený hlavný oltár sv. Jakuba zo 16. storočia. So svojou 18,6 metrovou výškou patrí medzi najvyšší oltár svojho druhu na svete! Veľkolepé dielo z lipového dreva bolo zhotovené v dielni Majstra Pavla z Levoče, ktorý v meste pôsobil viac než tridsať rokov. Zaujímavosťou je, že údajne jedna z dvanástich sôch apoštolov nesie jeho podobizeň. O Majstrovi Pavlovi z Levoče sa dodnes veľa toho nevie, ale isté je, že patril medzi najvýznamnejších svetových umelcov všetkých čias, čoho dokladom sú nespočetné diela nielen v Levoči, ale aj po celom Slovensku.

Levoča - Thurzov dom

Levoča - Evanjelický kostolLevoča - historické centrum

Hneď vedľa kostola sa nachádza bývala levočská radnica, ktorá so svojimi početnými arkádami patrí k vrcholným stavbám svetskej renesančnej architektúry na Slovensku. Nádhernú ukážku renesancie predstavuje aj Thurzov dom s novorenesančnou sgrafitovou fasádou, ako aj mnohé meštianske domy na námestí. Pozoruhodná je aj tzv. klietka hanby zo 16. storočia, ktorá bola v minulosti hojne využívaná k verejnému pranierovaniu. Ďalšou dominantnou budovou je Evanjelický kostol v tvare gréckeho kríža s obrovskou kupolou či Župný dom. Centrum dotvárajú aj viaceré pamätníky či pekne upravený park. Vďaka architektonickej jedinečnosti centra mesta sme sa ani nečudovali, že je od roku 1950 vyhlásené za mestskú pamiatkovú rezerváciu.  

Levoča - historické centrum

Levoča - vstupná brána do mestaLevoča - historické centrum

Levoča sa preslávila aj ako mesto, kde sa v roku 1995 konala doposiaľ najväčšia púť na Slovensku pri príležitosti návštevy Svätého otca pápeža Jána Pavla II, ktorej sa zúčastnilo viac než 650 000 ľudí. Nad mestom, v strmom kopci nazývanom Mariánska hora, sa týči k nebu neogotická Bazilika Panny Márie, ktorá sa radí medzi najstaršie, a zároveň najvýznamnejšie pútnické miesta v krajine a je hneď po centre mesta druhou najvyhľadávanejšou „atrakciou“. 

Levoča - Mariánska hora, Bazilika Panny Márie

Stredoveký klenot Spiša bol a stále je aj známym hostiteľským miestom osobností. Levoču navštívili v priebehu časov napríklad kráľ Korvín, cisár Jozef II., Štúrovci, prezidenti T. G. Masaryk, Václav Havel, veľkovojvoda Henri de Luxembourg či japonská cisárska rodina a mnohí ďalší.

Život mestu okrem športovísk, divadiel, dodávajú aj mnohé podujatia, z ktorých najznámejšie sú Dni Majstra Pavla, Tajomná Levoča, Levočské Babie leto či Levočská hudobná jar a jeseň. Mesto je taktiež jediným celonárodným knižnično-informačným centrom pre zrakovo hendikepovaných ľudí.

Levoča - park

Levočou prechádza aj takzvaná Gotická cesta, ktorá je prvou kultúrno-poznávacou trasou na Slovensku a spája regióny Spiš a Gemer. Taktiež okolitá príroda Levočských vrchov ponúka cez 170 km značkovaných chodníkov a 390 km cyklotrás. A to samozrejme ani zďaleka nie je všetko. Takže asi sami usúdite, že Levoča nie je mesto na jednodňovú návštevu, skôr naopak, čím viac dní tu strávite, tým sa vám viac bude páčiť. Sami sme sa mali možnosť o tom presvedčiť a radi sa sem ešte niekedy vrátime.

 

GPS: 49°01'35.6"N 20°35'21.2"E

Text a foto: Oskár MažgútDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

Spišská Nová Ves: Výhľad na Iglov a okolie
Publikované: 10.1.2011
K typickej siluete historického mesta Spišská Nová Ves neodmysliteľne patrí kostolná veža. Pred niekoľkými rokmi znovu sprístupnili jej ochodzu, preto – ak to počasie len trochu dovolí – sa oplatí spáliť trochu kalórií a vystúpiť niekoľko desiatok schodov na túto jedinečnú vyhliadku.

SR: Spišská Nová Ves – brána do raja
Publikované: 13.7.2016
Minulý týždeň sme navštívili mesto Majstra Pavla – Levoču a dnes sa presunieme len o necelých 11 kilometrov nižšie do Spišskej Novej Vsi, ktorá je považovaná za vstupnú bránu do Národného parku Slovenský raj.

SR, výlet zo Spišskej Kapituly po Žehru II.
Publikované: 24.3.2016
Minulý týždeň sme si počas nášho výletu stihli pozrieť Spišské Podhradie a vystúpiť na hradný vrch k pompéznemu Spišskému hradu, kde sme sa napojili na žlto značený turistický chodník, ktorý nás dnes prevedie unikátnou prírodnou oblasťou, ako aj obcou Žehra, kde navštívime pamiatku zapísanú do zoznamu UNESCO.

SR, Prešovský kraj – región majestátnych štítov III.
Publikované: 9.5.2021
Po minulotýždňových výletoch do prírody sa dnes zameriame na pozoruhodné mestá a mestečká Prešovského kraja, ktoré zdobia unikátne pamätihodnosti. Vydáme sa do obce Žehra, kde navštívime jedinečný kostolík, absolvujeme prechádzku na stredovekú perlu Spiša a nevynecháme ani moderné umenie v Medzilaborciach.

SR, cyklovýlet: Spišská Teplica  - Lopušná dolina
Publikované: 7.11.2013
Jesenné počasie je priam stvorené na cyklistiku, a preto si dnes predstavíme cyklotrasu, ktorá je vhodná pre celú rodinu. Vydáme sa na východ Slovenska do mesta Poprad, odkiaľ budú naše kroky smerovať v ústrety dobrodružstvu.

SR, Spišská Sobota – klenot pod Tatrami
Publikované: 16.5.2013
Dnes sa na potulkách Slovenskom vydáme do okresného mesta Poprad, konkrétne do mestskej pamiatkovej rezervácie Spišská Sobota. Nahliadneme do jej histórie, ktorú sprevádzali obdobia rozvoja i úpadku. Napriek spletitému osudu sa jej historicko-umelecká hodnota nestratila, ba naopak, v súčasnosti ponúka unikátny pohľad na životy našich predkov v regióne Spiša.

SR, výlet zo Spišskej Kapituly po Žehru I.
Publikované: 17.3.2016
Tentoraz zavítame na východ Slovenska, kde navštívime pamiatky zapísané v UNESCO. Počas výletu spojíme spoznávanie histórie s turistikou. Východiskovým bodom bude pre nás mesto Spišská Nová Ves.

SR: Spišská Belá – pohľad do minulosti
Publikované: 24.10.2013
Mesto Spišská Belá sa nachádza v severnej časti Popradskej kotliny, pod mohutnými Belianskymi Tatrami, na križovatke ciest do Kežmarku, Starej Ľubovne, Zamaguria a Vysokých Tatier. V dnešnom putovaní po Slovensku sa vydáme za spoznávaní krás tohto nevšedného mesta.

SR: Spišská Belá, Strážky – umenie a história v jednom
Publikované: 17.10.2013
Dnes sa vydáme na východné Slovensko do bývalej obce Strážky, ktorá je v súčasnosti miestnou časťou mesta Spišská Belá. Strážky ležia na hlavnom ťahu medzi kráľovským mestom Kežmarok a už spomínaným mestom Spišská Belá. Známe sú vďaka nádhernému kaštieľu, anglickému parku či unikátnej zvonici. A práve za týmito nevšednými pamiatkami nasmerujeme naše kroky.

SR: Spišský hrad, monumentálna krása – VIDEO
Publikované: 8.9.2015
Dnes s našou kamerou zablúdime do mestečka Spišské Podhradie, nad ktorým sa vypína jeden z najväčších hradných komplexov na Slovensku – Spišský hrad. Napriek tomu, že mestečko je vstupnou bránou k hradu, katastrálne je tento stredoveký monument priradený k územiu obce Žehra. A to je len jedna z mnohých zaujímavostí, ktoré vás čakajú v dnešnom článku.


Súvisiaca fotogaléria

SR: Spišská Nová Ves – mesto unikátov a rekordov
Nielen vstupná brána do Slovenského raja, ale aj miesto nevšedných prechádzok, to v sebe snúbi Sp...

SR: Levoča – majstrovská krása
Pokiaľ by ste chceli vidieť najucelenejší, a zároveň najhodnotnejší pamiatkový celok na Slovensku...

SR: Spišské Podhradie – atraktívny turistický cieľ
Pokiaľ ste vyhľadávačmi pamiatok UNESCO, tak návštevu Spišského Podhradia nesmiete vynechať. Táto...

SR: Spišská Belá a Strážky
Na východnom Slovensku sa nachádza mnoho krásnych miest. Dozaista jedným z nich je aj mesto Spišs...

SR, Spišská Sobota – zachovalá história
Mesto Poprad vo svojej severozápadnej miestnej časti nazývanej Spišská Sobota ukrýva nádherné zac...

SR: Spišský hrad, hradný vrch a okolie
Symbol Spiša – Spišský hrad postavený na travertínovej kope patrí k najväčším hradom strednej Eur...


Súvisiace video

SR, Spišský hrad – stredoveký monument
Na rozhraní Prešovského a Košického kraja či regiónov Spiš a Šariš sa nachádza jedna unikátna str...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Náučné prechádzky

30. 4. – 30. 6. 2021
1. cena:
Obrazová publikácia z vydavateľstva CBS
2. cena:
Sada vitamínov pre Vaše zdravie + respirátory FFP2
3. cena:
Dobrodružné fantasy - Linda a kľúč od Andary
1. cena redakcie:
Darčeková kazeta Vincentka + respirátory FFP2
2. cena redakcie:
Exkluzívna kolekcia mini dámskych vôní VERSACE
3. cena redakcie:
Knižná publikácia Bratislava známa - neznáma z rodinného vydavateľstva Dajama

Aktuality:

16.6.2021
Kráľ Žigmund, krátko po nástupe na uhorský trón, musí zachrániť svoju manželku kráľovnú Máriu z chorvátskeho zajatia. Vyzbieraním výkupného poverí svojho verného vojvodu Stibora zo Stiboríc. Pomôžte aj vy Stiborovi. Vyrazte na štyri jeho hrady Uhrovec, Beckov, Čachtice a Plavecký hrad. Razte Žigmundove dukáty a osloboďte kráľovnú Máriu zo zajatia.

15.6.2021
Sedačková lanová dráha Solisko Expres na Štrbskom Plese vo Vysokých Tatrách sa stala prvou osobnou lanovkou na Slovensku vybavenou špeciálnymi ochrannými prvkami, ktoré by mali zabrániť kolíziám s prelietajúcim vtáctvom.
12.6.2021
V Českých Budějoviciach je výstava sôch pod šírym nebom už tradíciou. Tie sa nachádzajú v uliciach i v parkoch, čo znamená, že umenie prichádza za ľuďmi do ich prirodzeného prostredia, a teda nemusíte za ním do galérií.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

TOP 5 MIEST na Slovensku:

TOP 5 MIEST na Slovensku

Prinášame vám mestské tipy na výlety, ktoré sa určite oplatí vidieť.

 

Martin - hlavné mesto kultúry Slovákov

Bratislava - malé veľké mesto

Košice – unikátna metropola východného Slovenska

Banská Štiavnica: starobylá kráska v lone prírody

Trenčín – majestátny hrad nad Váhom

 

Pokiaľ hľadáte ešte viac cestovateľsky atraktívnych miest, tak sa inšpirujte TU.

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:streda 16. 6. 2021
sviatok:Blanka
dnes:
streda 16.6.
28 °C
zajtra:
štvrtok 17.6.
30 °C